TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најдобрите стрелци се и најдобри асистенти на ЕП

24 Ракомет - 15.01.2020

Капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кирил Лазаров не само што беше меѓу најдобрите пет стрелци на Европското првенство после првиот круг, туку е и меѓу најдобрите асистенти. На трите натпревари забележа вкупно 17 асистенции со што неговиот ...

ЕП во ракомет: Лазаров ја заврши првата фаза како четврти стрелец

А1 On - 15.01.2020

Кире Лазаров ја заврши првата фаза на 14. Европско првенство во ракомет како четврти стрелец. Капитенот на македонската репрезентација во трите одиграни меча постигна вкупно 22 гола. Украинската мрежа ја „тресеше“ осум пати, против Чешка реализира ...

Лазаров во Топ 5 стрелци во првиот круг на ЕП

24 Ракомет - 15.01.2020

Ракометарите кои од ова лето ќе станат соиграчи во тимот на Кил, Никола Билик и Сандер Сагосен го имаат главниот збор на Европското првенство кога се во прашање погодоците. Билик и Сагосен постигнаа најмногу голови во првите три кола, а иако денеска ...

Кире Лазаров ја заврши групната фаза како четврти стрелец

TopSport - 15.01.2020

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров со полни 39 години ја заврши групната фаза на ЕП во ракомет во Топ 5 листата на најдобрите стрелци. Лазаров на трите средби што Македонија ги одигра против Украина, Чешка и Австрија ...

Мојсоски за настапот на ЕП: Нема хемија, а и толку можеме!

Фокус - 15.01.2020

Македонската ракометна репрезентација уште во првата фаза го заврши настапот на ЕП 2020 во Австрија, а вчерашниот пораз од домаќинот-Австрија (32-28) тешко го прифатија македонските навивачи.

Македонија на ЕП 2020 во ракомет: Ревијалниот настап и битката за симболи

Нова ТВ - 15.01.2020

Победа на „стаклени нозе“ против Украина, пораз со пресврт од Чешка во меч со многу осцилации и дебакл од Австрија за експресно напуштање на 14. Европско ракометно првенство. Ова е билансот на македонската репрезентација по трите одиграни натпревари ...

Кире Лазаров во списокот на топ 5 стрелци во првиот круг од ЕП

Република - 15.01.2020

Во листата на топ 5 стрелци во првиот ркуг од Европското првенство во ракомет е вброен и македонскиот репрезентативец и капитен на репрезентацијата, Кире Лазаров. Вака изгледа листата на стрелци (ТОП 10) 28 – Никола Билик (Австрија) 27 – Сандер ...

ТАЈМАУТ: Многу математика, нула ракомет

Екипа - 15.01.2020

За пласман ни треба победа со толку, а за прво место со волку голови разлика. Што кога ќе водиме со пет, дали да им „пуштиме“ на Австријците… за сите да сме задоволни. Каква само весела математика беше тоа во последните два дена во Виена, немаше ...

Ако е за утеха – Лазаров си оди дома како четврти стрелец!

Спортклуб - 14.01.2020

Капитенот на македонската репрезентација Кире Лазаров ќе остане запишан во историјата на светскиот ракомет и на Европските првенства, без разлика кога ќе одлучи да ја заврши кариерата и дали ќе настапи на уште некој ваков шампионат.

Лазаров: Навивачите не задолжија и не заслужија ваква Македонија

OhridNews - 14.01.2020

Новиот квалитетен настап на големите собири на Кирил Лазаров не беше доволно Македонија да ја „преживее“ првата рунда и да обезбеди пласман во главната фаза. „Црвено жолтите“, во одлучувачкиот натпревар комплетно потфрлија и изгубија од Австрија со ...

Време е за подмладување?! Но, не ни треба никој „помлад“ од Кире Лазаров

Sport M - 14.01.2020

Кире Лазаров и на ова ЕП е ракометарот на Македонија кој се наоѓаа на листите кои почнуваат со „Топ играчи“. Се наоѓа на третото место на Топ стрелците по трите одиграни кола. Македонскиот „бомбардер“ е на третото место со 22 голови или 63 отсто ...

Лазаров: Заслужуваме критика, ова е удар за македонскиот ракомет

МКД - 14.01.2020

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров им се извини на навивачите по дебаклот кој го доживеавме на Европското првенство. Македонија со тежок пораз од Австрија го заврши настапот на Европското првенство.

