TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поднесени измени на законот за енергетика со кои нема да се зголеми цената на струјата

Канал5 - 20.06.2024

Според Мицкоски со законските измени, за дел од граѓаните цената на електричната енергија нема воопшто да се зголеми, а за дел симболично би пораснала. ВМРО-ДПМНЕ става рампа на најавите за поскапување на струјата.

Мицкоски поднесе измени во Законот за енергетика што треба да спречат зголемување на цената на струјата

360 степени

(ВИДЕО) Мицкоски: Поднесовме предлог измени на Законот за енергетика по скратена постапка со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

А1 On

Мицкоски: Поднесовме измени на Законот за енергетика со кои нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата

Бизнис Вести

МИЦКОСКИ БАРА ЧАРЕ СТРУЈАТА ДА НЕ ПОСКАПИ ДРАСТИЧНО Достави предлог закон за измени на Законот за енергетика

+инфо

Мицкоски најави итни мерки за да се спречи поскапувањето на струјата

Независен

Мицкоски со предлог за амортизација на струјниот удар – законски измени за заштита на стандардот

Пари

Локално Фокус Курир Макфакс Скопје1 Канал5 Опсервер 24Инфо

Мицкоски вети намалување на цената на струјата од јануари, како чекор за гушење на инфлацијата

Сакам да кажам - 20.06.2024

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за нова Влада Христијан Мицкоски до Собранието денеска достави предлог-измени по скратена постапка на Законот за енергетика, за да се овозможи во следните 6 месеци да нема зголемување на цената на струјата.

Мицкоски: Со закон ќе го спречиме поскапувањето на струјата

Сител

Мицкоски со предлог закон за спречување на зголемувањето на цената на струјата

Вечер Прес

Мицкоски поднесе законски измени за да не поскапи струјата во првиот и вториот блок

Фактор

Мицкоски бара законски измени за да не се зголеми цената на струјата

Слободен Печат

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Press24

Мицкоски: По формирање на владата ќе ја разгледаме можноста за враќање на цената на електричната енергија, дури и за намалување

Zoom

Бриф Локално Н.Македонија Денешен Слободен Печат Курир Скопје инфо Во Центар

Законски измени за да се спречи поскапување на струјата во следните 6 месеци

24 Вести - 20.06.2024

Во пресрет на извесното поскапување на струјата од 1ви јули, мандатарот Мицкоски најави законски измени со кои не само што треба да се спречи натамошен ценовен раст. Министерот во заминување Бектеши очекува од новата влада да ја ревидира сегашната ...

Мицкоски предлага законско решение за да се спречи поскапувањето на струјата

Алфа

Мицкоски најави поевтинување на струјата ако се покачи согласно одлуката на претходната влада

Курир

Мицкоски најави 450 милиони евра во енергетиката: Претходната влада ќе ја поскапи, но ќе ја вратиме или намалиме цената на струјата

ТВ21

Мицкоски најави поевтинување на струјата ако се покачи согласно одлуката на претходната влада

Нетпрес

Мицкоски: Новата влада не може да интервенира во цената на струјата, но ќе ја поевтиниме од 1 јануари ако се покачи согласно одлуката на техничката влада

Либертас

Мицкоски: Новата влада не може да интервенира во цената на струјата, но ќе ја поевтиниме од 1 јануари ако се покачи согласно одлуката на техничката влада

А1 On

Бриф Република 365 Слободен Печат Независен МКД Press24 Zoom

Бектеши: Очекувам наредната влада да ја ревидира одлуката за да нема зголемување на цената на струјата

Алфа - 20.06.2024

На последната прес-конференција како министер за економија, Крешник Бектеши изрази очекување дека наредната влада ќе најде решение за струјата и ќе ја ревидира одлуката на техничката влада со која се зголеми цената.

Бектеши: Очекувам наредната влада да ја ревидира одлуката за да нема зголемување на цената на електричната енергија

А1 On

Бектеши: Очекувам наредната влада да ја ревидира одлуката за да нема зголемување на цената на електричната енергија

Независен

Бектеши: Очекувам наредната влада да ја ревидира одлуката за да нема зголемување на цената на електричната енергија

Бизнис Вести

Бектеши: Очекувам наредната влада да ја ревидира одлуката за да нема зголемување на цената на електричната енергија

Бриф

Бектеши: Очекувам наредната влада да ја ревидира одлуката за да нема зголемување на цената на електричната енергија

CivilMedia

Бектеши очекува новата Влада да ја ревидира одлуката со цел да нема зголемување на цената на струјата

ТВ21

+инфо Денешен Press24 OhridNews 365 Пулс24 360 степени 365