TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Франција го ратификуваше протоколот за членство во НАТО

24 Вести - 21.11.2019

Франција и даде зелено светло на Македонија за влез во НАТО – останува уште Шпанија. Откако Францускиот сенат на 17 октомври го усвои законот за ратификација на Протоколот за членството, денеска официјален Париз го заврши и вториот дел од обврските.

Франција го ратификуваше протоколот за членство во НАТО

Скопје1 - 21.11.2019

Македонија на чекор до полноправно членство во НАТО. Нешто повеќе од еден час им требаше на француските пратеници да го ратификуваат пристапниот протокол за членство на Македонија во Алијансата, по што останува уште Шпанија, за да се заокружи ...

Франција повеќе не е пречка, Македонија ја доби поддршката за прием во НАТО

Сител - 21.11.2019

Македонија на еден чекор до полноправно членство во НАТО. Нешто повеќе од еден час им требаше на француските пратеници да го ратификуваат пристапниот протокол за членство на Македонија во Алијансата, по што останува уште Шпанија, за да се заокружи ...

Франција го ратификува пристапниот протокол за НАТО за Македонија

Канал5 - 21.11.2019

Македонија го мина и претпоследниот филтер до членството во НАТО. Францускиот парламент претпладнево го изгласа Законот за ратификација на Протоколот за членство на земјава во Алијансата. Дебатата траеше нешто повеќе од час, а против беа единствено ...

Македонија на чекор до членство во НАТО, се чека уште Шпанија

Сакам да кажам - 21.11.2019

Македонија дојде на чекор до полноправно членство во НАТО откако денеска и францускиот парламент го ратификуваше Пристапниот протокол. Последната, 29. земја која треба да го изгласа е Шпанија, но засега е неизвесно кога ќе се случи тоа, бидејќи таму ...

Ратифакацијата на НАТО помина во францускиот парламент

24 Вести - 21.11.2019

Француските пратеници го ратификуваа Протоколот за членство на Македонија во НАТО откако претходно ратификацијата помина и во комисијата на францускиот парламент. Следна на ред држава која треба да го ратификува договорот е Шпанија, каде прво треба ...

Шекеринска: Силна политичка порака тоа што Протоколот го ратификуваат 28 од 29 земји-членки за девет месеци

Канал5 - 21.11.2019

Денеска сме буквално на чекор до полноправно членство во НАТО, откако Собранието на на Франција го ратификуваше протоколот за нашето пристапување во НАТО. Дваесет и осум од 29 земји-членки практично за девет месеци го ратификуваа Протоколот за ...

Франција го ратификуваше протоколот за НАТО, остана уште Шпанија

Сакам да кажам - 21.11.2019

Францускиот парламент денеска го ратификуваше Пристапниот протокол за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Од 29 членки на НАТО, протоколот не е ратификуван само уште во Шпанија, поради ...

Франција даде зелено светло за Протоколот за НАТО

24 Вести - 21.11.2019

Француското национално собрание денеска на пленарна сесија го изгласа законот за ратификација на Протоколот за членството на Северна Македонија во НАТО. Предлог-законот на министерот за Европа и надворешни работи со кој се овластува ратификација на ...

(ВИДЕО) Франција го ратификуваше НАТО пристапниот протокол

360 степени - 21.11.2019

Француското Национално собрание денеска го ратификуваше протоколот за пристапување на С. Македонија во НАТО. Со тоа 28 од 29 земји-членки на Алијансата ја комплетираа процедурата за прием на земјава во НАТО.

Шекеринска - Франција го ратификуваше протоколот за НАТО

Р.С.Европа - 21.11.2019

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска на социјалните мрежи објави дека Франција го ратификуваше протоколот за членство во НАТО. „Ни остана уште Шпанија! Стануваме полноправна членка на НАТО!“, напиша Шекеринска.

Франција го ратификуваше Протоколот за НАТО

Алсат-М - 21.11.2019

Франција го ратификуваше Протоколот за НАТО, објави на својот твитер профил македонската министерка за правда, Радмила Шеќеринска. Останува Протоколот да се ратификува уште во парламентот во Шпанија, каде постапката се пролонгира поради ...

Франција го ратификуваше пристапниот протокол, ни остана уште Шпанија

Н.Македонија - 21.11.2019

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, на Твитер објави дека Франција го ратификуваше протоколот за членство во НАТО. „Франција ратификуваше. Ни остана уште Шпанија! Стануваме полноправна членка на НАТО!“ напиша Шекеринска.

Франција го ратификува протоколот за членство во НАТО

Макфакс - 21.11.2019

Францускиот парламент го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“. „Франција ратификуваше! Ни остана уште Шпанија! Стануваме полноправна членка на НАТО!“, ...

