TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Д-р Жан Митрев по успешната трансплатација на срце: Филипче не сплоти, ова е голема и успешна приказна!

Магазин - 23.05.2020

Во Македонија денеска беше историски ден за македонското здравство. Имено за прв пат беше извршена трансплатација на срце, благодарение на тројцата врвни кардиохирурзи, професор Сашко Јовев од Државната Клиника за Кардиохирургија, Академик Жан ...

Филипче: Со трансплантацијата на срце, Иван го почнува вториот живот

А1 On - 23.05.2020

Сите ние, а и самиот пациент Иван Огненовски бевме свесни дека тој ги живее последните недели од својот живот, бидејќи сите механизми на лекување беа исцрпени. Но, еден чин на алтруизам го смени сето тоа и Иван сега го почнува неговиот втор живот.

Трагично замина,но подари дел од себе за спас на три животи-срцето на Емилија продолжува да чука кај жител на Скопје

Алфа - 23.05.2020

Момент на тишина, неизвесност, а откако зелената линија на апаратот кој мери отчукувања на срцето почна да покажува ритам, следеа ракоплескања, солзи радосници… успешна трансплатација на срце, вака го опишуваат моментот докторите откако ја завршија ...

Д-р Јовев: Овој зафат претставува круна во кардиохирургијата во нашата земја

Локално - 23.05.2020

Доктор Сашко Јовев од Државната кардиохирургија, под чие водство е изведена трансплатацијата, рече дека пациентот засега е добар и изрази надеж дека ќе остане добар. – Овој зафат не само што претставува круна во кардиохирургијата во нашата земја, ...

Филипче: Трансплантацијата немаше да биде можна без чин на човекољубие, борбата е на почеток

Локално - 23.05.2020

Првпат во нашата земја синоќа е изведена трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На Клиниката за државна кардиохирургија во Скопје, по шестчасовна операција, во два часот по полноќ беше трансплантирано новото срце во ...

Почекавме неколку моменти и кога зачука срцето се слушна ракоплескање, а имаше и солзи, вели проф.д-р Сашко Јовев, кој ...

Факултети - 23.05.2020

Кога сѐ беше завршено требаше да почекаме неколку моменти за да зачука срцето. Реагиравме за да го помогнеме овој процес и тоа се случи. Пресаденото срце работеше со очекуван ритам Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во Скопје за првпат во ...

„Додека градот спиеше, доцна во ноќта зачука срце“ – историски ден во македонското здравство

Црнобело - 23.05.2020

Доцна во ноќта, во 2 часот и 43 минути зачука срцето на пациент по успешно направената прва трансплантација на срце во Македонија – испишана историја во македонското здравство. Во текот на вчерашната вечер Министерот Филипче ја извести јавноста дека ...

Обновено: Македонски доктори успешно извршија трансплантација на срце

OhridNews - 23.05.2020

Тим од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова анестезиолог (КАРИЛ) успешно извршија трансплантација на срце.

Филипче во посета на пациентот со трансплантирано срце

А1 On - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче утрово го посети пациентот, на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, за првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце од починат донор.

Првото трансплатирано срце започна да чука во градите на 54 годишен пациент

Нова ТВ - 23.05.2020

Во раните утрински часови, околу 02 после полноќ започна да чука првото трансплантирано срце во градите на 54 годишен пациент. По шест часа операција, лекарскиот тим го разбуди првото трансплантирано срце во период кога здравството се соочува со ...

(ФОТО) Филипче: Трансплантацијата на срце успешна, огромен успех за македонското здравство!

Фокус - 23.05.2020

Доцна синоќа беше успешно завршена првата трансплантација на срце во Северна Македонија. Трансплатацијата успешна! ❤️ Ова е огромен успех на македонското здравство. Честитки до сите колеги.

Успешна првата трансплантација на срце во земјава

360 степени - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека првата трансплантација на срце која синоќа се изведе на Клиниката за кардиохирургија во Скопје била успешна. „Трансплатацијата успешна! „Ова е огромен успех на македонското здравство.

Првата трансплантација на срце во Македонија успешна, огромен успех за македонското здравство

еМагазин - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека првата трансплантација на срце во Македонија е успешна и додаде дека ова е огромен успех за македонското здравство. Опреацијата ја изведоа тим на хирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна ...

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА СРЦЕ: Вака работеа нашите стручњаци(ФОТО)

Магазин - 23.05.2020

Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во државниот Клинички центар во Скопје се изведе првата трансплантација на срце во Република Македонија, која заврши со позитивен исход! Специјализантот по кардиоваскуларна хирургија, Кристијан Бундовски не ја ...

Во 02 часот и 43 минути зачука срце, се направи првата трансплантација на срце во Македонија во Државна ...

