TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Голема раздвиженост на ден пред празникот Фитр Бајрам

Алсат-М - 23.05.2020

Еден ден пред Фитр Бајрам и 42-часовниот карантин, граѓаните ги преплавија маркетите и пазарите. Во повеќето случаи не се почитуваа мерките за физичко растојание и носење маски. „Подготвени сме за Бајрам, се подготвуваме.

Во џамиите последни подготовки за молитвата за Рамазан Бајрам

Алсат-М - 23.05.2020

Џамиите ги прават последните подготовки за молитвата за Рамазан Бајрам. На влезовите на џамиите што ги посетивме, имаше средства за дезинфекција. Внатре во објектите беа обележани и местата со растојание каде што треба да бидат верниците за време на ...

Честитка од МД „Илинден“ по повод Рамазан Бајрам

Опсервер - 23.05.2020

Дебар, 23 мај 2020 () – Македонското друштво „Илинден“ со седишите во Тирана и огранокот за Голо Брдо, упатија честитка по повод големиот муслимански празник Рамазан Бајрам. -Почитувани верници со исламска вероисповед во Албанија, во нашата матична ...

Во Турција никој не е над државата, овде ИВЗ категорична за вечерните молитви во џамиите и покрај рестрикциите

CivilMedia - 23.05.2020

поентира: Мерките на Владата за одбрана на граѓаните од ширењето на заразата од корона вирусот, ВМРО ги смета за провоцирање тензии и конфликти меѓу населението и опасност полицијата да биде изложена во непосакувана улога.

Честитка на поглаварот на ИВЗ по повод Фитр Бајрам

Канал5 - 23.05.2020

Реис-ул-улема Сулејман ефенди Реџепи, поглавар на Исламската верска заедница (ИВЗ) со честитка по повод муслиманскиот празник Фитр Бајрам. Почитуавани браќа и сестри, дами и господа, верници на Исламот, Светиот Месец Рамазан завршува и сите верници ...

Претседателот Пендаровски упати честитка по повод Рамазан бајрам

Слободен Печат - 23.05.2020

Претседателот Стево Пендаровски им упати честитка на сите граѓани од муслиманската вероисповест по повод големиот празник Рамазан бајрам. „Почитувани сограѓани, Дозволете ми, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, да упатам најискрени ...

Сотировски со честитка по повод празникот Рамазан Бајрам

Канал5 - 23.05.2020

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи (КОВЗРГ) Даријан Сотировски упати честитка до Поглаварот на Исламската верска заедница Реис ул Улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи по повод празникот Рамазан Бајрам.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

24Инфо - 23.05.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија.

Исламот е вера, не е идеологија

Н.Македонија - 23.05.2020

Исламската верска заедница е една од верските заедници во државата што најодговорно се однесувале во кризата со ковид-19, а нејзините верници ги почитувале сите мерки и препораки на епидемиолозите.

Цената на изборите и на животот

Н.Македонија - 23.05.2020

Еден датум, три празници, мноштво очекувања. В недела се одбележува Св Кирил и Методиј, Денот на сесловенските просветители, кои во наследство ни ги оставија азбуката, писменоста и духовноста.

За премолчувањето пред злоупотребите, прекршоците и манипулациите на верските лидери

Frontline - 23.05.2020

пишува: КРИСТИНА КОСТОВА Среде пандемија, кога насекаде во светот се преземаат строги мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, кај нас сѐ уште се води полемика за тоа дали и колку религиозните обреди може да се спроведуваат.

Од утре почнува скратениот празничен карантин

Фактор - 23.05.2020

Скратениот празничен карантин почнува утре во 11 часот и ќе трае се до вторник до 5 часот наутро. Вака одлука вчера попладне донесе Владата. Граѓаните ќе ги прославуваат Рамазан Бајрам и Денот на сесловенските просветители, Свети Кирил и Методиј.

Петровска: Не е точно дека полицијата врши притисок врз верници, остваруваме комуникација со верските челници за да ...

360 степени - 22.05.2020

Дополнителната заменик министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска во интервју за „360 Степени“ зборуваше за реакцијата на ИВЗ со која се обвинува полицијата за упади во џамиите. „ИВЗ реагираше денеска, веројатно погрешни информации стигнале ...

