TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рапидно расте бројот на заболени од мистериозниот вирус во Кина, досега починаа шестмина

Канал5 - 21.01.2020

Шест лица починале како последица на новиот корона вирус во Кина. Билансот на заразени според податоците на кинеските медицински власти се зголемил, до сега заразени се над 290. Поради алармантноста на ширењето на вирусот Светската здравствена ...

Прв случај на новиот коронавирус во Тајван

Фокус - 21.01.2020

Тајван денеска соопшти дека го регистрирал првиот случај на новиот коронавирус, пренесоа светските агенции. Заболувањето е дијагностицирано кај 55-годишна Тајванка, која вчера се вратила од кинескиот град Вухан, каде заразата беше откриена првпат во ...

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Макфакс - 21.01.2020

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата. Проверките се вршат поради сомневање дека ќе бидат пронајдени луѓе што го имаат новиот корона вирус за кој ...

Kинескиот коронавирус не влегол во ЕУ

+инфо - 21.01.2020

Речиси 300 лица се заразени од овој вирус од крајот на декември до денеска, од кои шест лица починаа. Засега нема потврдени случаи од заболени од кинескиот коронавирус во земјите на Европската Унија, но Комисијата од блиску го следи развојот на ...

Авионот не смее да полета додека сите патници не ја измерат температурата: Паника во Кина поради новиот вирус

Точка - 21.01.2020

Овој вирус има слични симптоми како кај воспаление на белите дробови, зголемена температура и кашлица, болки во градите, но за него се знае многу малку. Во Кина до денес е потврдено дека 258 луѓе се заразени од новиот облик на коронарвирусот, а шест ...

Поради страв од корона вирусот, Србија ги повика граѓаните да не патуваат во Кина

Слободен Печат - 21.01.2020

Сепак, министерот ги повика сите во Србија без итна потреба да не одат во областите каде што се има појавено корона вирусот, чии симптоми се треска, малаксалост и отежнато дишење. Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, изјави денеска дека ...

Русија ќе развие тест за новиот корона вирус до февруари

Макфакс - 21.01.2020

Центарот за стратешко планирање и управување со медицински и биолошки здравствени ризици при руското Министерство за здравство следниот месец ќе ја заврши својата работа на развојот на тест за предвремено откривање на новиот корона вирус 2019-нКоВ, ...

Србија се подготвува за корона вирусот, апелира да не се патува каде што има зараза

Макфакс - 21.01.2020

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, изјави дека нема место за паника во Србија за новиот корона вирус што се појави во Кина кон крајот на минатата година, а од кој починаа повеќе од 200 луѓе досега, но дека ќе биде зајакната контролата ...

СЗО: Корона вирусот ќе се прошири во Кина, но и во други држави

+инфо - 21.01.2020

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека новиот коронавирус во следниот период најверојатно ќе се прошири и во другите делови од Кина и можеби и во други земји. – Во следните денови треба да се очекуваат повеќе случаи во другите ...

СЗО: Вирусот ќе се прошири и во другите делови на Кина

Макфакс - 21.01.2020

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека новиот корона вирус, најверојатно, ќе се прошири и во другите делови на Кина и евентуално во други земји во наредниот период. „Треба да се очекуваат повеќе случаи во другите делови на Кина ...

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вирусот од Кина ќе се рашири во други земји!

Фактор - 21.01.2020

Светската здравствена организација соопшти денеска дека новиот корона вирус најверојатно ќе се прошири во другите делови на Кина и евентуално во други земји во наредниот период. „Се очекуваат повеќе случаи во другите делови на Кина и веројатно во ...

Четврта смрт од коронавирусот во Кина, СЗО свика итен состанок

МКД - 21.01.2020

Светската здравствена организација ќе одржи вонреден состанок на експертска комисија за да утврди дали новиот вирус што ја зафаќа Кина треба да биде прогласен за глобална закана, откако кинеските здравствени власти потврдија дека смртоносниот ...

Брзо расте бројот на заразени од корона вирусот во Кина

Слободен Печат - 21.01.2020

Кинеската национална здравствена комисија потврди дека новиот коронавирус, што предизвикува пневмонија, се пренесува од лице на лица и дека на тој начин се заразени одредени припадници на медицинскиот персонал.

