TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски на ФБ по емисијата на ТВ21: Дескоска да каже кои фирми сум ги преземал и станувал сопственик

ТВ21 - 14.12.2019

По емисијата „Click Plus“ на ТВ21 во која министерката за правда рече дека фамилијата на Груевски презема фирми и стануваат сопственици вечерва преку Фејзбук реагираше и екс-премиерот, а сега азилант Никола Груевски.

Груевски до Десковска: Да каже барем една фирма која сум ја преземал со изнуда

Фактор - 14.12.2019

Eкс премиерот Никола Груевски по интервјуто на министерката за правда, Рената Десковска за ТВ 21, бара да каже барем една фирма која ја преземал со изнуда или без изнуда или на било каков начин, пред да го спомнува неговото име.

„Метла“ во правосудството – Постапка против четворица обвинители

ТВ21 - 14.12.2019

Додека сите излегоа да ја чистат околината од отпадоци, надлежните од институциите беа прашани кога ќе ја употребат метлата во институциите и кога се очекува да се врати довербата во судството.

Видео: Дескоска им подари метла за судиите да си го исчистат „дворот“

OhridNews - 14.12.2019

Министерката за правда Рената Дескоска, на акцијата за чистење што денеска ја спроведе јавната администрација во рамки на кампањата „Не биди ѓубре“, со што го одработува неработниот 2 јануари од оваа година, на претседателот на судскиот Совет Киро ...

Дескоска ја предаде златната метла, ќе има ли кој да ја искористи?

Сител - 14.12.2019

Кој ќе чисти со златната метла на граѓанските организации?.. Министерката за правда на денешната еколошка акција му ја предаде на првиот човбек на судскиот совет, оти таа вели дека нејзе веќе и помогнала во изработка на законите.

Златната метла ја промени адресата, Дескоска очекува правосудна чистка

Телма - 14.12.2019

Акцијата за собирање отпадоци министерката за правда ја искористи за да испрати симболична порака за поинаква чистка, правосудна. На Златната Метла, која во мај годинава осамна пред министерството за правда, Дескоска и најде друга адреса која смета ...

Дескоска со метла за судиите, Русковска најавува уште едно обвинение за “Рекет”

24 Вести - 14.12.2019

Пред да почнат со чистење обвинители и судии кај скопските судови М инистерката Дескоска која често зборува за ветингот во судскиот систем на претседателот на судскиот Совет Киро Здравев му подари ‚златна метла‘ за која кажа дека не е многу ...

(ФОТО) Дескоска до судската власт: Eве Ви метла, Вам ви е редот да заметите

Бриф - 14.12.2019

Министерката за правда Рената Дескоска, со првите луѓе во правосудството денеска напладне се сретнаа во центарот на Скопје кај катната гаража „26 Јули“ од каде почнаа да го чистат ѓубрето.

Дескоска му даде метла на претседателот на Судскиот совет Здравев, тој му ја предаде на судијата Џолев во акцијата за ...

Сакам да кажам - 14.12.2019

Обвинители и судии на чело со министерката за правда Рената Дескоска, претседателот на Кривичен суд Иван Џолев, како и шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска, денеска се приклучија на акцијата за чистење што ...

„Метлата“ пак актуелна, сега во судството

Р.С.Европа - 14.12.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска на акцијата за чистење на Скопје во која се вклучија владините претставници и администрацијата на претседателот на Судскиот совет Киро Здравев му подари метла.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Администрацијата, Заев, министрите чистеа смет, Десковска ја предаде златната метла

Фактор - 14.12.2019

Вработените во јавната администрација и службениците во Град Скопје, денеска ја спроведоа акцијата „Администрацијата чисти со граѓанската организација ‘Не биди ѓубре’“. Неколку илјади државни службеници, заедно со премиерот Заев и сите министри во ...

Дескоска му ја предаде „златната метла“ на претседателот на Судскиот совет

Фокус - 14.12.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска заедно чистеше со републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески, претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев, како и претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев.

Дескоска: По завршувањето на законската рамка за судовите, сега тежиштето е на Судскиот совет

iPortal - 14.12.2019

Министерката за правда Рената Дескоска, заедно со претседателот на Кривичен суд Иван Џолев, главниот јавен обвинител Љубомир Јовески, шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска и претседателот на Судскиот совет ...

