TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО отвори нов случај “ТНТ”

24 Вести - 21.04.2016

Никола Груевски како претседател на Владата и Миле Јанакиески како министер за транспорт и врски го поттикнале градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски да најде начин и незаконски да го сруши објектот Космос, објави СЈО.

„ТНТ“- нов предмет на СЈО

Телма - 21.04.2016

Пред повеќе од 4 и пол години дел од комплексот Космос беше дигнат во воздух по одлука на локалните власти дека не е почитувана градежната дозвола. Денеска Специјалното јавно обвинителство го отвори случајот ТНТ, прв случај во кој директно е спомнат ...

Цаноски: Партиската зграда на ВМРО-ДПМНЕ како компензација за штетата

ТВ21 - 21.04.2016

Бизнисменот и политичар Фијат Цаноски во емисијата „10 миниути“ изјави дека за него било очекувано СЈО да го отвори предметот со уривањето на објектот „Космос“ и дека правдата наскоро ќе ги стигне оние кои, како што вели од политички реваншизам му ...

„Т.Н.Т“ – нов случај на СЈО: Груевски и Јанакиески го нарачале рушењето на „Космос“

ТВ21 - 21.04.2016

ТНТ е новиот случај што денеска го отвори Специјалното јавно обвинителство. Случајот се однесува на уривањето на комплексот Космос на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина Фијат Цаноски.

Како „Космос“ стана црна дупка

Призма - 21.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска го отвори случајот „Космос“ под работен наслов „ТНТ“. „Не постои совршено злосторство“, изјави обвинителката Фатиме Фетаи, објаснувајќи ги доказите за истрагата во која се сомничи експремиерот Никола ...

ТНТ: Го уривале Космос за да му се одмаздат на Цаноски

Р.С.Европа - 21.04.2016

Поранешниот премиер Никола Груевски, како нарачател и поранешниот министер за транспорт Миле Јанакиески, со цел да му се одмаздат на Фијат Цаноски, кој ја напуштил владината коалиција, го поттикнале градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски, да ...

ТНТ нов предмет на СЈО за случајот Космос - Градоначалникот тврди дека целата постапка е законска

Сител - 21.04.2016

Специјалното јавно обвинителство отвори нов случај под иметот ТНТ. Тврдат дека објектот Космос на Фиат Цановски во 2011-та бил срушен противзаконски со цел политичка одмазда со неистомисленици.

Во целост прес-конференцијата на СЈО одржана на 21.04.2016

Правдико - 21.04.2016

Почитувани граѓани, најнапред сакам да ви се заблагодарам за поддршката која секојдневно ја изразувате во однос на нашата работа, што секако ја зголемува мојата одговорност пред вас, но претставува и натамошен мотив за ефикасно остварување на ...

Предмет ТНТ: „Космос“ срушен за политичка одмазда

Нова ТВ - 21.04.2016

Екс премиерот Никола Груевски и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески незаконски нарачале рушење на објектот „Космос“ во Гази Баба во сопственост на бизнисменот Фијат Цаноски, соопшти денеска обвинителката Фатиме Фетаи ...

СЈО отвори истрага за „Космос“

МРТ - 21.04.2016

Специјалното јавно обвинителство отвора истрага за уривањето на објектот „Космос“ на Фијат Цаноски. Во предметот „ТНТ“ има сомнежи за политичка одмазда и за незаконско постапување... „ТНТ“ е нова истрага што ја отвора Специјалното јавно ...

ОДГОВОР НА СЈО ЗА ЗАКАНИТЕ ШТО ГИ ДОБИВААТ: Правдата ќе го стигне секој кој се огрешил пред законот

Академик - 21.04.2016

„Правдата ќе го стигне секој оној кој се огрешил пред законот. Тоа е наша цврста верба и определба. Ве уверувам дека пред ова обвинителство, како и пред законите, сите граѓани на Република Македонија се еднакви.

СЈО: Случајот „ТНТ“ покажува дека не постои совршен злостор

МКД - 21.04.2016

По „Титаник“, „Тортура“, „Тврдина“ и „Транспортер“, Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на прес-конференција го објави петтиот случај „ТНТ“. Овој предмет, како што кажаа од СЈО, меѓу другото, е за одредени аболицирани политичари, кои ...

