TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

211 години затвор за 16-те обвинети за настаните во Собранието од 27 април

Телма - 15.03.2019

Митко Чавков поранешниот директор на БЈБ е осуден на 18 години затвор за настаните од 27 април. Освен Игор Дурловски, кој судот го ослободи од обвинението, сите останати добија високи затворски казни.

Костадинов прв „се насити“ на пресудата на Чавков и другите

Фактор - 15.03.2019

Костадин Костадинов, пратеникот и портпарол на СДСМ, прв изреагира како претставник на владеачкото мнозинство по денешната пресуда за упадот во Собранието на 27 април. „Кога правдата ќе затропа на врата ! Вистинското лице на дпмне на виделина.

„Да не ги помилуваа 300 години ќе беа“: Твитер за пресудите за 27 април

еМагазин - 15.03.2019

Изрекувањето на казните на обвинитите за настаните од 27 април кои се случија пред две години, беше настан во кој беа вперени очите на јавноста. Највисока казна доби поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков кој е осуден на 18 ...

Митко Чавков останува во притвор, не сакаше да се произнесе по пресудата

Фактор - 15.03.2019

Митко Чавков останува во притвор, по првостепената одлука на Кривичниот суд за казна затвор за упадот во Собранието на 27 април. Тој доби 18 години казна затвор, а престој во притвор веќе му е одреден пред четири дена со образложение дека е добиена ...

Чавков осуден на 18 години затвор за „27 април“

Скопје1 - 15.03.2019

Ексдиректорот на БЈБ, Митко Чавков, кој на критичниот 27 април ја имаше златната команда, е осуден на 18 години затвор. Тој се товари дека не делувал навремено, односно доцна дал наредба за делување на полицијата.

Чавков осуден на 18 години затвор

+инфо - 15.03.2019

Поранешниот директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков е осуден на 18 години затвор поради терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста во случајот „27 април“ објави судијката Добрила Кацарска.

18 години затвор за Митко Чавков за „27 април“

ТВ21 - 15.03.2019

За случувањата на 27 април во Собранието на Република Северна Македонија, Митко Чавков како еден од организаторите на немилите настани осуден е на казна затвор од 18 години. Тука се пресметува и времето поминато во притвор и домашен ...

Ангелов: Ако мене ме прашувате, Чавков требаше порано да биде во притвор

Фокус - 15.03.2019

Генералот Стојанче Ангелов застана во одбрана на СДСМ, по упатените критики од Александар Пандов кон владејачката партија. „Дали лицата кои направиле криминал, не треба да бидат изведени пред лицето на правдата?.

18 години казна затвор за Митко Чавков за 27 април

Бриф - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска беа изречени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

18 години затвор за Митко Чавков за крвавиот четврток

Либертас - 15.03.2019

Митко Чавков е осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот ...

Денес ќе се изречат казните за Чавков и другите обвинети за „27 април“

Скопје1 - 15.03.2019

Митко Чавков заедно со останатите 17 обвинети, денес ќе треба да ја слушнат пресудата од Кривичниот суд, како и можната казна за крававите инциденти. Предметот го води судијката Добрила Кацарска. Судскиот процес почна во август минатата година.

Медиуми - СЈО, Чавков и пензии

Р.С.Европа - 14.03.2019

Партиските работни групи за законот за СЈО, државната социјална пензија и притворањето на Митко Чавков се топ темите за кои пишуваат медиумите. Прегледот го подготви Горица Попова. „Формирани работните групи што ги договорија Заев и Мицкоски – тие ...

Обвинителство, суд и полиција, трагедија во три чина

Република - 14.03.2019

Случајот со приведувањето и притворот за Митко Чавков ја засили сензитивноста на јавноста за постоењето на „црната дупка“ која ја голта правдата во Македонија, го игнорира и модифицира системот според желбите и потребите на политичките елити и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Службената белешка за Чавков е измислена

Нетпрес - 14.03.2019

Службената белешка на наводен близок пријател на Митко Чавков дека поранешниот министер за внатрешни работи има вила во Халкидики и планира да бега таму е измислена со цел негово притворање, тврди ВМРО-ДПМНЕ пред утрешната пресуда за поранешниот прв ...

