TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган: Невозможно е да ги поддржиме Финска и Шведска во НАТО

МКД - 14.05.2022

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кажа дека не е возможно членката на НАТО Турција да ги поддржи плановите на Шведска и Финска да се придружат на Алијансата, додавајќи дека нордиските земји биле „дом на многу терористички организации“.

Ердоган се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Р.С.Европа

Стигна реакција од Американците откако Ердоган се закани дека ќе ги блокира Финска и Шведска да влезат во НАТО

Нова ТВ

За Турција не е позитивно пристапувањето на Финска и Шведска во НАТО, САД ќе работат на тоа

Нетпрес

Ердоган вели дека е грешка што НАТО ја прими Грција, а сега не ги сака Финска и Шведска

Фактор

Ердоган: Турција не го поддржува членството на Финска и Шведска во НАТО

Слободен Печат

Ердоган не го поддржува влезот на Шведска и Финска во НАТО – тие ги засолнуваат терористи

Пулс24

Мак. Весник А1 On 365 Макфакс +инфо Независен Денешен Точка

Нови предизвици за НАТО: Финска и Шведска се поблиску до членство

Deutsche Welle - 13.05.2022

Финска ја објави својата одлука да влезе во НАТО што е можно поскоро, а се очекува и Шведска да го следи тој пример. Што значи тоа за западната воена алијанса, а што за односите со Русија? Копнената граница на НАТО со Русија ќе биде двојно поголема, ...

Тасевски: Ако Финска се обиде да влезе во НАТО и Западот дојде на 200 километери од Санкт Петерсбург, ќе заврши како Украина

Мак. Весник

Колку влезот во НАТО на Финска и Шведска ќе предизвика опасност од војна во Европа?

Канал5

Хрватски експерт: „САД ќе удрат со полна сила на државите кои ќе се обидат да го спречат влезот на Финска во НАТО“

Точка

Финска и Шведска не треба да се плашат од руска одмазда, вели поранешен британски министер

Макфакс

Членството на Шведска во НАТО ќе спречи конфликти во северна Европа, вели шефицата на шведската дипломатија

360 степени

Членството на Шведска во НАТО ќе ја засили безбедноста на балтичкиот регион

Р.С.Европа

Макфакс Слободен Печат Во Центар Во Центар Слободен Печат Н.Македонија Centar Нова ТВ

Финска повика на трпение откако Ердоган кажа „не“ за нивно членство во НАТО

Макфакс - 13.05.2022

Финскиот министер Пека Хависто повика на трпение и постепен пристап како одговор на отпорот на Турција кон членството на Финска и Шведска во НАТО, објави Ројтерс. Претходно денеска, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека не е можно ...

Шведска и Финска се надеваат на разговори в сабота со Турција за нивната апликација за членство во НАТО

Курир

Ердоган се противи на членството на Финска и Шведска во НАТО

Локално

Финска уште од 1993 година се подготвува за руска инвазија

Факултети

Шведска и Финска се надеваат на разговори в сабота со Турција за нивната апликација за членство во НАТО

А1 On

Шведска и Финска се надеваат на разговори в сабота со Турција за нивната апликација за членство во НАТО

Опсервер

Финска повика на трпение откако Ердоган кажа „не“ за нивно членство во НАТО

Centar

Н.Македонија 360 степени 24Инфо Frontline Република Фокус +инфо Вечер Прес

Телефонски разговор на Бајден со лидерите на Шведска и Финска

А1 On - 13.05.2022

Американскиот претседател Џо Бајден денеска разговараше со шведската премиерка Магдалена Андерсон и финскиот претседател Саули Ниинисто нешто повеќе од половина час, соопшти Белата куќа. Финска и Шведска сигнализираат своја намера да се приклучат на ...

Бајден телефонски разговарал со лидерите на Финска и Шведска

Press24

Бајден разговараше со лидерите на Шведска и Финска

24Инфо

Бајден разговараше со лидерите на Шведска и Финска

Курир

Телефонски разговор на Бајден со лидерите на Шведска и Финска

Канал5

Путин свика состанок за Финска и Шведска

Макфакс - 13.05.2022

Рускиот претседател Владимир Путин денеска разговараше со членовите на Советот за безбедност за потенцијалното членство на Финска и Шведска во НАТО. Кремљ вчера соопшти дека намерата на Финска да се приклучи на воениот блок предводен од САД е ...