AKO - 23.05.2020

,,Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце… Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !! Вредните раце и паметните глави на нашите врвни стручњаци на ...

Прва трансплантација на срце во земјава

360 степени - 23.05.2020

Тим хирурзи составен од Сашко Јовев од Државната кардиохирургија, Жан Митрев од приватната Клиника „Жан Митрев“ и Александар Николиќ од Клиниката „Систина“ и анестезиологот од КАРИЛ Маја Мојсова прават подготовка за првата трансплантација на срце во ...

Најнова вест: Вечерва на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце

Centar - 23.05.2020

Вечерва на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата. На трансплантацијата ќе работи тим од тројца кардиохирурзи под ...

Филипче објави фотографија од тимот на кардиохирурзи пред да изведат прва трансплантација на срце: „Им држиме среќа“

Press24 - 22.05.2020

Во гостувањето на ТВ 24, министерот за здравство Венко Филипче откри дека во Македонија за првпат вечерва ќе се изведе операција со трансплантација на срце. „Имаме вечерва трансплантација на срце, имаме донатор, родителите од една почината девојка, ...

Проф. Д-р Николиќ и д-р Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во ...

Фактор - 22.05.2020

Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по анестезиологија со реаниматологија од „Аџибадем Систина“ ќе бидат дел од тимот доктори ...

ТИМОТ ПОДГОТВЕН- ВИ ЧУВАМЕ СРЕЌА ДОКТОРИ: Започна првата трансплантација на срце во Македонија!

Магазин - 22.05.2020

Во моментов започнува првата трансплантација на срце во Република Македонија. Тимот од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова ...

Ова е тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава

Република - 22.05.2020

Проф. Д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава. Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за ...

Во тек е најголемиот предизвик за македонските лекари, учествуваат и експерти од Аџибадем – Систина

Expres - 22.05.2020

Во скопскиот клинички центар во тек е еден од најголемите предизвици за македонската медицина, трансплантација на срце. Во тимот кој вечерва ја изведува една од најсложените интервенции во медицината се и професор д-р Александар Николиќ кардиохирург ...

Проф. д-р Николиќ и д-р Славески од „Аџибадем Систина“, дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во ...

Нетпрес - 22.05.2020

Професор д-р Александар Николиќ, кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“, и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по анестезиологија со реаниматологија од „Аџибадем Систина“, ќе бидат дел од тимот доктори ...

Само Филипче можеше да состави дрим тим од кардиохирурзи за првата трансплантација на срце од починат донор

+инфо - 22.05.2020

Професор д-р Сашко Јовев од државната кардиохирургија, д-р Жан Митрев од „Жан Митрев Клиник“. професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по ...

Филипче: На тимот од кардиохирурзи, да им држиме среќа

24Инфо - 22.05.2020

Филипче: На тимот од кардиохирурзи, да им држиме среќа Тимот од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова анестезиолог (КАРИЛ) се ...

Проф. д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце ...

Магазин - 23.05.2020

Проф. Д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија ...

Филипче објави фотографија од тимот на кардиохирурзи пред да изведат прва трансплантација на срце: „Им држиме среќа“

Либертас - 23.05.2020

Во гостувањето на ТВ 24, министерот за здравство Венко Филипче откри дека во Македонија за првпат вечерва ќе се изведе операција со трансплантација на срце. „Имаме вечерва трансплантација на срце, имаме донатор, родителите од една почината девојка, ...

Тим кардиохирурзи предводен од д-р Сашко Јовев ја изведува првата трансплантација на срце од починат донор

AKO - 23.05.2020

Во текот на ноќта на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата, соопшти Министерство за здравство.

Во тек првата трансплантација на срце во државава, им држиме среќа

ММС - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот официјален Фејсбук профил напиша дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го ...

Прва трансплатација на срце од починат донор се изведува на државната кардиохирургија

MakPress - 23.05.2020

Вечерва на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата. На трансплантацијата ќе работи тим од тројца кардиохирурзи под ...

Тимот лекари што ја изведува првата трансплантација на срце во Македонија

Независен - 23.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, вечерва на неговиот фејсбук профил го откри тимот од кардиохирурзи кој ја спроведува првата операција – трансплантација на срце во Македонија. „Тимот е под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан ...

Прва трансплантација на срце во земјава: На операцијата работеше тим кардиохирурзи од повеќе клиники

Женски магазин - 23.05.2020

Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по анестезиологија со реаниматологија од „Аџибадем Систина“ беа дел од тимот доктори кардиохирурзи ...

Прва трансплатација на срце oд починат донор на Клиниката за државна кардиохирургија

МКД - 23.05.2020

На Клиниката за државна кардиорирургија синоќа се изведе првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На трансплантацијата работеа тим од тројца кардиохирурзи под водство на проф. д-р.

