TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Атанасовски збунет, исплашен и нелогичен како сведок за 27 април

МКД - 06.12.2018

Збунет, исплашен, по малку нелогичен. Ваков беше денес во судница поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски кој од Истражниот затвор во Шутка каде што беше приведен по дадени искази на двајца обвинети во случајот за 27 април беше донесен како ...

„Ех, моја чудесна Македонија“, искоментира Кацарска на сведочењето на директорот на УБК

МКД - 06.12.2018

Судијката Добрила Кацарска имаше прашања за сведокот Владимир Атанасовски, поранешен директор на УБК, кој во моментов е под истрага на обвинителството за настаните од 27 април. На прашањата од судијката кои беа едноставни Атанасовски ќе тргнеше да ...

Ексдиректорот на УБК Атанасовски не знае каде бил на 27 април, Судијката Кацарска искоментира „ех, моја чудесна ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

На предлог на Александар Василевски-Нинџа, пристапи да сведочи притворениот ексдиректор на УБК Владимир Атанасовски, кој беше донесен со лисици од затворот во Шутка. Тој е притворен пред 2 дена откако тројца од обвинетите за организираниот напад на ...

Атанасовски сведочи во Кривичен за случувањата од 27 април

Канал5 - 06.12.2018

Во Кривичниот суд попладнево за случувањата од 27 април лани во македонското Собрание сведочи поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Владимир Атанасовски, кој е спроведен од притвор.

Поранешниот шеф на УБК Владимир Атанасовски сведочи за 27 април

Нова ТВ - 06.12.2018

По барање на Александар Василевски Нинџа, екс шефот на УБК Владимир Атанасовски попладнево сведочи во Судот. Тој рече дека го запознал Нинџа во теретана, но не кажа дали Нинџа бил ангажиран во УБК, повикувајќи се на тајност на податоците.

Уапсениот ексдиректор на УБК Атанасовски спроведен да сведочи за 27 април, но не знаеше каде точно бил

+инфо - 06.12.2018

Откако не доби одговор, Кацарска му се обрати на актерот Владо Јовановски, кој седи на обвинителна клупа. - Господине Владо, како беше тоа ,,Ех, моја чудесна Македонија"? - му рече таа, а тој стана и гестикулираше ширејќи ги рацете.

Екс-директорот на УБК Атанасовски повикан да сведочи за 27 април: Не се сеќавам каде бев

Р.С.Европа - 06.12.2018

Како сведок на одбраната на Александар Василевски - Нинџа, кој денеска пред судот изјави дека настаните во Собранието од 27 април биле високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ, беше донесен и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Поранешниот директор на УБК Атанасовски, кажа дека не знае каде бил на 27-ми април

Телма - 06.12.2018

Од затворот во Шутка директно во судницата да сведочи на барање на Александар Василевски – Нинџа. Поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски од ново и осомничен за насилствата на 27 ми април влета меѓу прашања од судијката, Василевски, и ...

Се отвора патот кон нарачателите на крвавото сценарио

Независен - 06.12.2018

Александар Василевски-Нинџа е последниот обвинет за упадот во Собрание кој треба да даде своја одбрана и тој ќе ја каже денес својата верзија кој го организирал упадот во Собрание на 27 април минатата година.

Русковска пука во УБК, се тресе Водно

Независен - 06.12.2018

Очигледно е дека целта била да се прогласи воена состојба и прашање е што би се случувало со државата. Истрагата треба да ги провери информациите дали војската активно учествувала во инцидентите во Собранието.

Како екс контраразузнавачот Владимир Атанасовски заврши зад решетки?

Фактор - 06.12.2018

Владимир Атанасовски, поранешниот директор на УБК, обвинетите браќа Стефан и Михаил Младеновски, како и обвинетиот Захарие Симовски го посочија како еден од организаторите на нападот на Собранието на 27 април лани и токму тие го сместија зад решетки.

Ване Цветанов и Владимир Пивоваров во „Само Вистина“

Канал5 - 05.12.2018

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Ване Цветанов и Владимир Пивоваров. Пивоваров; УБК е само еден сегмент , а за да направите воен удар треба да имате војска и Армијата треба да се провери што правела за тој 27-ми април.

