TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

50 години од првиот лет на Месечината – Армстронг, Олдрин и Колинс патувале 800.000 км во простор колку поголем ...

Сакам да кажам - 16.07.2019

Педесет години подоцна, програмата „Аполо Мун“ веројатно е сѐ уште најголемото технолошко достигнување на човештвото. На 16 јули 1969, Нил Армстронг, Баз Олдрин и Мајкл Колинс се наоѓаа во нивното вселенско летало „Аполо“ на врвот на ракетата ...

Мал чекор за човекот но голем за муабетите

Оff.net - 16.07.2019

За првите луѓе да стапнат на Месечината во 1969 беше потребен исклучителен напор на 400.000 вработени во НАСА. Од друга страна, беше доволен само еден човек за да се рашири гласината дека целата работа била измама. Се вика Бил Кајсинг.

МИСИЈА АПОЛО 11: Теорија на завера или факти?

Слободен Печат - 16.07.2019

Пред 50 години, на 20 јули 1969 година, Нил Армстронг, Баз Алдрин и Мајкл Колинс биле првите луѓе кои слетале на Месечината. Пред 50 години, на 20 јули 1969 година, Нил Армстронг, Баз Алдрин и Мајкл Колинс биле првите луѓе кои слетале на Месечината.

Делумно затемнување на Месечината

Макфакс - 16.07.2019

Делумно затемнување на Месечината ќе може да се набљудува ноќеска во поголемиот дел од Европа, Азија, Африка и Јужна Америка. Доколку дозволат временските услови на љубителите на овој природен феномен им се препорачува да погледнат кон небото и да ...

НАСА го објави првото овошје што ќе се одгледува на Меѓународната вселенска станица

Факултети - 16.07.2019

Ако сè оди според планот, во ноември оваа година истражувачите се надеваат дека ќе испратат семиња од чили-пиперка за астронаутите на Меѓународната вселенска станица да ги одгледуваат во вселената.

Денеска нѐ очекува делумно затемнување на Месечината - за што станува збор?

Факултети - 16.07.2019

Денеска ќе се случи делумно затемнување на Месечината што ќе биде видливо во Јужна Америка, Европа, Африка, Азија и Австралија, соопштува НАСА, која ги наброи сите затемнувања до 2100 година.

ВЕЧЕРВА Е ПОЛНА МЕСЕЧИНА: Еве што треба да направите за позитивна енергија и за да привлечете богатство

Скопје24 - 15.07.2019

Кога е месечината полна се менува нејзината енергија и тогаш според законот на привлекување таа влијае врз зголемување на богатството. Месечината е небеско тело кое е најблиску до земјата и затоа неговото влијание врз нас е најголемо.

Директорот на НАСА открива зошто никогаш повторно не стапнале на Месечината

Канал5 - 15.07.2019

Директорот на НАСА Џим Брајденстајн изјеви дека американските астронаути никогаш не се вратиле на Месечината затоа што од тој момент па навака немале доволно средства за таква космичка програма.

Утре делумно затемнување на Месечината

Глас на Америка - 15.07.2019

Единственото место каде што нема да може да се види овој феномен е Северна Америка ВАШИНГТОН — Последното затемнување на Месечината оваа година ќе се случи утре вечер. Делумното затемнување ќе може да се види во Јужна Америка, Европа, Африка, Азија ...

Директорот на НАСА откри зошто Американците се немаат вратено на Месечината

Кајгана - 15.07.2019

Директорот на американската вселенска агенција НАСА, Џим Брајденстајн изјави дека американските астронаути повеќе се немаат вратено на Месечината поради недоволно средства за такви вселенски програми.

„Луна 15“ – советската тајна мисија на Месечината за време на слетувањето на „Аполо 11“

Руска реч - 15.07.2019

Во моментот кога Американците се шетаа на Месечината, над нивните глави кружеше руски вселенски брод. Тоа беше последната советска мисија во „трката за Месечината“ во 1960-тите, и заврши со тотален неуспех.

