TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нисан се подготвува за новиот вид батерија, ја враќа ЕВ-топката кај себе

Automedia - 16.04.2024

Нисан опремува фабрика за производство на батерии со цврст електролит, oд коишто се очекува да ја сменат играта на сцената на електричните автомобили. Нисан објави фотографии од опермувањето на новата фабрика во којашто ќе се произведуваат батерии ...

Хибридните и електричните возила блеснаа на Саемот за автомобили во Њујорк

Глас на Америка - 16.04.2024

Повеќе прикажано Show less Над 100 учесници прикажаа повеќе од 700 возила на годишниот автомобилски саем во Њујорк. Оваа година хибридните и електричните возила заземаат централно место. „Од нашите 29 возила во поставата, 19 од нив се електрични, ...

ПАЃА ПРОДАЖБАТА НА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА НА ФОЛКСВАГЕН: Дали Европејците му се враќаат на бензинот?

Пари - 15.04.2024

Продажбата на електрични возила Фолксваген во Европа падна за речиси една четвртина во првите три месеци од годината, бидејќи потрошувачите се вратија на бензинот. Компанијата во своето последно финансиско ажурирање на 10 април соопшти дека ...

Грпки на патот за електричните автомобили во Европа

Нетпрес - 15.04.2024

Електричните автомобили се клучниот дел од европските планови за таканаречената зелена транзиција, меѓутоа патот пред нив е полн со препреки. И покрај фактот дека од 2035 година во Европската унија ќе биде забранета продажбата на бензинските и ...

Во кои земји се произведуваат најмногу автомобили

Скопје1 - 15.04.2024

Во светот минатата година во 39 земји се произведени 93,54 милиони автомобили и лесни комерцијални возила, а најголем светски производител е Кина со 30,16 милиони возила, објави српското здружение на увозници на возила и делови.

Ford се фокусира на развој на хибридни возила

Локално - 15.04.2024

Ford штотуку најави некои одложувања за електричните возила, вклучувајќи го и долгоочекуваниот теренец T3. Автомобилот требаше да се појави следната година, но сега е одложен до 2027 година, а компанијата сугерираше дека ќе го искористи ...

Toyota напредува со solid-state батериите за електричните возила

Порта - 15.04.2024

Toyota напредува во развојот на батерии за електрични возила. Во трката за продолжување на животниот век и безбедноста на EV батериите, Toyota доаѓа со најсовремено решение: solid-state батерии.

ЕУ сака да се ослободи од бензинците и дизелите, но патот напред е полн со пречки

Независен - 14.04.2024

Електричните автомобили се клучен дел од плановите за зелена транзиција на Европа, но патот напред е полн со пречки. И покрај фактот дека продажбата на нови автомобили со бензин и дизел ќе биде забранета во Европската унија од 2035 година, ...

Помалку од 30% од Европејците сакаат да купат електричен автомобил

Иновативност - 14.04.2024

И покрај фактот дека од 2035 година во Европската унија ќе биде забранета продажбата на нови бензинци и дизел автомобили, на континентот во текот ан последните месеци е забавена продажбата на возила со нулта емисија на гасови.

НЕРЕАЛНА ЗАМИСЛА - планот за електрификација на Европа до 2035 година полека пропаѓа

Фактор - 15.04.2024

И покрај фактот дека продажбата на нови автомобили со бензин и дизел ќе биде забранета во Европската унија од 2035 година, продажбата на возила со „нулта емисија“ на континентот е во застој во последните месеци.

Планот за електрификација на Европа до 2035 година полека пропаѓа. И онака беше нереален

Независен - 15.04.2024

И покрај фактот дека продажбата на нови автомобили со бензин и дизел ќе биде забранета во Европската унија од 2035 година, продажбата на возила со „нулта емисија“ на континентот е во застој во последните месеци.