(Фото) Тим од кардиохирурзи од Државна клиника, Жан Митрев и Систина ја вршеа првата трансплантацијата на срце во ...

еМагазин - 23.05.2020

Министерот Венко Филипче синоќа објави фотографија од тимот на хирурзи кои синоќа ја вршеa првата трансплантација на срце во Македонија. „Тимот од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и ...

(Фото) Како се одвиваше првата трансплантација на срце во Македонија

Независен - 23.05.2020

„Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце…..Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !!, напиша утрово на фејсбук профилот Кристијанн Бундовски од ...

Вчеравечер на Клиниката за Државна кардиохирургија се изведе првата кадаверична трансплантација на срце

Сител - 23.05.2020

Вчеравечер на Клиниката за Државна кардиохирургија се изведе првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На трансплантацијата работеше тим од тројца кардиохирурзи под водство на Проф. д-р.

Вчеравечер на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце

4NEWS - 23.05.2020

Вечерва на Клиниката за Државна кардиохирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата. На трансплантацијата ќе работи тим од тројца кардиохирурзи под ...

Милиметарските потези во ноти, ја свиреа симфонијата „Живот“: Успешна прва трансплантација на срце во Македонија (ФОТО)

ММС - 23.05.2020

Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце…..Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !!, информираат од Универзитетската клиника Државна ...

Во 02 часот и 43 минути зачука срце, се направи првата трансплатација на срце во Македонија !

24Инфо - 23.05.2020

Во 02 часот и 43 минути зачука срце, се направи првата трансплатација на срце во Македонија ! ,,Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце… Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се ...

Успешна првата кадаверична трансплантација на срце во Македонија

Република - 23.05.2020

Успешно заврши првата кадаверична трансплантација на срце во Македонија која доцна синоќа се изведе на Универзитетската клиника за кардиохирургија во Скопје, објавија Клиниката на својата страница на Фејсбук.

На Клиниката за Државна кардиохирургија се изведе првата трансплантација на срце од починат донор

Вечер - 23.05.2020

Фото: fejsbuk Синоќа на Клиниката за Државна кардиохирургија се изведе првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На трансплантацијата работеше тим од тројца кардиохирурзи под водство на Проф. д-р.

Доцна во ноќта зачука срце, успешна првата трансплантација на срце во Македонија

+инфо - 23.05.2020

Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце. Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи прва трансплантација на срце, напиша на Фејсбук д-р Кристијан Бундовски, специјализант по ...

Синоќа се случи првата трансплантација на срце во земјава

Радио МОФ - 23.05.2020

Синоќа, во 2 часот и 43 минути по полноќ, тим хиурзи ја изведоа првата транплантација на срце во земјава, на Државната клиника за кардиологија во Скопје. Фото: Фејсбук профил на д-р Кристијан Бундовски, специјализант по васкуларна хирургија Во ...

Во 02 часот и 43 минути зачука срце, се направи првата трансплатација на срце во Македонија во Државна Кардиохирургија!

Скопје1 - 23.05.2020

Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце…..Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !! Вредните раце и паметните глави на нашите врвни стручњаци на ...

Успешно заврши првата трансплантација на срце во Македонија

Скопје инфо - 23.05.2020

Успешно заврши првата кадаверична трансплантација на срце во Македонија која доцна синоќа се изведе на Универзитетската клиника за кардиохирургија во Скопје, објавија Клиниката на својата страница на Фејсбук.

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО: Трансплантација на срце заврши успешно – ЧЕСТИТО ДО МАКЕДОНСКИТЕ ДОКТОРИ!

Магазин - 23.05.2020

Ноќеска во клиничкиот центар во Скопје се изведе првата трансплантација на срце во Република Македонија, која заврши со позитивен исход! Трансплантацијата која ја изведуваа тим од повеќе доктори е успешна, објави пред малку министерот за здравство, ...

Успешна првата трансплантација на срце во земјава

24 Вести - 23.05.2020

Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиорирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. – Трансплатацијата успешна! Ова е огромен успех на македонското здравство.

Успешна првата трансплантација на срце во земјава

Вечер - 23.05.2020

Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиорирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. – Трансплатацијата успешна! Ова е огромен успех на македонското здравство.

Успешна првата траснплантација на срце во земјава

Локално - 23.05.2020

Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиорирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. – Трансплатацијата успешна! Ова е огромен успех на македонското здравство.

Успешна првата траснплантација на срце во земјава

Опсервер - 23.05.2020

Скопје, 23 мај 2020 () – Првата трансплантација на срце што беше изведена ноќеска на Клиниката за државна кардиорирургија е успешна, објави на фејсбук министерот за здравство Венко Филипче.