TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Андоновска: Филипче уништи здрав инсулин за да распише нов тендер

+инфо - 09.12.2019

Дел од инсулинот, кој што бил уништен на ден 5.12.2019 година, имал валиден рок на употреба до 6 и 7 месец 2020 година. Патем овој инсулин бил произведен од една од најреномираните компании НОВО НОРДИСК од Данска и оваа компанија стои како гаранција ...

Андоновска: Валидниот инсулин кој МЗ го уништи е од најреномираната данска фирма

Канал5 - 09.12.2019

Aферата ИНСУЛИН ја признаа од Министерството за здравство. Сега јавноста ќе ја дознае целата вистина. Кога министерството не сака да ја приложи целокупната документација за ова скандалозно уништување на инсулин со валиден рок ние ќе ги предочиме ...

ВМРО-ДПМНЕ: Oдговорност за уништувањето на валиден инсулин

360 степени - 09.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ не отсстапува од тврдењето дека Министерството за здравство уништило валиден инсулин со единствена цел да спроведе нов тендер. Велат дека инсулинот бил набавен од реномираната данска фирма Ново Нордиск, која го гарантира квалитетот, за ...

МЗ: Три нови типа на инсулин, за 2020 година обезбедени 750 милиони денари со предлог буџетот

Нова ТВ - 09.12.2019

Воведени се три нови типови на инсулин, два инсулински аналози, инјектибилни и таблетарни, a во изминатиот период се работеше активно и на нова стратегија за третман на дијабетес за наредните 10 години, се вели во соопштението на Министерството за ...

Буџетот за пациентите со дијатебес за 2020 година изнесува 750 милиони денари

ТВ21 - 09.12.2019

Министерството за здравство информира дека со Предлог-буџетот за 2020 година, се обезбедуваат инсулини, инсулински игли, глукагон, ленти за мерење на шеќер и пумпи за континуирано снабдување на инсулин, во висина од 750 милиони денари, што ...

Министерство за здравство: Воведени се три нови типови на инсулин

ТВ21 - 09.12.2019

Министерството за здравство информира дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни реформи со измената на Законот за лекови и медицински средства.

Сојузот на дијабетичари со барање: Да се уништат сите инсулински пенкала од паралелен увоз

Нова ТВ - 08.12.2019

Сојузот на здруженија на дијабетичари на Македонија го поздрави денешното уништување на заостанатите количини на инсулин што се чувале во Бирото за стокови резерви, а биле набавувани со Законот за паралелен увоз што беше реализирано со одлука на ...

Уништен е сомнителен инсулин од паралелен увоз од времето на ВМРО-ДПМНЕ, одговори министерството за здравство на ...

Сакам да кажам - 08.12.2019

Министерството за здравство потврди дека е уништен инсулин, откако ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција објави дека е уништен инсулин со валиден рок во вредност од 1,5 милиони евра. Сепак, велат од Министерството за здравство, станува збор за сомнителен ...

МЗ тврди дека уништениот инсулин бил со сомнителен квалитет

Слободен Печат - 08.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ на пресконференција објави дека е уништен инсулин кој има рок на употреба до средината на наредната ...

Андоновска: Аферата уништување инсулин со валиден рок продолжува, овој пат и со документи

24 Вести - 08.12.2019

Владата и надлежните институции молчат дека постојат индиции дека се уништени 1,2 тони инсулин од кои половина тон биле со валиден рок – обвинуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Велат дека се работи за уништување на инсулин чиј рок истекува дури после ...

Здруженијата на дијабетичари ја поздравуваат одлуката за уништување на сомнителниот инсулин

Макфакс - 08.12.2019

Сојузот на Здруженија на дијабетичари на Македонија (СЗДМ) ја поздравува одлуката на Владата на Република Северна Македонија и на Министерството за здравство, за уништување на заостанатите количини на инсулини кои се чувале во Бирото за стокови ...

Министерството за здравство со реакција за инсулинскиот скандал

Р.С.Европа - 08.12.2019

Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ, тие да одговорат зошто си играле со здравјето на пациентите, гласи соопштението од министерството за здравство по обвинувањето од опозицијата дека е уништен инсулин кој ...