Скратен празничен карантин

Deutsche Welle - 22.05.2020

Наместо во сабота, како што предложи Комисијата за заразни болести, полицискиот час за празниците Рамазан Бајрам и Денот на сесловенските просветители ќе почне во недела во 19 а ќе трае до вторник во 5 часот.

Заканите на ИВЗ за изборите го турнаа СДСМ на колена

Нетпрес - 22.05.2020

Владата денеска, за првпат одлучи да не ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести, која, со оглед на големиот број на новозаболени лица од Ковид 19 препорача забрана за движење од сабота од 19 часот до вторник до 5 часот.

Спасовски објави Ковид19 мерки за Бајрам и доби болни коментари (ЛИНК)

Expres - 22.05.2020

Техничкиот премиер Спасовски објави дека карантинот во недела на Рамазан Бајрам ќе започне од 5 часот наутро а ќе трае до 11 часот по што блокадата за граѓаните ќе трае до вторник наутро. ИВЗ која признава дека тоа го побарала од владата е задоволна ...

ИВЗ обвинува за полициски притисоци, МВР демантира

360 степени - 22.05.2020

Исламската верска заедница (ИВЗ) обвини дека Министерството за внатрешни работи врши притисок преку влегување во џамиите низ целата држава особено во Скопје и околината. Ова, вчера го соопшти поглаварот на ИВЗ на неговата Фејсбук-страница.

ИВЗ тврди дека власта врши притисок врз имами, полицискиот час нема да ја спречи рамазанската молитва в недела

Сител - 22.05.2020

ИВЗ ќе поднесе кривична пријава против полицијата која вршела притисок врз верски служители а за случајот се пожалиле во владата но и кај сите амбасадори во земјава. Заканите до оџите биле упатени од полицајци во текот на вчерашниот ден откако ИВЗ ...

ИВЗ обвинува за полициски притисок, МВР демантира

Р.С.Европа - 22.05.2020

Во интерес на вистината, на објективното информирање на јавноста, а особеново интерес на интегритетот на институцијата, МВР категорично ги отфрла како паушални и неточни изесените тврдења во денешната реакција на Исламската верска заедница околу ...

Празничен карантин и полициски час

24 Вести - 22.05.2020

Нема верски лидер, функционер или институција што се посилни од државата, изјави денеска премиерот на преодната влада Оливер Спасовски одговарајќи на новинарско прашање дали Владата се соочува со притисок пред денешната седница на која треба да ...

ИВЗ обвинува, МВР категорично демантира: „Полицајци вршат притисок врз оџите да нема молитви во џамии“

ТВ21 - 22.05.2020

Преписката меѓу Исламската верска заедница и властите, се претворила во притисок врз оџите од страна на полицијата, тврди ИВЗ. Наводно оџите се пожалиле дека полицајци вршеле притисок врз оџите во недела да нема бајрамска молитва.

Коронавирусот ги менува традициите за Рамазан Бајрам

Р.С.Европа - 22.05.2020

Муслиманите во светот овој викенд го означуваат крајот на месечниот рамазански пост. Но, коронавирусот закочи многу од свеченостите. Здравствените експерти стравуваат дека ќе има нови појави на коронавирус во муслиманските заедници кои се собираат ...

Од МВР за ТВ21: Неточни се тврдењата на ИВЗ за наводен полициски притисок

ТВ21 - 22.05.2020

МВР ги отфрли информациите за полициски притисок врз верници пред празникот Фитр Бајрам. Тие испратија соопштение до ТВ21 по повод обвинувањата од ИВЗ за притисокот врз имамите да не прават кланање намаз за празникот.

Во пресрет на Фитр Бајрам

Тера - 22.05.2020

Пред Владата да ја соопшти одлуката дали викенов ќе има продолжен полициски час, како што предложи Комисијата за заразни болести за 58-часовен карантин од сабота во 19 часот до вторник во 5 часот, предходно Исламската верска заедница донесе низа ...

Спасовски: „Никој не е посилен од државата, ниту верски лидери, ниту функционери“

ТВ21 - 22.05.2020

Оливер Спасовски, денеска ги коментираше информациите дека полицијата вршела притисок врз имамите да не клањаат намаз, по што следуваше реакција и од ИВЗ. Исто така на техничкиот премиер му беше поставено и прашање дали е обратно, односно дали ИВЗ ...