30 дена притвор за поранешниот директор на УБК, истрагата ќе се проширува

Сител - 05.12.2018

Обвинителството ја проширува истрагата за случувањата во собранието на 27 април минатата година. Освен екс директорот на УБК Владимир Атанасовски на кого судија на претходна постапка ноќеска му определи 30 дневен притвор, обвинителката Вилма ...

Проклетството на тајната полиција – втор директор на УБК се најде зад решетки

24 Вести - 05.12.2018

Уште еден поранешен шеф на тајната подлиција по Мијалков, заврши зад решетки. Станува збор за Владимир Атанасовки кој од вчера е во 30 дневен притвор во Шутка. За јавноста непознат., но позадина дејствува како носител на значајни одлуки и ингиренции.

Се расплеткува клопчето околу нарачателот за настаните од 27 април

Алсат-М - 05.12.2018

Поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски доби 30 дена притвор. Зад решетки Атанасовски го сместија браќата Младеновски и Захарие Симовски сите обвинети за крвавите настани од 27 – ми април лани.

Притвор од 30 дена за екс директорот на УБК Атанасовски

Канал5 - 05.12.2018

„Здружување заради непријателска дејност” е кривичното дело кое му се става на товар на поранешниот шеф на тајната полиција Владимир Атанасовски, кој синоќа беше уапсен и однесен на сослушување кај судија на претходна постапка.

Како да се исчисти УБК од политички и бизнис интереси?

Р.С.Европа - 05.12.2018

Последното притворање на директорот на УБК Владимир Атанасовски под сомнение за организрање на насилен упад во Собранието и неговиот долгогодишен претходник Сашо Мијалков, го отвора прашањето како да се исчисти УБК од политички и бизнис интереси? ...

Од шеф на тајната полиција до Шутка, кој е Владимир Атанасовски?

А1 On - 05.12.2018

Владимир Атанасовски, поранешен шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање и Управата за финансиско разузнување, од сосема анонимна личност стана прва вест во медиумите. Според обвинителството, постои основано сомнение дека сторил кривично ...

Поранешниот директор на УБК осомничен за здружување заради непријателска дејност

Вечер - 05.12.2018

На Владимир Атанасовски поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање УБК,против кого двајцата браќа Стефан и Михаил Младеновски од судницата во која што тие одговраат за терористичко загрозување на уставниот поредок го вперија ...

Атанасовски сведочи во Кривичен за случувањата од 27 април

1tv - 06.12.2018

Во Кривичниот суд попладнево за случувањата од 27 април лани во македонското Собрание сведочи поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање Владимир Атанасовски, кој е спроведен од притвор.

Екс-директорот на УБК Атанасовски за 27. април: Не се сеќавам каде бев

Press24 - 06.12.2018

Како сведок на одбраната на Александар Василевски - Нинџа, кој денеска пред судот изјави дека настаните во Собранието од 27 април биле високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ, беше донесен и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, пренесува ...

Кој е поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски?

1tv - 05.12.2018

Директорската функцијата во Управата за безбедност Владимир Атанасовски и контраразузнавање ја наследи од Љупчо Андоновски во септември 2016 година. За шеф на тајната полиција Атанасовски беше предложен од тогашната власт.

На Атанасовски му се заканува затворска казна од најмалку четири години

Фокус - 05.12.2018

Кривичното дело кое му се става на товар на екс шефот на тајната полиција, Владимир Атанасовски, е „здружување заради непријателска дејност“, информираа од таму. За ова дело му се заканува затворска казна од најмалку четири години.

ВМРО-ДПМНЕ го пушта низ вода Владимир Атанасовски

Фактор - 05.12.2018

Ниту синоќа ниту денес претпладне нема реакција од ВМРО-ДПМНЕ за доделениот 30-дневен притвор за екс-началникот на УБК, Владимир Атанасовски, кој беше наследник на Сашо Мијалков откако овој си поднесе оставка по пресметките во кумановско Диво Насеље ...

Поранешниот шеф на УБК, Владимир Атанасовски, доби 30 дневен притвор

Мета - 05.12.2018

Судија на претходна постапка му одреди 30 дневен притвор на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Владимир Атанасовски по вечерашниот распит во Кривичниот суд.

