TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Белград смета дека во Македонија со случајот Морина политиката е над правдата

МКД - 14.08.2019

Одлуката на Врховниот Суд на Македонија дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина покажа, за жал, дека политиката е над правдата, изјави денеска српската министерка за правда, Нела Кубуровиќ.

Морина си замина од Македонија

Press24 - 14.08.2019

Неколку часа, откако Врховниот суд го потврди решението на Кривичниот суд дека нема услови екс командантот на ОВК да биде екстрадиран во Србија, неговиот адвокат, Насер Рауфи за Канал 5 вели дека тој е на пат кон Косово.

Со британскиот пасош како гаранција, со косовскиот во рака Морина си замина од Македонија

Канал5 - 14.08.2019

Томор Морина е слободен човек. Неколку часа, откако Врховниот суд го потврди решението на Кривичниот суд дека нема услови екс командантот на ОВК да биде екстрадиран во Србија, неговиот адвокат, Насер Рауфи за Канал 5 вели – Морина веќе е на пат кон ...

Стефановиќ: Meдиумите во Приштина однапред знаеја каква ќе биде одлуката на судот во Скопје

Фактор - 14.08.2019

Mинистерoт за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ попладнево изјави дека властите во Скопје не го почитуваат меѓународното право и го врати сеќавањето на жртвите кои страдале од него.

Врховен суд: Томор Морина нема да биде екстрадиран во Србија

24 Вести - 14.08.2019

Врхов ниот суд одлучи, Томор Морина, поранешниот командант на ослободителната војска на косово,нема да ѝ биде испорачан на Србија, која го сомничи за воени злосторства. Од судот велат дека не се исполнети законските претпоставки за екстрадиција..

Томор Морина се враќа на Косово, врховниот суд одлучи дека нема основа да и биде испорачан на Србија

Сител - 14.08.2019

Нема екстрадиција за Томор Морина. Врховниот суд денеска ја потврди претходната одлука на Кривичниот совет, дека не се исполнети законските претпоставки за екстрадиција на поранешниот војник на УЧК во Србија.

Српската министерка за правда за екстрадицијата на Морина : Политиката над правото и правдата

Канал5 - 14.08.2019

Српската министерка за правда , Нела Кубуровиќ со писмена реакција се огласи на одлуката на Врховниот суд дека не с еисполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Србија. За жал, со оваа одлука на Северна Македонија, политиката уште еднаш ...

Српскиот министер за Морина: За жалење е медиумите во Приштина однапред да знаат каква ќе биде одлуката на судот

PressingTV - 14.08.2019

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стафановиќ наглаува дека властите во Скопје не го почитуваат меѓународното право и го врати сеќавањето на жртвите кои страдале од него. Не може да постои објаснување дека некој што се сомничи за воени ...

Српската министерка за случајот Томор Морина: Политиката над правдата

ТВ21 - 14.08.2019

Министерката за правда на Србија Нела Кубуровиќ се огласи со писмена реакција по повод одлуката на Врховниот суд во Скопје да не го екстрадира Томор Морина. Во образложението на Врховен стои дека не се исполнети условите за негова екстрадиција.

Морина излегува од притвор, со мерка за претпазливост

А1 On - 14.08.2019

Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

Нема екстрадиција на Томор Морина! Врховен го потврди решението од Кривичен

Алсат-М - 14.08.2019

Врховниот суд на Република Северна Македонија ја информира јавноста дека на 14 август 2019 година, донесе решение по предметот заведен под Кр.бр.30/2019 со кое го потврди решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и ...

Врховниот суд го ослободи Морина и го одби барањето за негова екстрадиција во Србија

Нова ТВ - 14.08.2019

Врховниот суд го потврди решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција дека не се исполнети законските претпоставки за екстрадиција на Томор Mорина во Србија.

Врховниот суд одлучи Морина да не се екстрадира во Србија

Макфакс - 14.08.2019

Врховниот суд денеска ја потврди пресудата на Основниот кривичен суд во Скопје дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Србија. Во образложението на судот се наведува дека Морина е државјанин на Косово и на Велика Британија, ...

Тимор Морина нема да биде екстрадиран во Србија

Press24 - 14.08.2019

Членови на Советот на Врховниот суд пресудија поранешниот член на ОВК, Тимор Морина, да не биде екстрадиран во Србија, објави ТВ21 . -Врховниот суд на Република Македонија ја информира јавноста дека на.

Морина нема да биде испорачан на Србија

Expres - 14.08.2019

Поранешниот припадник на ОВК, Томор Морина кој беше уапсен на Табановце по потерница на Интерпол, нема да биде испорачан на Сртбија. Врховниот суд ја потврди пресудата на Основниот кривичен суд во Скопје дека не се исполнети условите за екстрадиција.

ЕКСКЛУЗИВНО: Врховен донесе одлука, Морина нема да биде екстрадиран

ТВ21 - 14.08.2019

Членови на Советот на Врховниот суд пресудија поранешниот член на ОВК, Томор Морина, да не биде екстрадиран во Србија. ТВ21 ексклузивно ја пренесува одлуката на Врховниот суд: Вакво правно мислење на 7 август даде и Основниот суд во Скопје, кој по ...

