TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ќе ги урнат ли дивоградбите на Матка антикоруопционерите?

24 Вести - 20.03.2019

Дивоградбите на Матка ставени под „лупа“ на антикорупционерите. Предметот го оформиле откако сите институции се прогласија за ненадлежни за постапување во овој случај. Од комисијата потенцираа дека во конкретниот случај со Матка постојат сомневања ...

ДКСК отвори 2 нови случаи за вработување во предизборниот период - 2 случаи на непотизам решени

Сител - 20.03.2019

Две вработувања на местото правник што неодамна биле направени во Агенцијата за медиуми ќе се истражуваат од Антикорупциската комисија. Антикорупцинерите добиле информациите дека правниците биле вработени во предизборието кога согласно закон не смее ...

Антикорупциска отвори постапка за дивоградбите на Матка

Сител - 20.03.2019

Антикорупционерите го вклучија алармот, ќе се бара корупција во случајот со дивоградбата на Матка. Комисијата одлучи да отвори предмет за општина Сарај бидејќи сите надлежни институции се прогласиле за не надлежни.

Антикорупција бара дополнителни документи за вработувањето на ќерката на Џафери

24 Вести - 20.03.2019

Антикорупционерите го отвориле случајот за вработувањето на ќерката на Талат Џафери во ЕЛЕМ, но не им се доволни информациите што ги добиле за да донесат конечна одлука, дали имало или не непотизам при нејзиното вработување.

Антикорупциска отвори случај за Матка – ќе се чешлаат и незаконски вработувања во АВМУ

Алфа - 20.03.2019

Антикорупциска ќе ги чешла дивите платформи на Матка. Од Комисијата велат дека случајот го отвораат самоиницијативно откако преку медиумите слушнале дека надлежните институции си ја префлаат топката.

Антикорупциска отвори предмет за платформите на Матка

Канал5 - 20.03.2019

Црвено светло кај антикорупционериоте се запалило откако институциите се прогласија за ненадлежни за платформите поставени на Матка. Комисијата отворо предмет и реши да спроведе истрага дали има злоупотреба и незаконско постапување во Општина Сарај.

Нема информација по кој критериум е вработена ќерката на Талат Џафери во ЕЛЕМ

365 - 20.03.2019

Како што соопшти денеска претседателката на Државната комисија за спречување на корупција – Билјана Ивановска, Комисијата добила нецелосни информации од страна на ЕЛЕМ за конкретниот случај на вработувањето на ќерката на претседателот на Собранието ...

Антикорупциска отвори случај со спорната изградба на платформа на Матка

Алсат-М - 20.03.2019

Случајот со платформата на Матка ќе ја третира Комисијата за спречување на корупцијата. Претседателката на комисијата, Билјана Ивановска информираше денеска одлуката била донесена по сомнежите дека во овој случај постои корупција зашто сите ...

Антикорупциска решила два случаи на непотизам

еМагазин - 20.03.2019

На денешната седница на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), претседателката Билјана Ивановска, на новинарско прашање до каде се 18. предмети за судир на интереси отворени на 18.

Дивоградбите на Матка пред Антикорупциска

Телма - 20.03.2019

Откако сите институции се прогласија за ненадлежни, антикорупционерите одлучија тие да се позанимаваат со дивоградбите на Матка. Ќе спроведат истрага за сомнежите во јавноста за корупција во целиот случај, а ќе проверуваат и дали има злоупотреба и ...

ДКСК отвори предмети за Матка и за предизборни вработувања во АВМУ

Сител - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кој ќе постапува по допрен глас – случајот Матка и корупцијата во политиката која се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

Антикорупциска отвора предмет за случајот со дивоградбите на Матка

Сител - 20.03.2019

Антикорупциската комисија отвора предмет за случајот со дивоградбите на Матка. Црвеното светло кај антикорипционерите се запалило откако слушнале дека институциите се прогласиле за ненадлежни.

Антикорупциска комисија ќе го испитува случајот со дивоградбите на Матка

IRL - 20.03.2019

Откако сите институции се прогласија ненадлежни да се справат со дивите платформи кои се поставени на Матка, Антикорупциската комисија реши да го испита случајот. Антикорупциската комисија отвора предмет за случајот со дивоградбите на Матка.

Антикорупциска отвори предмет за Матка, бидејќи институциите се прогласија за ненадлежни

Фокус - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кој ќе постапува по допрен глас – случајот Матка и корупцијата во политиката која се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

Случајот со Матка пред антикорупциска, се отвора и предмет за вработувања во АВМУ

ТВ21 - 20.03.2019

Антикорупциска комисија реши да отвори истрага за случајот со дивоградбите на Матка. Ќе проверува дали има злоупотреба и незаконско работење од општина Сарај. Откако Државниот градежен инспекторат се прогласи за ненадлежен бидејќи во општина Сарај ...

