TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хрватска ќе ја поддржи Македонија во евроинтеграциите

Алсат-М - 13.03.2018

Македонија ќе ја има поддршката на Хрватска за побрза интеграција во НАТО и ЕУ, но откако ќе се реши проблемот со името со Грција. Ова беше ставот на хрватската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Марија Пеќиновиќ, по средбата со шефот ...

Џафери на средба со хрватската вицепремиерка Буриќ

Телма - 13.03.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска се сретна со потпретседателката на хрватската Влада и министерка за надворешни и европски работи Марија Пејчиновиќ-Буриќ, која престојува во официјална посета на Република ...

Иванов се срeтна со хрватската вицепремиерка, Пејчиновиќ Буриќ

МРТ - 13.03.2018

Претседателот се заблагодарил за поддршката од Загреб за евроинтеграцискиот процес на Македонија. Претседателот Ѓорге Иванов попладнево имаше средба со хрватската вицепремиерка и министерка за надворешни и европски работи Пејчиновиќ Буриќ.

Иванов оствари средба со Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседател на хрватската Влада и министер за надворешни и ...

Курир - 13.03.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ја прими Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседател на Владата и Министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска.

Заев-Пејчиновиќ Буриќ: Охрабруваат позитивниот реформски дух и чекорите на добрососедство

А1 On - 13.03.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска се сретна со Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседателка на Владата на Република Хрватска и министерка за ...

Димитров: Покорисно е да се зборува за цели, а не за позиции за името

Р.С.Европа - 13.03.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров изјави денеска дека се намалуваат шансите на процесот за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција ако се акцентираат исклучиви позиции во јавноста.

Скопје и Атина европски да го решат името

МРТ - 13.03.2018

Македонија има пријател во Хрватска и откако ќе се реши прашањето за името ќе ја добие нејзината поддршка за што е можно побрзо вклучување во НАТО и почнување на преговорите за влез во ЕУ, рече вицепремиерката Пејчиновиќ Буриќ по средбата со ...

Димитров-Пејчиновиќ Буриќ: Хрватска ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

А1 On - 13.03.2018

Денеска на покана на министерот за надворешни работи Никола Димитров, во официјална посета на Република Македонија престојуваше потпретседателот на Владата и министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Марија Пејчиновиќ Буриќ.

Хрватска е за што побрз прием на Македонија во НАТО и ЕУ

Република - 13.03.2018

Реформите се клучни за напредокот на секоја земја на патот кон Европската унија и НАТО, а Македонија е добар пример во однос на нивното досегашно спроведување и процесот за неа ќе се забрза по решавањето на спорот со Грција околу името, порача ...

Шефицата на хрватската дипломатија во посета на Македонија

МРТ - 13.03.2018

Како што соопшти МНР, Пејчиновиќ Буриќ и Димитров ќе имаат тет-а-тет средба, по која ќе следуваат разговори на ниво на делегации на двете земји. Вицепремиерката и министерка за надворешни работи и европски прашања на Хрватска, Марија Пејчиновиќ ...

Пејчиновиќ Буриќ: Поважен е патот кон ЕУ и реформите, отколку целта

Мета - 13.03.2018

Шесте земји од Западен Балкан различно чекорат по патот кон ЕУ, при што, поважен е патот и квалитетното спроведување на реформите отколку целта, рече денеска шефицата на хрватската дипломатија, Марија Пејчиновиќ Буриќ, која е во посета на Македонија.

Димитров: Акцентирањето исклучиви позиции ги намалува шансите за решение

Локално - 13.03.2018

Доколку се акцентираат исклучиви позиции во јавноста, се намалуваат шансите на процесот за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција околу името, изјави денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, додавајќи оти е покорисно да се ...

Mинистерката за надворешни работи на Хрватска денеска во Скопје

МКД - 13.03.2018

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи и европски прашања на Хрватска Марија Пејчиновиќ Буриќ, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија, на покана на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Хрватската вицепремиерка Пејчиновиќ Буриќ и делегација на Советот на министри на БиХ во посета на Македонија

24 Вести - 12.03.2018

Денеска и утре во официјална посета на Mакедонија ќе дојде и вицепремиерката и министерка за надворешни работи и европски прашања на Хрватска Марија Пејчиновиќ Буриќ. Пејчиновиќ Буриќ ќе има средби со претставници на заедницата на Хрватите во ...

Џафери-Пејчиновиќ Буриќ: Членство во НАТО и ЕУ значи градење на стабилна држава

А1 On - 13.03.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, г.Талат Џафери, денеска оствари средба со г-ѓа Марија Пејчиновиќ-Буриќ, потпретседателка на Владата на Република Хрватска и министерка за надворешни и европски работи, која престојува во ...

Претседателот Иванов се сретна со хрватската вицепремиерка Марија Пејчиновиќ Буриќ

Канал5 - 13.03.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ја прими Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседател на Владата и Министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска.

