TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Активни три пожари во Светиниколско

Канал5 - 25.03.2019

Во светиниколскиот регион во моментов беснеат три пожари. Командирот на Територијаланата противпожарна единица Свети Николе Кирил Колев за МИА вели дека во населбата Бел Камен, место викано Крушки, во близина на Свети Николе изгоре викендичка, а на ...

Гори Далмација: Во Хрватска големо пожар- пожарникарите два дена се борат со огнот (ФОТО)

Press24 - 25.03.2019

Околу 150 хектари борова шума изгоре во пожар кој избувна во неделата во Сутина, недалеку од Муча во Хрватска, а пожарникари го гасат и денес. „Денес спречивме ширење на пожарот од западната страна, додека пак на источната пожарникарите се уште се ...

Зголемен бројот на пожарите во Дебарско

Вечер - 25.03.2019

Бројот на пожарите во Дебарско е рапидно зголемен. Само вчера, Територијалната противпожарна единица интервенирала во гаснење на три големи пожари. -Пожарите беа во атарот на селата Коњаре и Бомово, како и покрај брегот на Дебарско Езеро.

Викендов активни повеќе пожари низ државата

Н.Македонија - 25.03.2019

Повеќе пожари беа активни викендов низ Македонија, а најкритично беше во саботата навечер, кога беснееше голем пожар во близината на Манастирец, општина Росоман. Таму огнените јазици се приближија до куќите, но благодарение на интервенцијата на ...

Горат планините околу Кичево

Н.Македонија - 25.03.2019

Во последните два дена регистрирани се огнени жаришта на десетина локации во општината, а најсериозна е состојбата со пожарот помеѓу селата Жубрино и Поповјани. Ни најстарите жители на кичевијата не паметат кога во овој период од годината, во овој ...

Гори нискостеблеста шума во липковско и кумановско

Канал5 - 25.03.2019

Теренот е тешко пристапен, се обидуваме да го локализираме пожарот. Екипите на кумановската подружница на „Македонски Шуми", утрово со две екипи на вработени се обидуваат да го локализираат пожарот што избувна вчера попладне во липковско, кај селата ...

Изгаснати пожарите во Велешко

Алфа - 25.03.2019

Доцна синоќа околу 21 часот целосно беше изгаснат големиот шумски пожар во близина на Богомила и спасен манастирот кај месноста Неделна Вода. Во гаснењето на овој пожар, кој избувна вчера претпладне, а во кој гореа високи смреки и трња, беа вклучени ...

Изгаснати пожарите во Велешко

Н.Македонија - 25.03.2019

Доцна синоќа околу 21 часот целосно беше изгаснат големиот шумски пожар во близина на Богомила и спасен манастирот кај месноста викана „Неделна вода“. Во гаснење на овој пожар кој избувна вчера претпладне, а во кој гореа високи смреки и трња, беа ...

Пожар беснее близу Липково

Скопје1 - 25.03.2019

На 24.03.2019 во 21.15 часот во Полициската станица за Граничен премин и граничен надзор „Белановце“ било пријавено дека североисточно од село Слупчане, општина Липково, на околу еден километар на место викано „Мокро поле“, настанал пожар, при што ...

Шумата во кумановско и липковско повторно гори

Кумановски м. - 25.03.2019

Нискостеблеста мешана шума и сува трева вчера гореле во липковските села Руница, Думановце, Белановце и Брест. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, на пожарите вчера од 16:30 интервенирале петмина вработени во Шумско ...

Човечки фактор причина за пожарите во Кичевско

Сител - 24.03.2019

Човечки фактор е причина за неколкуте пожари кои се уште се активни на територијата на општина Кичево. На страната на селото Попојани и шумските подрачја кои се поврзуваат со селото Строгомишта денеска избувна пожар, кој предизвика големи ...

Нови пожари беснеат низ цела држава, надлежните апелираат до граѓаните да не палат по нивните

ТВ21 - 24.03.2019

Противпожарните екипи се постојано на терен и не можат да стигнат да ги изгаснат пожарите, а веќе нови се шират низ многу места во земјава. Покрај вчерашните кои дел се локализирани, а дел сè уште се гасат од денеска нови пожари има и низ штипско и ...

