TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Според министерката за правда 2019 година ќе биде година на реформи во правдата

Академик - 11.01.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска одржа брифинг за медиумите, на кој информираше за статусот на реформите и за претстојните предизвици во доменот на правдата. Според Дескоска, 2019 година ќе биде година на реформи во правдата.

ВМРО-ДПМНЕ се противи антикорупцинерите да имаат увид во банкарските сметки на функционерите

Алсат-М - 11.01.2019

Министерката за правда, Рената Десковска соопшти дека ВМРО – ДПМНЕ е против идните антикорупцинери да имаат увид во банкарските сметки на функционерите. Ваквиот факт министерката го правдаше со поднесените амандамни од страна на опозицијата со кои ...

Дескоска ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не биде против увидот на ДКСК во банкарските сметки на политичарите

1tv - 11.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ е против, идните членови на Државната комисија за спречување на корупцијата да имаат увид во банкарските сметки на функционерите, политичарите и донаторите на политичките партии, кажа министерката за правда Рената Дескоска по денешната ...

Законот за спречување корупција следната недела во собраниска процедура

Канал5 - 11.01.2019

Најголем дел од барањата на ВМРО-ДПМНЕ кои се однесуваат на новиот закон за спречување на корупцијата и официјално се неприфатливи за владата. Од министерството за правда брифираат дека преложените амандмани од опозициската партија имаат за цел и во ...

ВМРО-ДПМНЕ бара во антикорупциска да членуваат и бивши функционери, спротивно на препораките на Европската комисија

Сакам да кажам - 11.01.2019

ВМРО-ДПМНЕ, без чии пратенички гласови не може да се обезбеди двотретинско мнозинство за носење на Законот за борба против корупцијата, бара да се избрише критериумот член на Антикорупциската комисија да не смее да биде поранешен министер, пратеник, ...

Дескоска: Се водат дебати околу надлежностите на СЈО

CivilMedia - 11.01.2019

На денешниот брифинг за медиумите, министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска истакна дека очекува оваа година Собранието да се посвети на реформскиот пакет од Министерството за правда, како клучен услов за евроинтеграциите.

Дескоска: 2019-та да биде година на реформи во правдата

Н.Македонија - 11.01.2019

Очекувам Собранието во 2019 година да биде посветено на реформскиот пакет и оваа година да биде година на реформи во правдата, бидејќи тие се клучниот избор за евроинтеграцијата, кажа министерката за правда Рената Дескоска на денешниот брифинг со ...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ е против увид на идните антикорупционери во банкарските сметки на функционерите

Макфакс - 11.01.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска Треневска, по денешната неформална средба со новинарите рече дека во дел од собраниските амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за Законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси има и такви со кои се ...

Власта во спринт за Антикорупциската комисија

Независен - 10.01.2019

На Владата ѝ се брза да се формира Антикорупциската комисија, затоа што за кратко време, на почетокот на февруари, ќе бидат распишани претседателските избори. Нема да биде добра порака пред Брисел, како што кажа вицепремиерот задолжен за европски ...

Дескоска: Министерството за правда, клучен услов за евроинтеграциите

Скопје1 - 11.01.2019

На денешниот брифинг за медиумите, министерката за правда, Рената Дескоска истакна дека очекува оваа година Собранието да се посвети на реформскиот пакет од Министерството за правда, како клучен услов за евроинтеграциите.

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ е против увид на идните антикорупционери во банкарските сметки на функционерите

А1 On - 11.01.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска Треневска, по денешната неформална средба со новинарите рече дека во дел од собраниските амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за Законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси има и такви со кои се ...

Дескоска очекува 2019. да биде година на реформи во правдата

Канал5 - 11.01.2019

Апелирам до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да бидат свесни за значењето на Законот за спречување на корупција и да се откажат од одредени барања што ги имаат. Министерката за правда Рената Дескоска по денешниот брифинг со новинарите изјави дека очекува ...

ВМРО-ДПМНЕ е против увид на идните антикорупционери во банкарските сметки на функционерите

Точка - 11.01.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска Треневска, по денешната неформална средба со новинарите рече дека во дел од собраниските амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за Законот за спречување на корупцијата и судирот на интереси има и такви со кои се ...

Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ да бидат свесни за значењето на Законот против корупција

Независен - 11.01.2019

Министерката за правда Рената Дескоска по денешниот брифинг со новинарите изјави дека очекува годинава Собранието да биде посветено на реформскиот пакет закони и 2019. да биде година на реформи во правдата, бидејќи тие се и клучниот услов за ...