ВИДЕО: Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

А1 On - 14.12.2019

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари златната метла која на Министерството му ја подарија граѓански организации.

Дескоска му подари „златна метла“ на претседателот на Судскиот совет

Локално - 14.12.2019

Министерката за правда Рената Дескоска на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му подари „златна метла“, која претходно на Министерството му ја подарија граѓански организации. Дескоска рече дека метлата не е многу амортизирана.

(Видео) Дескоска, Здравев и Џолев на примопредавање на златната метла

Макфакс - 14.12.2019

Министерката за правда, пред почетокот на денешната акција за чистење на претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев му ја подари златната метла која на Министерството му ја подарија граѓански организации.

Дескоска им ја предаде метлата на Здравев и Џолев, Русковска ја опремија со ракавици и ќеса (ГАЛЕРИЈА)

360 степени - 14.12.2019

Министерката за правда Рената Дескоска, претседателот на Основниот кривичен суд во Скопје Иван Џолев, републичкиот обвинител Љубомир Јовески, шефицата на обвинителството за гонење организиран криминал и корупција Вилма Русковска, претседателот на ...

Дескоска, Здравев и Џолев си ја подаваа метлата наместо да се фатат за работа- Русковска наместо да решава корупција му ...

Курир - 14.12.2019

40.000 административци заедно со премиерот Зоран Заев, министри, директори, градоначалници, судии, обвинители, денеска чистеа низ земјава. Акцијата ја организираше Владата заедно со граѓанската иницијатива „Не биди ѓубре“.

Дескоска им ја предаде метлата на Здравев и Џолев, Русковска ја опремија со ракавици и ќеса (ФОТО)

365 - 14.12.2019

Во денешната акција за чистење на градот каде што се приклулчија и административците во акцијата зедоа учество и Министерката за правда Рената Дескоска, претседателот на Судскиот совет Киро Здравев, и судијата Иван Џолев.

Законот за јазици и „Рекет“ теми во „ClickPlus“

ТВ21 - 13.12.2019

Клучните забелешки од страна на Венецијанската комисија се за употребата на Законот јазици во судските простапки поради евентуално нарушување на ефикасноста на правдатата. Во синоќешното издание на дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, ...

Дескоска: Видовме обид на злоупотреба на Законот за јазици од адвокатот на Груевски

Локално - 12.12.2019

Видовме обид за злоупотреба на Законот за јазици од адвокатот на експремиерот Никола Груевски, рече министерката за правда, Рената Дескоска во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21. Таа истакна дека целта е избегнување од правдата преку одолговлекување на ...

Дескоска: Клучната забелешка на Венецијанска е употребата на јазиците во судските постапки

ТВ21 - 12.12.2019

Министерката за правда Рената Дескоска во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 вели дека клучната забелешка која била нотирана во извештајот од страната на Венецијанската комисија била употребата на јазиците во судските постапки.

#ClickPlus дебата за Законот за јазици – Дескоска и Давкова со спротивни мислења

ТВ21 - 12.12.2019

Професорките Рената Дескоска и Гордана Силјановска Давова во студиото на ТВ21 вечерва дебатираат за законот за јазици и мислењето кое го донесе Венецијанската комисија. Дескоска смета дека извештајот од Венецијанската комисија е позитивен, но и ...

„Груевски и фамилијата превземаа фирми и стануваа сопственици“, рече Дескоска

ТВ21 - 12.12.2019

Рената Дескоска на гостувањето вечерва во ТВ21, рече дека во минатото Груевски и фамилијата превземале фирми и станувале сопственици, но и дека тоа време е веќе завршено. Додаде дека се што ќе се докаже дека е Рекет или поткуп, треба да се ...

Дескоска: Порано луѓето се плашеле да пријавуваат, Рекет е охрабрување и за другите

ТВ21 - 12.12.2019

Министерската за правда Рената Дескоска во гостувањето на ТВ21 вечерва рече дека во минатото луѓето се плашеле да пријават вакви случаи како „Рекет“, а сега е отворено сето тоа, и дека Рекет треба да биде охрабрување за другите кои биле мета на ...