Франција го ратификуваше протоколот за НАТО

Независен - 21.11.2019

Францускиот парламент денеска го ратификуваше Протоколот за НАТО, објави на својот твитер профил македонската министерка за правда, Радмила Шеќеринска. „Франција ратификуваше. Ни остана уште Шпанија! Стануваме полноправна членка на НАТО!“ напиша ...

Франција го ратификуваше протоколот за НАТО, остана уште Шпанија

+инфо - 21.11.2019

И Франција ја заврши ратификацијата на протколот за пристапување на С.Македонија во НАТО, објави вицепремиерката и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. Со ова ратификацијата на завршија 28 земји-членки и останува уште Шпанија.

Франција го ратификуваше протоколот за влез на Македонија во НАТО, останува уште Шпанија

Слободен Печат - 21.11.2019

Шпанија треба да формира прво влада, по изборите кои се одржаа на 10 ноември. Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, на својот Фејсбук профил објави дека и Франција ја завршила ратификацијата на протоколот за пристапување на ...

Франција го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО

AKO - 21.11.2019

,,Франција 🇫🇷 ратификуваше! Ни остана уште Шпанија! Стануваме полноправна членка на НАТО! 🇲🇰 “-напиша на социјалните мрежи министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. Шпанија е последната од земјите членки на НАТО која го нема ратификувано ...

Франција го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО, остана уште Шпанија

Магазин - 21.11.2019

Денеска на својот Фејсбук профил вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, објави позитивни вести. Таа за јавноста објави дека и Франција ја завршила ратификацијата на протоколот за пристапување на Македонија во НАТО, и нагласи ...

Франција го ратификуваше Протоколот за НАТО, остана уште Шпанија

ТВ21 - 21.11.2019

Францускиот парламент го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО на Северна Македонија. Ова го објави на совјот „Фејсбук“ министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска. „Франција ратификуваше! Ни остана уште Шпанија! Стануваме полноправна членка ...

Франција го ратификуваше протоколот за членство во НАТО!

Локално - 21.11.2019

Франција го ратификуваше протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО!, соопшти заменикот министер за надворешни работи Андреј Жерновски. За ратификација на протоколот за НАТО останува уште Шпанија со што земјава и формално ќе стане 30 ...

Националното собрание на Франција го ратификуваше протоколот за НАТО

Мета - 21.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитов информираше дека националното собрание на Франција го ратификуваше протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. „Уште само еден чекор до целта што ја зацртавме во 1993 година – полноправно членство ...

Ратификацијата помина во Франција, само уште една земја треба да каже „Да“ за прием на Македонија во НАТО

Фактор - 21.11.2019

Франција го ратификуваше протоколот за прием на Македонија како 30-та членка на НАТО, што значи дека останува уште процедурата да мине во Шпанија за земјата да и се придружи официјално на Алијансата.

Државната секретарка на Франција со порака: Eвропската перспектива не е доведена во прашање

Република - 21.11.2019

Државната секретарка за европски прашања на Франција Амели де Моншалан ја искористи приликата пред Националното Собрание, каде се дебатираше за Предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО, уште еднаш да ги ...

Остана уште Шпанија: И Франција го ратификуваше Протоколот за НАТО

еМагазин - 21.11.2019

И Националното собрание на Франција го ратификуваше Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Информацијата на Твитер ја соопштија вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи, Никола Димитров ...

Остана уште Шпанија: Франција го ратификуваше протоколот за наше членство во НАТО

Република - 21.11.2019

Францускиот парламент го ратификува протоколот , објави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на „Фејсбук“. „Франција ратификуваше! Ни остана уште Шпанија! Стануваме полноправна членка на НАТО!“, напиша Шекеринска.

Протоколот за НАТО помина во Комисијата на францускиот Парламент

24 Вести - 20.11.2019

Ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО помина во Комисијата во францускиот Парламент а очекувам наскоро тоа да се случи и на пленарната седница во француското собраие, вели шефот на македонската димпломтија, никола димитров, кој е дел од ...

Протоколот за НАТО помина во Комисијата на францускиот Парламент, се очекува утре и пленарна седница

А1 On - 20.11.2019

Денеска со многу убаво мнозинство помина ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО во Комисијата во францускиот Парламент и се очекува утре да помине на пленарна седница. За Шпанија не би сакал да ги ставаме баш под лупа, се разбира дека има ...

Македонија и официјално ги доби новите простории во НАТО

Канал5 - 20.11.2019

Македонија и официјално ги доби новите простории во седиштето на НАТО во Брисел. По Франција која привршува со ратификацијата на протоколот за членство на Македонија, се чека на Шпанија која останува последна од членките на алијансата да го ...

Димитров во Брисел на средба со сојузниците од НАТО

Фактор - 20.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Алијансата кој претставува последна подготовка за лидерската средба на Североатланскиот пакт што ќе се ...

