TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Блинкен уверува дека Нетанјаху е посветен за прекин на огнот во Појасот Газа

Слободен Печат - 11.06.2024

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја „потврдил својата посветеност“ на прекин на огнот во Појасот Газа. Шефот на американската дипломатија, реакцијата на Хамас на презентираниот ...

Палестинските хуманитарни потреби тема на состанокот во Јордан додека САД бараат прекин на огнот во Газа

Глас на Америка

Блинкен: Нетанјаху ја потврди посветеноста на планот за прекин на огнот во Газа

Скопје1

Деветмина Палестинци, меѓу кои и деца, загинаа во израелските воздушни напади врз домови во градот Газа

Во Центар

Блинкен ги повика лидерите на Блискиот Исток да извршат притисок врз Хамас за прекин на огнот во Газа

Глас на Америка

САД со нацрт-резолуција на Советот за безбедност на ОН бараат прекин на огнот во Газа

Глас на Америка

Блинкен во обид да го спаси последниот предлог за прекин на огнот во Газа

Телма

MakPress Кумановски м. Кумановски м. Бизнис Вести Р.С.Европа MakPress Слободен Печат Либертас

Шефот на Хамас вели дека загубите на цивилите се „неопходна жртва“

Нетпрес - 11.06.2024

Шефот на Хамас во Газа, Јахја Синвар, во кореспонденција со своите сонародници и посредници вели дека цивилните загуби во Појасот за време на војната меѓу Израел и Хамас се „неопходна жртва“ за палестинската кауза, објави Волстрит журнал (WSJ).

Командант на Хамас убиен на Западниот Брег, четворица израелски војници загинаа во Рафа

Р.С.Европа

Хамас: Коментарите на Блинкен покажуваат пристрасност кон Израел, тоа е пречка за мирот

Макфакс

Блинкен се сретна со Нетанјаху

Независен

Највисокиот американски дипломат: Мора да се притисне Хамас

Слободен Печат

САД им порачаа на земјите од Блискиот Исток: Присилете го Хамас да го прифати договорот

Макфакс

Блинкен на дипломатска турнеја за да обезбеди прекин на огнот во Газа

Р.С.Европа

Фокус Frontline 365 Курир Слободен Печат CivilMedia Опсервер Точка

Израел уби 270 Палестинци во операција за спасување заложници: „Тоа можеби е воено злосторство“

Макфакс - 11.06.2024

Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации денеска соопшти дека убиствата на цивили во Газа за време на израелската операција за ослободување на четворица заложници од густо населената област би можеле да бидат ...

Израелски војници убија двајца Палестинци во одвоени инциденти на Западниот Брег

Кумановски м.

Најмалку 236 Палестинци загинаа за време на израелската акција за спасување на 4 заложници

Frontline

Во текот на израелската акција за спасување четворица заложници, биле убиени 274 лица (ВИДЕО)

Канал5

Израелската војска негира дека користела камион со хуманитарна помош за да спаси заложници

МКД

Убиени 274 Палестинци за време на израелската акција за спасување на четворица заложници

Фокус

Борел: Крвопролевањето мора веднаш да заврши

Мета

Zoom Курир Вечер Прес Либертас Денар Опсервер Точка Кајгана

ВИДЕО | Андоновиќ: По оставката на министерот Бени Ганц, се продлабочуваат поделбите на израелската политичка сцена

Слободен Печат - 11.06.2024

Оставката на израелскиот министер без ресор и член на воениот кабинет, формиран по почетокот на војната во Појасот Газа, Бени Ганц, ги продлабочи конфликтите кои долго време постојат во рамките на владата во Тел Авив.

Војна во Газа: Бени Ганц го напушти израелскиот воен кабинет

Deutsche Welle

Нетанјаху го повика Ганц да ја промени одлуката за оставката

Локално

Шефот на воениот кабинет на Израел поднесе оставка- Бени Ганц го исполни ултиматумот

Канал5

Бени Ганц ја напушти владата на Нетанјаху

Рацин

Израел: Денеска се очекува оставка на шефот на воениот кабинет Бени Ганц

Макфакс

Бени Ганц, член на воениот кабинет на Нетанјаху, најави оставка

А1 On

Независен Опсервер Денешен Либертас Телма Фокус Вечер Прес +инфо

Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

CivilMedia - 11.06.2024

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ќе разговара со водечките претставници на израелската опозиција во рамките на неговата турнеја на Блискиот Исток, чија цел е да го брани планот за примирје во Појасот Газа поддржан од Советот за ...

Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

Zoom

Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

Канал5