TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието го изгласа Законот за јазиците во тензична атмосфера

Р.С.Европа - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан, Собранието попладнево го изгласа Законот за јазиците во трето читање . За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

Собранието го усвои Законот за јазици

Deutsche Welle - 14.03.2018

Со 64 гласа „За“, Собранието попладнево го изгласа Законот за јазици и покрај силното противење на пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Собраниските служби спречија поголем инцидент. Во македонското Собрание го донесе Законот за јазици.

Изгласан Законот за употреба на јазиците

А1 On - 14.03.2018

Со 64 гласа „За“, на денешната 32. седница на Собранието, по трето читање е изгласан Законот за употреба на јазиците. Законот беше претходно изгласан во Собранието, но претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во согласност со неговите ...

Мнозинството го донесе Законот за јазиците

+инфо - 14.03.2018

Собранието со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

Пратениците на СДСМ и на ДУИ го изгласаа Законот за употреба на јазиците, за ВМРО-ДПМНЕ ова е неуставно

МКД - 14.03.2018

Законот за употреба на јазиците по втор пат беше изгласан во Собранието со 64 гласа „за" од пратениците на владеачката коалиција. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека ова е неуставно. ...

ГАЛЕРИЈА Во тензична атмосфера, со 64 гласа беше изгласан Законот за јазиците, Груевски „најбунтовен“

Фокус - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Во напната и тензична атмосфера заврши седницата, на која опозициските пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се приближија до претседателот на Собранието, Талат Џафери, барајќи од него да не ...

Донесен Законот за јазици со 64 гласови „За“

Телма - 14.03.2018

Со 64 гласа „За“, и 24 според Бадинтер, кои гласаа со кревање рака бидејќи системот не беше во функција, донесен е Законот за јазици. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ беа пристуни во салата каде извикуваа и гласно се противеа на законот и целата постапка.

ВИДЕО: Законот за јазиците донесен без амандманска расправа, Груевски пак го нападна Џафери

Либертас - 14.03.2018

Предмалку во Собранието беше донесен Законот за употреба на јазиците со 64 гласа за. Претседателот на Собранието, Талат Џафери побара да се гласа за законот без разгледување на 35-те илјади амандмани поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Изгласан Законот за јазиците

Стандард - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ денеска беше изгласан Законот за употреба на јазиците. По прогласувањето на Законот за усвоен, претседателот на Собранието Талат Џафери ја напушти собраниската седница. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои ...

Без разгледување на амандманите со 64 гласови „за“ изгласан Законот за јазиците

Сител - 14.03.2018

Претседателот на Собранието , Талат Џафери го прогласи Законот за јазиците за донесен по 15 минутната пауза по инцидентот. Без претходно прегледување на амандманите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Џафери ги повика пратениците да гласаат и го прогласи ...

На сила изгласан Законот за двојазичност, без поддршка од ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

Законот за јазици по вторпат изгласан во Собранието, без поддршка од ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 14.03.2018

Законот за јазици по вторпат изгласан во Собранието, без поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Со 64 гласа Законот го помина собранискиот филтер. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ тврдат дека ова е неуставно.

Џафери со изјава по изгласувањето на законот: Говореше прво на албански, па на македонски јазик

Поглед - 14.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери по изгласувањето на законот за јазици одржа прес-конференција на која најпрвин се обрати на албански јазик, па потоа на македонски јазик. “Коментарот за однесувањето на пратеникот Никола Груевски, до вчера ...

Со 64 гласови „за“, без против и воздржани донесен Законот за јазици

Press24 - 14.03.2018

Со 64 гласови „за“, без против и воздржани Собранието го изгласа Законот за јазиците. Претседателот на Собранието, Талат Џафери законот го прогласи за донесен. На денешната седница во Собранието не беа разгледани амандманите на опозицикста ...

Изгласан Законот за јазици

CivilMedia - 14.03.2018

По тензичната атмосфера во Собранието со 64 гласа „за“ се изгласа Законот за јазици. По прогласувањето на Законот за усвоен, претседателот на Собранието Талат Џафери ја напушти собраниската ...

Изгласан е Законот за јазици

Канал 77 - 14.03.2018

Во тензична атмосфера Собранието на Р.М по втор пат го донесе Законот за употреба на јазиците. За него гласаа 64 пратеници. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ не гласаа. На целиот овој процес му претходеа викања, туркања, интревенција на ...

Донесен Законот за употреба на јазиците, во Собранието тензично

МРТ - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ донесен Законот за употреба на јазиците. Во Собранието, тензии, турканици, жестока реакција од опзициската ВМРО-ДПМНЕ која обвини за кршење на Деловникот и за носење на Законот на сила...

Џафери го прескокна Законот за јазици и даде пауза од еден час

Р.С.Европа - 14.03.2018

Кусо по почетокот на собраниската седницата на која на дневен ред е Законот за јазиците претседателот на Собрание, Талат Џафери даде пауза од еден час. Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ побара да се одржи состанок на мандатно-имунитетна ...

