TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од даночната реформа во буџетот наместо 100 ќе се слеат 70 милиони евра

Алфа - 01.12.2022

Во буџетот треба да се слеат дополнителни 70 милиони евра од новата даночна реформа. Владата денеска ги усвои измените и покрај негодувањето на бизнисмените дека вакви оптоварувања не им требаат во ек на енергетска криза.

И ФРИЛЕНСЕРИТЕ ДОБРОВОЛНО ЌЕ ПЛАЌААТ ДАНОК Владата ги укинува прогресивното оданочување и некои даночни ослободувања

+инфо

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Сител

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Алсат-М

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Курир

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Опсервер

Ковачевски: Се укинува прогресивното оданочување и нема зголемување на даноците

Frontline

Скопје инфо Бриф Независен Н.Македонија 4NEWS ТВ21 еМагазин Фокус

Ковачевски: Со новата праведна даночна реформа нема нови даноци, нема зголемени даноци и се укинува прогресивното ...

Centar - 01.12.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски и министерот за финансии, Фатмир Бесими го презентираа новиот Концепт на даночна реформа. Новата даночна реформа е дел од Стратегијата за реформа на даночниот систем ...

(ВИДЕО) Ковачевски: Со новата даночна реформа нема нови даноци, ниту покачување на истите, само се укинува прогресивното оданочување

Press24

Ковачевски: Со новата праведна даночна реформа нема нови даноци, нема зголемени даноци и се укинува прогресивното оданочување

4NEWS

Ковачевски: Со новата праведна даночна реформа нема нови даноци

Канал5

Ковачевски: Со новата праведна даночна реформа нема нови даноци, нема зголемени даноци и се укинува прогресивното оданочување

ТВ21

Ковачевски: Со новата праведна даночна реформа нема нови даноци, нема зголемени даноци и се укинува прогресивното оданочување

24Инфо

Детали за даночните измени кои стартуваат во 2023 година!

Иновативност

Ќе поевтинат менструалните влошки и тампони, владата го намали данокот на 5 проценти

Сакам да кажам - 01.12.2022

Средствата за менструална хигиена (влошки, тампони, чашичка и слични производи), ќе имаат повластена даночна стапка од 5 проценти, соопшти денеска премиерот Димитар Ковачевски, и рече дека оваа новина е заради подобрување на репродуктивното здравје ...

ЛДП: Како земја потребни ни се ниски даноци, повеќе пари кај граѓаните и бизнисите

ТВ21 - 01.12.2022

Либерално-демократска партија ја поздравува одлуката на Владата за целосно укинување на законското решение за прогресивното оданочување кое требаше да започне на 01 јануари 2023. Со тоа се потврдува како дел од владината политика еден од основните ...

ЛДП: Како земја потребни ни се ниски даноци, повеќе пари кај граѓаните и бизнисите

Канал5

ЛДП: Како земја потребни ни се ниски даноци, повеќе пари кај граѓаните и бизнисите

Сител

ЛДП: Како земја потребни ни се ниски даноци, повеќе пари кај граѓаните и бизнисите

24Инфо

ЛДП: Со рамниот данок и ниските даноци ќе овозможиме развој и ќе ја доведеме земјата во групата на земји со највисок раст на БДП

Локално

ЛДП: Како земја потребни ни се ниски даноци, повеќе пари кај граѓаните и бизнисите

А1 On

ЛДП: Како земја потребни ни се ниски даноци, повеќе пари кај граѓаните и бизнисите

4NEWS

КОВАЧЕВСКИ ОБЈАВИ РАДОСНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ЖЕНИ, ќе поевтинат хигиенските влошки

Фактор - 01.12.2022

Во рамки на мерките за даночни реформи, како и за праведност на даночниот систем во земајва, премиерот Димитар Ковачевски на денешната пресконференција, меѓу другото најави и намалување на даночното оптоварување на производите за менструална хигиена ...

Ковачевски најави намалување на данокот на менструалните производи од 18% на 5%

Радио МОФ

Ќе се намали данокот за влошките и другите производи за менструална хигиена

Мета

Борба со растечката инфлација: Италија воведува данок од 50 отсто на дополнителниот приход на енергетските компании

Вечер Прес - 29.11.2022

Владата на Италија планира да воведе данок од 50 отсто на дополнителните приходи што ги заработуваат енергетските компании од растот на глобалните цени на нафтата и гасот, објави Ројтерс, цитирајќи преглед на нацрт-буџетот на земјата за 2023 година.

Како Италија ќе се бори со инфлацијата?

Фактор