TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На само две недели пред стартот на учебната година МОН и Владата сѐ уште неподготвени

Нетпрес - 16.09.2020

Иако старо-новата Влада и Министерството за образование имаа шест месеци да изнајдат начин за тоа како ќе се оддржува наставата во училиштата во отсуство на модел и конкретни решенија го одложија почетокот на учебната година за еден месец.

Секторот за образование од Куманово ги доставил барањата на училиштата за начинот на изведување на наставата до МОН

Опсервер - 16.09.2020

Куманово, 16 септември 2020 () – Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски, денеска информираше дека списокот со барање за начин на изведување на наставата, секторот за образование од општината го доставил до Министерството за образование и ...

Десет образовни асистенти од Куманово кои ќе им помагаат на учениците-основци од ромска етничка заедница

Опсервер - 16.09.2020

Куманово, 16 септември 2020 () – Десетте образовни асистенти кои се ангажирани во рамки на проектот „Креирање можности за работа за сите“ ги потпишаа договорите во Општина Куманово, информираа денеска надлежните од одделението за стратешко ...

Стипендии на 300 ученици со попреченост

OhridNews - 16.09.2020

Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“ во соработка со Здружението за промоција и развој на инклузивно општество „Инклузива“ и Здружението за давање услуги на лицата со попреченост „Хендимак“, започнаа со спроведување на ...

Веронауката во образованието како симбол на идентитетот

Н.Македонија - 16.09.2020

Веронауката во хрватските основни училишта првпат ќе добие алтернативен изборен предмет, по примерот на етиката во средните училишта, најавија од Министерството за образование на Хрватска.

Повеќе од 80 училишта се затворени во Франција поради коронавирусот

МКД - 16.09.2020

Вкупно 81 училиште и околу 10 универзитети во Франција се затворени по само 15 дена работа поради појава на коронавирусот, соопштија денеска ресорните министри. Францускиот министер за образование Жан-Мишел Бланкер прецизираше дека треба да се ...

Ученици од Неготино имаа он лајн час со Бил Гејтс: Интервју со наставничката Димова

Фактор - 16.09.2020

Таа е позитивен пример за наставничка. И во вакви услови успеа да примени најуспешен модел за учење. Наставничката по информатика во основното училиште „Страшо Пинџур“, Неготино - Георгина Димова.

МОН почнува процес за вработување на образовните асистенти (ВИДЕО)

Слободен Печат - 16.09.2020

Министерството за образование и наука има уште малку време да ги примени протоколите за настава пред почетокот на новата учебна година на 1 октомври, но родителите на деца со посебни потреби реагираат дека во протоколот се изоставени децата кои ...

Општина Бутел ќе доделува сертификати на најуспешните наставници во он-лајн наставата

24Инфо - 16.09.2020

Утре, 17.09.2020 г. ( четврток ), во дворот на ОУ ,,Живко Брајковски,, со почеток во 10,30 ч. градоначалникот Велимир Смилевски ќе им додели сертификати на наставниците кои дадоа особен придонес во реализацијата на учењето од далечина.

Истражување на Метаморфозис: Наставниците се соочуваат со повеќе проблеми во онлајн наставата

Мета - 16.09.2020

Ситуацијата со техничките помагала, пред сè лаптопи и компјутери, неопходни за одржување на задолжителната онлајн настава се главниот проблем кој се јавува и пред почетокот на новата учебна 2020/21 година.

Законите за образование пред пратениците на само две недели пред стартот на учебната година

Сител - 16.09.2020

Измените на законите за основно и средно образование утре ќе се најдат на пленарна седница пред пратениците. Претседателот на Собранието, Талат Џафери закажа пленарна седница, но се уште нема термин за одржување на собраниската Комисија за ...

Министерот ја соопшти точната бројка на ученици заразени со корона во Србија во претходните 15 дена

Хаштаг - 16.09.2020

Во првите две недели наставата во основните и средни училишта, од коронавирусот се заразени вкупно 52 ученика и 20 вработени, вели мистерот за образование Младен Шарчевиќ и додава дека станува збор за спорадични случаи, доколку се знае дека во ...

Онлајн настава побарале и велешки училишта со пет до десет ученици во клас оти мали се училниците

Сакам да кажам - 16.09.2020

Иако во одделенијата има од пет до 12 ученици, училишта во Велес побарале да има онлајн настава, соопшти локалната власт за тоа каква настава ќе има во велешките основни и средни училишта среде пандемијата со ковид-19.

