TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мас: Решение е помирување, а не промена на границите

Локално - 21.09.2018

Единствен добар начин за да се решат прашањата во рамките на дијалогот меѓу Србија и Косово е помирување и повеќе „толернација и прифаќање на различностите“, а не промена на границите, изјави шефот на германската дипломатија Хајко Мас во интервју за ...

Коѕијас: Преспански договор нè ослободи од затворот

Press24 - 20.09.2018

Министерот за внатрешни работи на Грција, Никос Коѕијас денеска оствари средба со својот германски колега Хајко Мас во Атина уште еднаш го поздрави Преспански договор, кој, според него, ги ослободил од затворот.

Мас: Помирување, а не поместување на границите за решение за Косово

Макфакс - 20.09.2018

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, изразил загриженост за преговорите меѓу Србија и Косово. Тој навел дека обидот за укинување на различностите со поместување на граничните линии е опасно.

Партијата на Мицотакис нема да гласа за ратификација на договорот за името

Р.С.Европа - 20.09.2018

Лидерот на грчката опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис на германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас му ги соопштил позициите за договорот за името и ставот дека партијата нема да гласа за негова ратификација во грчкиот ...

Мицотакис на Мас му потврдил дека Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

А1 On - 20.09.2018

Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ставот дека партијата нема да гласа за ратификацијата кога Договорот ќе дојде во грчкиот парламент, му ги пренел Кирјакос Мицотакис на министерот за надворешни работи на Германија, ...

Средба Коѕијас – Мас: Историски договор за стабилност во регионот

Локално - 20.09.2018

Мнозинство за ратификација на договорот од Преспа постои во грчкиот парламент и јавно е изразен од партијата СИРИЗА, партијата Река и одредени пратеници, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по средбата со неговиот германски колега Хајко ...

Шефот на германската дипломатија во посета на Грција

Локално - 20.09.2018

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска со посета на Грција, ја завршува турнејата низ земјите од балканскиот регион. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Мас во грчкиот главен град ќе биде примен од претседателот на ...

Ние во Европа велиме: „Ни требате“, порача Хајко Мас на дебатата „Зошто Европа“

Либертас - 19.09.2018

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, квалитетно образование и здравство, поголеми економски можности, поради тоа што ЕУ е исто ...

Мас: Албанија треба да продолжи со реформите

Курир - 19.09.2018

Отпочнувањето на преговорите на Албанија за членство во ЕУ наидува на отпор кај некои членки на ЕУ и тој треба да се надмине преку продолжување на реформите, изјави денеска во Тирана германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, на заедничка ...

Мас од Тирана побара резултати зашто нема членство по автоматизам

1tv - 19.09.2018

Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас и порача на официјална Тирана дека критериумите за почеток на преговори за членство во ЕУ се јасни и оти потребни се резултати во реформите за да се убедат скептиците.

Германија е скептична во врска со идејата за коригирање на косовско-српската граница

Курир - 19.09.2018

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас изјави дека Берлин е скептичен во врска со идејата за корекција на границите, изнесена во преговорите меѓу Косово и Србија. Маас, кој денеска престојува во посета на Албанија, рече дека е ...

Хајко Мас: Почеток на преговори во 2019-та, но само со исполнети реформи

Фактор - 19.09.2018

Хајко Мас, шефот на германската дипломатија, по посетата на Македонија, веднаш го продолжи патот кај западниот сосед Албанија. Двете земји годинава беа ставени во ист пакет кога не добија датум за преговори со Европската унија, туку тоа беше ...

Мицотакис на Мас му потврдил дека Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Стандард - 20.09.2018

Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ставот дека партијата нема да гласа за ратификацијата кога Договорот ќе дојде во грчкиот парламент, му ги пренел Кирјакос Мицотакис на министерот за надворешни работи на Германија, ...

Средба Коѕиас – Мас: Историски договор за стабилност во регионот

Стандард - 20.09.2018

Мнозинство за ратификација на договорот од Преспа постои во грчкиот парламент и јавно е изразен од партијата СИРИЗА, партијата Река и одредени пратеници, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас по средбата со неговиот германски колега Хајко ...

Шефот на германската дипломатија во посета на Грција

Независен - 20.09.2018

Грција - Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска со посета на Грција, ја завршува турнејата низ земјите од балканскиот регион. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Мас во грчкиот главен град ќе биде примен од претседателот ...

Мас: Албанија треба да продолжи со реформите

А1 On - 19.09.2018

Отпочнувањето на преговорите на Албанија за членство во ЕУ наидува на отпор кај некои членки на ЕУ и тој треба да се надмине преку продолжување на реформите, изјави денеска во Тирана германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, на заедничка ...

Мас во Тирана: Треба резултати оти нема членство во ЕУ по автоматизам

Денешен - 19.09.2018

Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас и порача на официјална Тирана дека критериумите за почеток на преговори за членство во ЕУ се јасни и оти потребни се резултати во реформите за да се убедат скептиците.