Вирусот во Кина: Потврдена и четвртата жртва, потврдено пренесувањето од човек на човек

Локално - 21.01.2020

Четврто лице во Кина почина од новиот коронавирус кој брзо се шири, а властите потврдија дека може да се пренесе од човек на човек. 89-годишен маж е последната жртва на вирусот, што предизвикува еден вид пневмонија.

Во Кина четврти смртен случај од новиот вирус

Р.С.Европа - 21.01.2020

Четири лица умреле откако биле заразени со новиот респираторен вирус. Досега со него биле инфицирани околу 220 луѓе во неколку кинески провинции, како и во Тајланд, Јапонија и Јужна Кореа.

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус, ставен e во карантин

Макфакс - 21.01.2020

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија најверојатно се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус и дека пациентот е ставен во карантин. Се работи за маж, чиј идентитет засега не се открива, неодамна се ...

Новиот вирус во Кина ја зеде четвртата жртва, потврдено е дека се шири со контакт

ММС - 21.01.2020

Новиот вирус во Кина ја зема четвртата жртва и рапидно се шири низ земјата, а официјални лица потврдија дека се пренесува со контакт меѓу луѓето. Последна жртва на вирусот е 89 годишен човек кој предизвикува пневмонија.

СЗО свика итен состанок поради корона вирусот

Макфакс - 21.01.2020

Светската здравствена организација (СЗО) утре ќе одржи вонреден состанок, со цел да се процени дали треба да прогласи меѓународна вонредна состојба поради појавата на новиот вирус во Кина.

Четири лица починаа во Кина од корона вирусот

Макфакс - 21.01.2020

Во Кина досега од новиот тип коронавирус инфицирани се над 200 лица, а четири лица починале. Најмногу заразени има во провинцијата Вухан, каде беше регистриран и првиот случај, но вирусот е проширен од надвор од неа.

Што се коронавируси, како се шират и кои се мерки на заштита?

Gostivarpress.mk - 21.01.2020

Светската здравствена организација во среда ќе одржи вонреден состанок на кој ќе се дискутира дали треба да прогласи меѓународна вонредна состојба поради појавата на новиот корона вирус во Кина, кој однесе четири човечки животи.

Корона вирусот ги “заразува” и азиските берзи

Банкарство.мк - 21.01.2020

Епидемијата на корона вирусот во Кина особено во екот на подготовките за прослава на Кинеската лунарна нова година внесе големи грижи за азиските пазари на капитал. Речиси сите берзи и главни индекси на премиум акции бележат пад од 1 до 2% што во ...

Итен состанок на СЗО за смртоносниот вирус!

Магазин - 21.01.2020

Вирусот за прв пат се појавил во градот Вухан, каде биле заразени 200 лица, а потоа се прошири и во други градови, вклучително и во Шангај и Пекинг. Вирусот се има проширено и надвор од Кина, а досега помал број на регистрирани случаи се потврдени ...

Четири жртви на вирус во Кина, дали на светот му се заканува епидемија?

Expres - 21.01.2020

Светската здравствена организација ќе одржи состанок на Стручниот комитет за итни случаи по појавата на коронавирус во Кина. Се очекува Светската организација да донесе одлука дали епидемијата на смртоносен вирус во Кина претставува вонредна ...

Азиски берзи: Остар пад поради ширењето на корона вирусот

Курир - 21.01.2020

На азиските берзи вредноста на акциите нагло се намалија бидејќи инвеститорите стравуваат од ширењето на корона вирусот во Кина и пошироко, и тоа може негативно да влијае врз економиите во регионот.

Колку треба да бидеме загрижени поради кинескиот вирус?

МКД - 20.01.2020

Вирус претходно непознат за науката предизвикува тешка болест на белите дробови во кинескиот град Вухан, а е откриен и во уште две земји. За три лица се знае дека починале од вирусот, кој се појави во градот во декември.

Кина: Четврти смртен случај од корона вирусот

Курир - 21.01.2020

Четврто лице почина од новиот тип коронавирус во Кина, соопштија локалните власти утрово. Во Вухан, каде беше регистриран и првиот случај, почина 89-годишник. Инфицирани се повеќе од 200 луѓе.