Капитенот капитенски, нема предавање: Имаме огромно богатство, се извинувам до сите Македонци…

СуперСпорт - 14.01.2020

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров не го криеше разочарувањето по дебаклот од Австрија и елиминацијата во раната фаза од Европското првенство. Кире е свесен дека бевме во група во која бевме фаворити, но на крај не ...

Лазаров емотивно: Македонци, ви се поклонувам до под и ви се извинувам на - сите!

Sport 1 - 14.01.2020

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, собра сили и направи анализа на денешниот пораз од Австрија, но и на настапот на Македонија на ЕП 2020, кој, за жал, за нас заврши уште по првата фаза.

Лазаров кон навивачте: Останавме должни, заслужуваме секаква критика

А1 On - 14.01.2020

Капитенот на ракометната репрезентација на С.Македонија, Кире Лазаров по елиминацијата на селекцијата од Европското првенство изјави дека никој не посакувал слично сценарио и дека е многу разочаран, но допрва ќе се прават анализи.

Лазаров: Разочаран сум и тажен, криво ми е за овие 6.000 луѓе кои дојдоа во Виена

SportMedia - 14.01.2020

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, нашиот главен мотор ги прифаќа сите критики по овој пораз од Австрија кој не врати назад. Македонија за првпат по долго време нема да ја видиме во главната фаза на евро-шампионатите.

Лазаров: Ако сега го фрлиме пешкирот, тогаш не ги почитуваме сите Македонци кои не бодрат

24 Ракомет - 14.01.2020

Капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кире Лазаров после средбата против Австрија имаше подолго излагање и одговараше на прашањата за она што беше направено. Самиот потврди дека бил изненаден од играта на противникот и дека не очекувал ...

Лазаров до навивачите: Извинете, заслужуваме секаква критика

Нова ТВ - 14.01.2020

„Одигравме под нивото. Направивме многу грешки и промашивме многу изградени шутеви. Австријците нè изненадија со одбраната 5-1, со полуфластер на мене. Разочарани сме, заслужуваме секаква критика.

Лазаров: Богатство е да се има вакви навивачи, заслужуваме критика и остануваме должни!

Gol.mk - 14.01.2020

Последниот меч за Македонија на Европското првенство донесе пораз од домашната репрезентација на Австрија. Истиот можеше да биде повисок, ако тимот на Алес Пајовиќ не го намалеше темпото во завршницата, со оглед на високата предност.

Младите останаа „млади“ со три европски зад себе!

Спортски - 14.01.2020

Денес Македонија го одигра последниот натпревар во првата фаза, воедно и на Европското првенство, иако пред почетокот на првенството изгледаше дека добивме група по наша „мерка“ сепак не било така.

Лазаров: Најмногу боли тоа што загубивме за 15 минути

Дерби - 14.01.2020

За „Дерби“ од Виена, Ристе Влахов Македонската ракометна репрезентација го заврши настапот на ЕП, а капитенот Кире Лазаров во првата изјава ги сподели своите први впечатоци од неуспешниот обид да се победи Австрија.

Лазаров: Останавме должни, заслужуваме критики…Единствена светла точка се навивачите

Екипа - 14.01.2020

ЕКИПА во Виена, Стеван Цаневски Македонската ракометна репрезентација се враќа дома, Австрија беше безмилосна, а капитенот Кире Лазаров реален по дебаклот, признава дека ракометарите останаа должни со прикажаните игри.

Штета – заврши сонот на ракометната легенда Лазаров за ЛОИ

Gol.mk - 14.01.2020

Ракометна Македонија неочекувано многу рано ги заврши своите настапи на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска. По победата над Украина следуваа два лоши натпревари и порази од Чешка и Австрија, со што Македонија го запиша најлошиот ...

Лазаров: Ова е удар за нас и за македонскиот ракомет, им се извинувам на фановите

Спортманија - 14.01.2020

Разочарувањето е присутно, но треба да се направи напор да се издигне македонскиот ракомет. Капитенот Кирил Лазаров во име на тимот им се извини на големиот број навивачи кои издвоија средства за да отпатуваат до Виена и да ги бодрат, и на сите ...

ЛАЗАРОВ: Јавно извинување до сите присутни навивачи во Виена, ова беше удар за нас!

