TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски: Партизацијата во институциите е на недозволено високо ниво

Press24 - 21.02.2020

Б ев записничар кај двајца претседатели и немаше Влада што не се согласи со каква било додавка за името, но историјата ќе каже чија е одговорноста, вели претседателот на државата Стево Пендаровски за Преспанскиот договор со кој беше сменето ...

Пендаровски за Русковска: Образложувањето на снимките беше некоректно

Фокус - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски во вечерашното интервју на телевизија Канал 5 се осврна на презентацијата на снимките во случајот „Рекет“ на судењето од страна на обвинителката Вилма Русковска.

Пендаровски: Немам никаква посебна комуникација со Заев, освен институционална

Фокус - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски во вечерашното интервју на телевизија Канал 5 рече дека не е точно дека има нарушени односи со поранешниот премиер Зоран Заев. Додаде дека освен институционална, нема друга комуникација со него.

Пендаровски: Потребна е меѓународна помош за ветингот во правосудството

Фокус - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека тој смета дека е потребна меѓународна експертска помош за спроведување на ветинг во правосудството. -Да бидеме реални, Груевски прв ја даде идејата за странец обвинител.

Пендаровски: Не сме спремни за ветинг во судството, ни треба меѓународна помош

360 степени - 21.02.2020

За реализација на најавеното „прочистување“ на судии и обвинители треба да се вклучи и меѓународната заедница, затоа што во спротивно ќе продолжат обвинувањата за реваншизам и политички притисок, порача претседателот на државата Стево Пендаровски во ...

Пендаровски: Прочистување во судството со помош на докажани странски експерти

24Инфо - 21.02.2020

– Претседателот на државата Стево Пендаровски е поборник за процес на прочистување во судството што би се реализирал со меѓународна помош и тоа од ЕУ. Пендаровски вели дека во процесот треба да бидат вклучени докажани странски експерти.

Стево Пендаровски во „Само интервју“

Канал5 - 21.02.2020

Вечерва гостин во „Само интервју“ беше Стево Пендаровски. Во вечерашното гостување во Само Интервју, претседателот на државата Стево Пендаровски во однос на предвремените парламентарни избори рече дека Уставот е кристално јасен, кој има 61 ...

Пендаровски: Не сме способни сами да го решиме проблемот во правосудството, потребна ни е странска помош

Локално - 21.02.2020

Минимум 80 отсто од Законот за Јавно обвинителство беше направен од странските експерти. Јадрото на законот е да не се остави правна празнина помеѓу СЈО и редовното обвинителство. Во однос на разговорите, меѓународниот суд вели дека доколку ...

Пендаровски: Не чувствувам должност кон СДСМ и ДУИ, доколку не работат за доброто на граѓаните, немаат моја поддршка

Локално - 21.02.2020

Не чувствувам должност кон СДСМ и ДУИ. Доколку не работат за доброто на граѓаните нема да имаат моја поддршка. Уште кога ме номинираа знаеја каков човек сум, дека ќе се држам до законите и Уставот и дека не планирам да си играм со правна држава, ...

Пендаровски: Не би сакал да има ваков модел на техничка влада пред избори

Локално - 21.02.2020

Јас не би сакал да има ваков модел на техничка влада пред парламентарни избори, но недовербата помеѓу политичките партии прави да мора да се оди со ваква влада. Од сите лоши модели, овој за нас е најдобар.

Пендаровски: Во историјата на државата претседател нe бил избран без поддршка од големите два блока

Денешен - 21.02.2020

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата Канал 5. Потенцира дека ќе се држи до Уставот и до законите и нема намера да прави ...

Пендаровски: Јанева и накај крстот на Водно може одела

365 - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски, во денешното интервју на „Канал 5“, ја прекори oбвинитeлката Вилма Русковска за несериозност при презентирањето на дoказите од cледeњето на ocoмничените во „Рекет“ под посебни истpaжни мерки, посебно на Катица ...