Дали Чавков планирал да бега?

Независен - 14.03.2019

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков три дена пред да ја слушне пресудата за крвавиот четврток, исто како и неговиот поранешен шеф Сашо Мијалков, е вратен во затворот во Шутка откако обвинителството за гонење организиран ...

Утре ќе се изречат казните за Чавков и другите обвинети за „27 април“

Скопје1 - 14.03.2019

Ексминистерот за внатрешни работи, Митко Чавков по трет пат е во притвор поради опасност од бегство. Имено, минатиот пат, кога чавков заврши во затворот во Шутка, тој штрајкуваше го глад, а познато е дека тој има и здравствени проблеми.

Политичари на работ од нервен слом

CivilMedia - 14.03.2019

пишува: Сашо Орданоски Ама имал голема гаранција дека нема да побегне; ама немал викендичка на Халкидики; ама судот „веќе ја напишал пресудата“ (ова ми е најсмешно – па, да де, не се чека белки тоа да го прави во петок наутро?!); ама „службената ...

18 години затвор за Митко Чавков за „27 април“

4NEWS - 15.03.2019

За случувањата на 27 април во Собранието на Република Северна Македонија, Митко Чавков како еден од организаторите на немилите настани осуден е на казна затвор од 18 години. Тука се пресметува и времето поминато во притвор и домашен притвор.

Ангелов: Ако мене ме прашувате, Чавков требаше порано да биде во притвор

Бриф - 15.03.2019

По упатените критики од Александар Пандов кон владејачката партија, генералот Стојанче Ангелов изјави дека поранешниот министер за внатрешни работи требало порано да биде притворен. „Дали лицата кои направиле криминал, не треба да бидат изведени ...

Митко Чавков осуден на 18 години затвор

Република - 15.03.2019

Митко Чавков е осуден на 18 години затвор за случувањата од 27 април. ...

Се огласи ќерката на Чавков, Зорица: Еве што им порача на обвинителите

Бизнис Вести - 14.03.2019

Зорица Чавкова вели дека нејзиниот татко е приведен во монтиран случај со службена белешка која не е веродостојна. Таа се закани со тужба за оној што ја напишал белешката: „Ќе си лежи оној кој ја измисли вилата на Халкидики.

Зорица Чавкова бара помош од дипломатскиот кор: Татко ми е цел на брутална тортура од страна на властите

Фокус - 13.03.2019

Со порака до дипломатскиот кор се обрати ќерката на екс директорот на БЈБ, Зорица Чавкова, која тврди дека нејзиниот татко е цел на брутална тортура од страна на властите. Таа демантира дека семејството Чавкови поседува вила на Халкидики, на што се ...

Пресудите за „27 април“ ќе бидат изречени задутре

Алсат-М - 13.03.2019

Митко Чавков е сместен во хашка соба во истражниот затвор во Шутка. Од вчера поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност е во притвор поради сомнежи дека подготвувал бегство во Грција.

Мицкоски: Тимот на Катица Јанева го изгуби човечкиот, но и професионалниот кредибилитет

Фокус - 13.03.2019

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, во денешното гостување на вестите на Сител, упати критики поради поради приведувањето на екс-директорот на БЈБ, Митко Чавков. „Тоа е осветољубие.

Адвокатот на Чавков: Приведувањето е порака е дека пресудата е веќе донесена

Нова ТВ - 13.03.2019

Притворање на Митко Чавков два дена пред изрекување на пресудата значи дека таа е веќе донесена, вели адвокатот на Чавков Сашо Дуковски, кој го застапува во случајот за „27 април“. Поранешниот директор на БЈБ Митко Чавков вчера беше приведен и ...

Кој и зошто ја напишал службената белешка дека Чавков ќе бега?

Телма - 13.03.2019

Кој ја напишал службената белешка поради која Чавков заврши во притвор. Министерот за внатрешни не открива детали и ја префрла топката кај обвинителството кое е надлежно да бара притвор. Но не е конкретен дали Чавков бил следен бидејки припадник на ...