Антикорупциска отвори предмети за Матка и за АВМУ

Р.С.Европа - 20.03.2019

Случајот Матка и корупција во политиката која се однесува на двајца правници во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) за време на изборен процес, се два нови предмета по кои ќе постапува Државната комисија за спречување на ...

Антикорупциската комисија отвора предмет за случајот „Матка“

Академик - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата отвори два нови предмети по кои ќе постапува по допрен глас, и тоа за случајот со градењето платформа на Матка и за случајот кој се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за аудио и ...

(Видео) ДКСК: Нема непотизам во случаите со пратеничката Александрова и градоначалникот на Берово

Макфакс - 20.03.2019

Два предмети од првите 18 кои Антикорупциската комисија ги отвори за можен судир на интереси при вработувањето на роднините на функционерите, веќе се затворени. Станува збор за случаите поврзани со ќерката на пратеничката Емилија Александрова, која ...

ЕЛЕМ дала отчет само за десетките на ќерката на Талат Џафери, но не и за критериумите

+инфо - 20.03.2019

Претседателката на Државната комисија за спречувае на корупцијата Билјана Ивановска на денешната седница за вработувањето на ќерката на претседателот на парламентот, Талат Џафери во ЕЛЕМ рече дека чека дополнителни информации и тоа за критериумите ...

Ќерката на Џафери постигнала одлични резултати на факултет, но не знаеме какви биле другите кандидати

Република - 20.03.2019

Претседателката на Државната комисија за спречување на корупција Билјана Ивановска на денешната седница истакна дека сака да ја продлабочи истрагата во случајот со вработувањето на ќерката на претседателот на Парламентот, Талат Џафери во ЕЛЕМ.

Дивите платформи на Матка пред Антикорупциска комисија

Република - 20.03.2019

Нов предмет отвораат и за предизборни вреаботувања во АВМУ, а за старите случаи на непотизам се уште чекаат дополнителни податоци. За ќерката на пратеничката Емилија Александрова утврдено е дека не била вработна во фондот за иновации, а сопругата на ...

Антикорупциска отвори предмет за вработувања во АВМУ за време на изборен процес

Макфакс - 20.03.2019

Во однос на отворените предмети за непотизам, претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска, рече дека 2 случаи се затворени. Станува збор за ќерката на пратеничката Емилија Александрова во Фондот за иновации, констатирале дека таа не конкурирала ...

Антикорупциска отвори истрага за вработувања во АВМУ и за случајот „Матка“

+инфо - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата отвори предмет за две вработувања во Агенцијата за аудио и аудиовизулени и медиумски услуги (АВМУ) кои се случиле за време на изборен процес.

ВИДЕО: Дивоградбите на Матка на мета на антикорупционерите

А1 On - 20.03.2019

Антикорупциската комисија отвора Предмет за случајот со дивоградбите на Матка. Црвеното светло кај антикорупционерите се запалило откако слушнале дека институциите се прогласиле за ненадлежни.

Антикорупциска се сомнева во општина Сарај за платформата, случајот со ќерката на Александрова е затворен

Фактор - 20.03.2019

Антикорупциска комисија го затвори случајот со вработувањето на ќерката на Емилија Александрова, пратеничката која се одметна од ВМРО-ДПМНЕ и гласаше за уставните измени согласно Преспанскиот договор.

ДКСК затвора два случаи за непотизам, а отвора нов за изборни вработувања во АВМУ

CivilMedia - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата отвори предмет за две вработувања во Агенцијата за аудио и аудиовизулени и медиумски услуи што се случиле во изборен процес. ДКСК решија да спроведат истрага и за сомнежите во јавноста за случајот ...

Ивановска: ЕЛЕМ не достави податоци по кој критериум ја вработиле ќерката на Талат Џафери

Либертас - 20.03.2019

На новинарско прашање до каде со 18 предмети за судир на интереси отворени на 18 јануари годинава, претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска, денеска информираше дека два предмета се ...

Ивановска: Антикорупциска реши два случаи на непотизам

Press24 - 20.03.2019

На денешната седница на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), претседателката Билјана Ивановска, на новинарско прашање до каде се 18. предмети за судир на интереси отворени на 18.

Антикорупциска отвори предмети за Матка и за предизборни вработувања во АВМУ

1tv - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кој ќе постапува по допрен глас – случајот Матка и корупцијата во политиката која се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

(Видео) Антикорупциска отвора предмет за случајот со дивоградбите на Матка

Макфакс - 20.03.2019

Антикорупциската комисија отвора предмет за случајот со дивоградбите на Матка. Црвеното светло кај антикорипционерите се запалило откако слушнале дека институциите се прогласиле за ненадлежни.

Антикорупциска ќе ги истражува дивоградбите на Матка, можна истрага и за струшкото крајбрежје

Радио МОФ - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) отвори два нови предмети по допрен глас – случајот со нелегалните платформи на Матка, како и за случај за корупција во политиката, која се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за ...