Македонија не може да биде исфрлена од НАТО ако си го врати името, потврди Пендаровски (ВИДЕО)

Expres - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски смета дека е легитимно со двотретинско мнозинство во Собранието да се промени Преспанскиот договор и потврди дека во НАТО не постои механизам со кој Македонија би можела да биде исфрлена ако си го врати името.

Пендаровски: Законот за јазици ќе создаде проблеми со превод во судовите…

Expres - 21.02.2020

Стево Пендаровски во своето гостување во „Само вистина“ изрази согласност со препораките на Венецијанската комисија во однос на двојазичноста. Според него овој закон ќе создаде сериозни проблем во делот на правосудството па така споровите кои и така ...

Денеска во „Само интервју“ гостин ќе биде Стево Пендаровски

Канал5 - 21.02.2020

Дами и господа, последниот работен ден е резервиран за Само Интервју. За евро-атланските интеграции и реформските процеси како карта за влез во „големото“ друштво и за тоа каде оди Македонија слушнете ја вистината директно од претседателот на ...

Пендаровски: Груевски прв ја даде идејата за странец обвинител, после ја напушти

Слободен Печат - 21.02.2020

Во вечерашното гостување на Телевизија Канал 5, претседателот Стево Пенрадовски, рече дека тој смета дека е потребна меѓународна експертска помош за спроведување на ветинг во правосудството, како и тоа, дека не се срами да побара помош од странски ...

Пендаровски: Во историјата на државата претседател на бил избран без поддршка од големите два блока

Frontline - 21.02.2020

Одговарајќи на прашањето дали чувствува некаков долг кон СДСМ и ДУИ, Пендаровски дециден дека нема никакви долгови за враќање. -Во политичка смисла ако не работат за доброто на граѓаните, јас не сум со нив и тоа во неколку наврати го покажав, рече ...

Пендаровски: Не би било добро 12 април да се одложува како датум на избори

Слободен Печат - 21.02.2020

Одговарајќи на прашањето дали чувствува некаков долг кон СДСМ и ДУИ, Пендаровски дециден дека нема никакви долгови за враќање. Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот ...

Пендаровски: Ако СДСМ и ДУИ не работат за доброто на граѓаните, јас не сум со нив

Република - 21.02.2020

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата Канал 5. Потенцира дека ќе се држи до Уставот и до законите и нема намера да прави ...

Пендаровски: Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка од големите два блока

Press24 - 21.02.2020

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата Канал 5. Потенцира дека ќе се држи до Уставот и до законите и нема намера да прави ...

Пендаровски: Во историјата на државата претседател на бил избран без поддршка од големите два блока

iPortal - 21.02.2020

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата Канал 5. Потенцира дека ќе се држи до Уставот и до законите и нема намера да прави ...

Пендаровски: Во историјата на државата претседател на бил избран без поддршка од големите два блока

Либертас - 21.02.2020

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата Канал 5. Потенцира дека ќе се држи до Уставот и до законите и нема намера да прави ...

Пендаровски: Во историјата на државата претседател на бил избран без поддршка од големите два блока

Вечер - 21.02.2020

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата Канал 5. Потенцира дека ќе се држи до Уставот и до законите и нема намера да прави ...

Пендаровски: Во историјата на државата претседател на бил избран без поддршка од големите два блока

+инфо - 21.02.2020

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата Канал 5. Потенцира дека ќе се држи до Уставот и до законите и нема намера да прави ...

Пендаровски: Во историјата на државата претседател на бил избран без поддршка од големите два блока

24Инфо - 21.02.2020

– Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата Канал 5. Потенцира дека ќе се држи до Уставот и до законите и нема намера да ...

Пендаровски: Мандатот по изборите ќе го доделам со гаранција за мнозинство

Р.С.Европа - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски во тевизиското интервју за Канал 5 изјави дека на земјава и е е потребна меѓународна експертска помош за спроведување на ветинг во правосудството. „Да бидеме реални, Груевски прв ја даде идејата за странец обвинител.

