TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Ќе се зајакне протоколот за телефонските разговори

Нова ТВ - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју за ТВ Клан Македонија, уште еднаш изрази жалење за телефонските разговори со руските „пранкери“, истакнувајќи дека отсега ќе се зајакне протоколот за телефонските разговори со премиерот на државата.

Заев: Секој ден се слушам со лидерите од светот во интерес на земјата и на сите наши граѓани

Press24 - 11.07.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев во интервју за ТВ Клан на прашањето дали ќе има одговорност за случајот со „пранкерите“, истакна дека тој останува на неговиот став од прес конференцијата, дека во објавените разговори не се изнесени државни ...

Главна тема – разговорите на Заев со лажниот Порошенко

Р.С.Европа - 11.07.2019

Објавените телефонски разговори на премиерот Зоран Заев со руските комичари кои му се претставиле како поранешниот украински претседател Петро Порошенко, се главна тема во дневниот печат. Откако на Јутјуб се појавија снимените телефонски разговори ...

Премиерот не крие, и тој ги барал руските комичари на телефон!

Вечер - 11.07.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев изјави дека комуникацијата меѓу него и руските пранкери Вован и Лексус била взаемна, односно дека и тој неколку пати телефонски им се јавувал убеден дека разговара со вистинските Столтенберг и Порошенко.

Шегите на руските комичари се раскажани и во книга

ММС - 11.07.2019

Комичарите Вован и Лексус, не се само ѕвездите на руската интелектуална шега,туку и ѕвезди на лесната литература што преминува во политичка сатира. Во 2018 година, двајцата комичари, кои го заведоа македонскиот премиер Зоран Заев, ја издале книгата ...

Заев тврди дека Русија не стои зад комичарите, косовските служби ги пресретнале повиците од Москва

Сител - 11.07.2019

Русија не стои зад комичарите кои го измамија премиерот Заев. По 2 дена обвинување за специјална војна врз Македонија, премиерот Заев денеска застана до руските амбасадор во земјава за да порача дека Русија останува пријател на Македонија Во ...

Анализа: Измамениот Заев – вест со краток здив, но со можни последици по премиерот и по државата

Мета - 11.07.2019

Веста на неделата – измамничките телефонски разговори на премиерот Зоран Заев со двајцата руски, наводно, шегобијци – нема капацитет подолгорочно да се задржи во медиумскиот простор во земјата и светот, но можно е да има импликации по угледот на ...

Македонија поради изгубениот Заев се претвори во загубена држава

24Инфо - 11.07.2019

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на прес конференција рече дека Македонија поради изгубениот Заев се претвори во загубена држава. -Практичната шега која му ја направија, која што му ја приредија на површина извади сериозни работи на ...

(ФОТО) Објавени пораките кои Заев им ги праќал на русите

Скопје1 - 11.07.2019

На социјалната мрежа фејсбук се појавија пораките кои премиерот Зоран Заев му ги испраќал преку мобилна апликација на рускиот комичар Алексеј Столјаров кога јавноста го познава повеќе како лажниот „Петро Порошенко“.

„Гордана Јанкулоска 2015: Шупрајш Зоран Заев 2019: Вери гут“: Твитер реакции за премиерот и руските комичари

еМагазин - 11.07.2019

Не стивнуваат реакциите на социјалните мрежи за „местенката“ на премиерот Зоран Заев од страна на руските комичари Владимир Кузенцов и Алексеј Столаров . Премиерот освен што потврди дека во неколку наврати разговарал со нив, вчера рече и дека и тој ...

Заев: И јас им вртев на телефон, за размена на територии меѓу Србија и Косово слушнав од јавноста

ТВ21 - 10.07.2019

На броевите од кои го контактирале руските пранкери и самиот премиер Зоран Заев им се јавувал, убеден дека разговара со вистинските Петро Порошенко и Јенс Столтенберг. Иако разговорите биле направени уште во текот на минатата година, Заев вели дека ...

Заев со рускиот амбасадор ќе разговара за лажните Порошенко и Столтенберг

Слободен Печат - 10.07.2019

Како што пренесува ТВ 24, состанокот бил договорен уште минатата недела, но тајмингот се поклопува со обајвувањето на разговорите на премиерот со руските комичари. Утре премиериот Зоран Заев ќе одржи средба со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин,а а ...

Последен Заев му ѕвонел на Вован, овој не му кренал затоа што спиел

365 - 10.07.2019

До Путин, Трамп и Меркел сè уште немаат стигнато. За да дојдат до Макрон им требале 2 години. За да го „yлoвaт“ Заев им требале неколку часа, велат руските пранкери Лексус (Алексеј Столјаров) и Вован (Владимир Кузнецов) во интервју за „ а1он.мк “.

