TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ со понуда до турците: Дојдете во Влада, ќе ви дадеме едно вицепремиерско место

ТВ21 - 23.06.2024

Освен преписки меѓу партиите и најголемите коалиции во Собрание за време на дебата за новата влада, поплаки имаше и од пратениците од турската заедница. Бејџан Иљаз од ЕФ, вели дека и натаму не е поддржано нивното барање за една изборна единица.

Иљаз побара турскиот јазик да биде рамноправен, Мицевски го покани да биде дел од Владата

Телма - 23.06.2024

Дебата за правата на малцинските заедници го мотивираа пратеникот од ВРЕДИ Халил Снопче од собраниската говорница да рецитира стихови од турска песна на три јазици. Откако Бејџан Илјаз, од Демократската партијата на Турците, кој е во коалиција со ...

Продолжува седницата за избор на новата влада, треба да се изгласа до полноќ

24 Вести - 23.06.2024

Како што беше закажана, точно во 11 часот почна вториот ден од расправата во Собранието за програмата и за кадровските решенија за новата влада предложени од мандатарот Христијан Мицкоски.

Втор ден од пленарната собраниска седница за избор на новата влада

24 Вести - 23.06.2024

Како што беше закажана, точно во 11 часот почна вториот ден од расправата во Собранието за програмата и за кадровските решенија за новата влада предложени од мандатарот Христијан Мицкоски.

Мицевски ги повика турските партии да бидат дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ

Zoom - 23.06.2024

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска, во рамки на собраниската седница за избор на новата влада, ги повика колегите од турските партии да му се приклучат на владејачкото мнозинство за, како што рече, сите заедно да работат на подобрување ...

Мицевски ги повика турските партии да бидат дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 23.06.2024

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска, во рамки на собраниската седница за избор на новата влада, ги повика колегите од турските партии да му се приклучат на владејачкото мнозинство за, како што рече, сите заедно да работат на подобрување ...

Мицевски ги повика турските партии да бидат дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 23.06.2024

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска, во рамки на собраниската седница за избор на новата влада, ги повика колегите од турските партии да му се приклучат на владејачкото мнозинство за, како што рече, сите заедно да работат на подобрување ...

Мицевски со повик до турските партии да бидат дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 23.06.2024

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска, во рамки на собраниската седница за избор на новата влада, ги повика колегите од турските партии да му се приклучат на владејачкото мнозинство за, како што рече, сите заедно да работат на подобрување ...

Мицевски ги повика турските партии да бидат дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 23.06.2024

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска, во рамки на собраниската седница за избор на новата влада, ги повика колегите од турските партии да му се приклучат на владејачкото мнозинство за, како што рече, сите заедно да работат на подобрување ...

БИДЕТЕ ДЕЛ ОД НОВАТА ВЛАДА Мицевски од говорница упати покана до турските партии

+инфо - 23.06.2024

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска, во рамки на собраниската седница за избор на новата влада, ги повика колегите од турските партии да му се приклучат на владејачкото мнозинство за, како што рече, сите заедно да работат на подобрување ...

Седница за избор на влада: Мицевски ги покани турските партии во власта, Крмов го повика Мицкоски да ја даде заклетвата ...

360 степени - 23.06.2024

Во Собранието денеска продолжи дебатата за избор на новата влада предводена од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за чијшто состав и програма, пратениците ќе треба да се изјаснат најдоцна до вечерва на полноќ Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Мицевски ги повика турските партии да бидат дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 23.06.2024

Ова „фрлање ракавица“, како што истакна Мицевски, следуваше откако претходно, Бејџан Илјаз од коалицијата Европски фронт изрази загриженост дека во новиот владин состав нема ниту еден претставник од труската заедница.

Мицевски ги повика турските партии да бидат дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 23.06.2024

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, денеска, во рамки на собраниската седница за избор на новата влада, ги повика колегите од турските партии да му се приклучат на владејачкото мнозинство за, како што рече, сите заедно да работат на ...

Мицевски им понуди заменик-министерско место на турските пратеници од Европскиот фронт

Локално - 23.06.2024

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски од собраниската говорница ги покани турските партии да станат дел од Владата, нудејќи им заменик-министерско место. Ова „фрлање ракавица“, како што истакна Мицевски, следуваше откако претходно, Бејџан Илјаз ...

Седница за избор на влада: Мицевски ги покани турските партии во власта, Крмов го повика Мицкоски да ја даде заклетвата ...

365 - 23.06.2024

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски на денешната седница ги повика колегите од турските партии да му се приклучат на владејачкото мнозинство за, како што рече, сите заедно да работат на подобрување на состојбите во државата и изјави декка можат ...

Мицевски со повик до турските партии да бидат дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 23.06.2024

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска, во рамки на собраниската седница за избор на новата влада, ги повика колегите од турските партии да му се приклучат на владејачкото мнозинство за, како што рече, сите заедно да работат на подобрување ...

Мицевски ги повика турските партии да бидат дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ

Во Центар - 23.06.2024

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска, во рамки на собраниската седница за избор на новата влада, ги повика колегите од турските партии да му се приклучат на владејачкото мнозинство за, како што рече, сите заедно да работат на подобрување ...

Мицевски ги повика турските партии да бидат дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 23.06.2024

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска, во рамки на собраниската седница за избор на новата влада, ги повика колегите од турските партии да му се приклучат на владејачкото мнозинство за, како што рече, сите заедно да работат на подобрување ...

Пратеникот Илјаз побара во Собранието да се говори турски јазик

Слободен Печат - 23.06.2024

Бејџан Илјаз, пратеник од Демократската партијата на Турците, кој е во коалиција со Европскиот фронт предводена од ДУИ, побара турскиот јазик да биде рамноправен со останатите два јазика, па тој да може да говори на турски од собраниската говорница.

Мицевски ги повика турските партии да бидат дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ

Република - 23.06.2024

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска, во рамки на собраниската седница за избор на новата влада, ги повика колегите од турските партии да му се приклучат на владејачкото мнозинство за, како што рече, сите заедно да работат на подобрување ...

Мицевски ги повика турските партии да бидат дел од владата на ВМРО-ДПМНЕ, откако тие побараа турскиот јазик да биде ...

MakPress - 23.06.2024

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски денеска, во рамки на собраниската седница за избор на новата влада, ги повика колегите од турските партии да му се приклучат на владејачкото мнозинство за, како што рече, сите заедно да работат на подобрување ...