TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

24 Вести - 23.02.2021

Сашо Мијалков немаше друг избор и го стори она што му беше неизбежна опција, се пријави во јавното обвинителство за организиран криминал изјави премиерот Зоран Заев вечерва пред владата. Вели дека брзата мобилизација на сите институции ги елиминираа ...

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Денешен

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Кајгана

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Сител

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Опсервер

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Телма

Заев: Мијалков немаше друг избор, го стори она што беше неизбежна опција

Бриф

iPortal 24Инфо OhridNews Вечер Прес

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Точка - 23.02.2021

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го продолжат за предметот „Шпански скали“. За разлика од случајот на Сашо Мијалков, каде што се чекаше потврда на ...

Денеска нов притвор за Миле Јанакиески

Република

Одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Н.Македонија

Судска одлука за притвор не се зема од канцеларија на обвинител, туку од Суд

Курир - 23.02.2021

Попладнево во просториите на Јавното обвинителство сам се појави Сашо Мијалков, обвинет во предметот „Таргет-Тврдина“, каде што за во петок се очекува и судска пресуда. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков кој од неделата беше недостапен за ...

Oд што избега Мијалков?

Призма

ОЈО: Можно е Мијалков да имал информација дека му се подготвува решение за притвор

Алсат-М

Обвинителство за гонење организиран криминал: Некој му помогнал на Мијалков да избега

Press24

Обвинителство за гонење организиран криминал: Некој му помогнал на Мијалков да избега

Нова ТВ

Обвинителство: Има сомнежи дека некој помогнал за бегство на Мијалков

Р.С.Европа

Полицијата знаела дека Мијалков ќе бега уште во 23 часот во Саботата

Мак. Весник

MTM Нетпрес Курир Независен Канал5 Сител 360 степени Сакам да кажам

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Независен - 23.02.2021

Врз основа на добиени сознанија и преземените дејства на Обвинителството, обвинетиот Сашо Мијалков, попладнево се јави во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција каде што му е враќено решението за домашен притвор, ...

Јовески: Мијалков го прими решението за домашен притвор

MakPress

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Frontline

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Вечер Прес

Мијалков официјално во домашен притвор

Курир

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Телма

„На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката“, вели Јовески

ТВ21

Канал5 24Инфо Press24 iPortal ММС еМагазин Опсервер Либертас

(ВО ЖИВО) Независен: Mијалков е тука, отишол да го земе решението за домашен притвор

Бриф - 23.02.2021

Сашо Мијалков е во Македонија. Се извини на целата македонска јавност затоа што сите го барале, а тој бил изолиран заради висока температура. Тој замина во Обвинителството за организиран криминал, да го земе решението и ќе замине во домашен притвор, ...

Независен: Mијалков е тука, отишол да го земе релшението за домашен притвор?!

Бриф

Обвинителството за организиран криминал и корупција со соопштение во врска со Сашо Мијалков

ТВ21 - 22.02.2021

Во врска со издржувањето на мерката куќен притвор на обвинетиот Сашо Мијалков, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја информира јавноста дека во моментот на завршување на главната расправа за предметот ...

ОБВИНИТЕЛСТВО: Полицијата цело време ни кажуваше дека Мијалков не е избеган и имаат визуелен контакт со обвинетиот

Фактор

Полицајци ги известувале обвинителите дека го имаат на око Мијалков, а на крај им кажале дека побегнал

МКД

ОЈО: Немаше индиции дека Мијалков ќе побегне, но сепак презедовме превентивни мерки

+инфо

Обвинителството се сомнева дека некој му помогнал на Мијалков да избега

Сител

Обвинителството се сомнева дека некој му помогнал на Мијалков да избега

Frontline

ОЈО: МВР уште од саботата имало индиции за бегство на Мијалков, ќе се бара дали имало кодош

24Инфо

Канал5 Локално MakPress Слободен Печат Опсервер iPortal Кајгана Република

Заев очекува Мијалков да биде пронајден - во спротивно ќе бара одговорност

24 Вести - 22.02.2021

Премиерот Зоран Заев е разочаран што Сашо Мијалков се уште не е пронајден и не е однесен во куќен притвор, што му го одредил судот. Тој очекува институците да направат се тој да биде пронајден и однесен во куќен притвор.