Хрватската вицепремиерка Пејчиновиќ Буриќ во посета на Македонија

Канал5 - 12.03.2018

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи и европски прашања на Хрватска Марија Пејчиновиќ Буриќ денеска и утре (12 и 13 март) ќе престојува во официјална посета на Македонија. Пејчиновиќ Буриќ денеска ќе има средби со претставници на ...

Средба Заев - Пејчиновиќ Буриќ:Охрабруваат позитивниот реформски дух и чекорите на добрососедство

Канал5 - 13.03.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска се сретна со Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседателка на Владата на Република Хрватска и министерка за ...

Македонија се потпира на мудроста на Хрватска

+инфо - 13.03.2018

Ова беше прва официјална посета на Република Македонија од страна на хрватски министер за надворешни работи по подолг период, а се очекува и министерот Димитров да оствари возвратна официјална посета на Република Хрватска.

Хрватска е за што побрз прием на Македонија во НАТО и ЕУ

24 Вести - 13.03.2018

Реформите се клучни за напредокот на секоја земја на патот кон Европската унија и НАТО, а Македонија е добар пример во однос на нивното досегашно спроведување и процесот за неа ќе се забрза по решавањето на спорот со Грција околу името, порача ...

Пејчиновиќ Буриќ, силна поддршка за членството на Македонија во ЕУ и НАТО

Канал5 - 13.03.2018

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи и европски прашања на Хрватска Марија Пејчиновиќ Буриќ, се сретне со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Пејчиновиќ Буриќ и Димитров остварија тет-а-тет средба а потоа се одржаа ...

Пејчиновиќ Буриќ: Поважен е патот кон ЕУ и реформите, отколку целта

Локално - 13.03.2018

Шесте земји од Западен Балкан различно чекорат по патот кон ЕУ, при што, поважен е патот и квалитетното спроведување на реформите отколку целта, рече денеска шефицата на хрватската дипломатија, Марија Пејчиновиќ Буриќ, која е во посета на Македонија.

Димитров: Со акцентирање на исклучиви позиции во јавноста се намалуваат шансите за решение на спрот

А1 On - 13.03.2018

Доколку се акцентираат исклучиви позиции во јавноста, се намалуваат шансите на процесот за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција околу името, изјави денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, додавајќи оти е покорисно да се ...

Mинистерката за надворешни работи на Хрватска денеска во Скопје

24Инфо - 13.03.2018

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи и европски прашања на Хрватска Марија Пејчиновиќ Буриќ, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија, на покана на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Џафери: Значајна е поддршката од Хрватска за евро-атлантските интеграции

Макфакс - 13.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска оствари средба со Марија Пејчиновиќ-Буриќ, потпретседателка на владата на Република Хрватска и министерка за надворешни и европски работи, која престојува во официјална посета во земјава.

Иванов и Буриќ разговараа за унапредување на регионалната соработка

Макфакс - 13.03.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседател на Владата и министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска. Двајцата соговорници констатираа дека двете земји имаат пријателски односи ...

Хрватската вицепремиерка Пејчиновиќ Буриќ во посета на Македонија

CivilMedia - 12.03.2018

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи и европски прашања на Хрватска Марија Пејчиновиќ Буриќ денеска и утре (12 и 13 март) ќе престојува во официјална посета на Македонија. Пејчиновиќ Буриќ денеска ќе има средби со претставници на ...

Заев – Буриќ: Хрватските фирми се добредојдени во Македонија

+инфо - 13.03.2018

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска се сретна со Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседателка на Владата на Република Хрватска и министерка за надворешни работи, придружувана од хрватската ...

(ФОТО) Средба Димитров – Пејчиновиќ Буриќ: Од членството во евро-атланското семејство најголем бенефит ќе имa ...

Бриф - 13.03.2018

На покана на министерот за надворешни работи Никола Димитров, во официјална посета на Република Македонија денеска престојуваше потпретседателот на Владата и министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Марија Пејчиновиќ Буриќ.

Хрватска е за што побрз прием на Македонија во НАТО и ЕУ...

Н.Македонија - 13.03.2018

Хрватска е за што побрз прием на Македонија во НАТО и ЕУ Реформите се клучни за напредокот на секоја земја на патот кон Европската унија и НАТО, а Македонија е добар пример во однос на нивното досегашно спроведување и процесот за неа ќе се забрза по ...

Димитров: Акцентирањето исклучиви позиции ги намалува шансите за решение

Слободен Печат - 13.03.2018

Доколку се акцентираат исклучиви позиции во јавноста, се намалуваат шансите на процесот за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција околу името, изјави денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, додавајќи оти е покорисно да се ...

Шефицата на хрватската дипломатија Марија Пејчиновиќ Буриќ во Македонија

Фактор - 13.03.2018

По покана од страна на шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, денес во официјална посета на Република Македонија ќе престојува хрватската Вицепремиерка и министерка за надворешни работи и европски прашања Марија Пејчиновиќ Буриќ.

Џафери: Значајна е поддршката од Хрватска за евроатланските интеграции

Вечер - 13.03.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска оствари средба Марија Пејчиновиќ-Буриќ, потпретседателка на Владата на Република Хрватска и министерка за надворешни и европски работи, која престојува во официјална посета во земјава.

