TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ во Давос: Потребен ни е сигнал од ЕУ

24Инфо - 21.01.2020

– Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска во Давос, дека од европските лидери со кои разговарал не добил директни одговори на прашањето дали на Србија ќе и се даде можност за членство во ЕУ, ако се реши косовското прашање со компромис.

Вучиќ очекува новата влада во Косово да ја укине таксата кон српските продукти

Слободен Печат - 21.01.2020

Српскиот претседател изјави дека очекува со формирање на новата влада во Приштина да се реши и прашањето на таксата. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој присуствува на Светскиот економски форум што се одржува во Давос, Швајцарија, ...

Меурот на Давос ќе ги проголта сите што сакаат да го пукнат

Н.Македонија - 21.01.2020

Автор: Лајонел Лорен Блумберг „Давос нема една страна, Давос е сестран“. Ваквата порака во хаику-стил на собирот во Швајцарија, кој е познат по тоа што се проповеда евангелието на емотивните чувари на капитализмот, додека истовремено хотдогот се ...

Вучиќ: Србија нема да биде лесен плен, затоа купуваме одбранбено оружје

Локално - 21.01.2020

Србија купува само одбранбено оружје, за да не биде лесен плен, е одговорот на претседателот Александар Вучиќ на забелешките и прашањата на панелот на Давос. Претседателот беше запрашан после панелот „Дипломатски дијалог за Западен Балкан“.

Трамп во Давос за своите успеси и напад врз пророците на еколошките катастрофи

Нетпрес - 21.01.2020

Успешноста на американската економија под сегашната администрација е модел кој светот треба да го следи, изјави во вторникот американскиот претседател Доналд Трамп на Светскиот економски форум во Давос, и ги отфрли предвидувањата на еколошкиет ...

Трамп од Давос: Американците повторно победуваат како никогаш порано

Глас на Америка - 21.01.2020

На маргините на Светскиот економски форум во Давос, Трамп ќе има одделни средби со неколку други светски лидери Претседателот на САД, Доналд Трамп во вторникот се обрати на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, осврнувајќи се на ...

Милиони за безбедноста на елитата во швајцарските Алпи: Снајперисти и војници на сите страни

Точка - 21.01.2020

Во Давос се одржува јубилејниот 50-ти Светски економски форум. Зачувувањето на безбедноста на претседателите, шефовите на државите и лидерите на глобалните средби не е ни лесно, ниту евтино.

Папата до учесниците на форумот во Давос: Фокусирајте се на луѓето, не на профитот

Денар - 21.01.2020

Папата Франциско им порача на учесниците на Светскиот економски форум во Давос да ги стават во фокусот луѓето, а не профитот. Франциско во писменото обраќање, ги потсети моќните луѓе во Давос на “моралната обврска”, да го стават човекот во центарот ...

Трамп панелот на климатски промени во Давос го искористи за предизборен говор

Слободен Печат - 21.01.2020

Кога американскиот претседател се појави пред публиката, го започна својот говор со тоа како САД се во полна сила и дека неговата администрација ја опоравила економијата на САД. Денес во Давос, Швајцарија, се одржува годишниот собир на Светскиот ...

Грета и Трамп избегнаа соочување во Давос

Н.Македонија - 21.01.2020

Шведската климатска активистка ја напушти просторијата за време на говорот на американскиот претседател Доналд Трамп, во рамките на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Истовремено, климатските активисти маршираа со цел да ја подигнат ...

Папата Франциск ги повика учесниците во Давос да се посветат на луѓето, а не на профитот

Опсервер - 21.01.2020

Папата Франциск ги повика влијателните учесници на Светскиот економски форум во Давос во центарот на јавната политика да ги стават луѓето, а не профитот. Во Давос Папата е претставуван од кардинал од ...

Грета Тунберг во Давос: Практично ништо не е сторено за климата

МКД - 21.01.2020

Младата активистка Грета Тунберг денес пред економската и политичката елита во Давос изјави дека „ништо не е сторено во практиката за климата“, дури и по неколкумесечната масовна мобилизација на младите луѓе низ целиот свет.

САД се придружуваат на иницијативата за засадување на трилион дрва

Р.С.Европа - 21.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека Соединетите американски држави се придружуваат на иницијативата за засадување на трилион дрва објавена на Светскиот економски конгрес во Давос.Трамп ова го објави денеска, на отворањето на собирот што ...