Притвор за поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски

Глас на Америка - 05.12.2018

Тој беше посочен од дел од обвинетите во процесот за „крвавиот четврток“ како планер и организатор на упадот и насилствата во Собранието СКОПЈЕ - Судија на претходна постапка му одреди триесетдневен притвор на Владимир Атанасовски, поранешен шеф на ...

Триесетдневен притвор за екс директорот на УБК, Владимир Атанасовски

Press24 - 05.12.2018

Триесетдневен притвор му е одреден на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Владимир Атанасовски, по вечерашниот распит во Кривичниот суд. Тој се товари за се товари за кривично дело „здружување заради ...

Притвор од 30 дена за екс директор на УБК, Владимир Атанасовски

Курир - 05.12.2018

Судија на претходна постапка му одреди триесетдневен притвор на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање – УБК, Владимир Атанасовски, поради инволвираност во настаните од 27 април во Собранието на Македонија.

30 дневен притвор за Владимир Атанасовски

CivilMedia - 05.12.2018

Доцна синоќа беше притворен поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Владимир Атанасовски. Одлуката на Основното јавно обвинителство за приведување на Атанасовски следи по сведочењето на браќата Стефан и Михаил ...

Само во Македонија: Двајца поранешни директори на УБК во притвор

еМагазин - 05.12.2018

За само неколку дена двајца поранешни директори на Управата за безбедност и контраразознавање (УБК) завршија во притвор. По барање на Специјалното јавно обвинителство, за случајот „Империја“ во притвор во затворот „Скопје“ во Шутка заврши ...

Обвинителството бара притвор за Атанасовски за да не избега

Сакам да кажам - 05.12.2018

Заврши распитот пред судија на претходна постапка на ексдиректорот на УБК Владимир Атанасовски кој беше притворен вечерва, откако на 3 декември обвинетите браќа Стефан и Михаил Младеновски, како и обвинетиот Захарие Симовски го посочија како еден од ...

30 дена притвор за Ексдиректорот на УБК Атанасовски за нападот на Собранието

Сакам да кажам - 05.12.2018

Ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Владимир Атанасовски доби 30 дена притвор, одлучи Судот по распитот ноќва, откако на 3 декември на судењето обвинетите браќа Стефан и Михаил Младеновски, како и обвинетиот Захарие ...

Ексдиректорот на УБК Атанасовски уапсен за нападот на Собранието, Русковска бара притвор

Сакам да кажам - 04.12.2018

Владимир Атанасовски, поранешниот директор на УБК, кого вчера обвинетите браќа Стефан и Михаил Младеновски, како и обвинетиот Захарие Симовски го посочија како еден од организаторите на нападот на Собранието на 27 април лани, вечерва е уапсен и ...

Уапсен поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски

Бизнис Вести - 05.12.2018

Уапсен поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски Поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, е уапсен синоќа. Тој бил на апанажа до 16 јуни 2018 година и оттогаш е во партискиот безбедносен совет.

Кој е Владимир Атанасовски, поранешниот директор на УБК кој заврши во притвор

еМагазин - 05.12.2018

Поради инволвираност во настаните од 27 април, судија на претходна постапка му одреди триесетдневен притвор на Владимир Атанасовски. Кој е Атанасовски? Владимир Атанасовски беше директор на Управата за безбедност и контраразузнавање на Македонија ...

Уапсен Владимир Атанасовски, поранешниот директор на УБК

МКД - 04.12.2018

Вечерва, по налог на Основното јавно обвинителство приведен е Владимир Атанасовски, поранешниот директор на УБК, потврдија за МКД.мк од МВР. За време на вчерашното судење за случајот „27 април“, дел од обвинетите сведочеа дека токму Атанасовски бил ...

Атанасовски се сомничи за „Здружување заради непријателска дејност“

Фокус - 04.12.2018

Поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, кој вечерва беше уапсен, се сомничи за кривично дело Здружување заради непријателска дејност од чл. 324 ст.1 од Кривичниот законик, соопштија вечерва од Основното јавно обвинителство.

Приведен екс-директорот на УБК, Владимир Атанасовски

Телма - 04.12.2018

Вечерва е приведен поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, потврдија за Телма од Кривичниот суд и од Обвинителството за организиран криминал. Атанасовски е спроведен во судот каде секој момент треба да почне неговиот распитот пред судија ...