Заев очекува Мијалков да биде пронајден, во спротивно ќе бара одговорност од институциите

Телма

Заев очекува Мијалков да биде пронајден, во спротивно ќе бара одговорност од институциите

Опсервер

ЗАЕВ: Немам политички договор со Мијалков и разочаран сум оти тој се уште не е пронајден

Денешен

Заев за бегството на Мијалков: Апсолутно нема политички договор

Сител

Заев очекува Мијалков да биде пронајден, во спротивно ќе бара одговорност од институциите

iPortal

Заев очекува Мијалков да биде пронајден, во спротивно ќе бара одговорност од институциите

Канал5

еМагазин OhridNews Press24 Кајгана Либертас MakPress Бриф

Јавниот обвинител Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на ...

+инфо - 23.02.2021

Врз основа на добиени сознанија и преземените дејства на Обвинителството, обвинетиот Сашо Мијалков, попладнево се јави во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција каде што му е врачено решението за домашен притвор, ...

Јовески: Решението за домашен притвор му е врачено на Мијалков

360 степени

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Фокус

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

CivilMedia

Јовески: Мијалков го подигна решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Слободен Печат

Јовески: На Мијалков му е врачено решението за домашен притвор, ќе биде спроведен на извршување на мерката

Република

Обвинителство потврди дека на Мијалков му го врачиле решението за определување домашен притвор

Канал5

МКД Бриф Р.С.Европа Локално Нова ТВ Денешен

Кривичен суд: Барањето за притвор за Мијалков беше доставено вчера во 15 часот, а во 18.30 часот МВР го доби решението

Либертас - 22.02.2021

-Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, вчера (21.02.2021) во 15:00 часот до Основниот кривичен суд Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против С.М. обвинет во предметот со КОК бр.

Кривичен: Барањето за притвор беше доставено вчера во 15 часот – во 18.30 часот МВР го доби решението

Нова ТВ

Кривичен суд: Мијалков има право на жалба за куќниот притвор

Press24

Кривичен достави предлог за притвор, Мијалков има уште неколку часа право на жалба

24Инфо

Се огласи Кривичниот суд за барањето куќен притвор за Мијалков

Тера

Решението за куќен притвор за Мијалков доставено до МВР во 18:30 часот

Курир

Кривичен суд: Барањето за притвор за Мијалков беше доставено вчера во 15 часот, а во 18.30 МВР го доби решението

Нетпрес

Р.С.Европа еМагазин Бриф MakPress Фокус

ОЈО му врачи решение за домашен притвор: Мијалков ќе биде под 24 часовен видео и аудио надзор

Слободен Печат - 23.02.2021

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција соопшти дека поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, кој е обвинет во предметот „Таргет-Тврдина”, во попладневните часови се јави во обвинителството и притоа му е врачено ...

Мијалков го прими решението за куќен притвор и 24 часовен видео и аудио надзор

Опсервер

Мијалков го прими решението за куќен притвор и 24 часовен видео и аудио надзор

24Инфо

Мијалков го прими решението за куќен притвор и 24 часовен видео и аудио надзор

Либертас

Мијалков во куќен притвор ќе има и 24 часовен видео и аудио надзор

Курир

ОЈО му врачи решение за домашен притвор на Мијалков, тој ќе биде под 24 часовен видео и аудио надзор

Скопје1

Мијалков го примил решението за куќен притвор и 24 часовен видео и аудио надзор

Денешен

Вечер Прес Нетпрес ТВ21 iPortal

Адвокатот Давидовиќ: Обвинителството промаши

Локално - 22.02.2021

Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ, во гостувањето во „Топ Тема“ на Телма изјави дека одговорност за бегството на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков треба да се бара кај Обвинителството. – Одговорноста денеска се префрла, како и многу пати досега, ...

Ѕвонко Давидовиќ: Обвинителството промаши

Телма

Адвокатот Давидовиќ: Обвинителството не реагира навреме, му даде два дена на обвинетиот да го снема

Слободен Печат

Кривичен суд: Барањето за притвор за Мијалков беше доставено вчера во 15 часот, а во 18.30 часот МВР го доби решението

+инфо - 22.02.2021

Против ова решение, како што велат од Судот, странките имаат право на жалба преку овој суд до Апелациониот суд Скопје во рок од 24 часа. Како што е наведено во соопштението, откако е утврдено дека надлежен за постапување по предлогот е Кривичниот ...