СЗО свика итен состанок поради вирусот убиец од Кина, можно прогласување на меѓународна вонредна состојба

Курир - 21.01.2020

Светската здравствена организација (СЗО) за в среда свика вонреден состанок за да процени дали треба да прогласи меѓународна вонредна состојба поради појавата на новиот вирус во Кина. Агенцијата на ОН го најави состанокот откако експертите потврдија ...

СЗО свика вонреден состанок поради мистериозниот вирус од кого стотици заболеа во четири држави

Канал5 - 20.01.2020

Светската здравствена организација (СЗО) свика вонреден состанок во среда за да процени дали треба да прогласи меѓународен итен случај во Кина поради појавата на мистериознито нов вирус. Агенцијата на ООН го свика состанокот откако експертите ...

Потврден преносот на новиот мистериозен вирус од човек на човек

МКД - 20.01.2020

Стручен тим на кинеската Национална комисија за здравје потврди дека се случил пренос на новиот коронавирус од човек на човек, објави денес кинеската државна новинска агенција Синхуа. Стручниот тим потврдил и дека е заразен медицински персонал, се ...

СЗО свика итен состанок за вирусот сличен на САРС

Р.С.Европа - 20.01.2020

Светската здравствена организација свика итен состанок поради вирусот кој се шири во Азија, а е сличен на САРС. Состанокот на СЗО ќе се одржи во Женева в среда за да утврди дали да се прогласи „здравствен итен случај од меѓународна грижа“, што ретко ...

Новиот вирус се пренесува од човек на човек, потврдија Кинеските власти

Сакам да кажам - 20.01.2020

Кинеските власти потврдија дека новиот вирус што се појави во земјата може да се пренесе од човек на човек, откако бројката заболени станала тројно поголема викендов. Досега се потврдени повеќе од 200 случаи, главно во Вухан, каде што вирусот првпат ...

Потврдено: Новиот мистериозен вирус се пренесува од човек на човек

Канал5 - 20.01.2020

Експертски тим од кинеската Национална здравствена комисија потврди дека се случила нова трансмисија на коронавирусот од човек на човек, наведува кинеската државна новинска агенција Ксинхуа.

Кинезите конечно ја признаа епидемијата на опасниот вирус: Се пренесува од човек на човек

Press24 - 20.01.2020

Кинеската национална здравствена комисија потврди денеска дека новиот коронавирус, кој предизвикува воспаление на белите дробови, се пренесува од лице на лице и дека заразил поедини припадници на медицинските работници, пренесува официјалната ...

ПОТВРДЕНО: Кинескиот мистериозен вирус се пренесува од човек на човек

Pedijatar.mk - 20.01.2020

Џонг Наншан, експерт за респираторни заболувања и шеф на тимот на здравствената комисија која ја истражува епидемијата, потврди два случаи на зараза во кинеската провинција Гуангдонг, кои настанале поради пренос на вирусот од човек на човек ♦♦♦♦♦♦♦ ...

Вирусот во Кина се шири, заболени 200 лица

Глас на Америка - 20.01.2020

Според официјалните кинески здравствени лица, во последните три дена се регистрирани нови 136 лица заразени од корона вирусот Според официјалните информации од кинеските здравствени институции, во градот Вухан се регистрирани нови 163 случаи на ...

Кинескиот претседател: Итно мора да се спречи ширењето на корона вирусот

Макфакс - 20.01.2020

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг изјави дека земјата одлучно ќе го спречи ширењето на новиот корона вирус, од кој досега починале три лица во земјата, јави телевизијата. „Животот и здравјето на луѓето треба да бидат врвен приоритет и ширењето на ...

Се шири новиот респираторен вирус во Кина

Р.С.Европа - 20.01.2020

Властите во Кина денеска соопштија дека мистериозниот респираторен вирус се шири низ повеќе места и дека викендов се пријавени нови 139 случаи од кои тројца починале. Се уште не се знае изворот на вирусот сличен на САРС.