"ТНТ“ ќе го испитува рушењето на "Космос“

Вечер Прес - 21.04.2016

За овој случај претседателот Иванов ги помилува тогашниот премиер Никола Груевски, тогашниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски и градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски.

(ВИДЕО) Фетаи: Не постои совршен злостор, Космос е незаконски урнат

А1 On - 21.04.2016

Обвинителката Фатеме Фетаи во воведниот дел деталите од предмет Космос за кој сега веќе аболицирани политичари, од одмазнички причини нанеле огромна штета со рушење на комплексот Космос на Фиат Цаневски, ги кажа овојпат на српски јазик.

(ВИДЕО) СЈО: Груевски и Јанакиески го нарачале уривањето на „Космос“

Бриф - 21.04.2016

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска отвори нов случај, наречен „ТНТ“, кој се однесува на уривањето на објектот „Космос“ во сопственост на Фијат Цаноски. Како што изјави обвинителката Фатиме Фетаи, уривањето без сомневање било направено по ...

„ТНТ“ од СЈО за аболицираниот Груевски

Deutsche Welle - 21.04.2016

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски осомничен во случајот „ТНТ“ чие отворање денеска го најави Специјалното јавно обвинителство. “Нема совршено злосторство“, порача Фетаи на прес-конференција.

Специјалното обвинителство отвори истрага за уривањето на „Космос“

Утрински - 21.04.2016

Специјалното јавно обвинителство отвори предистражна постапка „ТНТ“ за уривањето на објектот „Космос“ соспственост на Фијат Цановски во 2011 година. Како што наведе на денешната прес-конференција во СЈО обвинителката Фатиме Фетаи, станува збор за ...

(ОБНОВЕНО) ПРЕДМЕТ „ТНТ“: „Космос“ на Фијат Цаноски урнат од одмазда поради различна политичка припадност

Академик - 21.04.2016

Како што истакна обвинителката Фатиме Фетаи, која го презентираше случајот, сега аболираните Груевски и Јанакиески преку градоначалникот Трајковски, кој е исто така аболиран, создале криминална спрега меѓу централната и локалната власт и со умисла, ...

Закани по обвинителите од СЈО

еМагазин - 21.04.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи на вчерашната прес-конференција информира дека членовите на Специјалното јавно обвинителство се соочуваат со закани по нив, нивните семејства и пријатели. Таа упати порака од име на тимот на СЈО, како што рече, до сите ...

Фиат Цаноски му ветил процент на Заев ако СЈО го отвори „Космос“

Вечер Прес - 21.04.2016

Бизнисменот Фијат Цаноски му ветил процент на опозицискиот лидер Зорај Заев ако специјалното јавно обвнителство кое работи по наредба и диктат токму на СДСМ го отвори случајот „Космос". СЈО денеска експресно одржа прес-конференција токму за овој ...

Ристоска: Ќе се надоместува штетата за уривање на „Космос“ ВИДЕО

+инфо - 21.04.2016

Обвинителката Ленче Ристоска најави дека за уривањето на објектот „Космос“ ќе се надоместува направената штета. Сите лица кои се опфатени со аболиција опфатени се и за предметот „ТНТ“ , за нив не е донесена наредба за спроведување на истрага, за ...

Фетаи: Правдата ќе го стигне секој оној кој се огрешил кон законот

Макфакс - 21.04.2016

Правдата ќе го стигне секој оној кој се огрешил кон законот, порача на прес-конференцијата во четвртокот обвинителката од Специјалното обвинителство, Фатиме Фетаи, обраќајќи им се на сите оние кои наводно упатувале закани кон припадниците на ова ...

СЈО отвара постапка за Космос под име ТНТ

Нова ТВ - 21.04.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска соопшти дека ова обвинителство отвора нова истрага за уривањето на коплексот Космос на бизнисменот и претседател на партијата ПЕИ Фијат Цановски.

(ВИДЕО) Ристоска: Ќе се преземаат мерки и за штетата од уривањето на „Космос“

А1 On - 21.04.2016

Обвинителката Ленче Ристоска најави дека за уривањето на објектот „Космос“ ќе се надоместува направената штета. – Сите лица кои се опфатени со аболиција опфатени се и за предметот „ТНТ“ , за нив не е донесена наредба за спроведување на истрага, за ...