Уапсен Владимир Атанасовски, обвинителката Русковска бара притвор

Фокус - 04.12.2018

Вечерва по барање на обвинителството за организиран криминал е уапсен Владимир Атанасовски, поранешниот директор на УБК. Тој ќе биде спроведен во Кривичниот суд, бидејќи како што појасни обвинителката Вилма Русковска за Фокус, побарала да му биде ...

Уапсен поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски

Сител - 04.12.2018

Поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски, е уапсен вечерва. Атанасовски бил на апанажа до 16 јуни 2018 година и оттогаш е во партискиот безбедносен совет. На функцијата директор на УБК дојде на први септември 2016 година и остана до 16 јуни ...

Приведен екс-директорот на УБК, Владимир Атанасовски

А1 On - 04.12.2018

На предлог на Обвинителството за организиран криминал и корупција, поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски вечерва е приведен и изнесен пред суд на распит по што истражен судија ќе одлучи дали ќе му биде определена мерка притвор, дознава ...

Триесетдневен притвор за поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски

24 Вести - 05.12.2018

Поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски доби 30 дневен притвор на барање на обвинителката Вилма Рускоска. Ова за тв 24 го потврди и самата обвинителка. Атаасовски доцна вчеравечер беше приведен и однесен на распит во Кривичниот суд, а од ...

ЈОРМ бара притвор за екс-директорот на УБК, Атанасовски

Р.С.Европа - 04.12.2018

Поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски вечерва е приведен и изведен пред истражен судија на распит по барање на Обвинителството за организиран криминал и корупција. Обвинителката Вилма Русковска побарала мерка притвор за Атанасовски.

Уапсен екс директорот на УБК Владимир Атанасовски

Либертас - 04.12.2018

1тв повикувајки се на свои извори објави дека вечерва е уапсен бившиот директор на УБК Влдимир Атанасовски. Вчера сведок на судскиот распит за крвавиот четврток рече дека тие биле под команда на УБК и од нив добивале наредби за насилството во ...

Поранешниот директор на УБК Атанасовски под истрага за здружување заради непријателска дејност

24 Вести - 04.12.2018

Поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски на барање на обвинителката Вилма Рускоска доцна вечерва е приведен и однесен на распит во Кривичниот суд. Од судот за тв 24 ја потврдија информацијата, а од обвинителството велат дека е донесена ...

30 дена притвор за ексдиректорот на УБК Владимир Атанасовски

Макфакс - 05.12.2018

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Владимир Атанасовски доби 30-дневен притвор, по вечерашниот распит во Кривичниот суд. Тој се товари за се товари за кривично дело „здружување заради непријателска дејност“, ...

Притвор за поранешниот директор на УБК за упадот во Собрание

Независен - 05.12.2018

Судија на претходна постапка му одреди притвор од 30 дена на поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски кој беше уапсен на барање на обвинителката Вилма Русковска. Доцна вечерва тој беше спроведен во затворот во Шутка.

ОЈО НЕ МУ ДАДЕ ВРЕМЕ ЗА БЕГСТВО НА АТАНАСОВСКИ: Последниот директор од ВМРО ДПМНЕ на УБК оди во притвор

Фактор - 05.12.2018

Пред полноќ јавноста дозна за притворањето на екс директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Владимир Атанасовски кој по смената во таа институција ја вршеше функцијата советник за безбедност на опозицискиот лидер Христијан Мицковски.

Ексдиректорот на УБК се сомничи за здружување заради непријателска дејност

Макфакс - 04.12.2018

Владимир Атанасовски, ексдиректорот на УБК кој вечерва беше приведен , се товари за кривично дело „здружување заради непријателска дејност“ по член 342 став 1 од Кривичниот законик, соопштија од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран ...

Атанасовски бил уапсен спроти МВР

Press24 - 04.12.2018

Вечерва приведениот поранешен шеф на УБК, Владимир Атанасовски бил приведен пред зграда спроти МВР. Екс директорот на УБК Владимир Атанасовски е приведен вечерва по налог на Обвинителството за настаните на 27.