Спортклуб - 14.01.2020

Oчигледно дека Лазаров беше разочаран по натпреварот со Австрија, каде одигравме под секое ниво, а впрочем и капитенот го посочи тоа по крајот на мечот. „Тешко е да се каже сега било што, треба да се седне со ладна глава и да се изанализира ...

Лазаров: Нѐ изненадија со играта флacтер врз мене

365 - 14.01.2020

Сите критики се заслужени, но она што уште повеќе бoли е фактот што македонската ракометна репрезентација го загуби натпpeварот „да се биде или не“ против Австрија за само 15, и тоа првите 15 минути, вели капитенот Кире Лазаров во изјава за ...

Доста бевте само „млади“, ај почнете да бидете зрели

Курир - 14.01.2020

Три првенства зад себе и сè уште се задоволувате да ве викаат „млади“, не сте веќе само „млади“, тоа треба да си го врежите во главите. Билик има 23 години, а веќе е носител на играта на Австрија, моментално и најдобар стрелец на првенството.

Кире Лазаров: Имаме огромно богатство, капа до под до сите Македонци!

Република - 14.01.2020

Кире Лазаров, капитенот на македонската ракометна репрезентација им се извини на навивачите велејќи дека не смеат да го загубат најдрагоценото и дека ниту една ракомента репрезентација не си дозволува пред 5.000 свои навивачи ваква игра.

Лазаров: Останавме должни, заслужуваме критика. Како капитен, се извинувам

Expres - 14.01.2020

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров, им се извини на навивачите за мизерното издание против Австрија и елиминацијата од Европското првенство 2020 уште по прелиминарната фаза по групи.

Кире Лазаров со емотивна порака по мечот со Австрија

Курир - 14.01.2020

„Треба со ладна глава да се изанализира мечот, сега не е време и место да се каже што било. Одигравме под ниво, со многу грешки и тоа беше пресудно. Морам да признаам и не изненадија со 5 плус 1.

Австрија му лежи на Лазаров, редовно и го полни голот

24 Ракомет - 14.01.2020

Од досегашните меѓусебни пресметки меѓу селекциите на Македонија и на Австрија предноста оди за нашите репрезентативци кои на четирите дуели одиграни од 2012 година досега имаат три победи и само еден пораз во Виена пред осум години.

Манасков: Со Лазаров би биле добар тандем

Н.Македонија - 14.01.2020

Едниот ги решетеше мрежите од левата страна, другиот го прави тоа од десната страна, а македонските навивачи жалат што двајцата не играа во исто време. Пепи Манасков и Кирил Лазаров се сретнаа во македонскиот камп во Виена за време на ЕП во ракомет ...

Роналдо скокна 71 см? Епа Лазаров успеа да скокне повисоко!

СуперСпорт - 13.01.2020

Македонскиот капитен Кире Лазаров докажа дека годините се само бројка, откако скокна дури 74 см, односно три сантиметри повеќе од ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо. Роналдо пред речиси еден месец ја освои фудбалската јавност со неговиот ...

Што Роналдо? Нашиот Лазаров скокна повисоко од Португалецот! (ФОТО)

Sport 1 - 13.01.2020

Цел свет зборуваше за Кристијано Роналдо пред околу еден месец затоа што сите беа импресионирани со скокот на Португалецот од 71 см при погодокот против Сампдорија, но повисоко од него скокна македонскиот капитен Кире Лазаров и тоа не еднаш, туку - ...

Каков Роналдо, повисоко скока Кирил Лазаров! (ФОТО)

Слободен Печат - 13.01.2020

Најдобриот македонски ракометар дури за три сантиметри скокна повисоко од португалската фудбалска ѕвезда на Јувентус, Кристијано Роналдо. Најдобриот ракометар на македонската репрезентација која моментно учествува на Европското првенство е секогаш ...

Борко го советува Талески, а Лазаров во разговор со Кузмановски (Фото)

Спортманија - 13.01.2020

Утрешниот меч со Австрија е клучен, потребни се сите расположиви сили и заедништво. Македонските ракометари се во позитивно расположение, на денешниот тренинг демонстрираа заедништво, сите се свесни за важноста на утрешниот дуел со домашната ...

Кире Лазаров vs. Кристијано Роналдо: 74:71

Курир - 13.01.2020

Најдобриот македонски ракометар дури за три сантиметри скокна повисоко од португалската фудбалска ѕвезда на Јувентус, Кристијано Роналдо. Најдобриот ракометар на македонската репрезентација која моментно учествува на Европското првенство е секогаш ...