Врховен одлучи: Морина нема да биде екстрадиран во Србија

Курир - 14.08.2019

Врховниот суд денес донесе одлука со која Томор Морина нема да биде екстрадиран во Србија. -Врховниот суд донесе решение по предметот заведен под Кр.бр.30/2019 со кое го потврди решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и ...

Најрано утре одлука за предметот Томор Морина

Канал5 - 13.08.2019

Предметот за поранешниот припадник на Ослободотелната војска на Косово (ОВК), Томор Морина денеска е заведен во Врховниот суд и е доделен на судија. Најрано утре се очекува да биде донесена одлука дали ќе биде ослободен или не, информираат за МИА од ...

Томор Морина се враќа на Косово, врховниот суд одлучи дека нема основа да и биде испорачан на Србија

4NEWS - 14.08.2019

Нема екстрадиција за Томор Морина. Врховниот суд денеска ја потврди претходната одлука на Кривичниот совет, дека не се исполнети законските претпоставки за екстрадиција на поранешниот војник на УЧК во Србија.

РЕАКЦИЈА ОД СРПСКИТЕ ВЛАСТИ ЗА МОРИНА: Ова е голем срам за меѓународното право

Фактор - 14.08.2019

За жал, со оваа одлука на Северна Македонија, политиката уште еднаш беше ставена над правото и правдата, реагира српската министерка за правда, Нела Кубуровиќ во писмената реакција по одлуката на Врховниот суд во Скопје, дека не се исполнети ...

Потврдена одлуката за ослободување на Томор Морина

Курир - 13.08.2019

Поранешниот војник на Ослободителната војска на Косово, Томор Морина е ослободен од затвор. Веста за Клан Косово ја потврди синот на вујкото на поранешниот војник на УЧК, Гуракуќ Добруна. Тој рече дека решението за негово ослободување е донесено, но ...

Морина излегува од притвор, со мерка за претпазливост

Независен - 14.08.2019

Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

Нема екстрадиција на Томор Морина! Врховен го потврди решението од Кривичен

Република - 14.08.2019

Врховниот суд денеска донел решение со кое се ослободува поранешниот војник на Ослободителната војска на Косово, Томор Морина и истиот нема да биде екстрадиран. Вчера се шпекулираше за ваква одлука, но денеска и официјално судот испрати соопштение ...

Врховниот суд одлучи Морина да не се екстрадира во Србија

Точка - 14.08.2019

Врховниот суд денеска ја потврди пресудата на Основниот кривичен суд во Скопје дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Србија. Во образложението на судот се наведува дека Морина е државјанин на Косово и на Велика Британија, ...

Врховен донесе одлука, Морина нема да биде екстрадиран

Вечер - 14.08.2019

Членови на Советот на Врховниот суд пресудија поранешниот член на ОВК, Томор Морина, да не биде екстрадиран во Србија. ТВ21 ексклузивно ја пренесува одлуката на Врховниот суд: Вакво правно мислење на 7 август даде и Основниот суд во Скопје, кој по ...

Врховен одлучи – Морина нема да биде екстрадиран во Србија

Сител - 14.08.2019

Врховниот суд на Република Северна Македонија денеска го потврди решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје од 7 август годинава, кој одлучил дека не се исполнети законските ...

Најрано утре одлука за предметот Томор Морина

MTM - 13.08.2019

Предметот за поранешниот припадник на Ослободотелната војска на Косово (ОВК), Томор Морина денеска е заведен во Врховниот суд и е доделен на судија и најрано утре се очекува да биде донесена одлука дали ќе биде ослободен или не, информираат за МИА ...

Потврдена одлуката за ослободување на Томор Морина

Република - 13.08.2019

Поранешниот војник на Ослободителната војска на Косово, Томор Морина е ослободен од затвор. Веста за Клан Косово ја потврди синот на вујкото на поранешниот војник на УЧК, Гуракуќ Добруна. Тој рече дека решението за негово ослободување е донесено, но ...

Морина излегува од притвор, со мерка за претпазливост

Канал5 - 14.08.2019

Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

Врховен го потврди решението од Кривичен, нема екстрадиција на Морина

Фокус - 14.08.2019

Врховниот суд на Република Северна Македонија ја информира јавноста дека на 14 август 2019 година, донесе решение по предметот заведен под Кр.бр.30/2019 со кое го потврди решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и ...

Врховниот суд одлучи Морина да не се екстрадира во Србија

Скопје инфо - 14.08.2019

Врховниот суд денеска ја потврди пресудата на Основниот кривичен суд во Скопје дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Србија. Во образложението на судот се наведува дека Морина е државјанин на Косово и на Велика Британија, ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Врховен донесе одлука, Морина нема да биде екстрадиран

4NEWS - 14.08.2019

Членови на Советот на Врховниот суд пресудија поранешниот член на ОВК, Томор Морина, да не биде екстрадиран во Србија. ТВ21 ексклузивно ја пренесува одлуката на Врховниот суд: Вакво правно мислење на 7 август даде и Основниот суд во Скопје, кој по ...