Чавков во притвор - БЈБ известило дека има вила на Халкидики, семејството демантира

Сител - 13.03.2019

Обвинителството верува во информациите на полицијата дека Чавков се подготвувал за бегство. Обвинителката Вилма Русковска смета дека не треба да се правадаат за притворот бидејќи бил побаран по сознанија на Бирото за јавна безбедност.

Чавков во Шутка, одбраната обвинува за готова пресуда

24 Вести - 13.03.2019

Поарнешниот шеф на БЈБ преноќи во хашката соба во Шуто Оризари. Од управата велат тој е безбеден. Во меѓувреме поднел жалба за да му го уникат притворот. Но кривичен совет нема да одлучува денеска.

Груевски: Прогонот против Чавков е лична одмазда на Заев

Канал5 - 13.03.2019

Со коментар за случајот Чавков, од Будимпешта преку Фејсбук се огласи и поранешниот премиер Никола Груевски. -Митко Чавков имал надреден, се викал Нухиу, кој ако навистина со нешто се доцнело можел, имал право и должност да издаде наредба како в д ...

Мицкоски: „Случајот со Чавков е политички прогон“

Алсат-М - 13.03.2019

Претседателот на ВМРО, Христијан Мицкоски, вечерва изјави дека приведувањето на Митко Чавков е политички прогон. Според него, службената белешка врз која се темели ваквиот потег на полицијата и обвинителството е ...

Мицкоски- приведувањето на Чавков е осветољубие

Р.С.Европа - 13.03.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека вчерашното приведување на поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков било осветољубие. Во интервју за Сител тој вели дека “мафијашки” бил пристапот кога се следеле лицето ...

Дукоски за Алфа: Чавков е притворен без никаков основ, пресудата веќе се знае, а истата ќе падне во Стразбур

Алфа - 13.03.2019

Службена белешка на припадник на специјалната единица „Алфи“ го однесе поранешниот прв човек на БЈБ и министер за внатрешни работи во притвор, на само три дена пред соопштувањето на пресудата за настаните од 27 април во Собранието.

Рускоска: Нема да се правдаме за притворот на Чавков

Вечер - 13.03.2019

Барањето и одредувањето на притворот на Чавков е врз основа на службена белешка од припадник на единицата “Алфи#, во која е наведено сознание од близок пријател на екс-директорот дека тој поседува вила на Халкидики и дека се спрема за бегство,за што ...

Експерти: Преседан е притворот на Чавков пред изрекување на пресудата

Алфа - 13.03.2019

За една година неколку приведувања и менување на мерките за претпазливост за екс министерот Митко Чавков обвинет за собраниските настани од 27-ми април. Од неколку месеци во Шутка, па во домашен притвор, експресно менување на решението и за помалку ...

Дуковски: Притворање пред изрекување на пресудата значи дека таа е донесена

24 Вести - 13.03.2019

Притворање неколку дена пред изрекување на пресудата значи дека таа е веќе донесена, вели адвокатот Сашо Дуковски, кој го застапува поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков, во случајот за „27 април“.

Мицкоски: На мафијашки начин, со измислена белешка за куќа во Грција го приведоа Чавков

Курир - 13.03.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во вестите на Сител Телевизија изјави дека повторно се гледа како пресметката со политичките неистомисленици продолжува, уште пред да биде обзнанена пресудата за Чавков, него го ...

Адвокат Јошевска Анастасовска со стручна анализа по апсењето на Чавков

Курир - 13.03.2019

Адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска со своја стручна анализа за последните случувања и апсењето на Митко Чавков. Нејзиното излагање преку Фејсбук, ви го пренесуваме во целост: Можеби додека трае 21 век, ќе ни текне дека ниту еден полициски ...