Франција ќе креира вселенска команда во рамките на армиските воздушни сили

Smartportal - 15.07.2019

Според информации од Reuters , францускиот претседател Емануел Макрон овој викенд има одобрено креирање на вселенска команда која ќе биде дел од воздушните сили на француската армија. Со тек на време француските воздушни сили би се нарекле ...

Слетувањето на Месечината беше полесниот дел од мисијата на „Аполо 11“

Н.Македонија - 15.07.2019

Откако астронаутите од „Аполо 11“ го изведоа нивното тешко патување до Месечината, нивната работа само што започна. По приземјивањето на нејзината површина, тие започнале со собирање на примероци од камења, со цел да ги донесат на Земјата за ...

Индија го одложи лансирањето на сондата за на Месечината

Алсат-М - 15.07.2019

Технички проблеми повторно го одложија почетокот на индиската мисија за истражување на Месечината предвиден за денеска, пренесуваат локалните медиуми. Како што се наведува, одложувањето е заради „мерки на претпазливост“, а новиот датум за почеток на ...

Индија ја откажала мисијата на Месечината еден час пред лансирањето

Точка - 15.07.2019

Индија со успешно завршување на мисијата би станала само четврта земја по САД, Русија и Кина која успеала да изведе контролирано слетување на Месечината. Долгоочекуваната индиска мисија на Месечината била одложена во понеделникот наутро кратко пред ...

Индија ја одложи мисијата на Месечината

Макфакс - 15.07.2019

Долгоочекуваната индиска мисија на Месечината беше одложена утринава непосредно пред лансирањето поради технички проблеми, јави Индиската вселенска агенција (ИСРО). „Технички проблем беше забележан на системот за лансирање на 56 минути пред ...

Зошто Американците никогаш повеќе не се вратиле на Месечината: Причината звучи неверојатно

Точка - 15.07.2019

Директорот на американската вселенска агенција НАСА, Џим Брајденстајн, објаснил зошто астронаутите на САД никогаш повеќе не чекореле на површината на Месечината, по 1969-та година. Имено, тој тврди дека за тоа едноставно немало доволно пари.

Индија повторно ја одложи мисијата на Месечината

Локално - 15.07.2019

Индиската организација за вселенски истражувања (ИОВИ) поради технички причини го одложи почетокот на автоматизираната мисија „Чандрајан 2″ на Месечината, предвидена за ова утро, соопштија индиските власти.

Русија лансираше ракета со телескоп за набљудување на вселената

Кумановски м. - 15.07.2019

Русија од космодромот Бајконур во Казахстан лансираше ракета која понесе телескоп за набљудување на вселената и кој треба да го замени претходниот модел изгубен во јануари. Ракетата Протон-М успешно полета од третиот обид носејќи го телескопот ...

Ноќеска не очекува делумно затемнување на Месечината

USB - 16.07.2019

Делумно затемнување на Месечината ќе може да се набљудува ноќеска во поголемиот дел од Европа, Азија, Африка и Јужна Америка. Доколку дозволат временските услови на љубителите на овој природен феномен им се препорачува да погледнат кон небото и да ...

Русија успешно лансира најнов вселенски телескоп

Сител - 14.07.2019

Русија успешно лансира вселенски телескоп од последна генерација, откако тој настан поради технички проблеми беше со денови одложуван, соопшти Руската вселенска агенција. Роскосмос соопшти дека телескопот Спектр-РГ прво со помош на ракетата Протон-М ...

Макрон ќе му парира на Трамп во вселенската трка за вооружување

Н.Македонија - 14.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон најави формирање воена команда за вселената, за време на говорот во пресрет на националниот празник Денот на падот на Бастилја. – Со цел да се обезбеди развој и зајакнување на нашите вселенски капацитети, во ...

Овој човек прв кажал дека слетувањето на Месечината е лага: Неговата книга предизвикала бура, а еве зошто мислел дека ...