Али Ахмети пристигна на седницата за Законот за употреба на јазиците

Фокус - 14.03.2018

Започна седницата на која на дневен ред треба да се најде точката за Законот за употреба на јазиците. Повеќето од пратениците веќе се во собраниската сала, а меѓу нив е и лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

(Видео) Заев не открива што ќе се случува со законот за јазиците

Макфакс - 14.03.2018

Премиерот Зоран Заев, по кординацијата со пратениците од СДСМ, одби да одговри на прашањето од новинарите што се договориле за законот за јазиците. Заев два и пол часа беше во Собранието на координација со пратениците од неговата партија.

Видео: Заев насмеан по координацијата за законот за јазиците

Press24 - 14.03.2018

Премиерот Зоран Заев денеска насмеан излезе по координацијата со пратеничката група, пред седницата за Законот за јазиците. Заев не сакаше да открие што ќе се случува со Законот. Видео: ...

ВИДЕО: Заев не одговори што ќе се случува со законот за јазици

А1 On - 14.03.2018

Премиерот, Зоран Заев, по кординацијата со пратениците од СДСМ одби да одговри на прашањето од новинарите, што се договориле за законот за јазици. Заев два и пол часа беше во Собранието на координација со пратениците од неговата партија.

(Видео) Села: Ќе гласам за законот за јазиците според договорот кога се формира Владата

Макфакс - 14.03.2018

Лидерот на коалицијата „Алијанса за Албанците“, Зијадин Села, пристигна во Собранието, каде што во секој момент треба да почне седницата за законот за јазиците. „Не сум дел од Владата, дојдов да гласам за закон според договорот што го имавме кога се ...

Ахмети и Села ќе гласаат за Законот за јазиците ако дојде на дневен ред

Фактор - 14.03.2018

Али Ахмети како претседател на ДУИ изразил целосна подготвеност за изгласување на предлог Законот за употреба на јазиците и поддршка очекува и од коалиционите партнери во парламентарното мнозинство.

На повидок нова собраниска криза ако законот за јазици помине без опозицијата

Фактор - 14.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ ја крена тензијата пред денешното можно изгласување на Законот за употреба на јазиците кој е во втора фаза откако најпрво беше одбиен од страна на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов кој имаше свои забелешки и грижи во поглед на ...

Џафери за утре ја закажа седницата за законот за двојазичност, ќе го донесат ли насила и овој неуставен закон?

Алфа - 13.03.2018

Спикерот Џафери во нов обид да го собере парламентарното мнозинство и да го изгласаат контроверзниот Закон за употреба на јазиците. Спикерот Џафери во нов обид да го собере парламентарното мнозинство и да го изгласаат контроверзниот Закон за ...

Џафери ја закажа седницата за законот за јазици

24 Вести - 13.03.2018

Собранискиот спикер Талат Џафери ја закажа седница за законот за јазици за утре во 13 часот. По неа, Џафери закажа одржување на 13-тата и 35-тата седница. Најавите од мнозинството е дека законот ќе се гласа без амандмани кои Џафери ќе ги отфрли како ...

Груби: Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“ законот за јазици, тие се негови коавтори со ДУИ и со СДСМ

МКД - 13.03.2018

Во Собрание, според неофицијалните информации утре ќе се одржи продолжение на 32. Седница во обид да се најде решение за поднесените над 35.000 амандмани од страна ВМРО-ДПМНЕ на законот за јазиците.

Грчева до пратениците: Дали знаете за 20. илјади изјави со кои се отповикува правото да одлучувате за нив?

А1 On - 13.03.2018

Солза Грчева испрати отворено писмо до македонските пратеници по повод ставањето на гласање на Законот за употреба на јазиците. „Новата политичката партија „Глас за Македонија“ им се обраќа на пратениците на Македонското Собрание, по повод ...

Без разгледување на амандманите од опозицијата – изгласан Законот за јазици

Таратур - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ и без разгледување на големиот број амандмани поднесени од опозицијата, денес во Собранието на Република Македонија беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Во напната и тензична атмосфера заврши седницата, на која ...

Груби: Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“ за Законот за јазици, тие се негови коавтори со ДУИ и со СДСМ

Република - 13.03.2018

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби денеска повтори дека законот за јазиците оваа недела треба да се донесе и вели дека очекува ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“. – , изјави Груби за МКД.мк. Груби вчера на средбата со амбасадорот на Италија, Карло Ромео, рече ...

Со 64 гласови „за“ изгласан Законот за јазиците – Без разгледување на амандманите

МК News - 14.03.2018

Претседателот на Собранието , Талат Џафери го прогласи Законот за јазиците за донесен по 15 минутната пауза по инцидентот. Без претходно прегледување на амандманите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Џафери ги повика пратениците да гласаат и го прогласи ...

Законот за употреба на јазиците изгласан во Собранието

Алсат-М - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

Законот за јазици по втор пат изгласан во Собранието, без поддршка од ВМРО-ДПМНЕ

Кајгана - 14.03.2018

Законот за јазици по втор пат изгласан во Собранието, без поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Со 64 гласа законот го помина собранискиот филтер. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, тврдат дека ова е неуставно, а во текот на седницата неколку пати побараа ...