Димитров во Брисел на НАТО-состанок

ММС - 20.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Алијансата кој претставува последна подготовка за лидерската средба на Североатланскиот пакт што ќе се ...

Димитров во Брисел ќе учествува на состанок со сојузниците на НАТО

Слободен Печат - 20.11.2019

Државава моментно има статус на „поканета" земја за членство во НАТО и активно ќе учествува во разговорите на сојузниците од Алијансата за комплексните стратешки прашања. Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува ...

Димитров во Брисел на средба со сојузниците од НАТО

+инфо - 20.11.2019

Заменик помошникот на генералниот секретар на НАТО за политички прашања и безбедносна политика, Џејмс Апатурај вчера порача дека НАТО ги почитува роковите и оти очекува земјава да стане полноправна членка на Алијансата на „почетокот на пролетта“.

Димитров на средба со сојузниците од НАТО во Брисел

Press24 - 20.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Алијансата кој претставува последна подготовка за лидерската средба на Североатланскиот пакт што ќе се ...

Димитров во Брисел на средба со сојузниците од НАТО

А1 On - 20.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Алијансата кој претставува последна подготовка за лидерската средба на Североатланскиот пакт што ќе се ...

На покана на Столтенберг, Димитров во Брисел на средба со сојузниците од НАТО

Локално - 20.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Алијансата кој претставува последна подготовка за лидерската средба на Североатланскиот пакт што ќе се ...

Димитров во Брисел на средба со сојузниците од НАТО

24 Вести - 20.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Алијансата кој претставува последна подготовка за лидерската средба на Североатланскиот пакт што ќе се ...

Димитров во Брисел на средба со сојузниците од НАТО

iPortal - 20.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Алијансата кој претставува последна подготовка за лидерската средба на Североатланскиот пакт што ќе се ...

Димитров во Брисел на средба со сојузниците од НАТО

Канал5 - 20.11.2019

Димитров учествува на состанокот на покана на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Mинистерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Алијансата кој ...

Димитров во Брисел на средба со сојузниците од НАТО

Независен - 20.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Алијансата кој претставува последна подготовка за лидерската средба на Североатланскиот пакт што ќе се ...

Димитров во Брисел на средба со сојузниците од НАТО

CivilMedia - 20.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Алијансата кој претставува последна подготовка за лидерската средба на Североатланскиот пакт што ќе се ...

Димитров во Брисел на средба со сојузниците од НАТО

Алсат-М - 20.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Алијансата кој претставува последна подготовка за лидерската средба на Североатланскиот пакт што ќе се ...

Димитров во Брисел на состанок со НАТО-сојузниците

Н.Македонија - 20.11.2019

На покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО, кој претставува последна ...

Димитров во Брисел на средба со сојузниците од НАТО

Сител - 20.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Алијансата кој претставува последна подготовка за лидерската средба на Североатланскиот пакт што ќе се ...

Димитров во Брисел ќе оствари средба со сојузниците од НАТО

MakPress - 20.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Алијансата кој претставува последна подготовка за лидерската средба на Североатланскиот пакт што ќе се ...

ДИМИТРОВ ВО БРИСЕЛ: Ќе ја реафирмира посветеноста и поддршката на НАТО

Денешен - 20.11.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Алијансата кој претставува последна подготовка за лидерската средба на Североатланскиот пакт што ќе се ...

Протоколот за НАТО помина во Комисијата на францускиот Парламент, се очекува утре и пленарна седница

+инфо - 20.11.2019

Мислам дека е неблагодарно сега да прогнозираме кога ќе формираат влада иако тие имаат автентичен изворен интерес тоа да го направат побрзо. Битно е дека сме тука, учествуваме во работата веќе како да сме членка, порача Димитров.

Протоколот за НАТО помина во Комисијата на францускиот Парламент, се очекува утре и пленарна седница

Канал5 - 20.11.2019

Денеска со многу убаво мнозинство помина ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО во Комисијата во францускиот Парламент и се очекува утре да помине на пленарна седница. За Шпанија не би сакал да ги ставаме баш под лупа, се разбира дека има ...

Протоколот за НАТО помина во Комисијата на францускиот Парламент, се очекува утре и пленарна седница

24Инфо - 20.11.2019

Денеска со многу убаво мнозинство помина ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО во Комисијата во францускиот Парламент и се очекува утре да помине на пленарна седница. За Шпанија не би сакал да ги ставаме баш под лупа, се разбира дека има ...

Протоколот за НАТО помина во Комисијата на францускиот Парламент, се очекува утре и пленарна седница

Либертас - 20.11.2019

Денеска со многу убаво мнозинство помина ратификацијата на Протоколот за членство во НАТО во Комисијата во францускиот Парламент и се очекува утре да помине на пленарна седница. За Шпанија не би сакал да ги ставаме баш под лупа, се разбира дека има ...