TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОД СРЕДА ВО МАРКЕТИТЕ – Намалените и гарантирани цени на храната со видна ознака

Пари - 18.09.2023

Голем број прехранбени производи од среда ќе имаат пониски цени за минимум десет проценти и ќе бидат видно означени во маркетите. Назнаката за гарантирана цена ќе стои до нив се до 30 ноември, кога истекува важноста на оваа владина мерка.

Млечните производи, месото, овошјето поевтинуваат за 10%

Алсат-М

Еве за колку ќе поевтинат некои производи со „гарантирана цена“ во среда

24Инфо

Од среда сите производи со намалени цени ќе мора да се продаваат со ознака „гарантирана цена“

Канал5

Производите ќе поевтинат за 10 отсто во однос на цените од 1 август

Вечер Прес

Од среда поевтинуваат илјадници производи од 50 категории – ќе се продаваат со ознака „гарантирана цена“

Телма

„Гарантирана цена“ – од среда сите производи што ќе имаат намалена цена ќе бидат со ознака, појасни Бектеши

Макфакс

Слободен Печат А1 On Фактор А1 On 4NEWS Локално Expres Локално

„Гарантирана цена“ за помали цени – повеќе од 50 прехранбени производи ќе се продаваат поевтино

ТВ21 - 18.09.2023

Во среда ќе има намалување на цените на повеќе од 50 прехранбени производи, а тие ќе можат да се забележат со ознаката “гарантирана цена“. Министерот за економија Крешник Бектеши најави дека утре Владата ќе донесе одлука кои производи ќе претрпат ...

Производите со намалени цени од среда ќе се продаваат со ознака „гарантирана цена“

Глас на Америка

„Гарантирана цена“ од среда за 50 прехранбени производи

Сител

Организација на потрошувачи: Намалените цени да не важат пократко од три месеци

Локално

Од среда поевтино месо, млеко, зеленчук и овошје

Deutsche Welle

Бектеши: Од среда повеќе од 50 прехранбени производи ќе се продаваат со ознака „гарантирана цена“

360 степени

ПРОИЗВОДИТЕ ОД СПИСОКОТ СО НАМАЛЕНА ЦЕНА ЌЕ ИМААТ ОЗНАКА „ГАРАНТИРАНА ЦЕНА“ Бектеши најави пониски цени и на пијалаците и на други непрехранбени производи

+инфо

Независен Бизнис Вести 4NEWS ММС ТВ21 24Инфо еМагазин Мета

Млечните производи и месото поскапеа за 40, а сега ќе ги симнат за 10 отсто!

Слободен Печат - 18.09.2023

Најголемите поскапувања на храната почнаа во истиот момент кога престанаа првите мерки, па во првата половина на јуни некои производи поскапеа по неколкупати. Августовските поскапувања се речиси минорни и само се надоградија врз претходните – велат ...

Од среда замрзнати веќе покачените цени на над 50 производи, граѓаните скептични

24 Вести

Каков ќе биде ефектот од „Гарантирана цена“

Сител

Владата ќе ги замрзне цените

Сител

Што ќе значат новите мерки за граѓаните: Вистинско намалување на цените на храната, негативни ефекти на економијата или гол популизам?!

Денар

Цените повторно ќе се замрзнат, но дали инфлацијата ќе се намали?

Deutsche Welle

Алтернатива: Ваучери наспроти популистичката мерка за замрзнување на цените

МКД

Независен Слободен Печат Press24 Денешен

На „акција“ ќе може да се продаваат и поевтинетите производи, но ако причина е рокот на траење, тоа ќе мора да се ...

Курир - 18.09.2023

Сите производи кои согласно утрешната владина одлука ќе поевтинат за 10 проценти, ќе може да се ставаат и на „акциски“ продажби во маркетите, но по цени пониски од веќе намалените. Доколку, пак, „акцијата“ е поради рокот на траење на производите, ...

Акции во маркетите, сепак, ќе има

Независен

Бектеши се премисли: Акции во маркетите, сепак ќе има

Република

На „акција“ ќе може да се продаваат и поевтинетите производи, но ако причина е рокот на траење, тоа ќе мора да се наведе

Frontline

На „акција“ ќе може да се продаваат и поевтинетите производи, но ако причина е рокот на траење, тоа ќе мора да се наведе

Бриф

На „акција“ ќе може да се продаваат и поевтинетите производи, но ако причина е рокот на траење тоа ќе мора да се наведе

Сител

Сепак ќе може да има акциски продажби во маркетите

24Инфо

еМагазин 365 PressingTV Денешен MakPress

Производите што ќе поевтинат ќе имаат означена цена во маркетите

Канал5 - 18.09.2023

Во маркетите ќе бидат означени цените на производите што ќе поевтинат за 10 проценти и што ќе бидат опфатени со владината одлука што се очекува да биде донесена утре, најави денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

Бектеши: Производите што ќе поевтинат ќе имаат означена цена во маркетите

Сител

Производите што ќе поевтинат ќе имаат означена цена во маркетите

Бриф

Производите што ќе поевтинат ќе имаат означена цена во маркетите

OhridNews

Од среда производите што ќе поевтинат во маркетите ќе бидат посебно означени

24Инфо

Производите што ќе поевтинат ќе имаат означена цена во маркетите

Zoom

Бектеши: Во маркетите ќе бидат означени цените на производите што ќе поевтинат за 10 проценти

Скопје инфо

Курир Факултети 4NEWS Press24 Н.Македонија CivilMedia Р.С.Европа 365

Ќе се преговара и пијалоците да бидат опфатени со одлуките за намалување на цените

Бриф - 18.09.2023

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ќе има состанок со производителите и дистрибутерите на пијалоци во државава со кои ќе дискустира за вклучување на овие производи во одлуките за поевтинување на производи што ги најави Владата.

Ќе се преговара да поевтинат и пијалоците

Gostivarpress.mk

Ќе се преговара и пијалоците да бидат опфатени со одлуките за намалување на цените

Сител

Ќе се преговара и пијалоците да бидат опфатени со одлуките за намалување на цените

Канал5

Ќе се преговара и пијалоците да бидат опфатени со одлуките за намалување на цените

Zoom

Ќе се преговара и пијалоците да бидат опфатени со одлуките за намалување на цените

Frontline

Ќе се преговара и пијалоците да бидат опфатени со одлуките за намалување на цените

365

Република MakPress