Локализиран пожарот кај Росоман

Канал5 - 24.03.2019

Неколку пожари зафатија делови од земјава во изминатото деноноќие. Најголемиот беснееше кај Манастирец, општина Росоман. Како што информираат од кавадаречката противпожарна единица по десетчасовна интервенција е изгаснат.

Повеќе активни пожари низ земјата- човечки фактор главен причинител

Алфа - 24.03.2019

Повеќе пожари во моментов се активни на територијата на Македонија. Најкритична е ситуацијата во Велешко. Само утрово, во овој реон биле пријавени 4 пожари и тоа во Џидимирци, Каласлари, Оморани и Богомила.

Во велешко активни неколку шумски пожари

Сител - 24.03.2019

Уште еден шумски пожар над месноста викана „Неделна вода“ во Велес изби утрово во 9:30 часот, каде гори нискостеблеста дабова шума. Во гаснењето се вклучени екипи од ШС „Бабуна“ и Територијалната Противпожарна Единица од Велес.

Џафероски: Пожарите се подметнати, сите институции мора да преземат одговорност

24Инфо - 24.03.2019

Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Аднан Џафероски тврди дека пожарите кои деновиве беснеат низ државава се подметнати и ги повикува граѓаните, но и институциите да бидат поодговорни и превентивно да дејстуваат за да се спречи ...

Пожар од стрниште зафати викендичка во светиниколско

ММС - 25.03.2019

Во светиниколскиот регион во моментов беснеат три пожари. Командирот на Територијаланата противпожарна единица (ТППЕ) Свети Николе Кирил Колев за МИА вели дека во населбата Бел Камен, место викано Крушки, во близина на Свети Николе изгоре ...

Пожар во Кавадарско

24Инфо - 24.03.2019

На 23.03.2019 година во 13,00 часот во Полициската станица Кавадарци било пријавено дека настанал пожар во атарот на с.Манастирец на место викано Солинари во правец кон место викано Љубаш.

Голем шумски пожар кај село Вранештица

Н.Македонија - 24.03.2019

Во атарот на село Вранештица, кичевско вчера во доцните попладневни часови избувна пожар кој поради ветерот и сувата вегетација се рашири кон шумскиот појас. Поради интензитетот на огнот, пожарот се спушти и до крстосницата помеѓу селата Вранештица ...

Пожари беснеат низ Македонија: Гореше во Струга, Берово, Свети Николе, Тетово…

Курир - 24.03.2019

На 23.03.2019 година во 15,20 часот било пријавено дека покрај брегот на Охридското Езеро, помеѓу Струга и с.Калишта, настанал пожар при што опожарена била трска. Од страна на Територијалната противпожарна единица-Струга пожарот бил локализиран.

Пожарникарите се борат со зачестените пожари во Дебарско

Н.Македонија - 25.03.2019

Бројот на пожарите во Дебарско е рапидно зголемен. Само вчера, Територијалната противпожарна единица интервенирала во гаснење на три големи пожари. – Пожарите беа во атарот на селата Коњаре и Бомово, како и покрај брегот на Дебарско Езеро.

Голем шумски пожар близу РЕК „Осломеј“ во Кичево

еМагазин - 24.03.2019

Голем шумски пожар, што гори од синоќа, се уште е активен во северниот регион на општина Кичево, во близина на РЕК „Осломеј” до селото Жубрино. Гори нискостебласта шума, а на терен активни се локалниот центар за справување со кризи и противпожарните ...

Oпожарена борова шума

24Инфо - 24.03.2019

Вчера околу 15:30 часот било пријавено дека во Берово настанал пожар во атарот на село Ратево кај место викано „Три Реки”, при што била опожарена млада борова шума. На местото на настанот упатени се екипи од Територијалната противпожарна единица ...

Три пожари низ Македонија

Опсервер - 24.03.2019

На 22.03.2019 година околу 11,40 часот било пријавено дека на местото викано “Дворишка река“ атар на с.Двориште-беровско, настанал пожар, кој зафатил ниско стеблеста шума и сува трева. Пожарот бил изгаснат од страна на екипа од Територијалната ...