Рускиот комичар до Заев: Со мозокот имаш проблем

Магазин - 10.07.2019

Рускиот комичар по прес конференцијата на Зоран Заев се огласи за „Комсомољскаја правда“ го прашува Заев како планира да ја подобри безбедноста во комуникацијата. Како тој ќе ја поправи неговата комуникација? Можеби ќе го апдејтира својот телефон.

И премиерот Заев му се јавувал и му праќал слики на „Порошенко“

Сител - 10.07.2019

Се до завчера Премиерот Заев верувал дека разговара со Порошенко и Столтенберг па на телефоните на руските комичари испраќал фотографии и информации. Тој денеска потврди дека имало ситуации во кои и тој самиот го вртел телефонскиот број на лажниот ...

Заев: нема протокол кој може да ме ограничи со кого разговарам на телефон

24 Вести - 10.07.2019

Не стивнуваат реакциите во јавноста по објавување на разговорот меѓу премиерот Заев и лажните Порошенко и Столтенберг. И по 24 часа од објавување на телефонскиот разговор со руските комичари Владимир Кузенцов (Вован) и Алексеј Столаров (Лексус) ...

Заев: Ќе се зајакне протоколот за телефонските разговори

Опсервер - 11.07.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју за ТВ Клан Македонија, уште еднаш изрази жалење за телефонските разговори со руските „пранкери“, истакнувајќи дека отсега ќе се зајакне протоколот за телефонските разговори со премиерот на државата.

Заев вели дека ќе продолжи слободно да разговара со сите лидери (ВИДЕО)

PressingTV - 10.07.2019

Премиерот Заев вели дека е покрај измамата од руските комичари ќе продолжи со комуникацијата со светските лидери и оти ниту еден протокол тоа не може да му го забрани. Комуникациите носат информации и тие помагаат во одлучувањето, растот и ...

Црвена проверка за сите што ќе сакаат да го чујат Заев

Независен - 10.07.2019

Владата подготвува нов протокол за безбедна комуникација по гафот со руските комичари, кои во неколку наврати разговараа со премиерот Зоран Заев претставувајќи му се како Петро Порошенко (довчерашен претседател на Украина) и Јенс Столтенберг ...

Руските комичари за А1он: Го избравме Заев откако почна да ја обвинува Москва

А1 On - 10.07.2019

Македонија ја избрале поради преименувањето на државата, Путин не успеале да го добијат телефонски, а за разговор со Макрон чекале две години, откриваат за „А1он“ Алексеј Столјаров и Владимир Кузнецов, попознати како руските пранкстери Лексус и ...

Рускиот комичар тврди: Заев се преправа дека е паметен политичар

PressingTV - 10.07.2019

Еден од руските комичари што го измани Заев во интервју за Република.мк вели дека и македонскиот премиер во својот политички подем користеше снимки, и тоа прислушкувани разговори од други политичари, и додава дека тоа, но и содржината од разговорите ...

И покрај „стапицата“ од руските комичари Заев ќе ги продолжи неформалните комуникации со своите колеги

Алсат-М - 10.07.2019

Сè додека снимените разговори не беа објавени премиерот Зоран Заев не ни знаел дека не разговарал со украинскиот претседател Петро Порошенко, туку со руски комичари. Ова денеска го потврди и самиот Заев кој додаде и дека дури и самиот тој неколку ...

Руски пранк со Заев – специјална војна против државата или промаја во државните институции

Телма - 10.07.2019

МВР и надлежните служби добиле задолжение да ги сменат и подобрат безбедносните протоколи, но не да го изолираат премиерот од секаков контакт со државни лидери – ова се случувало на вчерашната владина седница, откако беше објавена снимка на која ...

Заев за ТВ Клан: Разговарав со неколку лидери од регионот во врска со случајот за руските комичари

Слободен Печат - 11.07.2019

Премиерот објасни дека во Владата постојат протоколи за комуникации, но потребата земјата да се интегрира кон демократскиот свет бара директна и честа комуникација со лидерите од светот и директно преку мобилен и преку дигиталните комуникации.

Држи вода изјавата на Заев дека Кремљ стои зад руските комичари

Фокус - 10.07.2019

Сервисот за проверка на факти „Вистиномер“ ја оценува како вистинита изјавата на премиерот, Зоран Заев, дека зад руските комичари кои го наседнаа стои организирана структура за дискредитирање на функционери кои се про-НАТО.