Во Франција се затворени 81 училиште поради коронавирусот

Алсат-М - 16.09.2020

Од почетокот на школската година, само по една недела на работа на 7 септември, Министерството за образование регистрира дека 28 школски установи и 262 паралелки беа затворени заради епидемијата, јави дописникот ...

Двесте писмени барања за настава со физичко присуство

Н.Македонија - 16.09.2020

Државните просветни инспектори деновиве одат на терен во училиштата, за да видат кои и колку од нив ги исполнуваат условите за да организираат настава со физичко присуство. Училишните раководства имаа опција самите да побараат ваква дозвола, но таа ...

Го извлече најдоброто од онлајн наставата: Наставничката Георгина од Неготино им овозможува на учениците да го ...

Хаштаг - 16.09.2020

Доколку оваа година беше како секоја нормална, учениците веќе неколку дена ќе беа во своите училишни клупи и веќе наголемо ќе почнеа да го примаат знаењето кое им го презентираат нивните наставници.

Наставниците за службени потреби користат сопствен лаптоп

Независен - 16.09.2020

Фондацијата за интернет и општество – Метаморфозис го објави извештајот од истражувањето „Состојбите и предизвиците за спроведување на онлајн настава во основните училишта“. Истражувањето е спроведено во рамки на проектот „Отворени образовни ...

Со новиот систем „Опсерваторија на вештини“, средношколците полесно би наоѓале работа

Мета - 16.09.2020

Во Собранието пристигна предлог-законот за изменување и дополнување на законот за средното образование, којшто би требал да се најде пред пратениците на утрешната собраниска седница. Освен што се дефинираат начинот на функционирање на средните ...

По две недели од почетокот на наставата во Србија, 52 ученици заболеле од Ковид-19

Макфакс - 16.09.2020

Во првите две недели од почетокот на наставата во основните и средните училишта во Србија, вкупно 52 ученици и 20 вработени се заразиле со коронавирус, соопшти министерот за образование Младен Шарчевиќ.

По две недели од почетокот на учебната година во Србија со корона вирус се заразиле 52 ученика

Независен - 16.09.2020

Српскиот министерот за образование, Младен Шарчевиќ, ги откри податоците за тоа колку инфицирани ученици има во основните и средните училишта. „Во првите две недели од наставата во основните и средните училишта, вкупно 52 ученици и 20 вработени се ...

Во Франција затворени 81 училиште поради корона вирусот

Независен - 16.09.2020

Од почетокот на школската година, само по една недела на работа на 7 септември, Министерството за образование регистрира дека 28 школски установи и 262 паралелки беа затворени заради епидемијата, јави дописникот на МИА.

Родители споделуваат смешни фотографии – Како се справуваат децата со учењето на дистанца?

Црнобело - 16.09.2020

Изгледа дека на децата веќе им е „преку глава“ од пандемијата, а овие фотографии го прикажуваат токму тоа - како ли ќе изгледа кога кај нас ќе почне школската година? Пандемијата промени многу работи, дури и начинот на кој децата ја следат наставата.

Законите за основно и средно образование за уредување на работењето во услови на вонредни околности утре на собраниска ...

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Во услови на вонредни околности учебната година да може да започне и да заврши во различно време за што треба да одлучи Владата, предвидуваат измените и дополнувањата на законите за основно и за средно образование, по ...

Фотографија на денот: Црвени кругови во училишниот двор

Deutsche Welle - 16.09.2020

Училиштата во Пакистан се затворени од март. Со оглед на намалениот број на инфекции од коронавирусот, на милиони ученици сега им е дозволено повторно да учат во училиште- секако со неопходната физичка дистанца.

Царовска: Децата уште од прво одделение треба да се оспособат да препознаваат лажни вести

Frontline - 16.09.2020

Министерката за образование, Мила Царовска, во интервју за Мета.мк, ја посочува потребата од воведување на медиумската писменост во државниот образовен систем, пренесува КриТинк . На прашањето дали во контекст на потребите за соочување со напливот ...

Септемвриска родителска сага: Има ли секој дома услов за онлајн настава?

Скопје инфо - 16.09.2020

Како во многу земји, така и кај нас борбата против КОВИД-19, минатата училишна година ги затвори училиштата и учењето се одвиваше онлајн. Онлајн ќе започне и оваа учебна година. Обемот на материјалот, онлајн оценувањето и немањето на соодветни ...