Лазаров: Најмногу боли тоа што загубивме за 15 минути

Точка - 14.01.2020

Македонската ракометна репрезентација го заврши настапот на ЕП, а капитенот Кире Лазаров во првата изјава ги сподели своите први впечатоци од неуспешниот обид да се победи Австрија. – Заслужуваме секаква критика, повеќе боли тоа што го загубивме ...

Лазаров: Заслужуваме секаква критика и остануваме должни

Вечер - 14.01.2020

Македонија го загуби последниот натпревар од групната фаза на Европското првенство од Австрија, а тоа значеше и елиминација од шампионатот. По овој натпревар капитенот Кире Лазаров изјави дека сме одиграле под очекуваното и дека сме промашиле многу ...

Лазаров до навивачите: Извинете, заслужуваме секаква критика

ММС - 14.01.2020

„Одигравме под нивото. Направивме многу грешки и промашивме многу изградени шутеви. Австријците нè изненадија со одбраната 5-1, со полуфластер на мене. Разочарани сме, заслужуваме секаква критика.

ЛАЗАРОВ: Јавно извинување до сите присутни навивачи во Виена, ова беше удар за нас

Скопје24 - 14.01.2020

Oчигледно дека Лазаров беше разочаран по натпреварот со Австрија, каде одигравме под секое ниво, а впрочем и капитенот го посочи тоа по крајот на мечот. „Тешко е да се каже сега било што, треба да се седне со ладна глава и да се изанализира ...

Лазаров: Им се извинувам на сите Македонци

TopSport - 14.01.2020

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров како и неговите колеги од националниот тим беше разочаран по поразот од Австрија и елиминацијата од ЕП. Тој се извини до македонската јавност. „Треба да се анализира со ладна глава.

Лазаров кон навивачите: Извинете, заслужуваме секаква критика

Кајгана - 14.01.2020

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, по елиминацијата на селекцијата од Европското првенство изјави дека никој не посакувал слично сценарио и дека е многу разочаран, но допрва ќе се прават анализи. – Одигравме под нивото.

Лазаров: Сакам да им се извинам на сите Македонци

iPortal - 14.01.2020

Капитенот на ракометната репрезентација на С.Македонија, Кире Лазаров по елиминацијата на селекцијата од Европското првенство изјави дека никој не посакувал слично сценарио и дека е многу разочаран, но допрва ќе се прават анализи.

Лазаров кон навивачите: Останавме должни, заслужуваме секаква критика

Локално - 14.01.2020

Капитенот на ракометната репрезентација на С.Македонија, Кире Лазаров по елиминацијата на селекцијата од Европското првенство изјави дека никој не посакувал слично сценарио и дека е многу разочаран, но допрва ќе се прават анализи.

Лазаров до навивачте: Останавме должни, заслужуваме секаква критика

+инфо - 14.01.2020

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров по елиминацијата на селекцијата од Европското првенство изјави дека никој не посакувал слично сценарио и дека е многу разочаран, но допрва ќе се прават анализи.

Лазаров: Заслужуваме секаква критика, сакам да им се извинам на сите!

Слободен Печат - 14.01.2020

Капитенот е свесен дека се правеа многу грешки и не беа реализирани шансите, никој не посакуваше ваков епилог на Европското ракометно првенство. Македонската репрезентација после стартната победа над Украина и двата порази од Чешка и Австрија не ...

ЛАЗАРОВ СЕ ИЗВИНУВА И ПОРАЧУВА: Не смееме ова да го загубиме, никој нема 5000-6000 навивачи во друга земја

Денешен - 14.01.2020

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров по елиминацијата на селекцијата од Европското првенство изјави дека никој не посакувал слично сценарио и дека е многу разочаран, но допрва ќе се прават анализи.

Лазаров: Им се извинувам на сите Македонци

Макфакс - 14.01.2020

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров како и неговите колеги од националниот тим беше разочаран по поразот од Австрија и елиминацијата од ЕП. Тој се извини до македонската јавност. „Треба да се анализира со ладна глава.

Лазаров кон навивачте: Останавме должни, заслужуваме секаква критика

Опсервер - 14.01.2020

– Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров по елиминацијата на селекцијата од Европското првенство изјави дека никој не посакувал слично сценарио и дека е многу разочаран, но допрва ќе се прават анализи.