Дескоска: Не сум опција за нов технички премиер

ТВ21 - 13.12.2019

Во вечерашното издание на #ClickPlus, министерката за правда Рената Дескоска рече дека не е опција за нов технички премиер. Ова го одговори на прашањето на нашиот водител. „Не, не сум опција за технички премиер“, рече ...

Дескоска: Груевски не знае албански, неговиот адвокат го злоупотребува законот

ТВ21 - 12.12.2019

„Адвокатот на екс-премиерот сега азилант, Никола Груевски го злоупотреби Законот за јазици“, рече министерката за првда Рената Дескоска во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21.

Дескоска: Згрозена сум од случувањата во СЈО

ТВ21 - 12.12.2019

Министерската за правда, Рената Дескоска во „ClickPlus” рече дека е згрозена од случувањата во СЈО, мислејќи на случајот „Рекет“ во кој беше инволвирана и Катица Јанева. Дескоска, пак, рече дека и натаму верува и се надева на закон за ...

„Не знам од каде се снимките за Камчев, но мислам дека сега не се прислушкува“, рече Дескоска

ТВ21 - 12.12.2019

„Не знам од каде се снимките за Камчев, но мислам дека сега не се прислушува“, рече Рената Дескоска на прашање на водителот на ТВ21 дали смета дека во земјава и натаму се ...

Дескоска: Извештајот од Венецијанска комисија е позитивен, но се злоупотребува во јавноста

ТВ21 - 12.12.2019

Мислењето кое е испратено од страна на Венецијанската комисија, а во врска со законот за јазици е позитивен, рече министерката за првда Рената Дескоска во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21.

Дескоска: Ќе се формира комисија за законот, не верувам дека некој и од ДУИ ќе дозволи тој да биде!

ТВ21 - 12.12.2019

„Ќе се формира комисија за законот, не верувам дека некој и од ДУИ ќе дозволи тој да биде“, рече министерката за првда Рената Дескоска во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus“ на ...

„Не е сериозно да се одложат изборите“, смета Дескоска

ТВ21 - 12.12.2019

„Не би било сериозно да се одложат изборите“, смета Дескоска по најавите дека е можно да има одложување поради ратификацијата на НАТО ...

Дескоска: Наместо „Рекет“, ќе излезе „Поткуп“

ТВ21 - 12.12.2019

Потпирајќи се на последните видео материјали кои се појавија во јавноста, Рената Дескоска вели дека според некои критичари наместо случај „Рекет“, ќе излезе случај ...

„Рекет“ е добро сценарио за снимање филм“, велат едногласно Дескоска и Силјановска

ТВ21 - 12.12.2019

Рената Дескоска и Гордана Силјановска вечерва во #ClickPlus на ТВ21 рекоа дека сите случувања во „Рекет“ би биле одличен повод за снимање на ...

Дескоска во #ClickPlus: Очигледно е дека „Рекет“ е креиран од некого

ТВ21 - 12.12.2019

„Очигледно е дека „Рекет“ е креиран од некого“, рече Рената Дескоска, министерката за правда во вечерашното издание на #ClickPlus за овој ...

Кои се глобите кои треба да се платат доколку се прекрши законот за јазици? Открива Дескоска во #ClickPlus

ТВ21 - 12.12.2019

Министерката за првда Рената Дескоска во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 рече дека граѓаните нема да плаќаат казни доколку го прекршат законот за ...

Десковска: Згрозена сум од случувањата во СЈО!

Магазин - 13.12.2019

Во вчерашното гостување во емисијата „ClickPlus” на тв 21 министерската за правда, Рената Дескоска истакна дека е згрозена од случувањата во СЈО, конкретно се осврна на случајот „Рекет“ во кој беше вмешана и Катица Јанева.

Дескоска не е опција за технички премиер (ВИДЕО)

Expres - 13.12.2019

Mинистерката за правда Рената Дескоска не се гледа себе како иден технички премиер кој ќе ја води владата до изборите во април. Во гостување на ТВ 21 и одговарајќи на директно прашање од новинарот таа изјави: „Не, не сум опција за технички премиер“.

