TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мајонезот се исфрла од исхраната во градинките, по труењето на децата во Куманово

+инфо - 14.05.2021

Под целосна ревизија ќе бидат и рецептите за подготовка на оброци за децата коишто ги користат установите за воспитание на децата, со цел да се унапредат и да се усогласат со најновите истражувања за здрава исхрана, но и за потребите на децата во ...

По труењето на децата во Куманово, мајонезот се исфрла од исхраната во градинките

Нетпрес

МТСП ќе ги ревидира нормативите и стандардите за исхрана и оброци во градинките

ТВ21

Министерството за труд и социјална политика ќе ги ревидира Нормативите и стандардите за исхрана на децата во детските градинки

24Инфо

Ќе се воведат нови стандарди: Мајонезот се исфрла од менито на децата во градинките

Република

МТСП ќе ги ревидира нормативите и стандардите за исхрана и оброци во градинките

iPortal

МТСП ќе ги ревидира нормативите и стандардите за исхрана и оброци во градинките

Опсервер

Независен ММС Press24 Либертас Вечер Прес MakPress

Салмонела во мајонез е причината за труењето на децата од кумановската градинка

360 степени - 14.05.2021

Децата кои пред неколку дена беа примени со симптоми на труење во кумановската болница, се затруле од храната во кујната на градинката „Ангел Шајче“. Мострите земени од Агенцијата за храна и ветеринарството, покажале присуство на салмонела во ...

Салмонела во мајонез е причината за труењето на децата од кумановската градинка

Либертас

Позната е причината за труењето на децата од градинката во Куманово

Фактор

Салмонела во мајонез причина за труењето на Децата во кумановската градинка

Сакам да кажам

Откриена причината за труењето со храна кај децата од кумановската градинка

Локално

Димитриевски ќе бара одговорност од менаџментот на градинката поради труењето со храна

Кумановски м.

Салмонела во мајонез е причина за труењето на дечињата во градинката во Куманово

Kumanovo News

Кумановски м. ММС

Салмонела во мајонез е причината за труење со храна кај децата од кумановската градинка „Ангел Шајче“

ТВ21 - 14.05.2021

Од вкупно 61 пријава за труење со храна кај децата од кумановската градинка „Ангел Шајче“, кај 31 дете и тројца вработени, изолирана е бактеријата салмонела ентеритидис, потврдија денеска од Државниот санитарен и здравствен инспекторат.

Салмонела во мајонез е причината за труење со храна кај децата од кумановската градинка „Ангел Шајче“

Сител

Салмонела во мајонез е причината за труење со храна кај децата од кумановската градинка „Ангел Шајче“

Слободен Печат

Откриена причината за труење кај децата од кумановската градинка „Ангел Шајче“

Press24

Салмонела во мајонез е причината за труење со храна кај децата од кумановската градинка „Ангел Шајче“

PressingTV

Откриена причината за труење кај децата од кумановската градинка „Ангел Шајче“

Скопје инфо

Познати деталите за труењето со храна кај децата од кумановската градинка „Ангел Шајче“

Lider

Независен МКД 24 Вести Вечер Прес