TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уставниот Суд ја стопираше одлуката за распуштање на Собранието

Телма - 18.05.2016

Стопирани се сите дејствија што произлегуваат од Одлуката за распуштање на Собранието, вклучувајќи ја Одлуката за распишување избори на петти јуни и изборните дејствија што ги презема Државната изборна комисија.

Уставниот суд ги замрзна изборите и изборната кампања

Правдико - 18.05.2016

Уставниот суд на денешната седница, покрај одлуката за поведување на постапка за оценување на уставноста на распуштањето на Собранието, донесе и времена мерка со која ги замрзна сите активности кои произлегуваат од спорните одлуки за распуштање на ...

Уставниот суд едногласно: Запираат сите изборни дејствија

Нова ТВ - 18.05.2016

Уставниот суд денеска едногласено донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејствија. Судот изрази сомнеж за уставноста на актот со кој се изгласало распуштање на Собранието со одложено дејство и следната недела ќе донесе конена одлука дали ...

Уставните судии ја прифатија иницијативата на ДУИ за распуштање на Собранието

24 Вести - 18.05.2016

Едногласно и експресно, уставните судии ја прифатија иницијативата на ДУИ со која се бара да се преиспита уставноста на распуштањето на Собранието и распишувањето на изборите. Судот истотака изрече времена мерка за сите дејствија кои произлегуваат ...

(ОБНОВЕНО) Уставниот суд ја прифати иницијативата за оцена на уставноста на распуштањето на Собранието и издаде ...

Академик - 18.05.2016

Како што појаснуваат од Судот, ова значи дека актите и дејствијата што произлегуваат од овие одлуки треба да се запрат. Уставните судии едногласно донесоа одлука Уставниот суд да поведе постапка за оценување на уставноста на Одлуката за распуштање ...

Гошева: Атакот на влезот е доказ дека некој не сака Судот да работи

Нова ТВ - 18.05.2016

Уставниот суд денеска ја започна расправата по Иницијативата на ДУИ за испитување на уставноста на распуштањето на Собранието. Утрово влезот во Уставниот суд е обоен во боите на Шарената револуција, а под таблата има графите Протестирам.

Уставните судии едногласно ги прекинаа сите изборни дејства

МКД - 18.05.2016

Иницијативата на пратеникот на ДУИ Талат Џафери за испитување на уставноста и законитоста на одлуката за распуштање на Собранието, Уставниот суд ја прифати без ниту еден глас против. До конечната одлука, Уставниот суд изрече и времена мерка за ...

Али Ахмети на ФБ ја поздрави одлуката на Уставниот суд

Телма - 18.05.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на својот Фејсбук профил ја поздрави одлуката на Уставниот суд. Тој посочи дека ваквиот чин е прв чекор во разрешувањето на политичката криза во ...

Гошева: Ќе направам преседан и ќе ја прифатам иницијативата

Телма - 18.05.2016

На седницата на Уставниот суд кој се одржува во моментов претседателката на судот, судиката Елена Гошева рече дека ќе направи преседан и ќе ја прифати иницијативата на ДУИ за преиспитување на законитоста на одлуката за распуштање на собранието.

Обоен Уставниот суд, претседателката Гошева се жали на притисок

Фокус - 18.05.2016

Пред да започне расправата за иницијативата на ДУИ за испитување на уставноста на распуштањето на Парламентот која беше прифатена, зградата на Судот беше обоена од Шарената револуција. Пред да започне расправата за иницијативата на ДУИ за испитување ...

Ахмети jа поздрави одлуката на Уставниот суд

+инфо - 18.05.2016

Ова е прв чекор во разрешувањето на политичката криза во земјава, порача лидерот на ДУИ. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на својот Фејсбук профил ја поздрави одлуката на Уставниот суд. „Ја поздравувам одлуката на Уставниот суд која е прв чекoр во ...

Ахмети ја поздрави одлуката на Уставниот суд

А1 On - 18.05.2016

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја поздрави одлуката на Уставниот суд со која, како што наведува на неговиот Фејсбук профил, ќе се овозможи повторно заседание на Собранието.