Климатските активисти само креваат паника, кажа Трамп на Светскиот економски форум во Давос

Сакам да кажам - 21.01.2020

Доналд Трамп се обиде да ги омаловажи „климатските пророци на уништувањето“ во својот говор на Светскиот економски форум во Давос, каде што одржливоста е главна тема оваа година. Тој побара да се отфрлат предвидувањата дека Земјата ја чека ...

Грета Тунберг: Ништо не е сторено за борба против климатските промени

Телма - 21.01.2020

Шведската активистка за екологија, Грета Тунберг пред светскиот економски форум во Давос, каде што се собрани политички и економски лидери, изјави дека „ништо не е сторено“ за борба против климатските промени и покрај ...

За два дена во Давос, Трамп дава повеќе од 3,4 милиони долари

Макфакс - 21.01.2020

Досега дводневниот престој на американскиот претседател Доналд Трамп на Светскиот економски форум 2020 година во Давос, Швајцарија треба да ги чини американските даночни обврзници повеќе од 3,4 милиони долари за изнајмување автомобили и хотелски ...

Грета Тунберг од Давос: Во пракса, ништо не е направено за климата

Радио МОФ - 21.01.2020

Млада активистка Грета Тунберг и порача на економската и политичката елита во Давос дека „во пракса ништо не е направено за климата“, и покрај повеќемесечната масовна мобилизација на млади луѓе ширум светот, пренесува „ Н1 Србија “.

Давос не е ексклузивен клуб

Deutsche Welle - 21.01.2020

Живописниот Давос во Швајцарија е омилено туристичко место, каде еднаш годишно се одржува Светскиот економски форум. Елитата таму одамна не е сама, оценува Мануела Каспер-Клериџ. Толку е едноставно да се критикува Светскиот економски форум.

Вучиќ и Пленковиќ во Давос разговараа за српско-хрватските односи

Слободен Печат - 21.01.2020

Вучиќ престојува во Давос, каде се одржува Светскиот економски форум, на кој ќе учествува на два панели и ќе има серија билатерални состаноци. Српскиот претседател Александар Вучиќ денес во Давос се состана со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Ексклузивно за Фактор од Давос: Форумот „окупиран“ од Американци

Фактор - 21.01.2020

Со безбедност на највисоко ниво и во насока на климатските промени и нивното во иднина финансиско влијание врз нашиот живот започна првиот ден на Давос. Хотелот Интерконтинентал беше главното место поради настанот на магазинот „Time“ за 100 ...

Трамп нема крај

Оff.net - 21.01.2020

„Ние сега сме БРОЈ ЕДЕН во Универзумот, со голема разлика!!“ напиша Трамп на Твитер пред да стапне на швајцарско тло каде треба да се сретне со останатите светски лидери. Американскиот претседател пристигна во Давос во време кога во неговата родна ...

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Макфакс - 21.01.2020

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се одржува во Давос, Швајцарија. Грета е најмладата учесничка на овој форум во историјата.

Трамп не штеди за Давос: 3,4 милиони долари за два дена

Локално - 21.01.2020

Дводневната посета на Доналд Трамп на Светскиот економски форум ќе ги чини даночните обврзници 3,4 милиони долари. Ова е, досега најскапото патување во Давос на американски претседател. Минатогодишниот „аранжман“ чинеше 3,2 милиони, со тоа што Трамп ...

Грета Тунберг од Давос: Треба да ја слушаме науката, ништо не направивме во врска со климатските промени (видео)

Локално - 21.01.2020

Грета Тунберг, светски познатиот активист за климатски промени, одржа говор денес на годишниот собир на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Грета е најмладата учесничка на Светскиот економски форум во историјата.

Папата Франциск ги повика учесниците во Давос да се посветат на луѓето, а не на профитот

Република - 21.01.2020

Папата Франциск ги повика влијателните учесници на Светскиот економски форум во Давос во центарот на јавната политика да ги стават луѓето, а не профитот. Во писмено обраќање, Папата ги потсети делегатите на „моралната обврска во центарот на јавната ...

На директорите во Давос не им е важна климата

Р.С.Европа - 21.01.2020

Климатските прашања се една од главните теми на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, но според анкетата спроведена меѓу извршните директори на светските компании климата не им е меѓу првите десет опасности за растотот на економијата.

Грета Тунберг: Ништо не е сторено за борба против климатските промени

+инфо - 21.01.2020

Шведската активистка за екологија Грета Тунберг пред Светскиот економски форум во Давос, каде што се собрани политички и економски лидери, изјави дека „ништо не е сторено“ за борба против климатските промени и покрај кампањите.