Путин свика состанок за Финска и Шведска

Точка

Путин свика состанок за Финска и Шведска

Press24

Путин свика состанок за Финска и Шведска

Centar

Стокхолм: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

Слободен Печат - 13.05.2022

Членството на Шведска во НАТО би имало ефект да го спречи конфликтот во северна Европа, изјави денеска шведската министерка за надворешнои работи Ен Линде. Линде рече дека членството на земјата во НАТО ќе ја зголеми безбедноста на соседните земји ...

Шефицата на шведската дипломатија: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

Локално

Линде: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

MakPress

Линде: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

Lider

Линде: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

24Инфо

ШВЕДСКА ВО НАТО ЌЕ ДОНЕСЕ СТАБИЛНОСТ Швеѓаните се пред историска одлука

+инфо

Линде: Членството на Шведска во НАТО би имало стабилизирачки ефект

Опсервер

А1 On Сител Фокус Либертас Вечер Прес

Финска во моментов нема директни воени закани од Русија

Слободен Печат - 13.05.2022

Финска во моментов нема директни воени закани од Русија, изјави постојаниот претставник на оваа нордиска држава во НАТО, Клаус Корхонен, пренесува ТАСС. Тој рече дека потенцијалниот пристап на неговата земја во НАТО може да биде резултат на „многу ...

Хелсинки во моментов е без директни воени закани од Русија

Кумановски м.

Финска: „Немаме директни воени закани од Русија“

Макфакс

Финска: „Немаме директни воени закани од Русија“

24Инфо

Финска: „Немаме директни воени закани од Русија“

Точка

Финска: „Немаме директни воени закани од Русија“

Centar

Русија утре би можела да ѝ го прекине гасот на Финска

МКД - 12.05.2022

Финскиот државен врв е предупреден дека Русија би можела утре да ги прекине испораките на гас за соседната земја, јави финскиот весник Илталехти, повикувајќи се на неименувани извори. Весникот не прецизираше од каде дошло предупредувањето, а Ројтерс ...

МОСКВА СО КОНТРАМЕРКИ ЗА ХЕЛСИНКИ: Ако Финска влезе во НАТО, Русија ќе ги затвори вентилите за испорака природен руски гас?

Денешен

Русија ќе ја прекине испораката на гас за Финска?

Локално

Москва подготвена за одмазда: Ако Финска влезе во НАТО, Русија ќе ги затвори вентилите за испорака на гас?

Република

Руско МНР: Ќе мора да преземеме „воено-технички чекори“ поради одлуката на Финска за влез во НАТО

Сител - 12.05.2022

Русија денеска предупреди дека ќе мора да преземе „воено-технички чекори“ поради одлуката на Финска да стане членка на НАТО. Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека пристапувањето на Финска во НАТО „ќе предизвика сериозна штета на ...

Руско МНР: Ќе мора да преземеме „воено-технички чекори“ поради одлуката на Финска за влез во НАТО

Опсервер

ТИЕ СЕ И ОФИЦИЈАЛНО СУРОВИ – Руското МНР: „Русија ќе биде принудена да преземе ОДМАЗДНИЧКИ чекори од воено-техничка природа поради одлуката на Финска за влез во НАТО!“

Во Центар

Руско МНР: Ќе мора да преземеме „воено-технички чекори“ поради одлуката на Финска за влез во НАТО

Република

Русија најави дека ќе мора да преземеме „воено-технички чекори“ поради одлуката на Финска за влез во НАТО

еМагазин

Руско МНР: Ќе мора да преземеме „воено-технички чекори“ поради одлуката на Финска за влез во НАТО

Lider

ЌЕ ПРЕЗЕМЕМЕ ОДМАЗДНИЧКИ ЧЕКОРИ Русија подготвува одговор доколку Финска влезе во НАТО

+инфо

CivilMedia Press24 Либертас MakPress Р.С.Европа Алсат-М Zoom