TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мадрид: Пуџдемон не може да раководи со Каталонија од Брисел...

Н.Македонија - 12.01.2018

Мадрид: Пуџдемон не може да раководи со Каталонија од Брисел Централната Влада на Шпанија денеска ја отфрли можноста поранешниот претседател на Каталонија, Карлес Пуџдемон повторно да ја води покраинската Влада од Брисел.

Мадрид: Пуџдемон не може да раководи со Каталонија од Брисел

Алсат-М - 12.01.2018

Централната Влада на Шпанија денеска ја отфрли можноста поранешниот претседател на Каталонија, Карлес Пуџдемон повторно да ја води покраинската Влада од Брисел. – Парламентарните правила се многу јасни, изјави портпаролот на Владата, Иниго Мендес де ...

Сепаратистичките партии се договорија да го реизберат Пуџдемон за претседател на Каталонија

Press24 - 11.01.2018

Најважните каталонски политички партии кои се залагаат за независност постигнале договор повторно да го изберат Карлес Пуџдемон за регионален лидер. Шпанските медиуми тврдат дека лидерот на политичката платформа „Заедно за Каталонија“ го постигнал ...