Уништен инсулин – за власта сомнителен, за опозицијата валиден

360 степени - 08.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека власта уништила 1,2 тони инсулин од кои половина тон биле со валиден рок, а од Министерството за здравство, пак, посочуваат дека станува збор за сомнителен инсулин набавен со паралелен увоз кога оваа партија беше на власт.

СДСМ: На криминалната ВМРО-ДПМНЕ профитот им e пред луѓето и затоа набавуваше сомнителен инсулин

А1 On - 08.12.2019

На криминалната ВМРО-ДПМНЕ профитот им беше, и се уште им е на прво место, пред граѓаните, затоа набавувала сомнителен инсулин, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ .

Николова: Со новиот инсулин почнав да го регулирам и следам нивото на шеќер

iPortal - 08.12.2019

„Инсулините со сомнително потекло и квалитет без соодветен сертификат кои не делуваат на намалување на шеќерот во крвта го зголемуваат и ризикот од друг тип на заболувања поврзани со дијабетот“, вели во интервју за Хибрид, Сашка Николова.

ВМРО-ДПМНЕ: Министерството за здравство потврди дека уништило инсулин со валиден рок

ММС - 08.12.2019

„Министерството за здравство денес буквално го призна скандалот со уништување на инсулин со валиден рок, колку и да се крие зад манипулативни соопштенија. Министерството за здравство потврди дека уништило инсулин со валиден рок“, стои во ...

Се огласија МЗ: Уништивме сомнителен инсулин набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 08.12.2019

Откако на прес-конференција Марија Андоновска од ВМРО-ДПМНЕ ја обвини власта дека уништиле 1,2 тони инсулин од кои огромен дел, односно половина тон биле со валиден рок, се оглаисја и од Министерството за здравство.

(ВИДЕО) Андоновска: Има докази дека власта уништила инсулин вреден еден ипол милион евра со валиден рок на траење

А1 On - 08.12.2019

Аферата уништување на инсулин со валиден рок продолжува, овој пат и со документи. Владата и надлежните институции молчат после вчерашната прес-конференција на која јавно обзнанивме дека постојат индиции дека се уништени 1,2 тони инсулин од кои ...

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Филипче за инсулински скандал

Р.С.Европа - 07.12.2019

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ ја обвини власта за незаконско уништување на половина тон инсулин.Марија Андова од ВМРО-ДПМНЕ на прес конференција изјави дека во инсулинскиот скандал се вклучени министерот за здравство Венко Филипче, Агенцијата за ...

(Видео) Андоновска: На повидок нов скандал со уништување на инсулин

Centar - 07.12.2019

„Дали на повидок е нов скандал со уништување на корисен инсулин во земјава?Имено инсулинскиот скандал во кој се вклучени министерот за здравство Венко Филипче, Агенцијата за лекови и медицински помагала, Дирекцијата за стокови резерви се состои од ...

АНДОНОВСКА: Уништен употреблив инсулин во вредност од 1,5 милиони евра

Денешен - 07.12.2019

Инсулинскиот скандал во кој се вклучени Министерството за здравство и Венко Филипче, Агенцијата за лекови и медицински помагала, како и Дирекцијата за стокови резерви, се состои од уништување на инсулин чиј што рок на користење е сеуште употреблив, ...

Марија Андоновска: Дали на повидок е нов скандал со уништување на корисен инсулин во земјава?

Опсервер - 07.12.2019

Почитувани, Дали на повидок е нов скандал со уништување на корисен инсулин во земјава? Имено инсулинскиот скандал во кој се вклучени министерството за здравство Венко Филипче, Агенцијата за лекови и медицински помагала, дирекцијата за стокови ...

Андоновска: На повидок инсулински скандал, уништени половина тон инсулин со валиден рок на траење

MakPress - 07.12.2019

Дали на повидок е нов скандал со уништување на корисен инсулин во земјава? Имено инсулинскиот скандал во кој се вклучени министерството за здравство Венко Филипче, Агенцијата за лекови и медицински помагала, дирекцијата за стокови резерви се состои ...

Нов скандал на власта: Уништен инсулин со валиден рок на траење, за да се обезбеди нов тендер

Република - 08.12.2019

Дали инсулинскиот скандал во кој се уништени половина тон инсулин со валиден рок на траење, треба да обезбеди нов милионски тендер за власта, прашуваат од ВМРО ДПМНЕ. На денешната прес конференција, Марија Андоновска изнесе детали од новиот скандал ...

