TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шкендија елиминирана од Купот, Македонија ЃП во полуфиналето!

Слободен Печат - 25.11.2020

Денеска се одиграа четвртфиналните натпревари во Купот на Македонија, како што донесе претходно одлука ФФМ поради ситуацијата со ковид-19, но и згуснатиот распоред сезонава се игра по еден меч, а не според досегашниот принцип дома-гости.

Силекс ја шокираше Шкендија во пенал рулетот, „пандевци“ го елиминираа Шкупи

Дерби - 25.11.2020

Натпреварот меѓу Силекс и Шкендија во Кратово го оправда епитетот на дерби и највозбудлив во четвртфиналето на македонскиот Куп, бидејќи откако победникот не можеше да биде решен во регуларниот дел, решаваше пенал рулетот.

Познати полуфиналистите во фудбалскиот куп

Кајгана - 25.11.2020

Денеска се одиграа четвртфиналните натпревари кои ги дадоа патниците во полуфиналето од Купот на Македонија. Оваа сезона домашниот куп се игра во еден здив, односно без реванши заради набиениот распоред.

ВИДЕО: Пеналите кобни за Шкендија, Силекс оди понатаму во Купот!

Gol.mk - 25.11.2020

Дербито во Купот на Македонија меѓу Силекс и Шкендија го оправда епитетот на меч на четвртфиналето. Прволигашите одиграа „тврд натпревар“ кој заврши без голови (0-0), а патникот меѓу најдобрите осум го дадоа пеналите кои завршија во полза на ...

Куп на Македонија: Силекс, Македонија Ѓ.П, Струга и Академија.П се пласираа во полуфиналето

Спортски - 25.11.2020

Академија Пандев, Македонија ЃП, Силекс и Струга Трим Лум се пласираа во полуфиналето од Купот на Македонија после денешните натпревари. Најдолго се играше на мечот Силекс – Шкендија, а во пенал рулетот Силекс излезе како победник.

Силекс го слави голманот Трајковски: Им фати пенали на Тотре и Ибраими за полуфинале!

Sport 1 - 25.11.2020

Поранешниот македонски првак и куп-освојувач Силекс е последниот патник во полуфиналето во оваа сезона во Купот на Македонија, откако кратовци денеска со 4-2 на пенали ја елиминираа фаворизираната Шкендија и им се придружија на Академија Пандев, ...

ФОТО:Силекс на пенали ја исфрли Шкендија, Шкупи „падна“ во Струмица

Дриблинг - 25.11.2020

Силекс ја исфрли Шкендија од завршницата на македонскиот Куп, а пласман во полуфиналето попладнево обезбедија и Струга Трим, Македонија ЃП и Академија Пандев. Мечот во Кратово заврши без голови во регуларниот дел, по што Силекс беше поуспешен во ...

Силекс вели чао Шкендија (ВИДЕО)

SportMedia - 25.11.2020

Тимот на Силекс е последниот полуфиналист во овогодинешното издание на купот на Македонија откако предмалку во Кратово во рамките од четвртфиналниот дуел ја совлада фаворизираната Шкендија со 4:2 по подоброто изведување на пеналите, откако ...

Куп на Македонија: Фаворитите „изгореа“, еве кој ќе игра во полуфиналето

Sport M - 25.11.2020

Академија Пандев, Струга Трум Љум, Македонија ЃП и Силекс се екипите кои ќе играат во полуфиналето во Купот на Македонија. Фаворитите денеска „изгореа“. Шкупи важеше за фаворит против Академија Пандев, но на крајот тимот од Струмица славеше со 2:1 и ...

Силекс е последен полуфиналист во Купот: По пенали елиминирана Шкендија

Екипа - 25.11.2020

Силекс е последниот полуфиналист во Купот на Македонија откако по изведувањето на пеналите славеше со 4-2 против Шкендија, на дуелот во Кратово кој во регуларниот дел заврши без голови. Претходно, во регуларниот дел од четвртфиналните пресметки ...

Пандевци се махери за Купот – го елиминираа и фаворизираниот Шкупи

Sport 1 - 25.11.2020

Последниот освојувач на македонскиот куп Академија Пандев го елиминираше денеска и фаворизираниот Шкупи за да обезбеди ново полуфинале во најмасовното домашно натпреварување, Купот на Македонија, после триумфот во Струмица со 2-1 во четвртфиналето, ...

ВИДЕО: Струга Трим Љум пак преку Ренова осигура полуфинале во Купот

Gol.mk - 25.11.2020

Струга Трим Љум втор пат во четири дена минимално слави над Ренова (1-0), овојпат за пласман во полуфиналето во Купот на Македонија. Средбата на Градскиот стадион во Струга, традиционално беше тврда.

Академците на Пандев станаа мајстори за куп-мечеви – Елиминиран е Шкупи, во Кратово на бис за последниот полуфиналист

Спортманија - 25.11.2020

Двојните куп победници Силекс и Шкендија ќе одлучуваат пенали за последниот полуфиналист, додека во завршницата се веќе Академија Пандев, Струга и Македонија Ѓорче Петров Пенал-серијата ќе го одлучи победникот во последното четвртфинале во ...

КУП 1/4 ФИНАЛЕ: Академија Пандев го совлада Шкупи, Струга Трим Лум во полуфинале, „Лавовите“ рутински, пенали во ...