Коронавирусот се прошири и во Пекинг, пријавени 139 нови случаи

МКД - 20.01.2020

Мистериозниот вирус сличен на САРС се прошири низ Кина, вклучително и во Пекинг, со што се зголемија стравовите од голема епидемија ширум земјата, додека милиони почнуваат да патуваат за лунарната нова година, јави Гардијан .

Што знаеме за коронавирусот и дали треба да бидеме загрижени?

Н.Македонија - 20.01.2020

Еј-би-си Автор: Тиган Тејлор Минатиот месец, докторите забележаа нов тип на вирусна пневмонија со симптоми на треска, кашлање и тешкотии во дишењето кај вработените и посетителите на пазарот за морска храна во предградието на градот Вухан во Кина.

Си: Кина ќе ја сузбие епидемијата предизвикана од коронавирусот

+инфо - 20.01.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска изјави дека Пекинг ќе го спречи ширењето на епидемијата на воспаление на белите дробови предизвикано од коронавирусот. – Животот и здравјето на луѓето треба да бидат приоритет и ширењето на епидемијата треба ...

Новиот коронавирус во Кина: Бројот на случаи расте како инфекцијата се шири во Пекинг

Panacea.mk - 20.01.2020

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Кина тројно се зголеми во последните 72 часа, при што истиот се шири од Вухан во другите поголеми градови. Б ројот на заразени со новиот коронавирус во Кина тројно се зголеми во последните 72 часа, при што ...

Јужна Кореја го потврди првиот случај на коронавирус

Нетпрес - 20.01.2020

Јужна Кореја во понеделникот го потврди првиот случај на новиот коронавирус кој се појави во Кина, објави Центарот за контрола и превенција на болестите KCDC во Сеул. Пациентот е 35-годишна жена, жителка на кинескиот град Вухан, која во неделата ...

ЕПИДЕМИОЛОЗИТЕ ОБЈАСНУВААТ: Што треба да знаете за новиот коронавирус? Дали е во прашање “роднина“ на САРС и има ли ...

Panacea.mk - 20.01.2020

Коронавирусите кај луѓето најчесто доведуваат до заболувања на горните дишни патишта (обична настинка) и/или појава на гастроинтестинални симптоми. Потешки клинички слики на болеста главно се регистрираат кај доенчиња, постари лица и лица со ослабен ...

Во Кина сè повеќе заразени, а новиот коронавирус се шири и во другите градови - досега забележани се 3 смртни случаи

Точка - 20.01.2020

Кина денес соопшти дека дошло до нагло зголемување на бројот на заразен илуѓе од новиот коронавирус, вклучувајќи ги и првите заболени во главниот град Пекинг. Овие податоци се поклопуваат со периодот кој е окарактеризиран како “најпрометен“ во таа ...

Трет смртен случај од кинескиот вирус и 140 нови заболени, регистрирани случаи и надвор од Кина

Курир - 20.01.2020

Кина соопшти дека е регистриран трет смртен случај и 139 нови заразени со запаление на белите дробови поврзано со корона вирусот, и потврди дека вирусот се проширил и во Пекинг. Со ова бројот на регистрираните случаи на болеста достига 201, а 170 ...

Кина трага по индиции за новиот вирус и ги засилува превентивните мерки

Р.С.Европа - 19.01.2020

Кинеските власти денеска соопштија дека сè уште не го идентификувале изворот на новиот респираторен вирус кој ги зголеми стравувањата од меѓународна криза. Националната здравствена комисија на Кина соопшти дека ќе спроведат строги превентивни мерки ...

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Макфакс - 19.01.2020

Кинеската национална комисија за здравствосоопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се огласи за првпат од почетокот на епидемијата кон крајот на декември.

Нови случаи на коронавирусот во Кина

MakPress - 19.01.2020

Седумнаесет нови случаи на воспаление на белите дробови предизвикано од новиот коронавирус регистрирани се во централниот дел на Кина. Досега во градот Вухан идентификувани се 62 пациенти инфицирани со коронавирусот, од што веќе двајца починаа, а ...

Новиот вирус во Кина може да се контролира, но изворот не е познат

USB - 19.01.2020

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се огласи за првпат од почетокот на епидемијата кон крајот на декември.