Презентирани докази дека власта уништила инсулин вреден еден ипол милион евра со валиден рок на траење- се бара ...

Курир - 08.12.2019

Аферата уништување на инсулин со валиден рок продолжува, овој пат и со документи. Владата и надлежните институции молчат после вчерашната прес конференција на која јавно обзнанивме дека постојат индиции дека се уништени 1,2 тони инсулин од кои ...

Андоновска: Власта уништила инсулин вреден еден ипол милион евра со валиден рок на траење, се бара одговорност

24Инфо - 08.12.2019

Аферата уништување на инсулин со валиден рок продолжува, овој пат и со документи. Владата и надлежните институции молчат после вчерашната прес конференција на која јавно обзнанивме дека постојат индиции дека се уништени 1,2 тони инсулин од кои ...

Уништен инсулин вреден 1,5 милион евра со валиден рок на траење – се бара одговорност

Нетпрес - 08.12.2019

Аферата уништување на инсулин со валиден рок продолжува, овој пат и со документи. Владата и надлежните институции молчат после вчерашната прес конференција на која јавно обзнанивме дека постојат индиции дека се уништени 1,2 тони инсулин од кои ...

Андоновска: Власта уништила половина тон употреблив инсулин заради нов тендер

Фокус - 08.12.2019

Пред два дена е уништен инсулин чиј рок за користење е се уште употреблив, обвини Марија Андоновска од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која воедно праша дали зад ова се крие мотив на власта да обезбеди нов милионски тендер? -Согласно информациите до кој ...

Андоновска презентираше документи со кои тврди дека власта уништила инсулин вреден 1,5 милиони евра

MakPress - 08.12.2019

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Марија Андоновска. Аферата уништување на инсулин со валиден рок продолжува, овој пат и со документи. Владата и надлежните институции молчат после вчерашната прес конференција на која јавно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта уништила инсулин вреден 1,5 милиони евра со валиден рок на траење

Канал5 - 08.12.2019

Аферата уништување на инсулин со валиден рок продолжува, овој пат и со документи. Владата и надлежните институции молчат после вчерашната прес конференција на која јавно обзнанивме дека постојат индиции дека се уништени 1,2 тони инсулин од кои ...

Андоновска: Власта уништила половина тон употреблив инсулин заради нов тендер

Либертас - 08.12.2019

Пред два дена е уништен инсулин чиј рок за користење е се уште употреблив, обвини Марија Андоновска од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која воедно праша дали зад ова се крие мотив на власта да обезбеди нов милионски тендер? -Согласно информациите до кој ...

Министерство за здравство: Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 08.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ треба да одговори пред граѓаните зошто набавувало сомнителен инсулин за граѓаните, а не да манипулира на сметка на здравјето на пациентите, реагираат од Министерството за здравство на прес-конференцијата на Марија Андоновска од ВМРО-ДМНЕ .

Уништивме инсулин набавен со паралелен увоз во време на ВМРО-ДПМНЕ, велат од Министерството за здравство

Локално - 08.12.2019

Министерството за здравство ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да одговори пред граѓаните зошто набавувало сомнителен инсулин за граѓаните, а не да манипулира на сметка на здравјето на пациентите.

Андоновска: Аферата уништување инсулин со валиден рок продолжува, овој пат и со документи

Вечер Прес - 08.12.2019

Аферата уништување на инсулин со валиден рок продолжува, овој пат и со документи, обвини Марија Андоновска од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која воедно праша дали зад ова се крие мотив на власта да обезбеди нов милионски тендер? Владата и надлежните ...

МЗ: Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ, тие да одговорат зошто си играле ...

Вечер Прес - 08.12.2019

Министерството за здравство преку соопштение го повика ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто набавувало сомнителен инсулин и да не манипулира на сметка на здравјето на пациентите. Уништувањето на инсулинот, посочуваат од Министерството, е од стоковите ...

Здравство: ВМРО-ДПМНЕ да одговори пред граѓаните зошто набавувало сомнителен инсулин за граѓаните

iPortal - 08.12.2019

Министерството за здравство ја повика опозициската ВМРО-ДПМНЕ да одговори пред граѓаните зошто набавувало сомнителен инсулин за граѓаните, а не да манипулира на сметка на здравјето на пациентите.

(Видео) Андоновска: Уништен ли е инсулин со валиден рок, само за да се распише нов тендер?