SportMedia - 25.11.2020

Академија Пандев, Струга Трим Лум и Македонија ЃП се полуфиналисти во Купот на Македонија, а во Кратово на дуелот Силекс – Шкендија ќе се изведуваат пенали за четвртиот полуфиналист. Академија Пандев го совлада составот на Шкупи со 2:1. Во 36.

ВИДЕО: „Пандевци“ патуваат во полуфиналето, Шкупи казнет за многуте промашувања

Gol.mk - 25.11.2020

Екипата на Академија Пандев направи мало изненадување и го исфрли Шкупи (2-1) од Купот на Македонија. Струмичкиот прволигаш постигна два гола и се пласира во полуфи-налето, користејќи го домашниот терен.

Македонија ЃП, Академија Пандев и Струга ТЛ обезбедија полуфинале во Купот на Македонија

Екипа - 25.11.2020

Македонија ЃП, Академија Пандев и Струга Трим Лум обезбедија полуфинале во Купот на Македонија откако запиша победи во четвртфиналните пресметки. Последниот полуфиналист ќе го одлучат пеналите во Кратово на дуелот меѓу Силекс и Шкендија.

ВИДЕО: Промашувањето на сезоната во мак-фудбалот доаѓа од Струмица!

Gol.mk - 25.11.2020

Академија Пандев имаше можност со втор гол во мрежата на Шкупи, дополнително да ја отежни ситуацијата на фаворитот во Куп дуелот, ама Томислав Илиев се посрамоти. Фудбалерот на струмичката екипа доби прецизно уфрлување, убаво ја смири топката, го ...

Куп на Македонија: Битка за полуфинале – Шкендија гостува во Кратово, Беласица во невозможна мисија против „лавовите“

Sport M - 25.11.2020

Македонскиот клупски фудбал продолжува со забрзаното темпо. Струмица денеска максимално активна фудбалски. Две од четирите пресметки во четвртфиналето во Купот на Македонија се играат во Струмица.

Битка за полуфинале во Купот: Кои четири прволигаши ќе останат во борба за трофејот?

Sport 1 - 25.11.2020

Битката за пехарот после една сезона без победник продолжува денеска (13 часот) со претпоследната елиминациска фаза, четвртфиналето во најмасовното натпреварување, по кое во еден меч ќе бидат познати четирите екипи што напролет ќе останат во таа ...

Битка да се освои пехарот што не беше доделен лани – Прволигашко четвртфинале во македонскиот Куп

Спортманија - 25.11.2020

Двојна програма од 13 часот ќе има во Струмица, а дербито во нокаут-мечеви е во Кратово меѓу Силекс и Шкендија. Денеска од 13 часот почниува разврската и завршницата во националнито Куп на Македонија со четвртфиналните дуели, а двојна програма ќе ...

Куп на Македонија: Дербито се игра во Кратово, Беласица во невозможна мисија против „лавовите“

Gol.mk - 25.11.2020

Македонскиот клупски фудбал продолжува со забрзаното темпо. Денес на програмата е Купот на Македонија, односно четири натпревари кои ќе ни ги дадат полуфиналистите во најмасовното натпреварување на ФФМ.

Куп, 1/4 финале: Незгодни гостувања за Шкупи и Шкендија, Струга ТЛ по нова победа над Ренова, „лавовите“ ја сопираат ...

SportMedia - 25.11.2020

Денеска се играат 1/4 финалните натпревари од Купот на Македонија, после кои ќе ги добиеме најдобрите четири тима во ова натпреварување. Актуелниот освојувач Академија Пандев (лани не се одигра Купот поради пандемијата), ќе ја брани круната во дуел ...

Куп на Македонија: Шкендија без Алими, Дориев и Кривак против Силекс, две пресметки во Струмица

Екипа - 25.11.2020

Струмица денеска максимално активна фудбалски. Две од четирите пресметки во четвртфиналето во Купот на Македонија се играат во Струмица. Академија Пандев на спортскиот центар „Горан Пандев“ ќе биде домаќин на Шкупи, додека Беласица на стадионот ...

Официјално: Бујар Ислами си замина од Ренова

Спортски - 24.11.2020

Оваа сезона тимот на Ренова игра лошо во македонската прва лига и после 12 натпревари тие се наоѓаат на претпоследното место на табелата и поради тоа оставка си поднесе тренерот Бујар Ислами.

Ренова е во потрага по нов тренер, Ислами си поднесе оставка

Дриблинг - 24.11.2020

Македонскиот фудбалски прволигаш, Ренова е без тренер откако Бујар Ислами си поднесе оставка, потврдија од екипата која е во катастрофална форма во оваа сезона во ПМФЛ. Тетовскиот прволигаш по 12 кола во ПМФЛ е на претпоследното место со осум ...

„Гипсарите“ ќе добијат нов предводник: Ислами повеќе не е тренер на Ренова

Дерби - 24.11.2020

Македонскиот прволигаш Ренова се раздели со досегашниот предводник на екипата Бујар Ислами. Ренова игра лошо во оваа сезона во ПМФЛ, по 12 одиграни кола е на претпоследната 11 позиција на табелата со само 8 освоени бодови, па токму тоа беше ...

Ренова во 12 чекори од Европа, пропадна на дното во ПМФЛ – Чарето се знае, си замина тренерот

Спортманија - 24.11.2020

Бујар Ислами си поднесе оставка, па утре како привремено решение на куп-мечот со Струга, гипсарите ќе ги предводи Фисник Нухиу. Ренова доживеа огромен пад во 12 чекори во домашното првенство и од учесник во квалификациите за настап во Лигата на ...