Старите земјоделски навики им создаваат проблеми на пожарникарите во Овчеполието

MakPress - 25.03.2019

Четиринаесет храбри пожарникари од Свети Николе секојдневно се справуваат со огнените стихии, низ широкото Овче Поле. Во рок од половина месец на територијата на општините Свети Николе и Лозово, од кога почнаа и интензивно да се палат стрништата се ...

Гори нискостеблеста шума во липковско и кумановско

1tv - 25.03.2019

Екипите на кумановската подружница на „Македонски Шуми“, утрово со две екипи на вработени се обидуваат да го локализираат пожарот што избувна вчера попладне во липковско, кај селата Руница, Думановце, Белановце и Брест.

ВИДЕО: Критична е ситуацијата со пожарите во кавадаречко, оганот се шири кон градот

Нова ТВ - 23.03.2019

Голем пожар беснее во кавадарeчкото село Манастирец, а пожар има и во соседното село Трстеник. Пожарот не е стигнат до боровата шума, а изгорено е големо пространство со смрека и друг вид шума.

Изгаснати пожарите во велешко

1tv - 25.03.2019

Доцна синоќа околу 21 часот целосно беше изгаснат големиот шумски пожар во близина на Богомила и спасен манастирот кај месноста викана „Неделна вода“. Во гаснење на овој пожар кој избувна вчера претпладне, а во кој гореа високи смреки и трња, беа ...

Критична состојбата со пожарите - се шират кон Кавадарци

24 Вести - 23.03.2019

Неколку пожари се активни во земјава и покрај апелите упатени до граѓаните да се внимава. Состојбата со пожарот кај росоманското село Манастирец се уште е критична, а се појави и нов кај соседното Трстеник.

Ново видео: Критична е состојбата со пожарите во Кавадаречко

24 Вести - 23.03.2019

Се појави ново видео од пожарите кои се активни во земјава, во Кавадаречко. Состојбата со пожарот кај росоманското село Манастирец се уште е критична. Од противпожарната единица во Кавадарци апелираа сите слободни пожарникари кои не се на смена да ...

Митко Јанчев: Пожарот е локализиран, нема опасност по градот

Курир - 23.03.2019

Неофицијално, околу 80 хектари сува трева и ниско стеблеста шума се опожарени од пламените јазици што веќе 9 часа беснеат на месноста „Свереова падина“. Пожарникатите од кавадаречката противпожарна единица се на терен и интервенираат заедно со ...

Активни неколку пожари во Македонија, се гаснат со авиони

Независен - 23.03.2019

Командиорот на Територијалната противпожарна единица Кавадарци, Александар Чадамов, информира дека во моментов во гаснење на пожарот во Росоманско, кај селото Манастирец, учествуваат девет пожарникари и пет работници од „Македонски шуми”.

Два авиона го гаселе пожарот во велешко

Република - 23.03.2019

Поради интензивирање на пожарот кој од вчера избувна во велешкото село Каласлари велешко, Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) и денеска е активна и интервенира со два авиона. Од ДЗС информираат дека досега се извршени шест интервенции и се ...

Пожари беснеат во Македонија, оган се шири кон Кавадарци

Фактор - 23.03.2019

Повеќе активни пожари има во земјава. Состојбата со пожарот кај росоманското село Манастирец е критична, а се појави и нов пожар кај соседното Трстеник. Огнот се шири кон Кавадарци. Попладнево во велешко избувнаа уште два нови пожари.

Шумата во кумановско и липковско повторно гори

ММС - 25.03.2019

Нискостеблеста мешана шума и сува трева вчера гореле во липковските села Руница, Думановце, Белановце и Брест. Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, на пожарите вчера од 16:30 интервенирале петмина вработени во Шумско ...

Човечки фактор причина за пожарите во Кичевско

1tv - 24.03.2019

Човечки фактор е причина за неколкуте пожари кои се уште се активни на територијата на општина Кичево. На страната на селото Попојани и шумските подрачја кои се поврзуваат со селото Строгомишта денеска избувна пожар, кој предизвика големи ...

Нови пожари беснеат низ цела држава, надлежните апелираат до граѓаните да не палат по нивните

4NEWS - 25.03.2019

Противпожарните екипи се постојано на терен и не можат да стигнат да ги изгаснат пожарите, а веќе нови се шират низ многу места во земјава. Покрај вчерашните кои дел се локализирани, а дел сè уште се гасат од денеска нови пожари има и низ штипско и ...

