TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Потврден случајот на МРСА во Бутел

Телма - 14.03.2019

Родителите на ученик од Панајот Гиновски во Бутел утрово известиле дека при брис е утврдено дека кај нивното дете и констатирана бактеријата МРСА. Сомнителниот случај на заболено дете се проверува, а акипи на здравствениот инспекторат и центарот за ...

Непотврден случај на МРСА ги вознемири родителите-надлежните апелираат да не се крева паника

Нова ТВ - 14.03.2019

Нов непотврден случај на МРСА во нос кај дете од шесто одделение во ОУ „Панајот Гиновски“ ги вознемирил родителите на децата кои посетуваат настава со него. Неофицијално, родителот на детето донел резултат од лабораторија, но случајот ниту тој, ниту ...

Потврден случајот на бактеријата МРСА во Бутел - надлежните апелираат на смиреност

Press24 - 14.03.2019

Родителите на ученик од одсновното училиште „Панајот Гиновски“ во Бутел утрово известиле дека при брис е утврдено дека кај нивното дете и констатирана бактеријата МРСА, информира Телма . Сомнителниот случај на заболено дете се проверува, а екипи на ...

Сомнежи за новозарзени со МРСА, екипи од ДСЗИ и ЦЈЗ на терен

Макфакс - 14.03.2019

Родители на деца кои одат во градинката во Чаир и во училиштето во Бутел каде што има заразени со бактеријата МРСА утрово кај наставничките и кај воспитувачите пријавиле новозаразени деца, но официјална потврда за ширење на бактеријата нема.

Нов случај на бактеријата „МРСА“ во ОУ „Панајот Гиновски“

Алсат-М - 14.03.2019

Бактеријата „МРСА“ е пронајдена кај уште едно дете од основното училиште „Панајот Гиновски“ во населбата Бутел. Ова е втор случај на заболено дете со оваа бактерија во училиштето. Бактеријата за првпат во ова училиште беше констатирана пред 20 дена.

Бактеријата „МРСА“ зема замав- заразено уште едно дете

Магазин - 14.03.2019

Уште едно дете заразено со бактеријата МРСА. Случајот бил пријавен утринава од родителите на детето кое е ученик во основно училиште “Панајотот Гиновски” во Бутел, објави АЛСАТМ . Тимот на Државниот санитарен инспекторат пристигна во училиштето за ...

Уште едно дете заразено со бактерија „МРСА“- Случајот во училиштето го пријавиле неговите родители

Курир - 14.03.2019

Утрово е пријавен нов случај на дете заразено со бактеријата „МРСА“. Случајот го пријавиле родителите на детето кое што следи настава во основно училиште “Панајотот Гиновски” во Бутел, Скопје, објави АЛСАТМ .

МРСА пронајдена уште кај едно дете во ОУ „Панајот Гиновски“

ТВ21 - 14.03.2019

Кај уште едно дете од основното училиште „Панајот Гиновски“ во населбата Бутел е пронајдена бактеријата „МРСА“. Ова е втор случај на заболено дете со оваа бактерија. И покрај наредбата за дезинфекција на објектот, бактеријата повторно с појавува.

Нов случај на заболено дете со МРСА во училиштето ,,Панајот Гиновски”

Мета - 14.03.2019

Кај уште едно дете од шесто одделение од основното училиште ,,Панајот Гиновски” во Бутел е констатирана бактерија МРСА (Methicillin Resistant Staphylococcus aureus), што е втор случај на заболено дете со оваа бактерија од ова училиште.

Не поминува нервозата кај родителите. Уште еден случај на МРСА во ,,Панајот Гиновски”

Деца - 14.03.2019

Бактеријата МРСА (Methicillin-resistant Staphylococcus aureus) е изолирана и кај шестоодделенец во Основното училиште „Панајот Гиновски“ во скопската населба Бутел. Информацијата ја потврдија од училиштето, а за случајот знаат и во Државниот ...

Нема нови случаи на заразени со бактеријата „МРСА“

Алсат-М - 13.03.2019

Нема нови случаи на заразени со бактеријата МРСА која беше пронајдена во градинката “Снежана” во Чаир и во училиштето “Панајот Гиновски” во Бутел. Од Институтот за јавно здравје очекуваат резултатите од анализата од микробиологија да утврдат дали ...

Нечистотија причина за бактеријата МРСА, трите деца од градината „Снежана“ на домашно лекување

ТВ21 - 13.03.2019

Три деца на 5 годишна возраст, од градинката “Снежана“, општина Чаир, се инфицирани од бактеријата МРСА. Тие во моментов се на домашно лекување. Прегледани се 36 деца од градинката “Снежана“, при што е констатирано дека 3 деца се инфицирани со ...

