TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЧУМУ СОБРАНИСКА СЕДНИЦА БЕЗ ДВОТРЕТИНСКО МНОЗИНСТВО Што стои зад новата владина тактика за притисок врз „противниците ...

+инфо - 30.05.2023

Дел од политичките аналитичари со коишто разговараше Плусинфо сметаат дека ваквата изјава на претседателот Стево Пендаровски не претставува ништо друго освен најава за силен притисок и уцени што наскоро ќе им бидат извршени врз пратениците од ...

Џафери прогласи крај на желбите за вметнување албански јазик во Уставот

Независен

Џафери: Постапката за уставни измени може да почне, а во меѓувреме да се одива политичкиот дијалог

Бизнис Вести

Владата треба да ја усвои и да ја достави во Собранието Предлог-иницијативата за уставни измени

Либертас

„Да ја преземеме политичката одлука и цената за идните генерации“, рече Џафери за уставните измени кои ги чека од Влада

4NEWS

Ковачевски со важна порака до ВМРО, а и тие до него

Алсат-М

Владата треба да ја усвои и да ја достави во Собранието Предлог-иницијативата за уставни измени

Опсервер

МКД Република PressingTV Курир Алсат-М 24Инфо Сител Канал5

Пред да биде испратен во Владата, предлогот за уставните измени се разгледува во Министерството за правда

360 степени - 30.05.2023

Ова во изјава за МИА го соопштиле од Министерството, посочувајќи дека Предлог-иницијативата се проверува од технички аспект, по што ќе биде дадена на превод на албански јазик. Откако конечно ќе биде подготвена, таа ќе биде испратена во Владата на ...

Предлог – иницијативата за потребата од уставни измени се разгледува во Министерството за правда

Бизнис Вести

Македонскиот идентитет е аксиома, Уставот треба да ја одрази државотворноста на македонскиот народ

Н.Македонија

Поделеност меѓу торбешкиот народ околу потребата од внесување во Уставот: „Турскиот претставник во Работната група ставил вето за Торбеши во Преамбулата“

Локално

Во Уставот ќе влезат 3.500 Бугари, но не и 6017 Торбеши: Реакција на етничката заедница која има и тројца пратеници

А1 On

Канал 5 дознава: Во преамбулата на Уставот ќе се впишат и Ерменците

Канал5

Владата во следниве денови ќе ја разгледува Предлог – иницијативата за уставни измени

Бизнис Вести

Опсервер 24Инфо МКД 24 Вести Алсат-М Сител Frontline Канал5

24 анализа - Без уставни измени, Македонија во рикверц со три години

24 Вести - 30.05.2023

Уставни измени до крајот на годината. Повеќе време за чекање нема. Странската дипломатија без ракавици со пораки и до власта и до опозицијата. Без уставни измени, Македонија во рикверц со три години.

Без Бугари во Уставот нема добри односи со САД?

Н.Македонија

Собраниската процедура за уставните измени треба да започне и без обезбедено двотретинско мнозинство, смета Пендаровски

Телма

Во Собранието треба да почне процедура за уставни измени дури и да нема сигурни 80 пратеници, смета претседателот

360 степени

Пендаровски се пофали дека не бил искаран од Марфи, а смета дека уставните измени треба да влезат во Собранието и без 2/3

Денешен

(Видео) На 1 декември сами себе ќе се блокираме ако не се изгласаат уставните измени, затоа е загриженоста на САД, појасни Пендаровски

Макфакс

Пендаровски: Ставот на опозицијата за уставните измени е основа за загриженост на стратешките партнери

Бизнис Вести

Телма 24Инфо Точка Опсервер Локално Во Центар Zoom Денешен

Мицкоски и неговиот „јас па јас“ систем

Frontline - 30.05.2023

Пишува: НЕНАД ЈОВАНОВИЌ Ако Мицкоски вели дека ќе оди на средба со Ковачевски, а попатно таквата средба од старт ја осуетува велејќи дека ќе има слабо фајде ако се бара од него поддршка за Уставните измени, тогаш тоа мене ми кажува две работи: прво, ...

Уставните измени во трка со времето, ќе се договорат ли Ковачевски и Мицкоски?

24 Вести

Ковачевски на лидерските ќе обезбедува 80 пратеници за отворање на Уставот

Слободен Печат

Стоилковски: Ковачевски ден поскоро да го достави на гласање прашањето за уставни измени, да се види дека нема мнозинство и да се распишат избори

MakPress

Ковачевски губи поддршка и кај своите пратеници за уставните измени

Алфа

(Видео) Стоилковски: Ковачевски да го достави на гласање во парламентот прашањето за уставните измени да се види дека нема мнозинство

Макфакс

Стоилковски:Ковачевски ден поскоро да го достави на гласање во Парламентот прашањето за уставни измени, да се види дека нема мнозинство и да се распишат избори

24Инфо

Курир MTM Zoom Канал5 Press24 МКД Република Нетпрес