Скопје24 - 14.07.2019

Оваа година се одбележуваат 50 години од слетувањето на Месечината, но и денес милиони луѓе ширум светот веруваат дека овој револуционерен настан воопшто не се случил и дека станува збор за врвен заговор.

Франција најави создавање команда на вселенски сили

Независен - 14.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон во предвечерието на националниот празник на Франција – 14 Јули, обраќајќи ѝ се на армијата во Министерството за одбрана, најави создавање команда на национални воени вселенски сили, која ќе биде дел од ...

Подгответе се за последното затемнување на Месечината годинава!

USB - 14.07.2019

Делумно затемнување на Месечината ќе се случи во вторник на 16 јули и воедно ќе биде последното лунарно помрачување во оваа година. Затемнувањето ќе биде видливо за жителите на Австралија, Африка, Јужна Америка, како и во делови од Европа.

Вечерва е полна Месечина, еве што треба да направите…

Курир - 15.07.2019

Кога е месечината полна се менува нејзината енергија и тогаш според законот на привлекување таа влијае врз зголемување на богатството. Месечината е небеско тело кое е најблиску до земјата и затоа неговото влијание врз нас е најголемо.

Индија го одложи лансирањето на сондата за на Месечината

Нетпрес - 15.07.2019

Технички проблеми повторно го одложија почетокот на индиската мисија за истражување на Месечината предвиден за денеска, пренесуваат локалните медиуми. Како што се наведува, одложувањето е заради „мерки на претпазливост“, а новиот датум за почеток на ...

Технички проблем го одложи индиското освојување на Месечината

Н.Македонија - 15.07.2019

Долгоочекуваната индиска мисија на Месечината беше одложена утринава непосредно пред лансирањето поради технички проблеми, јави Индиската вселенска агенција (ИСРО). – Технички проблем беше забележан на системот за лансирање на 56 минути пред ...

Човекот по 1969 година никогаш не стапнал повторно на Месечината

Репортер - 15.07.2019

Директорот на американската вселенска агенција НАСА, Џим Брајденстајн, пред новинарите објаснил зошто астронаутите на САД никогаш повеќе не зачекориле на Месечината по 1969 година. Брајденстајн тврди дека за таквите мисии едноставно немало доволно ...

Индија повторно ја одложи мисијата на Месечината

Кајгана - 15.07.2019

Њу Делхи, 15 јули 2019 (МИА) – Индиската организација за вселенски истражувања (ИОВИ) поради технички причини го одложи почетокот на автоматизираната мисија „Чандрајан 2″ на Месечината, предвидена за ова утро, соопштија индиските власти.

Русија успешно лансира најнов вселенски телескоп

Алфа - 14.07.2019

Русија успешно лансира вселенски телескоп од последна генерација, откако тој настан поради технички проблеми беше со денови одложуван, соопшти Руската вселенска агенција. Роскосмос соопшти дека телескопот Спектр-РГ прво со помош на ракетата Протон-М ...

Макрон најави создавање на француски вселенски сили

Нова ТВ - 14.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон во предвечерието на националниот празник на Франција – 14 јули, обраќајќи и се на армијата во Министерството за одбрана, најави создавање команда на национални воени вселенски сили, што ќе биде дел од ...

Пoследно годинава: Подгответе се за помрачување на Месечината

Студенти - 14.07.2019

Во вторник на 16 јули ќе се случи делумно помрачување на Месечината, тоа ќе биде последното лунарно помрачување во оваа година. Помрачувањето ќе биде видливо за жителите на Австралија, Африка, Јужна Америка, како и во делови од Европа, а истото ќе ...

Вечерва е полна Месечина, еве што треба да направите…

Пулс24 - 15.07.2019

Кога е месечината полна се менува нејзината енергија и тогаш според законот на привлекување таа влијае врз зголемување на богатството. Месечината е небеско тело кое е најблиску до земјата и затоа неговото влијание врз нас е најголемо.

