TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кина ќе биде единствената што ќе доживее раст: проценка на ММФ за големите економии

Локално - 17.10.2020

Кина ќе биде единствената голема економија што ќе забележи раст годинава, додека поголемиот дел од светот ќе почувствува длабока рецесија поради пандемијата на коронавирусот, објави Меѓународниот монетарен фонд.

Каде е Македонија во глобалната рецесија

Н.Македонија - 17.10.2020

Затвoрањето на економијата и ограниченото движење поради ширењето на ковид-19 ја предизвика најдлабоката индуцирана рецесија на македонската, но и на светската економија. Според октомвриската прогноза на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), ...

Каде е Македонија во глобалната рецесија

Скопје инфо - 17.10.2020

Затвoрањето на економијата и ограниченото движење поради ширењето на ковид-19 ја предизвика најдлабоката индуцирана рецесија на македонската, но и на светската економија. Според октомвриската прогноза на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), ...

ММФ уште еднаш ги подобри изгледите за Србија: пад на БДП од – 1,5, а не – 2,5 отсто

Независен - 16.10.2020

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денес официјално потврди дека повторно ја подобрил прогнозата за бруто домашниот производ на Србија за 2020 година и сега проценува пад од минус 1,5 процент, а не минус 2,5 отсто како што се предвидува во есенскиот ...

ММФ – Значителни несигурности во светската економија

Алсат-М - 16.10.2020

Меѓународниот монетарен фонд на виртуелниот состанок најави „значителни несигурности“ што може да го попречат глобалното економско закрепнување од пандемијата. Главната директорка на ММФ, Кристалина Георгиева рече дека сегашната криза е „како никоја ...

Заев и ММФ со различни математики, за премиерот пад на економијата годинава од 4,4 проценти, според ММФ пад од 5,4 ...

Република - 16.10.2020

Економијата тоне се подлабоко и подлабоко. ММФ и премиерот Зоран Заев со различни прогнози. Заев најавува пад на економијата од 4,4 проценти, наспроти прогнозите на Меѓународниот монетарен фонд, кои предвидуваат намалување на бруто домашниот ...