Ќе славиме многу Бајрами, битно е сега да не сме причината за ширењето на епидемијата: Мерсиха Смаиловиќ со апел

Женски магазин - 22.05.2020

Мерсиха Смиловиќ од Скопје, дипломиран правник и косопственичка на финансиско-правниот консалтинг „Нахла консалтинг“, е мајка на две деца и активистка која за време на својата прва бременост се решила на храбар чекор, да замине на хуманитарна мисија ...

Нема да има верски собир на стадионот во Чаир

Фактор - 22.05.2020

Прославата на муслиманскиот празник Рамазан Бајрам на стадионот на ФК Шкупи во Чаир е откажана, јавуваат медиуми на албански јазик. Засега не се знае која е причината за одложување на овој настан.

Собирот за Бајрам на стадионот во Чаир е откажан

Република - 22.05.2020

Верскиот собир по повод Бајрам кој требаше да се одржи на стадионот во Чаир е откажан, пренесуваат албанските медиуми. Не се знае која е причината за одложување на овој настан. Дали причината е апелот на ИВЗ поради корона кризата или пак најавата на ...

Денеска ќе се одлучува дали утре ќе одиме во карантин

Кумановски м. - 22.05.2020

Владата денеска треба да одлучи дали ќе го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести за викенд карантин од 58 часа поради празниците Рамазан Бајрам и „Свети Кирил и Методиј“. Иако според првичните неофицијални најави ваквиот предлог бил ...

ИВЗ не се откажува од организирањето молитва викендов

Скопје инфо - 22.05.2020

ИВЗ ја откажа централната манифестација за Фитер Бајрам но не и молитвата во џамиите по повод празникот. Поглаварот Сулејман Реџепи објави мерки според кои треба да се одржи намазот, откако претходно преку писмо и порача на Владата дека без оглед ...

Полициски час за време на Бајрам, владата нема одлука

Алсат-М - 21.05.2020

Владата се уште не собра сили да донесе одлука за полициски час за овој викенд, што се совпаѓа со празникот Фитр Бајрам. Исламската верска заедница денеска излезе со протокол за тоа како да се спроведат заштитни мерки за време на клањање на Бајрам.

Турција и Саудиска Арабија воведоа карантин за Бајрам, Тачи предлага и Македонија да го стори истото

МКД - 21.05.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи денеска изјави дека Македонија за Рамазан Бајрам треба да го следи примерот на Турција која определи четиридневен карантин и препорака празникот да се помине дома.

Владата пред тешка одлука: Каква полза од празничен полициски час ако ИВЗ си тера по старо?

еМагазин - 22.05.2020

Владата денес треба да соопшти дали ќе ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за воведување продолжен полициски час за време на престојниот празник и тоа од сабота во 19 часот до вторник во 5 часот.

Владата утре ќе одлучува за полициски час на Бајрам, ИВЗ излезе со протокол за верниците

Фокус - 21.05.2020

Владата денеска не одржа седница и не донесе одлука дали викенов ќе има продолжен полициски час, откако Комисијата за заразни болести предложи 58-часовен карантин од сабота во 19 часот до вторник во 5 часот.

ИВЗ не ја дочека одлуката на Владата – ги објави мерките за бајрамската молитва и празникот Бајрам

ТВ21 - 21.05.2020

„Повикот за молитвата ќе се слуша и в недела за празникот Бајрам, но дали муслиманските верници ќе можат да одговорат на повикот зависи од одлуката на Владата – дали ќе има или не полициски час“, истакна репортерката на ТВ21.

Полиција вршела притисок врз имамите да не клањаат намаз, реагира ИВЗ доцна вечерва

ТВ21 - 22.05.2020

Доцна вечерва до претседателството на ИВЗ биле испратени соопштенија од страна на муфтиите и хоџите во кои пишувало дека полицијата им се јавувала и се обидувала да влијае врз нив да не го клањаат намазот на Фитр Бајрам.

БАЈРАМ ВО КАРАНТИН: Владата чека последен момент за одлука

Фактор - 22.05.2020

Владата денеска треба да ја одржи седницата на која ќе донесе одлука дали од утре до вторник не очекува 58-часовен карантин. Мерката што ја предложи Комисијата за заразни болести е забрана за движење на граѓаните од сабота од 19.00 до втрник до ...