Индија ја одложи мисијата на Месечината

USB - 15.07.2019

Долгоочекуваната индиска мисија на Месечината беше одложена утринава непосредно пред лансирањето поради технички проблеми, јави Индиската вселенска агенција (ИСРО). „Технички проблем беше забележан на системот за лансирање на 56 минути пред ...

Човекот по 1969 година никогаш не стапнал повторно на Месечината

USB - 15.07.2019

Директорот на американската вселенска агенција НАСА, Џим Брајденстајн, пред новинарите објаснил зошто астронаутите на САД никогаш повеќе не зачекориле на Месечината по 1969 година. Брајденстајн тврди дека за таквите мисии едноставно немало доволно ...

Индија повторно ја одложи мисијата на Месечината

Опсервер - 15.07.2019

Индиската организација за вселенски истражувања (ИОВИ) поради технички причини го одложи почетокот на автоматизираната мисија „Чандрајан 2″ на Месечината, предвидена за ова утро, соопштија индиските власти.

69 авиони и 39 хеликоптери на парадата за Денот на падот на Бастилја, Макрон најави команда на вселенски сили

+инфо - 14.07.2019

Макрон во предвечерието на националниот празник на Франција – 14 јули, обраќајќи ѝ се на армијата во Министерството за одбрана, најави создавање команда на национални воени вселенски сили, што ќе биде дел од воздухопловните сили на Франција, јави ...

Во вторник делумно помрачување на Месечината

Канал5 - 14.07.2019

Во вторник,16 јули ќе се случи делумно помрачување на Месечината и тоа ќе биде последното лунарно помрачување во оваа година. Помрачувањето ќе биде видливо за жителите на Австралија, Африка, Јужна Америка, како и во делови од Европа, а истото ќе ја ...

Индија ја одложи мисијата на Месечината

Centar - 15.07.2019

Долгоочекуваната индиска мисија на Месечината беше одложена утринава непосредно пред лансирањето поради технички проблеми, јави Индиската вселенска агенција (ИСРО). „Технички проблем беше забележан на системот за лансирање на 56 минути пред ...

Индија повторно ја одложи мисијата на Месечината

А1 On - 15.07.2019

Индиската организација за вселенски истражувања (ИОВИ) поради технички причини го одложи почетокот на автоматизираната мисија „Чандрајан 2″ на Месечината, предвидена за ова утро, соопштија индиските власти.

Во вторник помрачување на Месечината, последно годинава

Нетпрес - 15.07.2019

Во вторник на 16 јули ќе има делумно помрачување на Месечината, тоа ќе биде последното лунарно помрачување во оваа година. Помрачувањето ќе биде видливо за жителите на Австралија, Африка, Јужна Америка, како и во делови од Европа, а истото ќе ја ...

Индија ја одложи мисијата на Месечината

Канал5 - 15.07.2019

Долгоочекуваната индиска мисија на Месечината беше одложена утринава непосредно пред лансирањето поради технички проблеми. „Технички проблем беше забележан на системот за лансирање на 56 минути пред планираното лансирање.

Индија повторно ја одложи мисијата на Месечината

Либертас - 15.07.2019

Индиската организација за вселенски истражувања (ИОВИ) поради технички причини го одложи почетокот на автоматизираната мисија „Чандрајан 2″ на Месечината, предвидена за ова утро, соопштија индиските власти.

Технички проблеми: Индија утрово го одложи патувањето на Месечината

Денешен - 15.07.2019

Индиската организација за вселенски истражувања (ИОВИ) поради технички причини го одложи почетокот на автоматизираната мисија „Чандрајан 2″ на Месечината, предвидена за ова утро, соопштија индиските власти.

Индија повторно ја одложи мисијата на Месечината

MakPress - 15.07.2019

Индиската организација за вселенски истражувања (ИОВИ) поради технички причини го одложи почетокот на автоматизираната мисија „Чандрајан 2″ на Месечината, предвидена за ова утро, соопштија индиските власти.