TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Финска и Шведска пред портите на НАТО: Деликатни разговори во Берлин

Deutsche Welle - 14.05.2022

Во фокусот на министерскиот состанокот на НАТО ќе бидат руската инвазија врз Украина и можниот брз прием на Финска и на Шведска во Алијансата. Притоа неизвесно е како Турција ќе се позиционира на средбата.

Важен состанок на НАТО: Шведска утре ја објавува одлуката, се спротивставува Ердоган

Скопје1

Русија - Одговорот за приклучувањето на Шведска и Финска во НАТО ќе зависи од поставената инфраструктура

Р.С.Европа

Бајден ја поддржа „отворената врата“ на НАТО за Шведска и Финска

Р.С.Европа

Проширувањето носи скандинавски лек за ахиловата петица на НАТО

Н.Македонија

80. ден војна во Украина: Неформален состанок на претставници на НАТО, Финска и Шведска; ЕУ има нов план за гас

Денар

Финска и Шведска денеска се очекува да поднесат барање за членство во НАТО

Макфакс

Deutsche Welle Точка Канал5 Макфакс Во Центар Во Центар 360 степени Р.С.Европа

Грушко: Русија нема непријателски намери кон Финска и Шведска

Макфакс - 14.05.2022

Русија нема непријателски намери кон Финска и Шведска, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Александар Грушко. Како што наведе, Москва е свесна за развојот на ситуацијата и дека Алијансата веднаш ќе објави потреба од распоредување на ...

Москва се заканува со милитаризација ако Шведска и Финска влезат во НАТО

Точка

Русија ги предупреди Финска и Шведска да не влегуваат во НАТО

Канал5

Русија со важно предупредување

Скопје1

Грушко: Русија нема непријателски намери кон Финска и Шведска

24Инфо

КРЕМЉ ИМ СЕ ЗАКАНУВА НА ФИНЦИТЕ: Ќе ве гаѓаме со Кинжали и ќе ве (и)збришеме за 10 секунди!? Финска поради Русија ...

Во Центар - 14.05.2022

Заменик-претседателот на комитетот за одбрана на руската Дума Алексеј Журавлев и се закани на Финска. Според таблоидот Дејли Мејл, рускиот функционер и порачал на Финска, која сака да влезе во НАТО, дека тие ќе бидат (и)збришани за десет секунди.

Близок сојузник на Владимир Путин се заканува со нуклеарен напад на Велика Британија и Финска: “ЌЕ ОСТАНЕ САМО ПЕПЕЛ!“

Во Центар

Тасевски: Ако Финска се обиде да влезе во НАТО и Западот дојде на 200 километери од Санкт Петерсбург, ќе заврши како Украина

Мак. Весник

Русија се заканува дека ќе возврати со одмазднички чекори кон Финска

Нова ТВ

Финска сака во НАТО, Русија предупредува на сериозни последици

Тера

Зошто влезот на Финска во НАТО е најболниот удар за Путин?

Локално

Руско МНР: Ќе мора да преземеме „воено-технички чекори“ поради одлуката на Финска за влез во НАТО

MakPress

MakPress MakPress Денар Р.С.Европа Бизнис Вести Алсат-М Zoom

НАТО состанок во Берлин за долгорочната стратегија за Русија и евентуален влез на Финска и Шведска

Бизнис Вести - 14.05.2022

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО овој викенд ќе се состанат во Берлин за да разговараат за долгорочна стратегија за Русија и можниот влез на Финска и Шведска. Геополитичкото влијание на НАТО нагло се зголеми по руската ...

Финска и Шведска доаѓаат на неформалниот состанок на НАТО

Локално

Погледите на светот вперени кон Финска и кон Шведска

Н.Македонија

Османи на неформален министерски состанок на НАТО во Берлин за долгорочната стратегија за Русија и евентуален влез на Финска и Шведска

CivilMedia

НАТО ќе расправа викендов за прием на Финска и Шведска

Независен

НАТО состанок во Берлин за долгорочната стратегија за Русија и евентуален влез на Финска и Шведска

Опсервер

НАТО состанок во Берлин за долгорочната стратегија за Русија и евентуален влез на Финска и Шведска

ТВ21

А1 On Zoom 4NEWS MakPress Нова ТВ Курир Сител 360 степени

Зошто Турција го блокира влезот на Шведска и Финска во НАТО?

Кајгана - 14.05.2022

Откако Русија ја нападна Украина, Финска и Шведска одлучија да се приклучат на воениот сојуз со кој соработуваат подолго време. Никој не очекуваше дека нивниот пристап во НАТО ќе биде проблем сè додека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган не ...

