TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Кочани се одржа 44. Детски поетски фестивал „Мајски цвет“

А1 On - 16.05.2018

Библиотеката „Искра“ од Кочани денеска беше домаќин на 44. Детски поетски фестивал „Мајски цвет“ што го организираше во соработка со литературниот клуб „Копнеж“. На фестивалот учествуваа триесетина млади автори, членови на поетски клубови во 11 ...

Литературна манифестација „Илинден 2018“

Н.Македонија - 16.05.2018

Во насока на промовирање на современите културни достигнувања, општината Илинден од 15 до 19 мај 2018 година ја организира 19-та литературна манифестација „Илинден 2018“. Манифестацијата беше свечено отворена вчера во домот на култура „Илинден“, а ...

Отворена 19. литературна манифестација „Илинден 2018“

Макфакс - 16.05.2018

Во Домот на културата „Илинден“, во присуство на голем број писатели, поети, литературни критичари и поклоници на пишаниот збор и на уметноста, свечено беше отворена 19. литературна манифестација „Илинден 2018“, што ќе трае до 19 мај.

„Ракатки 2018“ исткаја уште една низа од детски творби

Н.Македонија - 15.05.2018

Зад нас е 14. издание на детскиот литературен фестивал „Ракатки“, што се одржа неодамна во Скопје. Фестивалскиот одбор, на чело се неуморната Славка Арсова, чие чедо е оваа реномирана, републичка манифестација за млади таленти, и овојпат ги избра ...

Отворање на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“

Сител - 15.05.2018

Во домот на култура „Илинден“ во општина Илинден вечер ќе биде отворена 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“. На отворањето ќе биде промовирана книгата „Триптих за Македонија“ од Раде Силјан, а ќе ја претстави писателот Ефтим Клетников.

Гостиварец влезе во финалето на поетскиот фестивал „Литературни искри 2018“

Gostivarpress.mk - 15.05.2018

Познати се имињата на поетите кои влегоа во финале на годинешното петто по ред издание на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри 2018“ во Гостивар. За фестивалските награди се борат: Жаклина Филипова Свеќаровска (Кочани), Пеце Цветкоски ...

Отворена 19-та литературна манифестација „Илинден 2018“

А1 On - 16.05.2018

Во Домот на култура „Илинден“ вчеравечер беше отворена 19-та литературна манифестација „Илинден 2018“, што ќе трае до 19 мај. – Особено сум среќен што имам чест да ја отворам 19-та по ред литературна манифестација „Илинден 2018“ и Деновите на ...

Се помалку автори кои пишуваат за младите: Литературата за деца во Македонија во ќор-сокак!?

Вечер - 14.05.2018

Според познатиот писател за деца Горјан Петревски “литературата за деца и млади заслужува сериозен третман во севкупната книжевност и бара целосно посветен автор, за да може да одговори на прашањето: Што да им се понуди на младите за читање во ова ...

Раде Силјан промовира нова книга „Триптих за Македонија“

Република - 14.05.2018

Утре во 19 часот, во Домот на културата во Општина Илинден, ќе биде промовирана книгата „Триптих за Македонија“ од поетот, есеист и литературен критичар Раде Силјан. „Оваа молитва на Раде Силјан претставува ода на животот, возвишен солилоквиум, едно ...

Отворање на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“

А1 On - 15.05.2018

Во домот на култура „Илинден“ во општина Илинден вечер ќе биде отворена 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“. На отворањето ќе биде промовирана книгата „Триптих за Македонија“ од Раде Силјан, а ќе ја претстави писателот Ефтим Клетников.

Избрани 12-те финалисти за поетскиот фестивал „Литературни искри 2018“

А1 On - 15.05.2018

Жири-комисијата на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри 2018“ во Гостивар ги избра поетите кои влегоа во финалето на петтото издание. Во конкуренција за фестивалските награди на поетската манифестација се: Жаклина Филипова Свеќаровска ...

Отворена 19. литературна манифестација „Илинден 2018“

Република - 16.05.2018

Во Домот на културата „Илинден“, во присуство на голем број писатели, поети, литературни критичари и поклоници на пишаниот збор и на уметноста, свечено беше отворена 19. литературна манифестација „Илинден 2018“, што ќе трае до 19 мај.

Отворање на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“

Студенти - 15.05.2018

Во домот на култура „Илинден“ во општина Илинден вечер ќе биде отворена 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“. На отворањето ќе биде промовирана книгата „Триптих за Македонија“ од Раде Силјан, а ќе ја претстави писателот Ефтим Клетников.

Избрани 12-те финалисти за поетскиот фестивал „Литературни искри 2018“

Сител - 15.05.2018

Жири-комисијата на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри 2018“ во Гостивар ги избра поетите кои влегоа во финалето на петтото издание. Во конкуренција за фестивалските награди на поетската манифестација се: Жаклина Филипова Свеќаровска ...

Избрани финалистите за „Литературни искри 2018“ во Гостивар

Макфакс - 16.05.2018

Организаторите на меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри 2018“ во Гостивар ги објавија имињата на поетите што влегуваат во трка за фестивалските награди на годинешното петто по ред издание на манифестацијата.

Познати финалистите за поетскиот фестивал „Литературни искри“ во Гостивар

Н.Македонија - 16.05.2018

Десет поети од Македонија и по еден од Бугарија и Србија се борат за наградите на петтото издание на Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри 2018“ во Гостивар. Жири – комисијата ги избра финалистите во конкуренција на стотина пријавени на ...