Мицкоски: Ќе се судат драконски казни за 27-ми април затоа што се работи за монтирани случаи

Курир - 13.03.2019

Во своето гостување во вестите на Сител, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, зборуваше за настаните од 27-ми април и за вчерашното апсење на Митко Чавков. На прашањето дали тој очекува да се потврди информација дека Митко Чавков ќе биде ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: Груевски на Фејсбук го брани Чавков, Заев и Рама постигнаа важен договор

Фактор - 13.03.2019

Екс премиерот во бегство Никола Груевски преку Фејсбук статус застанува во одбрана на поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков. Чавков синоќа заврши зад решетки, а Груевски и овој пат пишува дека и ова апсење е лична одмазда на премиерот Заев ...

Очекувам да биде изречена вкупна пресуда преку 100 години

Република - 13.03.2019

Два дена пред изрекувањето на пресудите за „27 април“ и два дена по лидерската средба Заев – Мицкоски приведен е поранешниот директор на БЈБ Митко Чавков. рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостувањето во првиот дневник на Сител.

13 март: Социјална пензија, притвор, СЈО, договори…

CivilMedia - 13.03.2019

Постарите од 65 години, кои не работеле ниту еден ден, од годинава ќе можат да добијат пензија. Ова го предвидува Предлог законот за социјална сигурност на старите лица, кој веќе е во Собрание.

Мицкоски: Чавков е приведен на мафијашки начин, со измислена белешка за куќа во Грција

Република - 13.03.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во вестите на Сител Телевизија изјави дека повторно се гледа како пресметката со политичките неистомисленици продолжува, уште пред да биде обзнанена пресудата за Чавков, него го ...

Ниту еден полициски документ не смее да се земе како доказ додека неговиот составувач не даде изјава во суд

Република - 13.03.2019

Адвокатката Сузана Јошевска Анастасовска излезе со своја забелешка за последните случувања и апсењето на Митко Чавков. Нејзиното излагање преку Фејсбук, ви го пренесуваме во целост: пишува таа на својот Фејбук профил.

Чавков преноќи во притвор – обвинителството се сомнева дека ќе бега, одбраната негира

1tv - 13.03.2019

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков преноќи во притвор. Во Шутка беше однесен, откако судот го одобри 30 дневниот притвор, бидејќи обвинителството за организиран криминал се сомнеж дека ќе избега.

Мицковски се огласи по апсењето на Чавков

Centar - 14.03.2019

Лидерот на опозициската партија, Христијан Мицкоски излезе со тврдење дека апсењето на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков е осветољубие. Тој во интервју за телевизијата Сител, вели дека на мафијашки пристап било следено лицето кое ...

Чавков до изрекување на пресудата ќе мине во „Шутка“, неговиот адвокат вели: „Ќе има екстремна казна“

ТВ21 - 13.03.2019

Поради сомнеж дека има план да избега, екс директорот за Јавна Безбедност, Митко Чавков е испратен во притвор во „Шутка“. Оваа мерка Основниот суд Скопје ја изрече откако Обвинителството за организиран криминал и корупција добило информации дека ...

Еве кој е Митко Чавков

Скопје1 - 13.03.2019

Митко Чавков беше новиот министер за внатрешни работи, кој на оваа фукција дошол од позицијата директор на Бирото за јавна безбедност при МВР која ја извршувал од мај 2013 година. Роден е 24 јануари 1963 година.

Мицкоски прогнозира сто години затвор во случајот „27 април“

ММС - 13.03.2019

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, не се сомнева дека приведувањето на Митко Чавков е политички прогон. Во изјавата вечерва, Мицкоски кажа дека службената белешка врз која се темели притворот на Чавков е лажна.

Груевски за притворот на Чавков: Заев му се одмаздува за „Поткуп“

еМагазин - 13.03.2019

Ова трето по ред апсење на Митко Чавков, како и претходните две, како и целиот прогон против него е лична одмазда на Зоран Заев кон него заради предметот ,,Поткуп” каде по лична пријава на жртвата бизнисмен, по налог на обвинителството и со ...

Груевски: Прогонот против Чавков е лична одмазда на Заев

Нетпрес - 13.03.2019

Поранешниот премиер на државава Никола Груевски од Унгарија се огласи по повод апсењето на поранешниот министер за внатрешни работи Митко ...