Врховен одлучи – Морина нема да биде екстрадиран во Србија

Независен - 14.08.2019

Врховниот суд на Република Северна Македонија денеска го потврди решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје од 7 август годинава, кој одлучил дека не се исполнети законските ...

Најрано утре одлука за предметот Томор Морина

А1 On - 13.08.2019

Предметот за поранешниот припадник на Ослободотелната војска на Косово (ОВК), Томор Морина денеска е заведен во Врховниот суд и е доделен на судија и најрано утре се очекува да биде донесена одлука дали ќе биде ослободен или не, информираат за МИА ...

Потврдена одлуката за ослободување на Томор Морина

Press24 - 13.08.2019

Поранешниот војник на Ослободителната војска на Косово, Томор Морина е ослободен од затвор. Веста за Клан Косово ја потврди синот на вујкото на поранешниот војник на УЧК, Гуракуќ Добруна. Тој рече дека решението за негово ослободување е донесено, но ...

Судот одлучи: Морина излегува од притвор

Press24 - 14.08.2019

Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

Морина нема да биде екстрадиран во Србија

Р.С.Европа - 14.08.2019

Поранешниот командант во ОВК, Томор Морина, кој беше уапсен на влез во Македонија, нема да ѝ биде екстрадиран на Србија, која преку потерница од Интерпол, го бара како осомничен за воени злосторства.

Врховен одлучи Морина да не се екстрадира во Србија

Н.Македонија - 14.08.2019

Врховниот суд денеска ја потврди пресудата на Основниот кривичен суд во Скопје дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Србија. Во образложението на судот се наведува дека Морина е државјанин на Косово и на Велика Британија, ...

Врховен одлучи: Морина нема да биде екстрадиран во Србија

+инфо - 14.08.2019

Врховниот суд на Република Северна Македонија денеска го потврди решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје од 7 август годинава, кој одлучил дека не се исполнети законските ...

Најрано утре одлука за предметот Томор Морина

Локално - 13.08.2019

Предметот за поранешниот припадник на Ослободотелната војска на Косово (ОВК), Томор Морина денеска е заведен во Врховниот суд и е доделен на судија и најрано утре се очекува да биде донесена одлука дали ќе биде ослободен или не, информираат за МИА ...

Потврдена одлуката за ослободување на Томор Морина

Сител - 13.08.2019

Поранешниот војник на Ослободителната војска на Косово, Томор Морина е ослободен од затвор. Веста за Клан Косово ја потврди синот на вујкото на поранешниот војник на УЧК, Гуракуќ Добруна. Тој рече дека решението за негово ослободување е донесено, но ...

Морина излегува од притвор, одземени му се пасошот и личната карта

+инфо - 14.08.2019

Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

Врховен суд потврди – нема екстрадиција на Морина

iPortal - 14.08.2019

Врховниот суд на Република Северна Македонија ја информира јавноста дека на 14 август 2019 година, донесе решение по предметот заведен под Кр.бр.30/2019 со кое го потврди решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и ...

Морина нема да се екстрадира во Србија, одлучи Врховниот суд

Скопје1 - 14.08.2019

Врховниот суд денеска ја потврди пресудата на Основниот кривичен суд во Скопје дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Србија. Во образложението на судот се наведува дека Морина е државјанин на Косово и на Велика Британија, ...

Врховен одлучи – Морина нема да биде екстрадиран во Србија

А1 On - 14.08.2019

Врховниот суд на Република Северна Македонија денеска го потврди решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје од 7 август годинава, кој одлучил дека не се исполнети законските ...

Врховен најрано утре ќе одлучува за Морина

24Инфо - 13.08.2019

Предметот за поранешниот припадник на Ослободотелната војска на Косово (ОВК), Томор Морина денеска е заведен во Врховниот суд и е доделен на судија и најрано утре се очекува да биде донесена одлука дали ќе биде ослободен или не, информираат за МИА ...

Укината мерката притвор за Томор Морина

MakPress - 14.08.2019

Се укинува мерката притвор за Томор Морина, Основниот кривичен суд – Скопје му определи мерка за претпазливост – привремено одземање на патната исправа и друг документ за преминување на државна граница.

Морина нема да биде екстрадиран во Србија

Локално - 14.08.2019

Поранешниот командант во УЧК, Томор Морина, кој беше уапсен на влез во земјава, нема да ѝ биде екстрадиран на Србија, која преку потерница од Интерпол го бара како осомничен за воени злосторства.

Врховниот суд одлучи Морина да не се екстрадира во Србија

Centar - 14.08.2019

Врховниот суд денеска ја потврди пресудата на Основниот кривичен суд во Скопје дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Србија. Во образложението на судот се наведува дека Морина е државјанин на Косово и на Велика Британија, ...

Врховен одлучи – Морина нема да биде екстрадиран во Србија

Канал5 - 14.08.2019

Врховниот суд на Македонија денеска го потврди решението на Кривичниот совет,не се исполнети законските претпоставки за екстрадиција во Србија на лицето Томор Морина, државјанин на Велика Британија и на Република Косово.