Нема простор за паника поради бактеријата МРСА - тврди владата

24 Вести - 13.03.2019

Нема нови случаи на заразени од бактеријата МРСА. Се преземаат сите неопходни мерки, а градинката и училишетото во кое беа регистрирани случаи на заболени веќе го завршиле сетот мерки - дезинфекција, механицко чистење, проветрување и одржување на ...

Колку реално е опасна бактеријата МРСА?

Факултети - 13.03.2019

Микробиологот, проф. д-р Никола Пановски објаснува во кои случаи е опасна оваа бактерија. Во меѓувреме, родители на деца што учат во училиштето и градинката каде што беше изолирана бараат поголема хигиена.

Нема нови заразени со бактеријата МРСА

Сител - 13.03.2019

Нема нови случаи со МРСА. Досегашните анализи на земените примероци од градинката и училиштето во Чаир се негативни, но не се испитани сите брисеви, информираа од ИЈЗ. По информацијата дека бактеријата е најдена кај 4 деца, епидемиолозите смируваа ...

Нема новозаболени со бактеријата МРСА

Телма - 13.03.2019

Нема пријави за новоинфицирани, ниту заболени лица со бактеријата МРСА во градинката во Чаир, ниту во основното училиште во Бутел каде истата бактерија беше пронајдена кај четири лица, две деца и двајца возрасни, смируваат од Државниот санитарен и ...

Kако да се заштитат децата од МРСА?

Канал5 - 13.03.2019

Нема потврда за нови инфицирани со бактеријата МРСА, соопштија од Инстиутот за јавно здравје и ДСЗИ, откако вчера беа потврдени 4 случаи со МРСА во скопски Чаир и Бутел во училиште и во градинка.

Бактеријата МРСА мирува

Алфа - 13.03.2019

Бактеријата МРСА може да доведе до посериозни компликации кај новороденчиња и луѓе со намален имунитет. Епидемиолозите велат дека нема простор за паника. МРСАТА потешко се лекува, но не е смртоносна, смируваат од Институтот за јавно здравје.

Нов скандал: во Скопје повторно се шири бактеријата МРСА, заразени четири лица

Вечер - 13.03.2019

По информацијата дека четири лица се заразени со бактеријата МРСА при вонредни контроли во една градинка во Чаир и во едно основно училиште во Бутел, владиниот портпарол Миле Бошњаковски вчера ја смирува јавноста и вели дека нема простор за паник, ...

Доктор тврди: „МРСА“ убива повеќе луѓе од вирусот „ХИВ“

Скопје1 - 13.03.2019

Читајќи ја вашата статија за супер бактеријата „MRSA“ дека убива повеќе луѓе од вирусот ХИВ, морам да ви признам дека првпат во Македонија гледам дека се зборува на таа тема. Како доктор и пред тоа како студент никогаш не обрнувавме внимание на таа ...

Бактеријата МРСА Е опасна за оние со намален имунитет, трите заразени деца од Чаир не одат во градинка, вели ...

Сакам да кажам - 13.03.2019

Бактеријата МРСА или метицилин резистентни стафилококус ареус е посебен вид од групата бактерии стафилока, кои се отпорни на одредени видови антибиотици. Поради тоа, оваа бактерија се смета за опасна бидејќи може да направи компликации кај оние луѓе ...

Нема потреба од паника – случаите со бактеријата МРСА не треба да ја вознемират јавноста

1tv - 13.03.2019

Последните случаи на заразени со МРСА не треба да ја вознемират јавноста, вели за 1ТВ директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат. Децата кај кои е изолирана бактеријата се ставени на терапија кај матичните лекари и специјалисти.

Родителите во паника. Колку реално е опасна бактеријата МРСА?

Деца - 13.03.2019

Микробиологот, проф. д-р Никола Пановски објаснува во кои случаи е опасна оваа бактерија. Во меѓувреме, родители на деца што учат во училиштето и градинката каде што беше изолирана бараат поголема хигиена.

Потврден нов случај на бактеријата МРСА кај ученик во Бутел

+инфо - 14.03.2019

Родителите на ученик од одсновното училиште „Панајот Гиновски“ во Бутел утрово известиле дека при брис е утврдено дека кај нивното дете и констатирана бактеријата МРСА, информира Телма . Сомнителниот случај на заболено дете се проверува, а екипи на ...

Бактерија МРСА кај деца во градинка во Чаир

МКД - 13.03.2019

Бактеријата МРСА вчера била пронајдена во нос кај четири деца во градинаката „Снежана" во Чаир. Во основното училиште „Ѓорѓија Пулевски" едно дете ја имало оваа опасна бактерија, информираа од Државниот санитарен и здравствен инспекторат.