Ахмети преку Фејсбук ја поздрави одлуката на Уставниот суд

Либертас - 18.05.2016

Али Ахмети преку својот Фејсбук профил реагираше на одлуката на Уставниот суд: Ја поздравувам денешната одлука на Уставниот суд да се овозможи враќање на Собранието, како прв чекор, неопходен за решавање на сериозната политичка криза.

Уставниот суд ги запре изборите, Вељаноски треба да го свика собранието

Сакам да кажам - 18.05.2016

Уставниот суд штотуку донесе времена мерка со која се запираат од извршување сите активности на ДИК околу одржувањето на изборите на 5 јуни, како и запирање на почнати изборни кампањи. Времената мерка ја донесе откако едногласно 9-мината уставни ...

Уставен суд прифати да ја преиспитува уставност на распуштањето на собранието

Капитал - 18.05.2016

На седницата на Уставниот суд кој се одржува во моментов претседателката на судот, судијката Елена Гошева рече дека ќе направи преседан и ќе ја прифати иницијативата на ДУИ за преиспитување на законитоста на одлуката за распуштање на собранието, ...

Ахмети: Уставниот суд денеска донесе правилна одлука

Локално - 18.05.2016

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети ја поздрави денешната одлука на Уставниот суд, посочувајќи дека станува збор за прв, неопходен чекор во решвањето на политичката криза.

Уставниот суд ги запира дејствата за изборите на 5 јуни

+инфо - 18.05.2016

Ссуд едногласно одлучи да ја преиспитува уставноста на двете одлуки поврзани со распуштање на Собранието. Уставниот суд едногласно одлучи да ја преиспитува уставноста на двете одлуки поврзани со распуштање на Собранието и донесе времена мерка со ...

Уставниот суд денеска ќе реши дали Собранието може да заседава

МКД - 18.05.2016

Уставните судии денеска во 9 часот ќе ја почнат седницата на која ќе расправаат за Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

Уставниот суд обоен, за Гошева ова е притисок

Фактор - 18.05.2016

Влезот на Уставниот суд утрово е обоен од претставници на „Шарената револуција“. На ѕидот има графит на кој пишува „Протестирам“, а околу влезот на судот има балони. Од Уставен рекоа дека ова е притисок и атак врз Судот.

Уставниот суд едногласно ја прифати иницијативата на ДУИ, стопирани дејствијата за изборите на 5 јуни

Либертас - 18.05.2016

Уставниот суд едногласно ја прифати иницијативата на ДУИ, која ја поднесе пратеникот Талат Џафери, со која се оспорува одлуката како против уставна одлуката за распуштање на Собранието, пренесе Телма .

Уставниот суд ја прифати иницијативата на ДУИ

Фокус - 18.05.2016

Уставните судии ја прифатија иницијативата на ДУИ со која се бара да се преиспита уставноста на распуштањето на Собранието и распишувањето на… Уставните судии ја прифатија иницијативата на ДУИ со која се бара да се преиспита уставноста на ...

ИЗБОРИТЕ ПРЕД ОДЛОЖУВАЊЕ: Уставниот суд идната недела ќе ја донесе конечната одлука

Телеграф - 18.05.2016

Доколку Уставниот суд донесе конечна одлука дека распуштањето на Собранието е противуставно, пратениците ќе можат без никаков проблем да се соберат Уставниот суд донесе привремена мерка за запирање на сите уставни дејствија.

Уставниот суд ги стопира парламентарните избори

А1 On - 18.05.2016

Уставните судии утрово едногласно се изјаснија да поведат постапка за оценување на уставноста на одлуката на самораспуштање на Собранието, според предлогот на пратеникот Талат Џафери од ДУИ.

Одлучено: Гошева ќе направам преседан и ја прифаќам иницијативата!

Локално - 18.05.2016

До конечна одлука на судот е изречена времена мерка, што значи стопирање на сите дејствија кои произлегуваат од оспорената одлука, вклучувајќи ја и одлуката за распуштање на изборите на 5 јуни и сите преземени изборни дејствија реши предмалку ...

ОДЛУКАТА НЕИЗВЕСНА: Уставниот суд може да ги врати пратениците во Собрание

Телеграф - 18.05.2016

Доколку Уставниот суд ја прифати иницијатива на ДУИ, Собранието ќе може без никаков проблем да се свика и пратениците да ја поништат одлуката за избори на 5 јуни Уставниот суд денеска на седницата која почнува во 9 часот ќе расправа за иницијативата ...

Ахмети на Фејсбук ја поздрави одлуката на Уставен

Стандард - 18.05.2016

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ја поздрави денешната одлука на Уставен суд да се запрат сите изборни дејствија и да се пристапи кон свикување на Собранието и одложување на изборите. – Ја поздравувам денешната одлука на Врховниот суд, која овозможува ...

Уставниот суд донесе времена мерка за одложување на сите изборни активности

Макфакс - 18.05.2016

Уставниот суд ги отвори сите можности за свикување на собраниска седница на која би се одложиле закажаните предвремени парламентарни избори на 5 јуни, откако поведе постапка за оценување на уставноста на Одлуката за распуштање на собранието.

Уставниот суд ги стопира сите изборни дејствија

Канал5 - 18.05.2016

Уставниот суд ја прифати иницијативата на ДУИ за преиспитување на одлуката за распуштање на собранието и едногласно донесе решение за времена мерка со која ги стопира сите активности околу изборите и работата на Државната Изборна Комисија.

Шарена Револуција порачува на Уставниот суд: ЗАСТАНЕТЕ НА СТРАНАТА НА ПРАВДАТА!

Фактор - 18.05.2016

Јавно обраќање на #Протестирам и #ШаренаРеволуција до судиите на Уставниот суд на Република Македонија: Судии, денес, ќе треба да одлучите дали да поведете постапка по иницијативата за преиспитување на уставноста на Одлуката за распуштање на ...

Уставниот суд денеска го враќа парламентот

Локално - 18.05.2016

Уставниот суд денеска застанува на страната на граѓаните и уставноста. Барем такви се неофицијалните најавите дека тоа ќе биде првиот чекор за излез од кризата која ја носи Македонија кон амбисот.

Уставен суд донесе времена мерка за запирање на сите изборни дејства

МРТ - 18.05.2016

Судиите одлучија да поведат постапка и донесоа времена мерка за запирање на сите дејствија, што произлегуваат од одлуката, вклучувајќи и за распишување избори на 5-ти јуни. Уставниот суд едногласно ја ја прифати иницијативата на ДУИ, за оценка на ...

Трендафил Ивановски: Уставниот Суд ќе го собере Собранието!

Фактор - 18.05.2016

Поранешниот претседател на Уставниот суд Трендафил Ивановски за Фактор оценува дека денеска судот ќе донесе одлука со која ќе овозможи повторно делување на собранието. „Очекувам Уставниот суд да ја прогласи за противуставна одлуката за распуштање на ...

Почна седницата на Уставен за оценување на уставноста за распуштање на Собранието

ТВ21 - 18.05.2016

Почна седницата на Уставниот суд на која се распарава за иницијативата на ДУИ за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието. Во воведниот говор, претседатеката на Уставниот суд, судијката Елена Гошева изјави дека ...

Гошева: Ќе направам преседан и ќе ја прифатам иницијативата

ТВ21 - 18.05.2016

Претседателката на Уставен суд, на седницата која се уште трае рече дека ќе направи преседан и ќе ја прифати иницијативата на ДУИ за преиспитување на законитоста на одлуката за распуштање на собранието.

Уставен денеска расправа за уставноста за распуштање на Собранието

ТВ21 - 18.05.2016

Уставниот суд денеска ќе расправа за иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието. Неофицијално, итноста на прашањето, била причина за промена на агендата за работа на уставните судии.

Уставниот суд ќе пресече, Собранието ќе ги укине аболицијата и изборите на 5 јуни?

+инфо - 18.05.2016

Се очекува Уставниот суд да го пресече јазолот на политичката криза и да ја прифати иницијативата на партијата на Али Ахмети. Иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија е ...

Уставниот суд под стравотен политички притисок да ги одложи изборите

Дневник - 17.05.2016

Дали уставните судии денеска ќе мора под притисок, пред с` политички и однадвор, да ја прифатат инцијативата на ДУИ за поништување на одлуката за распуштање на Собранието? Ова е дилемата што се отвора откако топката за состанување на веќе ...

Ќе му ја отворат ли уставните судии вратата на Вељаноски во законодавниот дом?

24 Вести - 17.05.2016

Исмаил Дарлишта е судијата известител кој се очекува утре на уставните судии да им предложи да ја прифатат иницијативата на Али Ахмети, со која се оспорува уставноста на распуштањето на Собранието и распишувањето на изборите.

Уставниот суд ќе ја спасува „честа“ на Собранието

Утрински - 17.05.2016

Гордана Дувњак Уставниот суд влегува во мисија на спасување на „честа“ на Собранието и на претседателот на парламентот Трајко Вељаноски, кој и натаму тврди дека нема услови за свикување на седница за отповикување на Одлуката за самораспуштање.

Уставните судии ќе решаваат за распуштањето на Собранието

Дневник - 17.05.2016

Одложеното распуштање на Собранието утре ќе се најде пред Уставниот суд, кој ќе треба да пресече дали ќе ја прифати иницијативата на ДУИ за преиспитување на уставноста и законитоста на таа одлука, но и на одлуката за измена на одлуката за распуштање ...

Уставни судии – вие сте на потег!

Репортер - 17.05.2016

Имајки ја предвид суштината на граѓанското општество, во кое главната улога ја има граѓанинот, ваквиот став за Парламентарни избори на 05.јуни.2016 година, како и во услови во кои тоа го потенцираа сите останати политички партии – дека не се ...

Уставниот суд утре ќе ја прифати иницијативата на ДУИ и ќе наложи свикување на Собранието

Press24 - 17.05.2016

Уставниот суд се очекува на утрешната седница да ја прифати иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија доставена од партијата ДУИ, дознава Press24 од добро упатени извори.

Уставен суд го промени дневниот ред, иницијативата на ДУИ експресно на седница

ТВ21 - 17.05.2016

Уставниот суд го промени дневниот ред за утрешната седница. Како единствена точка ја стави иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието, потврди генералниот секретар на Уставниот суд, Оливера ...

Уставниот суд утре ќе заседава по иницијативата на ДУИ за повторно свикување на парламентот

Сител - 17.05.2016

Иницијативата на ДУИ за преиспитување на уставноста на распуштањето на Собранието ќе биде единствена точка на дневниот ред на утрешната седница на Уставниот суд. Ескпресно, по само 4 дена од нејзиното поднесување, уставните судии ја земаат во работа ...

Каракамишева: Уставниот суд треба да ја отфрли иницијативата бидејќи се прогласи за ненадлежен

Lider - 17.05.2016

Уставен суд утре ќе расправа за распуштањето на собранието. Инцијативата е поднесена од страна на ДУИ кои бараа преиспитување на уставноста на одлуката за распуштање на собранието. Дали оваа иницијатива ќе биде прифатена од уставниот суд ? Кои се ...

Уставен суд утре ќе расправа за одлуката за распуштање на Собранието

Канал5 - 17.05.2016

Токму по оваа единствена точка на дневниот ред утре со почеток во девет часот уставните судии ќе расправаат. Иницијативата ја поднесе ДУИ. Од партијата на Ахмети за Канал 5 велат дека утрешниот ден е клучен за надминување на политичката криза.

Уставен суд: Утре расправа за распуштање на Собранието

МРТ - 17.05.2016

Уставниот суд утре ќе расправа за иницијативата на Демократската унија за интеграција за преиспитување на уставноста на одлуката за распуштање на Собранието... Уставните судии ќе ја разгледаат иницијативата за оценување на уставноста на одлуката за ...

ДУИ очекува Уставниот суд да ја прифати иницијативата

Канал5 - 17.05.2016

Од ДУИ очекуваат уставните судии утре да ја прифатат нивната иницијатива со што би отвориле пат за решавање на ...