Во велешко активни неколку шумски пожари

Н.Македонија - 24.03.2019

Уште еден шумски пожар над месноста викана „Неделна вода“ во Велес изби утрово во 9:30 часот, каде гори нискостеблеста дабова шума. Во гаснењето се вклучени екипи од ШС „Бабуна“ и Територијалната Противпожарна Единица од Велес.

Директорот на ДЗС вели дека пожарите се подметнати

Фактор - 24.03.2019

Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Аднан Џафероски тврди дека пожарите кои деновиве беснеат низ државава се подметнати и ги повикува граѓаните, но и институциите да бидат поодговорни и превентивно да дејстуваат за да се спречи ...

Изгаснат пожарот што беснееше кај Манастирец

Макфакс - 24.03.2019

Пожарот кој вчера во 13 часот изби во атарот на селото Манастирец на место викано Солинари во правец кон место викано Љубаш, утрово бил целосно локализиран, соопшти МВР. Во гаснењето на пожарот биле ангажирани ШС Бор Кавадарци, Територијалната ...

Пожар на отворен простор во Берово, Свети Николе, Тетово

Скопје1 - 24.03.2019

На 23.03.2019 година околу 15,25 часот било пријавено дека во Берово настанал пожар во атарот на с.Ратево кај место викано “Три Реки“, при што била опожарена млада борова шума. На местото на настанот упатени се екипи од Територијалната противпожарна ...

Зголемен бројот на пожари во Дебарско

MakPress - 25.03.2019

Бројот на пожарите во Дебарско е рапидно зголемен. Само вчера, Територијалната противпожарна единица интервенирала во гаснење на три големи пожари. -Пожарите беа во атарот на селата Коњаре и Бомово, како и покрај брегот на Дебарско Езеро.

Голем шумски пожар близу РЕК „Осломеј“ во Кичево

1tv - 24.03.2019

Голем шумски пожар, што гори од синоќа, се уште е активен во северниот регион на општина Кичево, во близина на РЕК „Осломеј” до селото Жубрино. Гори нискостебласта шума, а на терен активни се локалниот центар за справување со кризи и противпожарните ...

Гори млада борова шума кај Берово

еМагазин - 24.03.2019

На 23.03.2019 година околу 15,25 часот било пријавено дека во Берово настанал пожар во атарот на с.Ратево кај место викано “Три Реки“, при што била опожарена млада борова шума, информира МВР.

Гори нискостеблеста шума во липковско и кумановско

Н.Македонија - 25.03.2019

Екипите на кумановската подружница на „Македонски Шуми“, утрово со две екипи на вработени се обидуваат да го локализираат пожарот што избувна вчера попладне во липковско, кај селата Руница, Думановце, Белановце и Брест.

ВИДЕО: Критична е ситуацијата со пожарите во кавадаречко, оганот се шири кон градот

Либертас - 23.03.2019

Голем пожар беснее во кавадарeчкото село Манастирец, а пожар има и во соседното село Трстеник. Пожарот не е стигнат до боровата шума, а изгорено е големо пространство со смрека и друг вид шума.

Изгаснати пожарите во велешко

Телма - 25.03.2019

Доцна синоќа околу 21 часот целосно беше изгаснат големиот шумски пожар во близина на Богомила и спасен манастирот кај месноста викана „Неделна вода“. Во гаснење на овој пожар кој избувна вчера претпладне, а во кој гореа високи смреки и трња, беа ...

Џаферовски: Пожарот во кавадаречко ставен е под контрола

24Инфо - 23.03.2019

Џаферовски: Пожарот во кавадаречко ставен е под контрола Неофицијално, околу 80 хектари сува трева и ниско стеблеста шума се опожарени од пламените јазици што веќе 9 часа беснеат на месноста Манастирец.

Во околината на Велес попладнево избувнаа два нови пожари

Опсервер - 23.03.2019

Попладнево во велешко избувнаа уште два нови пожари. Едниот над реката Тополка на неколку километри од Велес, а вториот над манастирот кај велешкото село Оморани. Како што информираат за МИА од ТППЕ Велес, во пожарот над Тополка гори сува трева, но ...