СЈО отвори предмет за случајот Космос

Р.С.Европа - 21.04.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева соопшти дека ова обвинителство отвора нов предмет за уривањето на „Космос“ на Фиат Цановски во кој се осомничени поранешниот премиер Никола Груевски и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески кои ...

„ТНТ“ нов случај на СЈО

Телма - 21.04.2016

Новиот случај кој што го отвори Специјалното јавно обвнинителство е под името „ТНТ“. Станува збор за уривањето на објектот „Космос“ во сопственост на бизнисменот и политичар Фијат Цановски.

Нов случај на СЈО: ТНТ за политичките противници, уривање на објектот Космос

МКД - 21.04.2016

Поранешниот премиер и министер за транспорт, заедно со градоначалникот на општина Гази Баба, се директно замешани во уривањето на објектот Космос на Фиат Цаноски само затоа што тој и неговата партија ПЕИ веќе не биле нивен коалициски партнер.

Уривањето на „Космос“ се славело со шампањско

+инфо - 21.04.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи во случајот „ТНТ“, презентираше неколку смс пораки кои откриваат како било договарано уривањето на „Космос“: „Ова може да биде позитивен исчекор за тебе. Почни утре во 4 часот за да биде што треба“ и „ Не се грижи за утре, ...

„ТНТ“ – нова истрага на СЈО – за уривањето на „Космос“ на Цаноски

Капитал - 21.04.2016

„ТНТ“ е името на новата, денеска објавена истрага на Специјалното јавно обвинителство, за уривањето на комплексот „Космос“, на бизнисменот и претседател на Партијата за европска иднина (ПЕИ), Фијат Цаноски.

Фетаи: Правдата ќе го стигне секој оној кој се огрешил од законот ВИДЕО

+инфо - 21.04.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи денеска упати порака до сите што ја подриваат работата на СЈО и што им се закануваат на обвинителките: ...

Јанева со нов предмет „ТНТ“ за уривањето на „Космос“

Алсат-М - 21.04.2016

„ТНТ“ е името на најновиот предмет што денеска го објави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, кој се однесува на уривањето градежниот комплекс „Космос“ сопственост на Фијат Космос.

ТНТ: Поранешниот премиер го срушил „Космос“ како одмазда

Фокус - 21.04.2016

Според Специјалното обвинителство, поранешниот премиер и поранешниот министер за транспорт и врски сакале да му се одмаздат на Фијат Цановски, заради неговото напуштање на тогашната владина коалиција.

Јанева со нов предмет: „ТНТ“ за уривањето на „Космос“

+инфо - 21.04.2016

„ТНТ“ е името на најновиот предмет што денеска го објави специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, кој се однесува на уривањето градежниот комплекс „Космос“ сопственост на Фијат Космос.

СЈО со истрага за уривањето на „Космос“

Сакам да кажам - 21.04.2016

Специјалното обвинителство отвори предмет со име „ТНТ“ за уривањето на објектот Космос на Фиат Цановски лидерот на ДУИ, затоа што имал друга политичка определба. Првоосомничена е инспекторка на општина Гази Баба, која по налог на градоначалникот ...

(ВИДЕО) Фатиме Фетаи: Залудно се заканувате, правда ќе има

А1 On - 21.04.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи пред да ги образложи деталите за предметот ТНТ, односно уривањето на „Космос“ кажа дека обвинителите добиваат секојдневни закани, но дека тоа нема да ги спречи да ја донесат правдата до секој што се огрешил пред законот.

СЈО: Аболираните Никола Груевски и Миле Јанакиески му скроиле одмазда на Фијат Цаноски

+инфо - 21.04.2016

Четворица службеници од Општина Гази Баба се осомничени во незаконските активности за рушењето на градежниот комплекс „Космос“, кој е дел од новиот случај наречен „ТНТ“, од страна на СЈО. Обвинителката Фатиме Фетаи истакна дека во целата постапка ...

Фатиме Фетаи: СЈО е предмет на закани, но правдата ќе го стигне секој кој се огрешил од законот

Либертас - 21.04.2016

Специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи, пред да го образложи обвинението за новата истрага „Т.Н.Т.“ отворена за незаконското рушење на објектот Космос истакна дека се јавуваат лица кои се обидуваат да вршат притисоци и се закануваат врз ...