Пендаровски: Не чувствувам должност кон СДСМ и ДУИ

МКД - 21.02.2020

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата Канал 5. Потенцира дека ќе се држи до Уставот и до законите и нема намера да прави ...

Пендаровски: Во историјата на државата претседател на бил избран без поддршка од големите два блока

Нетпрес - 21.02.2020

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата Канал 5. Потенцира дека ќе се држи до Уставот и до законите и нема намера да прави ...

Пендаровски: Прочистување во судството со помош на докажани странски експерти

Press24 - 21.02.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е поборник за процес на прочистување во судството што би се реализирал со меѓународна помош и тоа од ЕУ. Пендаровски вели дека во процесот треба да бидат вклучени докажани странски експерти.

Пендаровски: Прочистување во судството со помош на докажани странски експерти

iPortal - 21.02.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е поборник за процес на прочистување во судството што би се реализирал со меѓународна помош и тоа од ЕУ. Пендаровски вели дека во процесот треба да бидат вклучени докажани странски експерти.

Пендаровски за Русковска: Образложувањето на снимките беше некоректно

24Инфо - 21.02.2020

Претседателот Стево Пендаровски во вечерашното интервју на телевизија Канал 5 се осврна на презентацијата на снимките во случајот „Рекет“ на судењето од страна на обвинителката Вилма Русковска.

ПЕНДАРОВСКИ ЗА ЈАНЕВА: Може се движeла и кон крстот на Водно

Фактор - 21.02.2020

Шефот на државата, Стево Пендаровски, во интервју на „Канал 5“, рече дека некоректно било што обвинителката Вилма Русковска кажала дека „Јанева се упатила во правец на резиденцијата на претседателот“ кога тоа се случувало во средината на август, а ...

Пендаровски: Прочистување во судството со помош на докажани странски експерти

Вечер - 21.02.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е поборник за процес на прочистување во судството што би се реализирал со меѓународна помош и тоа од ЕУ. Пендаровски вели дека во процесот треба да бидат вклучени докажани странски експерти.

Пендаровски: Прочистување во судството со помош на докажани странски експерти

Либертас - 21.02.2020

– Претседателот на државата Стево Пендаровски е поборник за процес на прочистување во судството што би се реализирал со меѓународна помош и тоа од ЕУ. Пендаровски вели дека во процесот треба да бидат вклучени докажани странски експерти.

Пендаровски за Русковска: Образложувањето на снимките беше некоректно

Република - 21.02.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е поборник за процес на прочистување во судството што би се реализирал со меѓународна помош и тоа од ЕУ. Пендаровски вели дека во процесот треба да бидат вклучени докажани странски експерти.

Пендаровски: Со Јанева никогаш не сум се видел, ниту поздравил, со Бојан – Боки 13 сум се фотографирал пред шаторите ...

+инфо - 21.02.2020

За односите со лидерот на СДСМ и поранешен премиер, Зоран Заев, рече дека нема никакви недоразбирања, но исто така и оти нема никаква посебна комуникација освен редовната институционална меѓу вработените кога Заев бил премиер.

Пендаровски: Партизацијата во институциите е на недозволено високо ниво

+инфо - 21.02.2020

Ставот на државниот врв, не само мојот досега бил и мора да остане понатаму, дека не сме за промена на границите било каде во регионот. Ако мислат светските фактори дека тоа е единствено решение, тогаш мора да добиеме некаква меѓународна гаранција ...

Пендаровски: Партизацијата во институциите е на недозволено високо ниво

Слободен Печат - 21.02.2020

Б ев записничар кај двајца претседатели и немаше Влада што не се согласи со каква било додавка за името, но историјата ќе каже чија е одговорноста, вели претседателот на државата Стево Пендаровски за Преспанскиот договор со кој беше сменето ...