Стигна реакција од Американците откако Ердоган се закани дека ќе ги блокира Финска и Шведска да влезат во НАТО

Нова ТВ

За Турција не е позитивно пристапувањето на Финска и Шведска во НАТО, САД ќе работат на тоа

Нетпрес

Ердоган: Турција не го поддржува членството на Финска и Шведска во НАТО

Слободен Печат

ТУРЦИЈА НЕ ДАВА АМИН ЗА ВО НАТО: Шведска и Финска се дом на многу терористички организации, вели турскиот претседател Ердоган

Денешен

„Шведска и Финска се дом за терористички организации, не им е местото во НАТО“

Точка

Ердоган е против Финска и Шведска да влезат во НАТО

Независен

Макфакс Во Центар Локално 24Инфо Либертас Centar Press24 360 степени

Ердоган: Невозможно е да ги поддржиме Финска и Шведска во НАТО

МКД - 14.05.2022

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кажа дека не е возможно членката на НАТО Турција да ги поддржи плановите на Шведска и Финска да се придружат на Алијансата, додавајќи дека нордиските земји биле „дом на многу терористички организации“.

Ердоган се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Р.С.Европа

Хрватска и Турција планираат да им удрат вето на Финска и Шведска за влез во НАТО

Мак. Весник

Ердоган вели дека е грешка што НАТО ја прими Грција, а сега не ги сака Финска и Шведска

Фактор

Турција „нема позитивно мислење“ за влезот на Финска и Шведска во НАТО, министрите на двете земји се надеваат на средба и разговори

365

Ердоган не го поддржува влезот на Шведска и Финска во НАТО – тие ги засолнуваат терористи

Пулс24

Ердоган: Турција нема „позитивно мислење“ за влез на Финска и Шведска во НАТО

А1 On

+инфо Локално Бизнис Вести Вечер Прес Телма MakPress Нова ТВ Курир

Телефонски разговор на Бајден со лидерите на Шведска и Финска

А1 On - 13.05.2022

Американскиот претседател Џо Бајден денеска разговараше со шведската премиерка Магдалена Андерсон и финскиот претседател Саули Ниинисто нешто повеќе од половина час, соопшти Белата куќа. Финска и Шведска сигнализираат своја намера да се приклучат на ...

Бајден телефонски разговарал со лидерите на Финска и Шведска

Press24

Бајден разговараше со лидерите на Шведска и Финска

24Инфо

Бајден разговараше со лидерите на Шведска и Финска

Курир

Телефонски разговор на Бајден со лидерите на Шведска и Финска

Канал5

Финска повика на трпение откако Ердоган кажа „не“ за нивно членство во НАТО

Макфакс - 13.05.2022

Финскиот министер Пека Хависто повика на трпение и постепен пристап како одговор на отпорот на Турција кон членството на Финска и Шведска во НАТО, објави Ројтерс. Претходно денеска, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека не е можно ...

Шведска и Финска се надеваат на разговори в сабота со Турција за нивната апликација за членство во НАТО

Курир

Шведска и Финска се надеваат на разговори в сабота со Турција за нивната апликација за членство во НАТО

А1 On

Шведска и Финска се надеваат на разговори в сабота со Турција за нивната апликација за членство во НАТО

Опсервер

Финска повика на трпение откако Ердоган кажа „не“ за нивно членство во НАТО

Centar

Шведска и Финска се надеваат на разговори в сабота со Турција за нивната апликација за членство во НАТО

Н.Македонија

Шведска и Финска утре на разговори со Турција – Ердоган најави дека е против нивно членство во НАТО

360 степени

24Инфо Frontline Република Фокус +инфо Вечер Прес Денар MakPress

Путин свика состанок за Финска и Шведска

Макфакс - 13.05.2022

Рускиот претседател Владимир Путин денеска разговараше со членовите на Советот за безбедност за потенцијалното членство на Финска и Шведска во НАТО. Кремљ вчера соопшти дека намерата на Финска да се приклучи на воениот блок предводен од САД е ...

Путин свика состанок за Финска и Шведска

Точка

Путин свика состанок за Финска и Шведска

Press24

Путин свика состанок за Финска и Шведска

Centar

Финска во моментов нема директни воени закани од Русија

Слободен Печат - 13.05.2022

Финска во моментов нема директни воени закани од Русија, изјави постојаниот претставник на оваа нордиска држава во НАТО, Клаус Корхонен, пренесува ТАСС. Тој рече дека потенцијалниот пристап на неговата земја во НАТО може да биде резултат на „многу ...

Хелсинки во моментов е без директни воени закани од Русија

Кумановски м.

Финска: „Немаме директни воени закани од Русија“

Макфакс

Финска: „Немаме директни воени закани од Русија“

24Инфо

Финска: „Немаме директни воени закани од Русија“

Точка

Финска: „Немаме директни воени закани од Русија“

Centar

Стокхолм: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

Слободен Печат - 13.05.2022

Членството на Шведска во НАТО би имало ефект да го спречи конфликтот во северна Европа, изјави денеска шведската министерка за надворешнои работи Ен Линде. Линде рече дека членството на земјата во НАТО ќе ја зголеми безбедноста на соседните земји ...

Шефицата на шведската дипломатија: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

Локално

Линде: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

MakPress

Линде: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

Lider

Линде: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

24Инфо

ШВЕДСКА ВО НАТО ЌЕ ДОНЕСЕ СТАБИЛНОСТ Швеѓаните се пред историска одлука

+инфо

Линде: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

Опсервер

А1 On Сител Фокус Либертас Вечер Прес