Случајот со Матка пред антикорупциска, се отвора предмет и за вработувањата во АВМУ

4NEWS - 20.03.2019

Антикорупциска комисија реши да отвори истрага за случајот со дивоградбите на Матка. Ќе проверува дали има злоупотреба и незаконско работење од општина Сарај. Откако Државниот градежен инспекторат се прогласи за ненадлежен бидејќи во општина Сарај ...

(ВИДЕО) ДКСК: Нема непотизам во случаите со пратеничката Александрова и градоначалникот на Берово

А1 On - 20.03.2019

Два предмети од првите 18 кои Антикорупциската комисија ги отвори за можен судир на интереси при вработувањето на роднините на функционерите, веќе се затворени. Станува збор за случаите поврзани со ќерката на пратеничката Емилија Александрова, која ...

Не се знае по кој критериум била избрана ќерката на Џафери, која се вработи во ЕЛЕМ

еМагазин - 20.03.2019

На денешната седница на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), претседателката Билјана Ивановска, за вработувањето на ќерката на претседателот на Парламентот, Талат Џафери во ЕЛЕМ, рече дека тие во ДКСК добиле информации од ...

Антикорупциска отвори предмет за вработувања во АВМУ за време на изборен процес

А1 On - 20.03.2019

Во однос на отворените предмети за непотизам, претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска, рече дека два случаи се затворени. Станува збор за ќерката на пратеничката Емилија Александрова во Фондот за иновации, за што констатирале дека таа не ...

Антикорупциска отвори истрага за вработувања во АВМУ и за случајот „Матка“

Либертас - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата отвори предмет за две вработувања во Агенцијата за аудио и аудиовизулени и медиумски услуги (АВМУ) кои се случиле за време на изборен процес.

Антикорупциска ќе ги истражува дивоградбите на Матка

Независен - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупцијата реши да спроведе истрага за сомнежите во јавноста за случајот „Матка“, а ќе проверуваат дали има злоупотреба и незаконско постапување во Општина Сарај.

Антикорупциска отвори предмети за предизборни вработувања во АВМУ и за Матка

Нова ТВ - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кој ќе постапува по допрен глас – случајот Матка и корупцијата во политиката која се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

Антикорупциска отвора предмет за случајот со дивоградбите на Матка

Точка - 20.03.2019

Антикорупциската комисија отвора предмет за случајот со дивоградбите на Матка. Црвеното светло кај антикорипционерите се запалило откако слушнале дека институциите се прогласиле за ненадлежни.

ДКСК: Нема непотизам во случаите со пратеничката Александрова и градоначалникот на Берово

Точка - 20.03.2019

Два предмета од првите 18 кои антикорупциската комисија ги отвори за можен судир на интереси при вработувањето на роднините на функционерите веќе се затворени. Станува збор за случаите поврзани со ќерката на пратеничката Емилија Александрова, која ...

Ќерката на Џафери магистрирала со 10 и поседува правосуден испит, но не се знае по кој критериум била избрана во ЕЛЕМ, ...

Фокус - 20.03.2019

На новинарско прашање до каде со 18 предмети за судир на интереси отворени на 18 јануари годинава, претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска, денеска информираше дека два предмета се затворени.

Покрај „Матка“, Антикорупциска отвори случаи и за вработувања во АВМУ

Нетпрес - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кој ќе постапува по допрен глас – случајот Матка и корупцијата во политиката која се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

ДКСК го разгледува случајот „Матка“ и предизборни вработувања во АВМУ

Локално - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кој ќе постапува по допрен глас – случајот Матка и корупцијата во политиката која се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

Антикорупциска отвора предмети за Матка и за предизборни вработувања во АВМУ

Press24 - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кој ќе постапува по допрен глас – случајот Матка и корупцијата во политиката која се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

Антикорупциска отвори предмети за Матка и за предизборни вработувања во АВМУ

24Инфо - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кој ќе постапува по допрен глас – случајот Матка и корупцијата во политиката која се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

ДКСК отвори предмети за Матка и за предизборни вработувања во АВМУ

Канал5 - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кој ќе постапува по допрен глас. Случајот Матка и корупцијата во политиката која се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

„Матка“ и предизборните вработувања во АВМУ, нови предмети на Антикорупциска

МКД - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кои ќе постапува по допрен глас – случајот Матка и корупцијата во политиката која се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

ДКСК отвори предмети за Матка и за предизборни вработувања во АВМУ

24 Вести - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кој ќе постапува по допрен глас – случајот Матка и корупцијата во политиката која се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

ДКСК отвори предмети за Матка и за предизборни вработувања во АВМУ

MTM - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кој ќе постапува по допрен глас – случајот Матка и корупцијата во политиката која се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски ...

ДКСК отвори предмети за Матка и за предизборни вработувања во АВМУ

Курир - 20.03.2019

Државната комисија за спречување на корупција отвори два нови предметa по кој ќе постапува по допрен глас – случајот Матка и корупцијата во политиката која се однесува на вработување двајца правници во Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски ...