TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како балканските медиуми пренесоа за големата победа: Вујовиќ полуде! Македонија во пеколна атмосфера во Арена ја сруши ...

МКД - 14.01.2018

„Црвено-жолтите" вчера забележаа голема победа на стартот на Европското првенство и славеa над фаворизираната Словенија, подвигот на избраниците на Раул Гонзалес одекна како бомба на Балканот Македонија го стартуваше ЕП 2018 во Хрватска со голема ...

Вујовиќ се жали на судењето, но ја честита победата на Македонија

Популарно - 14.01.2018

Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ, беше фрустриран од судењето по поразот од Македонија во 1.коло на Европското првенство „Арена Загреб“. – Им го честитам успехот на македонскиот национален тим. Немам приговор на играта на моите избраници.

Коментар: Тивка вода брег рони! Словенците тепаа, но беа „тепани“!

Дерби - 14.01.2018

Од Загреб за „Дерби“, Александар Табаковски Македонија славенички започна на Европското првенство во Хрватска, освојувајќи ја својата шеста победа во историјата против фаворизираната Словенија која на последното Светско првенство во Франција се ...

ЕП - Хрватска 2018: Вујовиќ: Ако е ова судење, јас ја менувам професија

Сител - 14.01.2018

По поразот од Македонија на стартот од шампионатот во Хрватска, селекторот на Словенија Веселин Вујовиќ на прес конференцијата истакна: - Честитки за Македонија за победата. Знам колку македонскиот народ ја посакува победата. Јас сум крив.

Вујовиќ по натпреварот: Изгледа дека и по 43 години во ракометот не ги знам правилата

Спортски - 14.01.2018

Македонија славеше во вчерашниот натпревар против Словенија и така со победа (25:24) го започна Европското првенство во Хрватска. Мора да истакнеме дека нашите момци ја совладаа репрезентацијата која на последното Светското првенство стигна до ...

Вујовиќ: После 43 години поминати во ракометот, јас не ги знам правилата

SportMedia - 14.01.2018

Селекторот на Словеија, Веселин Вујовиќ, веднаш по мечот за македонските медиуми изјави дека Македонија заслужено победила и дека клучна била нашата серија од 7:0, направена на крајот од првото и почетокот на второто полувреме.

Вујовиќ: Ако ова судење е добро, јас не разбирам ракомет веќе 45 години

Шеталиште - 14.01.2018

Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ, иако и честиташе на Македонија за денешната победа во арената во Загреб, не ја пропушти шансата вината за неуспехот да ја побара кај судиите од Романија.

„Јутарњи“: Киро и Македонците победија, Вујовиќ полуде

Курир - 14.01.2018

„КАКВО ШОУ! Најлудиот натпревар на првенството во преполната Арена, Киро и Македонците во инфарктна завршница до победа, Вујовиќ полуде на судиите и делегатите“. Со овој наслов, хрватски „Јутарњи лист“ го најавува текстот за големата победа на ...

ФОТО: Еве што пишуваат балканските медиуми за победата на Македонија

Курир - 14.01.2018

„Одлична атмосфера, Македонија во Загреб ја изненади Словенија на Вујовиќ“ – хрватски Вечерњи лист. „СПЕКТАКЛ ВО АРЕНА: Македонците во фантастична стмосфера ги изненадија Словенците“- хрватски Индекс.

Вујовиќ: Судиите ме тераат да го напуштам ракометот и да станам рудар!

МКД - 13.01.2018

Веселин Вујовиќ и ја честита победата на Македонија, но го искриткува судењето за кое вели дека било на штета и на двете селекции. Словенија не го почна првенството како што очекуваше, падна пред македонските ракометари, а нивниот селектор Веселин ...

По средбата во Загреб: Раул скромен, Вујовиќ бесен

РК Металург - 13.01.2018

По историската средба со Словенија, своите изјави двајцата тренери ги дадоа во различно расположение. Македонскиот селектор Раул Гонзалез, секако задоволен од победата, остана приземен и зборуваше без еуфорија: “ Ја победивме Словенија и сега имаме ...

Вујовиќ ја презема вината, но потоа „го избриша подот“ со судиите!

Дерби - 13.01.2018

Од Загреб за „Дерби“, Александар Табаковски Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ, со брутален медиумски напад врз судиската двојка од Романија побара образложение за поразот што неговите избраници го претрпеа од Македонија.

На Вујо му пречеа судиите - не биле навикнати на нив!

Sport 1 - 13.01.2018

Поранешниот тренер на Вардар и словенечки селектор Веселин Вујовиќ не проушти шанса да се пожали на судењето и критериумот кој го наметнала романската двојка, но посочи дека Македонија заслужено ја победи Словенија (25-24) во денешниот меч од првото ...

Вујо: Ако ова судење биде оценето како позитивно, јас ќе ја сменам професијата

Gol.mk - 13.01.2018

Вујовиќ: Ако ова судење биде оценето како позитивно, јас ќе ја сменам професијата Поранешниот македонски селектор Веселин Вујовиќ на прес-конференцијата по натпреварот приреди свое добро познато шоу и повеќе зборуваше за судиите, отколку за самиот ...

Вујо ќе стане рудар: Мислев дека ги знам правилата, но…

Екипа - 13.01.2018

Веселин Вујовиќ имаше свое шоу на прес-конференцијата по мечот, посочувајќи ги судиите како главни виновици за конечниот исход. „Честитки на Македонија за заслужената победа, знам колку им значи на овие ракометари, на цела македонска јавност и мило ...

Македонија ја совлада Словенија – Лазаров: Ја урнавме гранитната одбрана на Вујовиќ

ТВ21 - 13.01.2018

Со резултат 25:24 Македонија ја декласираше Словенија, актуелниот освојувач на бронзата од последно Европско првенство. Раул Гонзалез изјави дека оваа победа влева надеж за понатаму. „Се чувствуваме како да играме дома, во Македонија.

Вујовиќ спортски го призна поразот: Македонија ја заслужи оваа победа!

Gol.mk - 13.01.2018

Можеби мал број на ракометни љубители веруваа дека Македонија ќе ја „тресне“ Словенија на стартот на ЕП во Хрватска, но момците на Раул Гонзалез одиграа за чиста десетка и заслужено славеа победа над третата светска сила.

ФОТО: Словенците вечерва: Четата на Вујо мораше да го признае поразот од моќната МАКЕДОНИЈА!

Спортклуб - 13.01.2018

Сигурно дека Словенија која е трета репрезентација на последното Светско првенство во ракомет ја гледаа како фаворит во дуелот со Македонија, но понекогаш во спортот Давид може да го победи Голијат.

Вујо: Чуден начин на судење, но и честитам на Македонија на победата!

Екипа - 13.01.2018

Сосема очекувано Веселин Вујовиќ беше разочаран по поразот од Македонија од 25-24 на стартот од Европското првенство во Хрватска. Популарниот „Вујо мајсторе“ по финишот реагираше на записничката маса за судењето, истото коментирајќи го и во својата ...

Вујовиќ: Никако да го сфатиме овој чуден судиски критериум

Дерби - 13.01.2018

Веселин Вујовиќ не можеше да го сокрие разочарувањето од поразот на неговата репрезентација од Македонија, а во својата прва изјава по средбата во Загреб истакна дел од причините за поразот.

Вујовиќ: Заслужена победа на Македонија

SportMedia - 13.01.2018

Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ беше разочаран од поразот, но машки призна дека Македонија беше подобар тим на теренот на „Арената“ во Загреб. Според популарниот Вујо, клучно била серијата од 7:0 што Македонија ја направи на крајот од ...

ВУЈОВИЌ: Судиите не збунија, но Македонија заслужено победи

Спортклуб - 13.01.2018

Поранешниот македонски селектор, сега на клупата на Словенија, Веселин Вујовиќ спортски го призна поразот во првото коло од Европското првенство. “Пред крајот на првото и почетокот на второто полувреме дозволивме Македонија да направи голема разлика ...

Словенците пукнаа од мака од радоста на Македонија и Фалангата (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.01.2018

Не можеа да се помират кутрите Словенците од нашата победа во натпреварот против нив, па ќе пукнеа од мака кога нашите ракометари го славеа триумфот со македонските навивачи. Нивниот селектор Веселин Вујовиќ го напушти теренот неколку секунди по ...

Веселин Вујовиќ: Ако јас не ги знам правилата тогаш подобро е да сум рудар

24 Ракомет - 13.01.2018

Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ после средбата против Македонија и поразот од 24:25 имаше интересна изјава на прес-конференцијата. Тој нема замерки за ракометарите, но затоа искажа критики кон судиите од коишто никако не е задоволен за она ...

(ВИДЕО) Вујо побара од своите да не не вратат во живот, ама – не вратија!

Спортклуб - 13.01.2018

Непосредно пред крајот на првото полувреме, при еден тајм-аут Веселин Вујовиќ грмеше на своите ракометари да не дозволат Македонија да се врати во игра. А, тие – не само што не вратија, туку и ни дозволија на почетокот од второто полувреме да ...

2.000 грла подготвени за „Излези момче“: Вујовиќ нервозен, почнува Балканската ракометна битка

Спортски - 13.01.2018

Десетина минути до стартот на првиот меч за нашата ракометна селекција во Загрев. 2000 грла ќе се обидат да бидат играч плус на теренот за македонската селекција. Фановите се забавуваа одлично во текот на целиот ден, а сега е време за навивање.

Вјуо го призна поразот: Македонија ја заслужи победата!

Република - 13.01.2018

Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ, го призна поразот и им ја честита победата на македонските ракометари кои вечерва во Загреб ја совладаа Слвоенија со 25-24 (11-11) во првиот меч од 1. коло на ЕП кое се одржува во Хрватска.

Драган Ѓукиќ за 24 Ракомет ТВ: Вујо на шега вели дека играме партизани против Германци

24 Ракомет - 13.01.2018

Селекторот на Црна Гора, Драган Ѓукиќ пред натпреварот од првото коло на Европското првенство очекува неговите момци да го дадат максимумот, а вели дека со задоволство би ги видел своите ракометар, но и ракометарите од Македонија и од Словенија во ...

Вујо сними и реклама и ја кажа поентата: Кој ќе „преживее“, ќе стане легенда!

Екипа - 13.01.2018

Веселин Вујовиќ вечерва ќе биде од спротивната страна, како селектор на Словенците, во дуелот против Македонија. Но, тој и понатаму е еден од омилените ликови и во македонскиот ракомет, како поранешен тренер на Вардар.

Вујовиќ за 24Ракомет ТВ: За мене ќе навиваат Македонци, Словенци, Хрвати и Црногорци (ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.01.2018

Македонија денеска ќе го одигра првиот натпревар на ЕП, а противник е стариот должник Словенија. На клупата на Словенија седи поранешниот тренер на Вардар и поранешен македонски селектор, Веселин Вујовиќ.

Вујовиќ: Македонија е во еуфорија, но ако не ги оствари очекувањата ќе следува опасен пад!

Gol.mk - 13.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва ги стартува настапите на Европското првенство кое вчера започна во Хрватска. Нашите момци со почеток од 19.30 часот во загрепска „Арена“ ќе се судрат со третата светска ракометна сила, Словенија, а воочи ...

Вујовиќ: Македонија сега е поопасна, ама…

Дерби - 13.01.2018

Македонија денеска ќе го одигра првиот меч на Европското првенство во Хрватска, а за противник ја имаме селекцијата на Словенија преводена од добро познатиот за нас Веселин Вујовиќ. Екцентирчниот Вујовиќ максимално ја почитува нашата репрезентација ...

Вујовиќ ја загрева атмосферата: Македонците веруваат дека можат да не победат, но ние ќе го оставиме срцето на терен!

24 Ракомет - 13.01.2018

Вечерва со почеток од 19 часот и 30 минути македонската ракометна репрезентација против Словенија ќе го игра својот прв натпревар на Европското првенство во Хрватска. Противник многу добро познат на ракометната јавност во Македонија, на чија клупа ...

ЕП во ракомет: Анализа на репрезентацијата на Словенија

Спортски - 13.01.2018

Откако изненадија многумина со освојувањето на бронзениот медал на Светското Првенство во Франција минатиот Јануари, Словенија привлекува огромен публицитет пред настапот во Хрватска. Локацијата на Европското Првенство треба да им даде поттик, ...

Вујовиќ: Македонија е во еуфорија, мисли дека може до медал – медиумите и прават голем притисок

Спортклуб - 13.01.2018

Сениорската машка ракометна репрезентација на Македонија вечерва со натпреварот против Словенија од 19:30 часот во Загребска Арена, го почнува настапот на своето петто Европско Првенство. Предводникот на нашите противници и добро нас познат Веселин ...

GOL.MK анкета: Каков успех ќе постигне Македонија на претстојното ЕП во Хрватска?

Gol.mk - 13.01.2018

Денес и официјално започнува Европското првенство (ЕП) за репрезентацијата на Македонија, која вечерва ќе ја отвори групната фаза со натпреварот против Словенија. Македонските репрезентативци вчера тренираа во загрепска „Арена“ каде ќе ги играат ...

Вујовиќ по натпреварот: Изгледа дека и по 43 години во ракометот не ги знам правилата

Таратур - 14.01.2018

Македонија славеше во вчерашниот натпревар против Словенија и така со победа (25:24) го започна Европското првенство во Хрватска. Мора да истакнеме дека нашите момци ја совладаа репрезентацијата која на последното Светското првенство стигна до ...

Лазаров: Червар направи многу за нашиот ракомет, затоа сите го обожаваме

МКД - 12.01.2018

Капитенот на „Црвено-жолтите", Кире Лазаров има многу пофални зборови за поранешниот селектор на Македонија, Лино Червар, вели дека е горд што соработувал со хрватскиот стратег ино Червар ја разбранува македонската ракометна јавност откако пред ...

Кире Лазаров: Горд сум што Лино беше наш селектор, никогаш нема да заборавиме што направи за нас!

Спортклуб - 12.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров, во изјава за хрватскиот портал „24 сата“ имаше само пофални зборови за поранешниот селектор на Македонија, а сега „изборник“ на хрватската репрезентација и тренер на Металург, Лино ...

Лазаров објасни зошто Червар е најдобар тренер во светот: Никогаш нема да заборавиме што направи!

Дерби - 12.01.2018

Лино Червар пред само два дена излезе со доста провокативна изјава во јавноста алудирајќи на тоа дека Македонија немала да има репрезентација ако тој не беше дел од македонскиот ракомет во изминативе десетина години, став кој секако брзо наиде на ...

Лазаров: Горд сум и среќен што Червар ни беше селектор!

Sport 1 - 12.01.2018

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров е една од десетте најголеми ѕвезди на Европското првенство во Хрватска, кое почнува денеска, а првата наша ѕвезда за хрватските меидуми изјави дека е горд што во еден период од ...

Вујовиќ: Ги знам нашите предности ќе го искористиме тоа

Канал5 - 12.01.2018

Иако првиот противник на македонските ракометари на Европското првенство, селекцијата на Словенија има сериозни проблеми околу составот, сепак нивниот селектор Веселин Вујовиќ верува дека неговите избраници можат да ја совладаат Македонија.

Каква глупост: Словенија го криеше составот од Македонија на техничкиот состанок

SportMedia - 12.01.2018

Им нема крај на глупостите или пак игрите на селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ. По малку чудно, но претставниците на првиот противник на македонската репрезентација на техничкиот состанок, кој се одржа вечерва не сакаа да го откријат составот ...

Еве што пишуваат балканските медиуми за победата на Македонија

Пулс24 - 14.01.2018

„Одлична атмосфера, Македонија во Загреб ја изненади Словенија на Вујовиќ“ – хрватски Вечерњи лист. „СПЕКТАКЛ ВО АРЕНА: Македонците во фантастична стмосфера ги изненадија Словенците“- хрватски Индекс.

Вујовиќ ја честиташе победата но ги оспори судиите

Телма - 13.01.2018

Селекторот на словенската ракометна репрезентација Веселин Вујовиќ и ја честиташе победата на Македонија над неговата селекција. Според Вујовиќ победата на македонските ракометари е заслужна но се пожали на квалитетот на делителите на правдата на ...

Вујовиќ: Мислев дека знам што е ракомет, но не било така...

Н.Македонија - 13.01.2018

Вујовиќ: Мислев дека знам што е ракомет, но не било така Наши известувачки од Загреб Тања Димитриоска Маја Јаневска-Илиева Селекторот на ракометната репрезентација на Словенија, Веселин Вујовиќ, се осврна на судењето на мечот со Македонија, во кој ...

Лазаров: Ја урнавме гранитната одбрана на Вујовиќ

Sport M - 13.01.2018

Со резултат 25:24 Македонија ја декласираше Словенија, актуелниот освојувач на бронзата од последно Европско првенство. „Се чувствуваме како да играме дома, во Македонија. Им благодариме многу на сите во публиката. Одигравме паметно и машко.

Вујовиќ во свој стил со контроверзна изјава по мечот

Курир - 13.01.2018

Веселин Вујовиќ по мечот спортски им на чесита победа на нашите ракометари, но во свој стил се пожали на судиите преку контроверзна изјава. -На крајот на првиот дел и почетокот на второто полувреме ѝ дозволивме на Македонија да се разигра, а подоцна ...

„Вујо мајсторе“ ќе менува професија: Ако јас не ги знам правилата тогаш е подобро да сум рудар!

Република - 13.01.2018

Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ има намера да менува професија. Тој по поразот од Македонија (24-25) на средбата со новинарите имаше забелешки за судењето. – Јас им честитам на играчите на Македонија за победата.

ЕП во ракомет: Анализа на репрезентацијата на Словенија

Таратур - 13.01.2018

Откако изненадија многумина со освојувањето на бронзениот медал на Светското Првенство во Франција минатиот Јануари, Словенија привлекува огромен публицитет пред настапот во Хрватска. Кога Словенија игра блиску до дома, секогаш оди далеку Локацијата ...