Стево Пендаровски откри каква е неговата комуникација со Заев

Фактор - 21.02.2020

Шефот на државата, Стево Пендаровски во вечерашното интервју на телевизија Канал 5 изјави дека не е точно дека има нарушени односи со поранешниот премиер Зоран Заев. „Немам никаква посебна комуникација со него.

Пендаровски: Да не се лажеме, на Албанците името Македонија, и македонскиот јазик не им значи

Република - 21.02.2020

Прашан дали е можна ревизија на Преспанскиот договор, претседателот Пендаровски смета дека е можно, но не е реално. – Објективно во секоја идна Влада, како и досега, имате значаен албански партнер, на кои да не се лажеме, името Македонија, ...

Пендаровски искрен: На Албанците името Македонија не им значи ништо

PressingTV - 21.02.2020

Прашан дали е можна ревизија на Преспанскиот договор, претседателот Пендаровски смета дека е можно, но не е реално. – Објективно во секоја идна Влада, како и досега, имате значаен албански партнер, на кои да не се лажеме, името Македонија, ...

Пендаровски: Со Јанева никогаш не сум се видел, со Боки 13 сум се фотографирал

Нетпрес - 21.02.2020

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, е поборник за процес на прочистување во судството што би се реализирал со меѓународна помош и тоа од ЕУ. Пендаровски вели дека во процесот треба да бидат вклучени докажани странски експерти.

Пендаровски: Прочистување во судството со помош на докажани странски експерти

Сител - 21.02.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е поборник за процес на прочистување во судството што би се реализирал со меѓународна помош и тоа од ЕУ. Пендаровски вели дека во процесот треба да бидат вклучени докажани странски експерти.

Пендаровски: Партизацијата во институциите е на недозволено високо ниво

Либертас - 21.02.2020

Б ев записничар кај двајца претседатели и немаше Влада што не се согласи со каква било додавка за името, но историјата ќе каже чија е одговорноста, вели претседателот на државата Стево Пендаровски за Преспанскиот договор со кој беше сменето ...

Пендаровски: Клучната одредба во Преспанскиот договор, а е многу важна за нашиот идентитет, е што постои македонски ...

Frontline - 21.02.2020

Прашан дали во сите прилики го користи името Северна Македонија, Пендаровски истакна дека го користи во официјални прилики. Б ев записничар кај двајца претседатели и немаше Влада што не се согласи со каква било додавка за името, но историјата ќе ...

Пендаровски: Мандатот ќе го добие оној што ќе ме убеди или ќе собере потписи дека има 61 пратеник

MakPress - 22.02.2020

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата Канал 5. Потенцира дека ќе се држи до Уставот и до законите и нема намера да прави ...

Пендаровски: Обвинителката во случајот „Рекет“ лошо ги кажа доказите, Јанева може одела на крстот на Водно

MakPress - 22.02.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е поборник за процес на прочистување во судството што би се реализирал со меѓународна помош и тоа од ЕУ. Пендаровски вели дека во процесот треба да бидат вклучени докажани странски експерти.

Пендаровски: Со Заев сум во коректна комуникација, со Димитров постојат шпекулации уште од изборите

MakPress - 22.02.2020

За односите со лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев, претседателот на Македонија Стево Пендаровски во интервјуто на Канал 5 рече дека нема никакви недоразбирања, но исто така и оти нема никаква посебна комуникација освен редовната ...

Пендаровски: Прочистување во судството со помош на докажани странски експерти

4NEWS - 22.02.2020

Претседателот на државата Стево Пендаровски е поборник за процес на прочистување во судството што би се реализирал со меѓународна помош и тоа од ЕУ. Пендаровски вели дека во процесот треба да бидат вклучени докажани странски експерти.

Пендаровски: Партизацијата во институциите е на недозволено високо ниво

Опсервер - 22.02.2020

Бев записничар кај двајца претседатели и немаше Влада што не се согласи со каква било додавка за името, но историјата ќе каже чија е одговорноста, вели претседателот на државата Стево Пендаровски за Преспанскиот договор со кој беше сменето уставното ...