Познато е колку ученици се заразени со корона во Србија во претходните 15 дена

Локално - 16.09.2020

Во првите две недели од часовите во основните и средните училишта, вкупно 52 ученици и 20 вработени беа заразени со вирусот корона, вели министерот за образование Младен Шарчевиќ и додава дека станува збор за спорадични случаи ако се знае дека во ...

Доколку наставата се изведува онлајн ќе изгубиме една до две генерации

Хаштаг - 16.09.2020

Предупредување ... Здружението на родителите „Наши деца 2014“ во понеделникот во Мостар одржа протестен марш, наречен „Социјализација, а не екранизација“ на кој се собраа околу 300 граѓани на Мостал, кои се противат на поединечни мерки на Кризниот ...

Во две седмици настава во Србија – заразени 52 ученика и 20 вработени

Курир - 16.09.2020

Во првите две недели од настава во основните и средните училишта, вкупно 52 ученици и 20 вработени се заразени со коронавирус, изјави српскиот министер за образование, Младен Шарчевиќ. Тој во изјава за ТВ Пинк прецизира дека 25 ученици биле заразени ...

Речиси половини од наставниците за службени потреби користат сопствен лаптоп, а 85 отсто приватен мејл

Kumanovo News - 16.09.2020

Резултатите од истражувањето „Состојбите и предизвиците за спроведување на онлајн настава во основните училишта“, покажале дека речиси половина од учесниците (44,5%) пријавија дека во училиштето, за службени потреби, користат сопствен лаптоп.

Професорка по хрватски јазик искрено зборува за враќањето на училиште под маски

Деца - 16.09.2020

И ние, учителите, со нетрпение чекавме информации до последен момент. Како ќе изгледа наставата? Дали ќе се учи на далечина или ќе бидеме во училниците? Дали сите ќе мораме да одиме во самоизолација ако се зарази само едно дете во цел колектив? Што ...

На час со Бил Гејтс: Наставничката Георгина од Неготино им овозможува на учениците глобално учење преку онлајн ...

Женски магазин - 16.09.2020

Септември - познат како месецот на враќање на учениците во училишните клупи, се пролонгира за октомври, но, се уште не знаеме што ни носи октомври. Коронакризата ги извади на површина недостатоците на образованието, а од друга страна, ни покажа дека ...

Дали најавениот комбиниран модел на настава е однапред осуден на неуспех?

24 Вести - 16.09.2020

Апсурди на македонската корона криза. Се функционира, само училиштата останаа затворени. Кога и дали ќе почнат учениците да одат на училиште? И најважното, како ќе се одвива наставата. Подготвени ли се професорите за онлајн предавања? Што од тоа ќе ...

Во мал број училишта ќе има настава со физичко присуство

Алсат-М - 15.09.2020

До петок, просветниот инспекторат ќе изврши увид во сите училишта што доставиле барање за настава со физичко присуство. На почетокот на следната недела комисијата ќе одлучи кои училишта се всушност подготвени за настава со физичко присуство.

Платформата за онлајн настава непознаница на само 2 недели пред почетокот на наставата

Сител - 15.09.2020

На две недели пред старт на учебната година, МОН сеуште ја нема презентирано нацуионалата платформа за онлајн настава. Неофицијално готова е пилот верзија, но деталите не ги откриваат. Дали и колку ќе треба да се обучуваат наставниците и учениците ...

Царовска: Понудениот модел за настава е најбезбеден со оглед на епидемиолошката состојба

Слободен Печат - 15.09.2020

Побезбедно и подобро е учебната година да почне со физичко присуство на учениците до трето одделение, а останатите со онлајн настава. Сметаме дека овој модел е најдобар во моментот со оглед на актуелната епидемиолошка состојба, изјави вечерва ...

Царовска за тв 24: Најдобро е настава со физичко присуство, но што ако ги затвориме училиштата после две недели?

24 Вести - 15.09.2020

Министерката за образование Мила Царовска во вечерашното гостување во 24 отворено зборуваше за почетокот на учебната година и како би се одвивала наставата Таа објасни дека пандемијата на некој начин не донесе во позиции дека да се изнајде решение ...

Царовска: Моделот што го нудиме е најбезбеден со актуелната епидемиолошка состојба

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Побезбедно и подобро е учебната година да ја започнеме со физичко присуство до трето одделение, а останатите со онлајн настава. Сметаме дека овој модел е најдобар во моментов со оваа епидемиолошка состојба, изјави ...

