TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зошто сè уште многу луѓе веруваат дека стапнувањето на Месечината беше лажно?

Независен - 12.07.2019

Потребни беа 400.000 вработени на НАСА за Нил Армстронг и Баз Алдрин да отидат на Месечината во 1969 година – но само еден човек да ја прошири идејата дека сето тоа е измама. Неговото име беше Бил Кејсинг.

Русија планира да направи база на Месечината со 3Д-печатач

Факултети - 12.07.2019

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ потврди дека планира да печати структури на Месечината со помош на технологија за 3Д-печатење. Планот е да се користат материјали од Месечината, на пример реголит - карпест материјал кој ја покрива површината ...

Јапонската сонда „Хајабуса 2“ слета на астероид

Макфакс - 11.07.2019

Јапонската вселенска агенција (JAXA) соопшти дека податоците кои ги испратила сондата „Хајабуса 2“ покажуваат дека таа денеска успешно слетала на астероид и извела историска мисија на собирање примероци од тлото за кои научниците се надеваат дека ќе ...

Јапонското летало Hayabusa 2 слета на астероид

USB - 11.07.2019

Примените податоци потврдуваат дека вселенската сонда Hayabusa успешно се спуштила на далечен астероид. Јапонското вселенско летало изврши историска мисија на собирање на длабочински примероци, а научниците се надеваат дека ќе добијат информации за ...

Јапонско вселенско летало успешно слета на далечен астероид

Н.Македонија - 11.07.2019

Јапонско вселенско летало утрово успешно слета на далечен астероид каде што се очекува да собере примероци кои би можеле да ја расветлат еволуцијата на Сончевиот Систем. Научниците од јапонската агенција за истражување на вселената (ЈАКСА) го ...

Јапонската сонда Hayabusa-2 слета на астероид

Кајгана - 11.07.2019

Јапонската вселенска агенција соопшти дека податоците испратени од вселенската сонда Hayabusa-2 покажуваат дека таа успешно слетала на далечен астероид и извела историска мисија на собирање примероци од внатрешноста на астероидот, со цел да се ...

Слетување на Месечината: Што беше мисијата „Аполо 11“ во 1969 година?

Факултети - 11.07.2019

Поминаа речиси 50 години откако САД станаа првата земја што испрати луѓе на Месечината. Мисијата „Аполо 11“ беше огромен момент во американската и светската историја, но што точно се случи и зошто е важно? Зошто САД сакале да одат на Месечината? По ...

Тајна чувана со децении: Пред слетувањето на Месечината се случила ужасна несреќа

Точка - 11.07.2019

На 20-ти јули 1969-та година американската вселенска агенција „НАСА“ успешно ја заврши својата мисија „Аполо 11“, а Нил Армстронг стана првиот човек кој стапна на Месечината. Милиони луѓе ширум светот го гледаа неверојатниот подвиг и „малиот чекор ...

Тајна агонија на Нил Армстронг: Првиот човек што стапна на Месечината живеел во страв ВИДЕО

+инфо - 10.07.2019

Марк, синот на Нил Армстронг, вели дека неговиот татко дневно добивал и по неколку илјади писма иако не ја сакал славата. Зошто човекот кој кога зачекори на Месечината ја изговори сега веќе славната реченица „ова е мал чекор за човекот, но голем за ...

Amazon побара дозвола да постави повеќе од 3.000 сателити во орбитата на Земјата за обезбедување на интернет пристап

Smartportal - 10.07.2019

Можеби веќе треба да се постави прашањето на што ќе личи орбитата на Земјата кога сите пријавени компании ќе ги постават своите сателити за обезбедување на интернет пристап. Овие системи функционираат со илјадници сателити, па тие слободно може да ...

Јапонската сонда „Хајабуса 2“ слета на астероид

24Инфо - 11.07.2019

Јапонската вселенска агенција (JAXA) соопшти дека податоците кои ги испратила сондата „Хајабуса 2“ покажуваат дека таа денеска успешно слетала на астероид и извела историска мисија на собирање примероци од тлото за кои научниците се надеваат дека ќе ...

Не би имало слетување на Месечината ако не се случела ужасна несреќа (ВИДЕО)

USB - 12.07.2019

На 20. јули 1969. година американската вселенска агенција „НАСА“ успешно ја заврши својата мисија „Аполо 11“, а Нил Армстронг стана првиот човек кој стапна на Месечината. Милиони луѓе ширум светот го гледаа неверојатниот подвиг и „малиот чекор за ...

Јапонската сонда „Хајабуса 2“ слета на астероид

Н.Македонија - 11.07.2019

Јапонската вселенска агенција (JAXA) соопшти дека податоците кои ги испратила сондата „Хајабуса 2“ покажуваат дека таа денеска успешно слетала на астероид и извела историска мисија на собирање примероци од тлото за кои научниците се надеваат дека ќе ...