ИВЗ ги објави мерките по повод престојниот празник Бајрам

Тера - 21.05.2020

Поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи, денеска ги објави мерките по повод престојниот празник Бајрам. Тој напиша како треба да се однесуваат верниците за време на намазот на Фитр Бајрам. Исламската верска заедница поради обавувањето на намазот на Фитр ...

Најмногу новозаразени во Скопје и Тетово, се чека владината одлука за полицискиот час

Вечер - 22.05.2020

Владата денеска треба да решава за предлогот поднесен од Комисијата за заразни болести полицискиот час за претстојниот викенд, кој е продолжен со два празника, да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник.

Што ќе реши Владата денес за полицискиот час овој продолжен викенд?!

Бизнис Вести - 22.05.2020

Владата денеска треба да решава за предлогот поднесен од Комисијата за заразни болести полицискиот час за претстојниот викенд, кој е продолжен со два празника, да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник.

Денеска владина одлука за времетраење на полицискиот час

Frontline - 22.05.2020

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на вчерашното гостувањето на ТВ 24, спроти одлуката на Владата каков полициски час ќе има викендов, потенцира дека олабавувањето на мерките е правопропорционално со почитување ...

Со коронавирус се заразени 1.898 граѓани, починаа 111: Владата одлучува за полициски час од сабота до вторник

Курир - 22.05.2020

Владата денеска треба да решава за предлогот поднесен од Комисијата за заразни болести полицискиот час за претстојниот викенд, кој е продолжен со два празника, да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник.

Најмногу новозаразени во Скопје и Тетово, се чека владината одлука за полицискиот час

24Инфо - 22.05.2020

Владата денеска треба да решава за предлогот поднесен од Комисијата за заразни болести полицискиот час за претстојниот викенд, кој е продолжен со два празника, да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник.

Се чека владината одлука за полицискиот час

Скопје инфо - 22.05.2020

Владата денеска треба да решава за предлогот поднесен од Комисијата за заразни болести полицискиот час за претстојниот викенд, кој е продолжен со два празника, да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник.

Најмногу новозаразени во Скопје и Тетово, се чека владината одлука за полицискиот час

CivilMedia - 22.05.2020

Владата денеска треба да решава за предлогот поднесен од Комисијата за заразни болести полицискиот час за претстојниот викенд, кој е продолжен со два празника, да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник.

Во последен час ќе се решава за полицискиот час

Независен - 22.05.2020

Фото: Б. Грданоски Владата денеска треба да решава за предлогот поднесен од Комисијата за заразни болести полицискиот час за претстојниот викенд, кој е продолжен со два празника, да почне в сабота во 19 часот и да заврши во 5 часот во вторник.

Откажан е собирот за Бајрам што требаше да се случи в недела

Expres - 22.05.2020

Верскиот собир во организација на верски активисти блиски на една политичка партија по повод Рамазан – Бајрам кој требаше да се одржи на стадионот во Чаир е откажан, пренесуваат медиуми на албански јазик.

Собирот за Бајрам на стадионот во Чаир е откажан

Скопје инфо - 22.05.2020

Верскиот собир по повод Бајрам кој требаше да се одржи на стадионот во Чаир е откажан, пренесуваат албанските медиуми. Не се знае која е причината за одложување на овој настан. Дали причината е апелот на ИВЗ поради корона кризата или пак најавата на ...

Собирот за Бајрам на стадионот во Чаир е откажан

Скопје24 - 22.05.2020

Верскиот собир по повод Бајрам кој требаше да се одржи на стадионот во Чаир е откажан, пренесуваат албанските медиуми. Не се знае која е причината за одложување на овој настан. Дали причината е апелот на ИВЗ поради кризата или пак најавата на ...

Верскиот собир по повод Бајрам кој требаше да се одржи на стадионот во Чаир е откажан

Канал5 - 22.05.2020

Верскиот собир по повод Бајрам кој требаше да се одржи на стадионот во Чаир е откажан, пренесуваат медиуми на албански јазик. Не се знае која е причината за одложување на овој настан. Дали причината е апелот на ИВЗ поради корона кризата или пак ...