Иванов оствари средба со Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседател на хрватската Влада и министер за надворешни и ...

Press24 - 13.03.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ја прими Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседател на Владата и Министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска.

Хрватската вицепремиерка Пејчиновиќ Буриќ во посета на Македонија

Press24 - 12.03.2018

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи и европски прашања на Хрватска Марија Пејчиновиќ Буриќ денеска и утре (12 и 13 март) ќе престојува во официјална посета на Македонија. Пејчиновиќ Буриќ денеска ќе има средби со претставници на ...

Заев-Буриќ: Реформите и политиките за добрососедство отвораат перспективи за Македонија

Орбис - 13.03.2018

Позитивните реформски промени и политиките за добрососедство отвораат перспективи за Македонија, оценила хрватската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Марија Пејчиновиќ-Буриќ на денешната средба во Скопје со премиерот Зоран Заев.

Хрватска поддршка за членство во евро-атлантското семејство

Макфакс - 13.03.2018

По покана на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во официјална посета на земјава престојуваше потпретседателот на владата и министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Марија Пејчиновиќ-Буриќ.

Хрватска е за што побрз прием на Македонија во НАТО и ЕУ

ТВ21 - 13.03.2018

Реформите се клучни за напредокот на секоја земја на патот кон Европската унија и НАТО, а Македонија е добар пример во однос на нивното досегашно спроведување и процесот за неа ќе се забрза по решавањето на спорот со Грција околу името, порача ...

Димитров: Акцентирањето исклучиви позиции ги намалува шансите за решение

Стандард - 13.03.2018

Доколку се акцентираат исклучиви позиции во јавноста, се намалуваат шансите на процесот за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција околу името, изјави денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, додавајќи оти е покорисно да се ...

Хрватската вицепремиерка на средби со државниот врв

Макфакс - 13.03.2018

На покана на министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, потпретседателката на Владата и министерка за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Марија Пејчиновиќ Буриќ, денеска ќе престојува во официјална ...

Средба на Џафери со хрватскаата вицепремиерка Буриќ

Орбис - 13.03.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска се сретна со потпретседателката на хрватската Влада и министерка за надворешни и европски работи Марија Пејчиновиќ-Буриќ, која престојува во официјална посета на Република ...

Иванов и Буриќ разговараа за унапредување на регионалната соработка

Вечер - 13.03.2018

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Марија Пејчиновиќ Буриќ, заменик претседател на Владата и министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска. Двајцата соговорници констатираа дека двете земји имаат пријателски односи ...

Хрватската вицепремиерка Пејчиновиќ Буриќ во посета на Македонија

Република - 12.03.2018

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи и европски прашања на Хрватска Марија Пејчиновиќ Буриќ денеска и утре (12 и 13 март) ќе престојува во официјална посета на Македонија. Пејчиновиќ Буриќ денеска ќе има средби со претставници на ...

Заев-Буриќ: Реформите и политиките за добрососедство отвораат перспективи за Македонија

Телма - 13.03.2018

Позитивните реформски промени и политиките за добрососедство отвораат перспективи за Македонија, оценила хрватската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Марија Пејчиновиќ-Буриќ на денешната средба во Скопје со премиерот Зоран Заев.

Димитров по средбата со Буриќ: Ни требаат вашите совети и вашата мудрост

МКД - 13.03.2018

Министерката за надворешни работи Марија Пејчиновиќ Буриќ на Хрватска на денешната средба со македонскиот колега Никола Димитров во Скопје ја реафирмираше силната поддршка на нејзината земја и изрази надеж дека Македонија наскоро ќе ги отпочне ...

Хрватска е за што побрз прием на Македонија во НАТО и ЕУ

Слободен Печат - 13.03.2018

Реформите се клучни за напредокот на секоја земја на патот кон Европската унија и НАТО, а Македонија е добар пример во однос на нивното досегашно спроведување и процесот за неа ќе се забрза по решавањето на спорот со Грција околу името, порача ...

Димитров: Акцентирањето исклучиви позиции ги намалува шансите за решение

Сител - 13.03.2018

Доколку се акцентираат исклучиви позиции во јавноста, се намалуваат шансите на процесот за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција околу името, изјави денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, додавајќи оти е покорисно да се ...

Шефицата на хрватската дипломатија на средба со државниот врв

Press24 - 13.03.2018

Вицепремиерката и министерка за надворешни работи и европски прашања на Хрватска Марија Пејчиновиќ Буриќ, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија, на покана на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Џафери: Значајна е поддршката од Хрватска за евро-атлантските интеграции

Точка - 13.03.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска оствари средба со Марија Пејчиновиќ-Буриќ, потпретседателка на владата на Република Хрватска и министерка за надворешни и европски работи, која престојува во официјална посета во земјава.

Иванов се сретна со заменик-претседателот на хрватската Влада, Пејчиновиќ Буриќ

А1 On - 13.03.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска се сретна со заменик-претседателот на Владата и министер за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Марија Пејчиновиќ Буриќ.