TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По катастрофалниот Извештај од УНЕСКО за Охрид владата вели ќе инсистира да се урнат сите дивоградби

Сакам да кажам - 13.01.2021

По извештајот на УНЕСКО во кој состојбата во Охридскиот Регион е најлошо оценета досега, денеска премиерот Зоран Заев имаше средба со дел од министерите во Владата. На состанокот на кој се разгледуваше извештајот кој кажува дека во Охрид владее ...

Охрид не е Ибица, но ќе се спаси ли како Дубровник?

Вечер Прес

Преглед на настани: Мерки за зачувување на статусот на Охридскиот регион во Унеско, правосудни реформи, изградба на социјални станови

CivilMedia

Пендаровски има моќ и одговорност да интервенира за спас на УНЕСКО-регионот, апелира „Фронт 21/42“

360 степени

Со неодговорното менаџирање власта го загрози статусот на Охрид во УНЕСКО

Курир

Фронт 21/42 до Пендаровски: Да се донесе забрана за урбана и/или крајбрежна трансформација во Охридскиот регион

Радио МОФ

Добра вест: Охридско ќе стане “регион во опасност“ според УНЕСКО!

CivilMedia

24Инфо Курир Вечер Скопје1 Вечер +инфо Канал5 Press24

Ќе се вмеша ли Владата по лошиот извештај од УНЕСКО?

Сител - 13.01.2021

Владата за сега нема да преземе ништо по забелешките и најкатастрофалниот извештај на УНЕСКО за охридскиот регион. Не планира да се меша или да им ги одземе ингеренциите на општините. Надлежни за дивогрдабите се охридскиот и струшкиот градоначалник.

Извештајот на УНЕСКО ќе се разгледува на владина седница

Алсат-М

Владата допрва ќе го разгледува извештајот на УНЕСКО

Телма

Бочварски: Ќе постапуваме по препораките од УНЕСКО за Охридскиот регион

Press24

Бочварски: Ќе постапуваме по препораките од УНЕСКО за Охридскиот регион

Опсервер

Бочварски: Ќе постапуваме по препораките од УНЕСКО за Охридскиот регион

Бизнис Вести

Бочварски: Ќе постапуваме по препораките од УНЕСКО за Охридскиот регион

+инфо

А1 On Фокус Канал5 Слободен Печат 24Инфо Скопје1 Либертас PressingTV

Заев ги собра министрите на состанок по алармантниот извештај на УНЕСКО

360 степени - 13.01.2021

Премиерот Зоран Заев денеска заедно со вицепремиерот Фатмир Битиќи ги повика на состанок министрите за култура Ирена Стефоска, за животна средина Насер Нуредини, за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Македонски железници Хари ...

Заев: Нацрт-извештајот на УНЕСКО е силен аларм за состојбата во Охридскиот Регион

Макфакс

Заев: Извештајот на УНЕСКО вклучи аларм за состојбата во Охридскиот регион, Владата ќе го чува културното наследство

Локално

Заев: Нацрт извештајот на УНЕСКО е силен аларм за состојбата во Охридскиот регион

Вечер

Заев: Нацрт извештајот на УНЕСКО е силен аларм за состојбата во Охридскиот регион

24Инфо

Нацрт извештајот на УНЕСКО аларм за состојбата во Охридскиот регион

Опсервер

Извештајот на УНЕСКО е аларм за состојбата во Охридскиот регион, заклучија Заев и надлежните

А1 On

ТВ21 Бриф ММС Независен Точка Frontline iPortal +инфо

Георгиески: Поднесовме десетици кривични пријави за дивоградби во Охрид, ниедна не е процесуирана

МКД - 13.01.2021

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески не чуствува лична одговорност поради неповолниот нацрт извештај на УНЕСКО со кој Охридскиот регион се става на листа на загрозени подрачја. Вели дека тој и општината презеле бројни активности, но дека ...

Георгиевски: Не чувствувам лична одговорност за лошиот нацрт извештај на УНЕСКО за Охрид

24Инфо

Георгиески не чувствува лична одговорност за лошиот нацрт извештај на УНЕСКО за Охрид

Вечер Прес

Георгиевски: За рушење на сите дивоградби во Охрид треба многу време и пари

Либертас

Георгиевски: За рушење на сите дивоградби во Охрид треба многу време и пари

Мак. Весник

Георгиески: Општината поднесува пријави за дивоградби, но тие не се процесуираат, потребна е системска заштита на вредното културно и природно наследство

OhridNews

Георгиевски: За рушење на сите дивоградби во Охрид треба многу време и пари

Фокус

Телма Press24 Слободен Печат Канал5 Скопје1 Локално

„Охрид SOS“: Се замајува јавноста дека институциите активно работат на зачувување на статусот на Охрид во УНЕСКО

Frontline - 12.01.2021

Граѓанската иницијатива „Охрид SOS“ во реакција објавена на социјалните мрежи повторно го впери прстот во владините институции. Смета дека тие се главни виновници за настанатата ситуација и поместувањето на Охридскиот регион на Листата загрозени ...

Само оној кој нема допир со реалноста може да си дели комплименти дека направил „значајни чекори за зачувување на статусот на Охрид“ велат од Охрид SOS

Република

Охрид SOS“: Се замајува јавноста дека институциите активно работат на зачувување на статусот на Охрид

Независен

„Охрид SOS“: Само некој кој нема допир со реалноста може да каже дека направил значајни чекори за зачувување на статусот на Охрид во УНЕСКО

+инфо

Охрид СОС: Владините институции и општината се неодговорни кон единственото УНЕСКО подрачје

МКД

(Oбновено) „Охрид SOS“: Се замајува јавноста дека институциите активно работат на зачувување на статусот на Охрид во УНЕСКО

OhridNews

Охрид СОС: Владините институции и општината не знаат и не можат да го заштитат единственото УНЕСКО подрачје во Македонија

Курир

Нетпрес А1 On Опсервер Локално PressingTV Либертас еМагазин MakPress