Груби: Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“ законот за јазици и да го покаже новото лице

Press24 - 13.03.2018

Во Собранието за утре собранискиот спикер Талат Џафери ја закажа седницата на која на дневен ред е и Законот за јазиците. Тоа било договорено на денешната координација, на која не присуствувале ВМРО-ДПМНЕ.

Заев не открива што ќе се случува со законот за јазици

Вечер - 14.03.2018

Премиерот, Зоран Заев, по кординацијата со пратениците од СДСМ одби да одговри на прашањето од новинарите, што се договориле за законот за јазици. Заев два и пол часа беше во Собранието на координација со пратениците од неговата партија.

Видео: Заев насмеан по координацијата за законот за јазиците

Вечер - 14.03.2018

Премиерот Зоран Заев денеска насмеан излезе по координацијата со пратеничката група, пред седницата за Законот за јазиците. Заев не сакаше да открие што ќе се случува со ...

Села: Ќе гласам за законот за јазици според договорот кога се формираше Владата

Вечер - 14.03.2018

Лидерот на коалицијата Алијанса за Албанците, Зијадин Села, пристигна во Собранието каде што во секој момент треба да почне седницата за законот за јазиците. „Не сум дел од Владата, дојдов да гласам за закон според договорот што го имавме кога се ...

Ахмети и Села ќе гласаат за Законот за јазиците ако дојде на дневен ред

Вечер - 14.03.2018

Али Ахмети како претседател на ДУИ изразил целосна подготвеност за изгласување на предлог Законот за употреба на јазиците и поддршка очекува и од коалиционите партнери во парламентарното мнозинство.

На повидок нова собраниска криза ако законот за јазици помине без опозицијата

Вечер - 14.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ ја крена тензијата пред денешното можно изгласување на Законот за употреба на јазиците кој е во втора фаза откако најпрво беше одбиен од страна на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов кој имаше свои забелешки и грижи во поглед на ...

Груби: Очекувам ВМРО-ДПМНЕ да гласа „за“ законот за јазици, тие се негови коавтори со ДУИ и со СДСМ

Вечер - 13.03.2018

Во Собрание, според неофицијалните информации утре ќе се одржи продолжение на 32. Седница во обид да се најде решение за поднесените над 35.000 амандмани од страна ВМРО-ДПМНЕ на законот за јазиците.

Грчева до пратениците: Знаете ли за 20-те илјади изјави со кои народот ве отповикува да одлучувате во неговото име?

Република - 13.03.2018

Новата политичката партија „Глас за Македонија“ им се обраќа на пратениците на Македонското Собрание, по повод претстојното ставање на гласање на Законот за употреба на јазиците: Народни избраници, За квалитетот на Законот за јазиците е многу ...

Изгласан Законот за употреба на јазиците, без поддршка од ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

Инцидент во Собранието: Никола Груевски крена рака на Талат Џафери, законот за јазици по втор пат изгласан во ...

Точка - 14.03.2018

Законот за јазици по втор пат изгласан во Собранието, без поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Со 64 гласа законот го помина собранискиот филтер. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, тврдат дека ова е неуставно, а во текот на седницата неколку пати побараа ...

(ВИДЕО) Села: Не сум дел од Владата, но ќе го гласам законот според договорот

А1 On - 14.03.2018

Лидерот на коалицијата Алијанса за Албанците, Зијадин Села, пристигна во Собранието каде што во секој момент треба да почне седницата за законот за јазиците. „Не сум дел од Владата, дојдов да гласам за закон според договорот што го имавме кога се ...

Грчева до пратениците: Мислите ли во каква држава ќе се разбудите?

Фокус - 13.03.2018

Поранешната пратеничка, Солза Грчева, испрати отворено писмо до пратениците, по повод најавите дека на утре во Собранието ќе продолжи седницата на која се очекува по трети пат да се изгласа Законот за употреба на јазици.

ИЗГЛАСАН ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ, без поддршка од ВМРО-ДПМНЕ

Поглед - 14.03.2018

Собранието на Република Македонија со 64 гласа „за“, без против и воздржани го донесе Законот за јазиците, без амандманска расправа. За Законот гласаа и пратениците од немнозинските заедници кои со 24 гласа го донесоа Законот.

Донесен Законот за јазици

Скопје инфо - 14.03.2018

Законот за јазици по втор пат изгласан во Собранието, без поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Со 64 гласа законот го помина собранискиот филтер. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, тврдат дека ова е неуставно, а во текот на седницата неколку пати побараа ...

Македонија двојазична! (фото+видео)

Република - 14.03.2018

Со 64 гласа „за“ насилно и спротивно од Деловникот на Собранието на Република Македонија беше изгласан Законот за употреба на јазиците. Во напната и тензична атмосфера заврши седницата, на која опозициските пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ги искористија ...