Политички турбофолк или игра на тролови?

Р.С.Европа - 10.07.2019

И покрај фактите дека има пропусти во дипломатскиот и безбедносниот протокол, но и наивна и реакција на премиерот кој е доведен во заблуда,според дел од експертите разговорите имаат политичка позадина во Кремљ.

Заев: И јас им вртев на комичарите мислејќи дека е Порошенко

Фокус - 10.07.2019

Премиерот, Зоран Заев, потврди денеска дека и тој им ѕвонел на руските комичари на чија местенка падна, затоа што мислел дека комуницира со украинскиот претседател, Петро Порошенко. -Во таа комуникација што сме ја имале, да, можно е како што тие ме ...

Борис Џонсон му спуштил на Доналд Трамп оти мислел дека се Русите што го зафркнаа Заев

Сакам да кажам - 10.07.2019

Поранешниот британски министер за надворешни работи Борис Џонсон му спуштил на американскиот претседател Доналд Трамп, мислејќи дека станува збор за измама, откако веќе еднаш наседна и разговараше со руските комичари Вован и Лексус, кои вчера ...

Заев: Јас ќе продолжам да разговарам по телефон со сите претседатели и премиери

Сител - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев ја потврди информацијата од руските комичари дека и тој нив ги барал на телефон мислејќи дека е Порошенко. Заев останува на ставот дека нема да поднесе оставка и изјави дека нема да бара одговорност од службите во Владата.

(ВИДЕО) Комичарите ги барав и јас, а дека е измама дознав дури завчера!

Алсат-М - 10.07.2019

Не стивнуваат бранувањата по објавата на телефонските разговори помеѓу лажните Петро Порошенко и Јенс Столтенберг со премиерот Зоран Заев. Во изјава за медиумите, денеска македонскиот премиер рече дека комуникацијата меѓу него и руските комичари ...

Заев: Моите директни комуникации со претседатели и премиери ќе продолжат

Нова ТВ - 10.07.2019

Продолжувам со моите директни комуникации со претседатели и премиери поради тоа што сум непосреден човек и немам намера кога следниот пат ќе се јавам на Борисов или кој било премиер или претседател да барам одговор од некој протокол, изјави денеска ...

Рускиот комичар Кузнецов за Алфа открива како дошле до телефонскиот број на Заев

еМагазин - 10.07.2019

Еден од двајцата руски комичари, Владимир Кузнецов , за телевизијата Алфа вели дека разговорот со македонскиот премиер Зоран Заев почнал лани во август, а првиот контакт со него бил договорен преку неговата секретарка.

Не премиерот, туку протоколот и безбедноста повторно паднаа на испит

Н.Македонија - 10.07.2019

Кога ѓаволот ќе ја однесе шегата, значи дека работите стануваат сериозни. Но кога шегата звучи толку сериозно, што успева да им ја „отвори душата“ на искусни политичари од висок ранг, се наведува на класичен политички скандал.

Пранкерот Вован ексклузивно за Алфа: Заев ни се јавуваше на Воцап и ни праќаше фотографии

Алфа - 10.07.2019

„Пријателе, вчера на прес конференцијата се бореше како лав“ – ова е последната преписка од руските комичари испратена денеска до премиерот Зоран Заев. Заев ја видел, но не им одговорил, ни откри еден од двајцата руски комичари, Владимир Кузнецов, ...

Косовската опозиција бара избори откако ги слушна разговорите на Заев за можна размена на територии (ВИДЕО)

PressingTV - 10.07.2019

Опозицијата на Косово побара предвремени избори откако се слушнаа разговорите на Заев со лажните Порошенко и Столтенбер во кои тој говори за дијалогот Белград и Приштина и за можната размена на територии.

Заев: Тие ме бараа мене, а јас него, мислејќи дека е Порошенко

А1 On - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев обелодени дека освен што тие му се јавувале, и тој ги контактирал лажните Столтенберг и Порошенко, односно руските комичари. Одговорност нема да бара од никого, повтори Заев, додавајќи дека ќе продожи со директни комукации без ...

Заев: И јас им се јавував на комичарите

Press24 - 10.07.2019

Реакции има од сите страни по снимките кои руските комичари ги објавија со премиерот Зоран Заев, на кои му се претставиле лажно. По прес-конференцијата и огласувањето на Фејсбук вчера, денеска Заев вели дека омуникацијата меѓу него и руските ...