Германија е скептична во врска со идејата за коригирање на косовско-српската граница

1tv - 19.09.2018

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас изјави дека Берлин е скептичен во врска со идејата за корекција на границите, изнесена во преговорите меѓу Косово и Србија. Маас, кој денеска престојува во посета на Албанија, рече дека е ...

Мицотакис на Мас му потврдил дека Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Локално - 20.09.2018

Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ставот дека партијата нема да гласа за ратификацијата кога Договорот ќе дојде во грчкиот парламент, му ги пренел Кирјакос Мицотакис на министерот за надворешни работи на Германија, ...

Средба Коѕијас - Мас: Историски договор за стабилност во регионот

Канал5 - 20.09.2018

- Се надевам дека овој историски договор ќе се имплементира, бидејќи придонесува за пријателството на двата народа и уште поважно е дека придонесува за стабилност во поширокиот регион, порача шефот на германската дипломатија.

Шефот на германската дипломатија во посета на Грција

24 Вести - 20.09.2018

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска со посета на Грција, ја завршува турнејата низ земјите од балканскиот регион. Мас во грчкиот главен град ќе биде примен од претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос, а потоа ќе се сретне ...

Мас: Албанија треба да продолжи со реформите

1tv - 19.09.2018

Отпочнувањето на преговорите на Албанија за членство во ЕУ наидува на отпор кај некои членки на ЕУ и тој треба да се надмине преку продолжување на реформите, изјави денеска во Тирана германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, на заедничка ...

Мас од Албанците побара резултати зашто нема членство по автоматизам

+инфо - 19.09.2018

Земјите членки на ЕУ јасно ставија до знаење дека отворањето на преговорите за членство во јуни 2019 нема да биде по автоматизам - рече Мас. Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас и порача на официјална Тирана дека критериумите за ...

Германија е скептична во врска со идејата за коригирање на косовско-српската граница

Стандард - 19.09.2018

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас изјави дека Берлин е скептичен во врска со идејата за корекција на границите, изнесена во преговорите меѓу Косово и Србија. Маас, кој денеска престојува во посета на Албанија, рече дека е ...

Мицотакис на Мас му потврдил дека Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

+инфо - 20.09.2018

Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ставот дека партијата нема да гласа за ратификацијата кога Договорот ќе дојде во грчкиот парламент, му ги пренел Кирјакос Мицотакис на министерот за надворешни работи на Германија, ...

Средба Коѕијас – Мас: Историски договор за стабилност во регионот

Слободен Печат - 20.09.2018

Мнозинство за ратификација на договорот од Преспа постои во грчкиот парламент и јавно е изразен од партијата СИРИЗА, партијата Река и одредени пратеници, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по средбата со неговиот германски колега Хајко ...

Шефот на германската дипломатија во посета на Грција

А1 On - 20.09.2018

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска со посета на Грција, ја завршува турнејата низ земјите од балканскиот регион. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Мас во грчкиот главен град ќе биде примен од претседателот на ...

Мас: Албанија треба да продолжи со реформите

Вечер - 19.09.2018

Отпочнувањето на преговорите на Албанија за членство во ЕУ наидува на отпор кај некои членки на ЕУ и тој треба да се надмине преку продолжување на реформите, изјави денеска во Тирана германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, на заедничка ...

Мас од Тирана побара резултати зашто нема членство по автоматизам

Либертас - 19.09.2018

Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас и порача на официјална Тирана дека критериумите за почеток на преговори за членство во ЕУ се јасни и оти потребни се резултати во реформите за да се убедат скептиците.

Германија е скептична во врска со идејата за коригирање на косовско-српската граница

Алфа - 19.09.2018

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас изјави дека Берлин е скептичен во врска со идејата за корекција на границите, изнесена во преговорите меѓу Косово и Србија. Маас, кој денеска престојува во посета на Албанија, рече дека е ...

Мицотакис на Мас му потврдил дека Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

1tv - 20.09.2018

Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ставот дека партијата нема да гласа за ратификацијата кога Договорот ќе дојде во грчкиот парламент, му ги пренел Кирјакос Мицотакис на министерот за надворешни работи на Германија, ...

Средба Коѕијас – Мас: Историски договор за стабилност во регионот

А1 On - 20.09.2018

Мнозинство за ратификација на договорот од Преспа постои во грчкиот парламент и јавно е изразен од партијата СИРИЗА, партијата Река и одредени пратеници, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по средбата со неговиот германски колега Хајко ...

Шефот на германската дипломатија во посета на Грција

1tv - 20.09.2018

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас денеска со посета на Грција, ја завршува турнејата низ земјите од балканскиот регион. Мас во грчкиот главен град ќе биде примен од претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос, а потоа ќе се сретне ...

Мас: Албанија треба да продолжи со реформите

+инфо - 19.09.2018

Отпочнувањето на преговорите на Албанија за членство во ЕУ наидува на отпор кај некои членки на ЕУ и тој треба да се надмине преку продолжување на реформите, изјави денеска во Тирана германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас, на заедничка ...