Макфакс - 08.12.2019

Владата и надлежните институции молчат после вчерашната прес-конференција на која јавно обзнанивме дека постојат индиции дека се уништени 1,2 тони инсулин од кои огромен дел, односно половина тон биле со валиден рок, обвини денеска Марија Андоновска ...

Се огласи министерството за здравство: Нема да дозволиме граѓаните да користат сомнителен инсулин

Република - 08.12.2019

Министерството за здравство преку соопштение го повика ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто набавувало сомнителен инсулин и да не манипулира на сметка на здравјето на пациентите. Уништувањето на инсулинот, посочуваат од Министерството, е од стоковите ...

АНДОНОВСКА: За скандалот со уништениот инсулин постојат и документи

Денешен - 08.12.2019

Аферата уништување на инсулин со валиден рок продолжува, овој пат и со документи. Владата и надлежните институции молчат после вчерашната прес конференција на која јавно обзнанивме дека постојат индиции дека се уништени 1,2 тони инсулин од кои ...

МЗ: Уништивме инсулин од стоковните резерви оти беше сомнителен

Денешен - 08.12.2019

Министерството за здравство соопшти дека уништениот инсулин бил од стоковните резерви и бил сомнителен. Од Министерството посочуваат дека станува збор за инсулин набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ, а неговото отстранување било направено со одлука на ...

Министерство за здравство: Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз во вредност од 330.000 евра

Фокус - 08.12.2019

Уништивме сомнителен инсулин од стоковите резерви набавен со паралелен увоз во време на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ, реагираат од Министерството за здравство, откако опозицијата обвини дека власта пред два дена уништила половина тон инсулен вреден 1,5 ...

МЗ: Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ, тие да одговорат зошто си играле ...

24Инфо - 08.12.2019

Министерството за здравство преку соопштение го повика ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто набавувало сомнителен инсулин и да не манипулира на сметка на здравјето на пациентите. Уништувањето на инсулинот, посочуваат од Министерството, е од стоковите ...

МЗ: Уништивме сомнителен инсулин набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 08.12.2019

По обвинувањата изнесени од Марија Андоновска од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција, дека Министерстовот за здравство уништило 1,2 тони инсулин од кои огромен дел, односно половина тон биле со непоминат рок на траење, се оглаисја и ...

МЗ: Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ, тие да одговорат зошто си играле ...

ММС - 08.12.2019

Министерството за здравство преку соопштение го повика ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто набавувало сомнителен инсулин и да не манипулира на сметка на здравјето на пациентите. Уништувањето на инсулинот, посочуваат од Министерството, е од стоковите ...

Министерство за здравство : Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 08.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ треба да одговори пред граѓаните зошто набавувало сомнителен инсулин за граѓаните, а не да манипулира на сметка на здравјето на пациентите, се вели во соопштението на Министерството за здравство.

Министерство за здравство : Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 08.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ треба да одговори пред граѓаните зошто набавувало сомнителен инсулин за граѓаните, а не да манипулира на сметка на здравјето на пациентите, се вели во соопштението на Министерството за здравство.

МЗ: Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ, тие да одговорат зошто си играле ...

Канал5 - 08.12.2019

Министерството за здравство преку соопштение го повика ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто набавувало сомнителен инсулин и да не манипулира на сметка на здравјето на пациентите. Уништувањето на инсулинот, посочуваат од Министерството, е од стоковите ...

МЗ: Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ, тие да одговорат зошто си играле ...

Либертас - 08.12.2019

Министерството за здравство преку соопштение го повика ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто набавувало сомнителен инсулин и да не манипулира на сметка на здравјето на пациентите. Уништувањето на инсулинот, посочуваат од Министерството, е од стоковите ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ набавувала сомнителен инсулин

ММС - 08.12.2019

„На криминалната ВМРО-ДПМНЕ профитот им беше, и се уште им е на прво место, пред граѓаните, затоа набавувала сомнителен инсулин. Како во своето режимско владеење така и денеска ВМРО ДПМНЕ се води од каузата профитот и провизиите пред луѓето.

Министерство за здравство : Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ

Точка - 08.12.2019

ВМРО-ДПМНЕ треба да одговори пред граѓаните зошто набавувало сомнителен инсулин за граѓаните, а не да манипулира на сметка на здравјето на пациентите, се вели во соопштението на Министерството за здравство.