BBC анализа: Шегаџиите Вован и Лексус – медумска алатка на моќниот Кремљ

Таратур - 10.07.2019

Двајцата телефонски мајтапчии Вован (Владимир Кузнецов) и Лексус (Алексеј Столјаров), кај нас станаа актуелни завчера и вчера (светот ги знае од многу поодамна, ама ние очигледно не сме баш во тек со светот) откако беше објавена речиси едночасовната ...

Шеги што не ја насмеаја „Илинденска“

Независен - 10.07.2019

Жртва сум на измама на добро организирана структура што работи против земји со евроатлантски аспирации. Оставка не поднесувам, нема вина ниту во мојот тим. Наседнав на измамници, но ги застапував интересите на земјата.

Руската амбасада не ги коментира „шегите“ на комичарите

CivilMedia - 10.07.2019

Амбасадата на Руската федерација во Скопје не сака да го коментира разговорот на руските комичари Владимир Кузенцов и Алексеј Столаров со премиерот Зоран Заев, велат од Амбасадата за „Независен весник“ .

Нова тазе комуникација меѓу руските комичари и Заев?!

Expres - 10.07.2019

Во текот на вчерашниот ден дошло до нова комуникација меѓу двајцата руски комичари Вова и Лексус и македонскиот премиер Заев кој во повеќе наврати бил злоупотребен од нив. Неколку часа по вчерашната прес конференција на која што Заев ги нарече ...

Заев: Можно е и јас да сум ги барал комичарите ВИДЕО

+инфо - 10.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска објасни дека комуникацијата меѓу него и руските комичари била взаемна, односно дека можно е и тој неколку пати телефонски да им се јавувил убеден дека разговара со вистинските Столтенберг и Порошенко.

Рускиот мајтапџија Владимир Кузенцов: Заев детски се правда…

+инфо - 10.07.2019

Владимир Кузенцов, еден од двајцата руски комичари на Фејбук постираше текст насловен „Премерот на Северна Македонија признал што разговарал со пранкерите од Русија“, а за кој вели дека Заев детски се правдал на итната прес конференија што се одржа ...

Заев потврди дека на комичарите им праќал фотографии од Меркел

ММС - 10.07.2019

-Можно е, им праќав фотографии, како што и тие мене ми праќаа од парадата на Војската на Украина, одговори на новинарско прашање премиерот Зоран Заев . Двајцата руски комичари во повеќе интервјуа за македонските медиуми тврдат дека Заев им праќал ...

Заев: Жртва на измама од која треба да се извлечат поуки

Локално - 10.07.2019

Македонскиот премиер порача дека нема намера да поднесе оставка по објавените разговори со руските комичари кои му се претставиле како украинскиот претседател Порошенко и генералниот секретар на НАТО, Столтенберг.

Опозицијата повторно бара оставка од Заев, СДСМ вели Мицкоски се става на страната на туѓи интереси

ММС - 10.07.2019

Опозицијата денеска повторно побара премиерот, Зоран Заев да си поднесе оставка. Откако призна дека наседнал на шегата на двајцата руски комичари кои се претставувале како Порошенко и Столтенберг, ВМРО-ДПМНЕ реагира дека тој го урива угледот и ...

Заев им се јавувал на лажните Порошенко и Столтенберг, а за измамата дознал дури завчера

Слободен Печат - 10.07.2019

Шегата на руските комичари со премиерот Зоран Заев уште ја бранува македонската јавност. Во изјава за медиумите, македонскиот премиер денеска рече дека комуникацијата меѓу него и пранкерите била взаемна, односно дека и тој неколку пати телефонски им ...

Заев не само што го барал, туку на лажниот „Порошено“ му праќал и слики

Expres - 10.07.2019

„Како што добивав слики од парадата на војската на Украина од т.н. или лажен претседател Порошенко јас сум праќал слики од Меркел во посетата или слично. Не знам точно до кога била комуникацијата, но можно е“, Ова беше одговорот на премиерот Зоран ...

По „местенката“ на Заев: Русите не се наивни, но одговорност мора да има

еМагазин - 10.07.2019

Не стивнуваат реакциите по местенката што ја доживеа премиерот Зоран Заев од страна на руските комичари Владимир Кузнецов – Вован и Алексеј Столјаров – Лексус, кои претставувајќи се како екс претседателот на Украина Петро Порошенко и првиот човек на ...

Лексус: Заев не е баш чист

Република - 10.07.2019

Разговорот со Зоран Заев не е сечен, лепен или изваден од контекст, вели за Република комичарот Алексеј Столјаров – Лексус, кој се преправал дека е украинскиот претседател Петро Порошенко во разговорите со Зоран Заев.