Мас од Тирана побара резултати зашто нема членство по автоматизам

А1 On - 19.09.2018

Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас и порача на официјална Тирана дека критериумите за почеток на преговори за членство во ЕУ се јасни и оти потребни се резултати во реформите за да се убедат скептиците.

Германија скептична за идејата за коригирање на косовско-српската граница

Р.С.Европа - 19.09.2018

Берлин е скептичен во врска со идејата за корекција на границите, изнесена во преговорите меѓу Косово и Србија, изјави министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас кој денеска престојува во посета на Албанија.

Мицотакис на Мас му потврдил дека Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Press24 - 20.09.2018

Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ставот дека партијата нема да гласа за ратификацијата кога Договорот ќе дојде во грчкиот парламент, му ги пренел Кирјакос Мицотакис на министерот за надворешни работи на Германија, ...

Средба Коѕијас – Мас: Историски договор за стабилност во регионот

1tv - 20.09.2018

Мнозинство за ратификација на договорот од Преспа постои во грчкиот парламент и јавно е изразен од партијата СИРИЗА, партијата Река и одредени пратеници, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по средбата со неговиот германски колега Хајко ...

Германија е скептична во врска со идејата за коригирање на косовско-српската граница

А1 On - 19.09.2018

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас изјави дека Берлин е скептичен во врска со идејата за корекција на границите, изнесена во преговорите меѓу Косово и Србија. Маас, кој денеска престојува во посета на Албанија, рече дека е ...

Мицотакис на Мас му потврдил дека Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Вечер - 20.09.2018

Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ставот дека партијата нема да гласа за ратификацијата кога Договорот ќе дојде во грчкиот парламент, му ги пренел Кирјакос Мицотакис на министерот за надворешни работи на Германија, ...

Мас од Македонија на средби во Грција

Независен - 20.09.2018

Мнозинство за ратификација на договорот од Преспа постои во грчкиот парламент и јавно е изразен од партијата СИРИЗА, партијата Река и одредени пратеници, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по средбата со неговиот германски колега Хајко ...

Германија е скептична во врска со идејата за коригирање на косовско-српската граница

Либертас - 19.09.2018

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас изјави дека Берлин е скептичен во врска со идејата за корекција на границите, изнесена во преговорите меѓу Косово и Србија. Маас, кој денеска престојува во посета на Албанија, рече дека е ...

Мицотакис на Мас му потврдил дека Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Слободен Печат - 20.09.2018

Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ставот дека партијата нема да гласа за ратификацијата кога Договорот ќе дојде во грчкиот парламент, му ги пренел Кирјакос Мицотакис на министерот за надворешни работи на Германија, ...

Коѕијас: Голем проблем е и името на црквата на соседната земја

Н.Македонија - 20.09.2018

Мнозинство за ратификација на договорот од Преспа постои во грчкиот парламент и јавно е изразен од партијата СИРИЗА, партијата Река и одредени пратеници, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по средбата со неговиот германски колега Хајко ...

Германија е скептична во врска со идејата за коригирање на косовско-српската граница

MTM - 19.09.2018

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас изјави дека Берлин е скептичен во врска со идејата за корекција на границите, изнесена во преговорите меѓу Косово и Србија. Маас, кој денеска престојува во посета на Албанија, рече дека е ...

Мицотакис на Мас му потврдил дека Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Н.Македонија - 20.09.2018

Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ставот дека партијата нема да гласа за ратификацијата кога Договорот ќе дојде во грчкиот парламент, му ги пренел Кирјакос Мицотакис на министерот за надворешни работи на Германија, ...

Киѕијас: По10-20 години никој нема да ги памти денешните кавги

+инфо - 20.09.2018

Сите ќе сметаат дека се подразбира дека постои земја под името Северна Македонија, во која живеат луѓе кои се самоопределуваат, според нивните демократски права и говорат македонски јазик.

Мицотакис му потврдил на Хајко Мас: Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Република - 20.09.2018

Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ставот дека партијата нема да гласа за ратификацијата кога Договорот ќе дојде во грчкиот парламент, му ги пренел Кирјакос Мицотакис на министерот за надворешни работи на Германија, ...

Средба Коѕијас – Мас: Историски договор за стабилност во регионот

Алфа - 20.09.2018

Мнозинство за ратификација на договорот од Преспа постои во грчкиот парламент и јавно е изразен од партијата СИРИЗА, партијата Река и одредени пратеници, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас по средбата со неговиот германски колега Хајко ...

Мицотакис на германскиот министер за надворешни работи му потврдил дека Нова демократија нема да гласа за Договорот од ...

еМагазин - 20.09.2018

Позициите на Нова демократија во однос на Договорот од Преспа и ставот дека партијата нема да гласа за ратификацијата кога Договорот ќе дојде во грчкиот парламент, му ги пренел Кирјакос Мицотакис на министерот за надворешни работи на Германија, ...