ВИДЕО: ТНТ – нов предмет за „Космос“ на СЈО

А1 On - 21.04.2016

Специјалното јавно обвинителство покрена предмет за уривањето на „Космос“ на Фиат Цановски во кој се осомничени поранешниот премиер Никола Груевски и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески кои се веќе помилувани од Ѓорге Иванов.

Нов предмет од СЈО наречен „ТНТ“, за Фијат Цаноски

Макфакс - 21.04.2016

Со уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“, претседателот на Владата во 2011 година и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, тогашниот министер за транспорт и врски, и градоначалникот на Гази Баба, искористувајќи ја својата политичка моќ, му нанеле ...

СЈО отвори истрага за уривањето на „Космос“

Дневник - 21.04.2016

Специјалното јавно обвинителство отвори предистражна постапка „ТНТ“ за уривањето на објектот „Космос“ соспственост на Фијат Цановски во 2011 ...

„Т.Н.Т“ – нова истрага на СЈО за уривањето на „Космос“ на Фијат Цаноски

ТВ21 - 21.04.2016

На денешната прес-конференција на Специјалното јавно обвинителство, обелоденета е новата истрага, под наслов Т.Н.Т (тринитротротил), која се однесува на уривањето на стабенкиот комплекс Космос, на Фијат Цаноски.

СЈО ја најави новата истрага Т.Н.Т. – за рушењето на Космос на Фијат Цановски

Либертас - 21.04.2016

На денешната прес-конференција СЈО на најави истрагата Т.Н.Т. за рушењето на комплексот Космос на Фијат ...

Уривањето на „Космос“ нова истрага на СЈО

Фактор - 21.04.2016

СЈО најави нова истрага под кодно име Т.Н.Т а која се однесува на уривањето на уривањето на градежниот комплекс „Космос“ сопственост на Фијат Цановски. Обвинителката Фатиме Фетаи истакна дека во овој предмет се задоволувале апетитите на сега веќе ...

СЈО го претстави случајот „ТНТ“: Аболицирани политичари незаконски го уривале „Космос“

еМагазин - 21.04.2016

Специјалното јавно обвинителство го претстави случајот „ТНТ“ во кој се истражува уривањето на објектот Космос во сопственост на Фиат Цаноски. Обвинителката Фатиме Фетаи соопшти дека од прибраниот доказен материја произлегува сомнение дека ...

СЈО отвори нова истрага: ТНТ за уривањето на „Космос“

Канал 77 - 21.04.2016

Петто „Т“ во истрагите на Специјалното јавно обвинителство. Катица Јанева и нејзиниот тим денеска на прес конференција соопштија дека отвораат нова истрага под името ТНТ, посветена на рушењето на објектот „Космос“, во сопственост на лидерот на ...

Фетаи: Правдата ќе го стигне секој кој се огрешил пред законот!

Канал 77 - 21.04.2016

Обвинителката, Фатиме Фетаи на почетокот на денешната прес конференција испрати порака со сите кои, како што рече таа, на различни начини се закануваат кон припадниците на СЈО, нивните семејства и пријатели – лица кои на нечесен начин се обидуваат ...

ИСТРАГА „Т.Н.Т“ на СЈО: Аболицирани политичари од одмазда го урнале „Космос“

Фактор - 21.04.2016

Како што соопштивме денеска специјалното јавно обвинителство покренува нова истрага за уривањето на комплексот „Космос“ кој беше во сопственост на Фијат Цновски, прв човек на Партијата ПЕИ.

(ВИДЕО) Фетаи: Не постои совршен злостор, Космос е незаконски урнат

Репортер - 21.04.2016

Обвинителката Фатеме Фетаи во воведниот дел деталите од предмет Космос за кој сега веќе аболицирани политичари, од одмазнички причини нанеле огромна штета со рушење на комплексот Космос на Фиат Цаневски, ги кажа овојпат на српски јазик.

СЈО отвори истрага за уривањето на „Космос“

Нетпрес - 21.04.2016

Специјалното јавно обвинителство отвори предистражна постапка „ТНТ“ за уривањето на објектот „Космос“ соспственост на Фијат Цановски во 2011 година. Како што наведе на денешната прес-конференција во СЈО обвинителката Фатиме Фетаи, станува збор за ...