Дескоска со апел до пратениците на ВМРО – ДПМНЕ- да се откажат од одредени барања околу надлежностите на ДКСК

Телма - 11.01.2019

Министерката за правда Рената Дескоска по денешниот брифинг со новинарите изјави дека очекува годинава Собранието да биде посветено на реформскиот пакет закони и 2019. да биде година на реформи во правдата, бидејќи тие се и клучниот услов за ...

Дескоска очекува 2019. да биде година на реформи во правдата

Сител - 11.01.2019

– Министерката за правда Рената Дескоска по денешниот брифинг со новинарите изјави дека очекува годинава Собранието да биде посветено на реформскиот пакет закони и 2019. да биде година на реформи во правдата, бидејќи тие се и клучниот услов за ...

Дескоска очекува 2019. да биде година на реформи во правдата

Локално - 11.01.2019

Министерката за правда Рената Дескоска по денешниот брифинг со новинарите изјави дека очекува годинава Собранието да биде посветено на реформскиот пакет закони и 2019. да биде година на реформи во правдата, бидејќи тие се и клучниот услов за ...

Дескоска: ВМРО ДПМНЕ бара Антикорупциска да не може да врши увид во сметките на функционерите

Нова ТВ - 11.01.2019

Министерката за правда Рената Дескоска по денешниот брифинг со новинарите изјави дека очекува годинава Собранието да биде посветено на реформскиот пакет закони и 2019. да биде година на реформи во правдата,како клучен услов за евроинтеграцијата.

Дескоска очекува 2019. да биде година на реформи во правдата

24Инфо - 11.01.2019

Министерката за правда Рената Дескоска по денешниот брифинг со новинарите изјави дека очекува годинава Собранието да биде посветено на реформскиот пакет закони и 2019. да биде година на реформи во правдата, бидејќи тие се и клучниот услов за ...

Дескоска очекува 2019. да биде година на реформи во правдата

MTM - 11.01.2019

Министерката за правда Рената Дескоска по денешниот брифинг со новинарите изјави дека очекува годинава Собранието да биде посветено на реформскиот пакет закони и 2019. да биде година на реформи во правдата, бидејќи тие се и клучниот услов за ...

Дескоска апелира пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да бидат свесни за значењето на Законот за спречување на корупција

МКД - 11.01.2019

Министерката за правда Рената Дескоска по денешниот брифинг со новинарите изјави дека очекува годинава Собранието да биде посветено на реформскиот пакет закони и 2019 да биде година на реформи во правдата, бидејќи тие се и клучниот услов за ...

(Видео) Дескоска ги повика ВМРО-ДПМНЕ да не бидат против увидот на ДКСК во банкарските сметки

1tv - 11.01.2019

Министерката за правда Рената Дескоска по денешниот брифинг со новинарите изјави дека очекува годинава Собранието да биде посветено на реформскиот пакет закони и 2019. да биде година на реформи во правдата, бидејќи тие се и клучниот услов за ...

СЈО останува без „бомби“, Дескоска бара поддршка од опозицијата за реформските закони

Нетпрес - 11.01.2019

Министерката за правда Рената Дескоска по денешниот брифинг со новинарите изјави дека очекува годинава Собранието да биде посветено на реформскиот пакет закони и 2019. да биде година на реформи во правдата, бидејќи тие се и клучниот услов за ...

Дескоска очекува 2019. да биде година на реформи во правдата

Опсервер - 11.01.2019

Министерката за правда Рената Дескоска по денешниот брифинг со новинарите изјави дека очекува годинава Собранието да биде посветено на реформскиот пакет закони и 2019. да биде година на реформи во правдата, бидејќи тие се и клучниот услов за ...

(Видео) Дескоска ги повика ВМРО-ДПМНЕ да не бидат против увидот на ДКСК во банкарските сметки

Либертас - 11.01.2019

Министерката за правда Рената Дескоска по денешниот брифинг со новинарите изјави дека очекува годинава Собранието да биде посветено на реформскиот пакет закони и 2019. да биде година на реформи во правдата, бидејќи тие се и клучниот услов за ...

Дескоска очекува 2019 да биде година на реформи во правдата

24 Вести - 11.01.2019

Министерката за правда Рената Дескоска по денешниот брифинг со новинарите изјави дека очекува годинава Собранието да биде посветено на реформскиот пакет закони и 2019. да биде година на реформи во правдата, бидејќи тие се и клучниот услов за ...