Уште едно дете заразено со бактерија „МРСА“- случајот во училиштето го пријавиле неговите родители

Скопје инфо - 14.03.2019

Утрово е пријавен нов случај на дете заразено со бактеријата „МРСА“. Случајот го пријавиле родителите на детето кое што следи настава во основно училиште “Панајотот Гиновски” во Бутел, Скопје, објави АлсатМ .

Нов случај на заболено дете со МРСА во училиштето ,,Панајот Гиновски”

Либертас - 14.03.2019

Кај уште едно дете од шесто одделение од основното училиште ,,Панајот Гиновски” во Бутел е констатирана бактерија МРСА (Methicillin Resistant Staphylococcus aureus), што е втор случај на заболено дете со оваа бактерија од ова училиште.

Нови случаи со заразени деца: Каква и колку е опасна бактеријата MRSA ?

Бизнис Вести - 13.03.2019

Четири нови случаи на заразени со смртоносната бактерија МРСА се откриени со вонредни контроли во една градинка и во едно основно училиште. Три деца кои ја имаат бактеријата посетувале настава во градинка во Чаир а еден позитивен наод бил откриен во ...

Каква бактерија е МРСА и како се пренесува

еМагазин - 13.03.2019

Кај четири лица од кои две деца и двајца возрасни е пронајдена бактеријата МРСА, потврдија од Државниот санитарен и здравствен инспекторат. Медицинските лица кои ги контактираше „еМагазин“ појаснија дека станува збор за бактеријата Meticilil ...

Четири деца заразени со опасната бактерија ,,МРСА‘‘ во Чаир

Сител - 12.03.2019

Четири случаи на бактеријата ,,МРСА‘‘ се потврди по контралата направена во градинка и училиште во општината Чаир. Според информациите од ДСЗИ, сите четири случаи се кај деца од кои три од големата група во градинката ,,Снегулка‘‘ и едно дете од ...

Бактеријата МРСА пронајдена во градинка во Чаир и во основно училиште

Нова ТВ - 12.03.2019

Кај четри деца е пронајдена бактеријата МРСА во нос во градинаката „Снежана“ во Чаир, а во основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“ кај едно од децата, потврдија од ДСЗИ за НОВА. Се почнало минатиот месец кога мајка пријавила дека кај нејзиното дете во ...

Смртоносната бактерија МРСА е откриена во градинка и основно училиште во Скопје

Канал5 - 12.03.2019

Смртоносната бактерија МРСА е откриена во една градинка и основно училиште во Скопје при вонредна контрола. Четири нови случаи на заразени со смртоносната бактерија МРСА се откриени со вонредни контроли во една градинка и во едно основно училиште во ...

Четири нови случаи заразени со смртоносната бактерија мрса

24 Вести - 12.03.2019

Четири нови случаи на заразени со смртоносната бактерија МРСА се откриени со вонредни контроли во една градинка и во едно основно училиште. Три деца кои ја имаат бактеријата посетувале настава во градинка во Чаир а еден позитивен наод бил откриен во ...

Две деца и двајца воспитувачи заразени со смртоносната бактерија МРСА во Чаир

Press24 - 12.03.2019

Четири нови случаи на заразени со смртоносната бактерија МРСА се откриени со вонредни контроли во една градинка и во едно основно училиште во Скопје. Заразени се две деца и двајца воспитувачи, информира А1 он .

Сотирова Бухова во Централниот дневник на 1ТВ: Постојат антибиотици за бактеријата МРСА

1tv - 12.03.2019

Гостин во Централниот дневник на 1ТВ беше директорката на Санитарен и здравствен инспекторат Иринка Сотирова Бухова, која зборуваше за информацијата која се прошири на низ медиумите за повеќе случаи на заразени лица од бактеријата МРСА.

Четворица заразени со смртоносната бактерија МРСА

Нетпрес - 12.03.2019

Четворица новозаразени со смртоносната бактерија МРСА се откриени во скопско училиште и градинка. Заразени се две деца и двајца воспитувачи, објави плусинфо.мк . Смртоносната бактерија МРСА е откриена во една градинка и основно училиште во Скопје ...

Две деца и дваjца наставници заразени со смртоноснта бактерија МРСА

24Инфо - 12.03.2019

Смртоносната бактерија МРСА е откриена со вонредни контроли во една градинка и во едно основно училиште во Скопје. Заразени се две деца и двајца воспитувачи. Минатиот месец МРСА беше откриена кај забен техничар вработен во Стоматолошкиот клинички ...

Четири лица заразени од бактеријата МРСА

MTM - 12.03.2019

Кај четири лица од кои две деца и двајца возрасни е пронајдена бактеријата МРСА, потврдија од Државниот санитарен и здравствен инспекторат. Бактеријата е пронајдена кај едно дете во градинка во Чаир и едно дете во основно училиште во Бутел, како и ...

НОВИ СЛУЧАИ НА ЗАРАЗЕНИ СО МРСА: Две деца се меѓу заразените

Фактор - 12.03.2019

Четворица новозаразени со смртоносната бактерија МРСА се откриени во скопско училиште и градинка, а од нив две се деца. Заразени се две деца и двајца воспитувачи. Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) потврди дека од бактеријата МРСА ...

Нечистотија причина за бактеријата МРСА, трите деца од градината „Снежана“ на домашно лекување

4NEWS - 13.03.2019

Три деца на 5 годишна возраст, од градинката “Снежана“, општина Чаир, се инфицирани од бактеријата МРСА. Тие во моментов се на домашно лекување. Прегледани се 36 деца од градинката “Снежана“, при што е констатирано дека 3 деца се инфицирани со ...

Нема простор за паника поради бактеријата мрса – тврди владата

Либертас - 13.03.2019

Нема нови случаи на заразени од бактеријата МРСА. Се преземаат сите неопходни мерки, а градинката и училишетото во кое беа регистрирани случаи на заболени веќе го завршиле сетот мерки – дезинфекција, механичко чистење, проветрување и одржување на ...

Нема нови заразени со бактеријата МРСА

Скопје инфо - 14.03.2019

Нема нови случаи со МРСА. Досегашните анализи на земените примероци од градинката и училиштето во Чаир се негативни, но не се испитани сите брисеви, информираа од ИЈЗ. По информацијата дека бактеријата е најдена кај 4 деца, епидемиолозите смируваа ...

Нема потреба од паника – случаите со бактеријата МРСА не треба да ја вознемират јавноста

Либертас - 13.03.2019

Последните случаи на заразени со МРСА не треба да ја вознемират јавноста, вели за 1ТВ директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат. Децата кај кои е изолирана бактеријата се ставени на терапија кај матичните лекари и специјалисти.

Смртоносната бактерија МРСА е откриена во градинка и училиште во Скопје

Скопје инфо - 13.03.2019

Бактеријата МРСА вчера била пронајдена во нос кај четири деца во градинаката „Снежана" во Чаир. Во основното училиште „Ѓорѓија Пулевски" едно дете ја имало оваа опасна бактерија, информираа од Државниот санитарен и здравствен инспекторат.

Уште едно дете заразено со бактерија „МРСА“

Нетпрес - 14.03.2019

Утрово е пријавен нов случај на дете заразено со бактеријата „МРСА“. Случајот го пријавиле родителите на детето кое што следи настава во основно училиште „Панајотот Гиновски” во Бутел, Скопје, објави АЛСАТМ .

Нов случај на заболено дете со МРСА во училиштето ,,Панајот Гиновски”

Скопје24 - 14.03.2019

Кај уште едно дете од шесто одделение од основното училиште „Панајот Гиновски” во Бутел е констатирана бактерија МРСА (Methicillin Resistant Staphylococcus aureus), што е втор случај на заболено дете со оваа бактерија од ова училиште.

Дечиња од градинка во Чаир заразени со бактеријата ,,МРСА‘‘

Скопје1 - 13.03.2019

Бактеријата ,,МРСА‘‘ се потврди по контралата направена во градинка и училиште во општината Чаир. Според информациите од ДСЗИ, бактеријата е пронајдена кај од големата група во градинката ,,Снегулка‘‘ и едно дете од второ одделение во учиштето ...

Кај пет деца пронајдена бактеријата МРСА

Фокус - 12.03.2019

Кај четри деца е пронајдена бактеријата МРСА во нос во градинаката „Снежана“ во Чаир, а во основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“ кај едно од децата, потврдија од ДСЗИ за НОВА. Се почнало минатиот месец кога мајка пријавила дека кај нејзиното дете во ...

Смртоносната бактерија МРСА е откриена во градинка и основно училиште во Скопје

Локално - 12.03.2019

Смртоносната бактерија МРСА е откриена во една градинка и основно училиште во Скопје при вонредна контрола, јавува „Канал 5“. Четири нови случаи на заразени со смртоносната бактерија МРСА се откриени со вонредни контроли во една градинка и во едно ...

Четворица новозаразени со бактеријата МРСА, од нив две се деца

Либертас - 12.03.2019

Четири нови случаи на заразени со бактеријата МРСА се откриени со вонредни контроли во една градинка и во едно основно училиште во Скопје. Поконкретно, заразени се две деца и двајца воспитувачи, пренесе макфакс.