Силјановска ја пофали Дескоска: Така треба да разговара една министерка

iPortal - 12.12.2019

Видовме обид за злоупотреба на Законот за јазици од адвокатот на експремиерот Никола Груевски, рече министерката за правда, Рената Дескоска во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21. Таа истакна дека целта е избегнување од правдата преку одолговлекување на ...

Дескоска: Ќе се формира комисија за законот, не верувам дека некој и од ДУИ ќе дозволи тој да биде!

4NEWS - 12.12.2019

„Ќе се формира комисија за законот, не верувам дека некој и од ДУИ ќе дозволи тој да биде“, рече министерката за првда Рената Дескоска во вечерашното издание на дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21.

Дескоска: Згрозена сум од случувањата во СЈО

4NEWS - 12.12.2019

Министерската за правда, Рената Дескоска во „ClickPlus” рече дека е згрозена од случувањата во СЈО, мислејќи на случајот „Рекет“ во кој беше инволвирана и Катица Јанева. Дескоска, пак, рече дека и натаму верува и се надева на закон за ЈО.

Дескоска: Згрозена сум од случувањата во СЈО

Press24 - 12.12.2019

Министерската за правда, Рената Дескоска во „ClickPlus” рече дека е згрозена од случувањата во СЈО, мислејќи на случајот „Рекет“ во кој беше инволвирана и Катица Јанева. Дескоска, пак, рече дека и натаму верува и се надева на закон за ЈО.

Дескоска: СЈО е сега институција само на хартија

Република - 12.12.2019

Министерската за правда, Рената Дескоска во „ClickPlus” рече дека е згрозена од случувањата во СЈО, мислејќи на случајот „Рекет“ во кој беше инволвирана и Катица Јанева. Дескоска, пак, рече дека и натаму верува и се надева на закон за ЈО.

„Рекет“ е добро сценарио за снимање филм“, велат едногласно Дескоска и Силјановска

4NEWS - 12.12.2019

Рената Дескоска и Гордана Силјановска вечерва во #ClickPlus на ТВ21 рекоа дека сите случувања во „Рекет“ би биле одличен повод за снимање на филм. Извор: ...

Дескоска: Порано луѓето се плашеле да пријавуваат, Рекет е охрабрување и за другите

4NEWS - 12.12.2019

Министерската за правда Рената Дескоска во гостувањето на ТВ21 вечерва рече дека во минатото луѓето се плашеле да пријават вакви случаи како „Рекет“, а сега е отворено сето тоа, и дека Рекет треба да биде охрабрување за другите кои биле мета на ...

Дескоска: Наместо „Рекет“, ќе излезе „Поткуп“

4NEWS - 12.12.2019

Потпирајќи се на последните видео материјали кои се појавија во јавноста, Рената Дескоска вели дека според некои критичари наместо случај „Рекет“, ќе излезе случај „Поткуп“. Извор: ...

„Не знам од каде се снимките за Камчев, но мислам дека сега не се прислушкува“, рече Дескоска

4NEWS - 12.12.2019

„Не знам од каде се снимките за Камчев, но мислам дека сега не се прислушува“, рече Рената Дескоска на прашање на водителот на ТВ21 дали смета дека во земјава и натаму се прислушува. Извор: ...

„Груевски и фамилијата превземаа фирми и стануваа сопственици“, рече Дескоска

4NEWS - 12.12.2019

Рената Дескоска на гостувањето вечерва во ТВ21, рече дека во минатото Груевски и фамилијата превземале фирми и станувале сопственици, но и дека тоа време е веќе завршено. Додаде дека се што ќе се докаже дека е Рекет или поткуп, треба да се ...

„Не е сериозно да се одложат изборите“, смета Дескоска

4NEWS - 13.12.2019

„Не би било сериозно да се одложат изборите“, смета Дескоска по најавите дека е можно да има одложување поради ратификацијата на НАТО протоколот. Извор: ...

Дескоска во #ClickPlus: Очигледно е дека „Рекет“ е креиран од некого

4NEWS - 13.12.2019

„Очигледно е дека „Рекет“ е креиран од некого“, рече Рената Дескоска, министерката за правда во вечерашното издание на #ClickPlus за овој случај. Извор: ...