Царовска: Оценувањето на учениците ќе биде со физичко присуство

Локално - 15.09.2020

Учениците ќе имаат и физичко образование и ликовно, изјави министерката за образование Мила Царовска во вечерашното гостување во 24 отворено. -Се изработуваат програми од страна на Бирото за развој, учениците кои ќе бидат со физичко присуство ...

ВО ТЕК Е ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СТИПЕНДИИ НА СРЕДНОШКОЛЦИ СО ПОПРЕЧЕНОСТИ

Магазин - 15.09.2020

ВО ТЕК Е ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СТИПЕНДИИ НА СРЕДНОШКОЛЦИ СО ПОПРЕЧЕНОСТИ! Град Скопје ги потсетува граѓаните дела е во тек јавниот повик за доделување стипендии на средношколци со попречености, ученици во средните училишта на Град Скопје за ...

Започна учебната година во Бугарија, маските не се задолжителни за време на наставата

А1 On - 15.09.2020

Бугарските училишта денес ги отворија вратите за околу 717.000 ученици, а првото училишно ѕвонче го слушнаа и 59.000 првачиња, Министерството за образование и наука на Бугарија соопшти дека училиштата низ земјата биле отворени со засилени мерки ...

Царовска: Постепено ќе ги враќаме учениците во училишните клупи

Локално - 15.09.2020

Од прво до трето одделени учениците ќе одат со физичко присуство, оваа одлука е донесена заедно со Комисијата за заразени болести доколку се отоври можност, ние постепено ќе ги враќаме учениците во училишните клупи, изјави министерката за ...

ГАЛЕРИЈА: Како ке изгледа „нормалната настава“ во училиштата!?

Во Центар - 15.09.2020

Физичко присуство или он-лајн настава? Тоа е дилемата која до денес ги мачеше дел од родителите. Дали да се остане дома за сметка на своето здравје или да се појде во училиште и да се ризикува здравјето за сметка на новото „нормално“ кое мораме да ...

Во Албанија за една деценија 126.000 основци помалку

Опсервер - 15.09.2020

Тирана,15 септември 2020 () – Бројот на ученици во основните и средните училишта во Албанија рапидно се намалува и ова е поизразено во основното образование. Институтот за статистика, ИНСТАТ, објави дека бројот на ученици во основното образовение во ...

Ова финско глобално онлајн-училиште ги поместува границите на учењето на далечина

Факултети - 15.09.2020

Учењето на далечина може да биде најдоброто нешто за непрекинато образование за учениците и од основно и од средно образование во 2020 година. Како родител, можеби размислувате за опцијата учење на далечина.

Ова финско глобално онлајн-училиште ги поместува границите на учењето на далечина

Пулс24 - 15.09.2020

Учењето на далечина може да биде најдоброто нешто за непрекинато образование за учениците и од основно и од средно образование во 2020 година. Како родител, можеби размислувате за опцијата учење на далечина.

Варосуваат, чекаат појак интернет… Како се подготвуваат училиштата за новата учебна година

Деца - 15.09.2020

Училиштата во Македонија се подготвуваат за новата учебна година, која треба да почне за 15 дена во услови додека сѐ уште трае пандемијата на Ковид-19. При крај е подготовката на националната платформа за онлајн-настава.

Комисијата пред тешка задача: Над 100 училишта бараат физичка настава

Либертас - 15.09.2020

Околу 20 проценти од сите основни и средни училишта во Северна Македонија испратиле барање за одржување физичка настава од 1 октомври, но прашање е колку ќе ги исполнат условите на Комисијата, пишува Дојче веле.

Околу 20% од училиштата испратиле барање за физичка настава, последниот збор е на Комисијата

Frontline - 15.09.2020

Околу 20 проценти од вкупниот број основни и средни училишта во Северна Македонија испратиле барање за одржување физичка настава од 1 октомври, но прашање е колку ќе ги исполнат условите на Комисијата, пишува Дојче веле.

Поради недостиг на клупи, наставата се одржува во црква

24Инфо - 15.09.2020

Учениците од едно одделение во Торино на првиот училишен ден настава следеа во црква поради доцнење на доставата на дополнителни клупи потребни за физичка дистанца. – Немавме друг избор. Новите клупи беа нарачани на почетокот на јули, но се уште не ...