ДАВОС: Трамп не штеди на пари, Грета на зборови

Фактор - 21.01.2020

Дводневната посета на Доналд Трамп на Светскиот економски форум ќе ги чини даночните обврзници 3,4 милиони долари. Ова, досега е најскапото патување во Давос на американскиот претседател. Минатогодишниот „аранжман“ го чинел 3,2 милиони.

Започна „климатскиот“ Давос: Македонија без претставник

Локално - 21.01.2020

Климатските промени се главна тема на економскиот форум што започна во Давос, а по отсуството минатата година, ќе присуствува и американскиот претседател Доналд Трамп. Македонија нема да има свој претставник на овој традиоционален годишен форум.

Отворен 50. Светски економски форум во Давос

Курир - 21.01.2020

Педесетиот Светски економски форум во Давос беше отворен синоќа со концерт на Младинскиот оркестар на Европската унија, Симфонискиот оркестар од Сао Паоло и солисти од Кина, Јапонија, Јужна Африка, Бразил и Италија.

Вучиќ за авиолинијата Приштина-Белград: Постигнавме договор без да го признаеме Косово

Слободен Печат - 20.01.2020

За критиките на политичките противници, српскиот претседател изјави деке нивните критики покажуваат колку се несериозни и дека не разбираат ништо. Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, го оцени како многу важно потпишувањето на писмото за ...

Справувањето со климатските промени – главна тема на самитот во Давос

Телма - 20.01.2020

Речиси 3000 политички лидери, бизнисмени, експерти и активисти од 118 земји ќе учествуваат на светскиот економски форум кој традиционално се одржува во швајцарскиот зимски туристички центар Давос.

Зариф го откажа учеството на конференцијата во Давос

Телма - 20.01.2020

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф го откажа учеството на Меѓународниот економски форум во Давос, соопшти денеска иранското Министерство за надворешни работи. Форумот во Давос се одржува од 21 до 24 јануари, односно ...

Државници и милијардери на Светскиот економски форум во Давос

Независен - 20.01.2020

Швајцарија- Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на годинешниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на ...

Промените во агендата го спречуваат иранскиот шеф на МНР да отпатува во Давос

Слободен Печат - 20.01.2020

Од „АП“ констатираат дека Зариф не доаѓа на средбата во Давос, додека трае кризата со Вашингтон и несогласувањата со Европа околу нуклеарните чекори. Иранскиот министер за надворешни работи нема да учествува на Светскиот економски форум во Давос ...

Светски економски форум во Давос - чекор пред времето

Р.С.Европа - 20.01.2020

„Спречување на климатската апокалипса“ е една од главните теми на Светскиот економски форум во Давос Швајцарија кој почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Форумот и покрај критиките дека е собир на богати и славни, сепак, според оценките на ...

Утре почнува Економскиот форум во Давос

24Инфо - 19.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува утре и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Утре почнува економскиот форум во Давос

+инфо - 19.01.2020

Една од најважните сесии на годинешниов форум е „Спречување на климатската апокалипса“ Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува утре и ќе трае до 24 јануари.

Утре почнува Економскиот форум во Давос

Алсат-М - 19.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува утре и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

НЕ Е САМО ГРЕТА: Во Давос доаѓаат и други активисти тинејџери

Фактор - 19.01.2020

На светскиот економски форум Давос 2020 ќе присуствуваат тинејџери кои направиле промени. Активистката Грета Тунберг е дел од младата генерација која се бори за промена на светот. За прв пат досега, група на креатори на промени тинејџери ќе ...

Утре почнува Економскиот форум во Давос

Денешен - 19.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува утре и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Утре почнува Светскиот економски форум во Давос

Нетпрес - 19.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува утре и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Почнува Светскиот економски форум во Давос

Вечер - 19.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Климатските промени главна тема на економскиот форум во Давос

Слободен Печат - 19.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Денеска почнува Економскиот форум во Давос

Опсервер - 19.01.2020

– Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Денеска почнува Економскиот форум во Давос

MakPress - 20.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Денеска почнува Економскиот форум во Давос

Курир - 20.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Во Давос почнува Светскиот економски форум

Р.С.Европа - 20.01.2020

Светскиот економски форум во Давос Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на годинашниот собир се климатските промени, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската апокалипса“.

Денеска почнува Економскиот форум во Давос

Телма - 20.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...

Денеска почнува Економскиот форум во Давос

А1 On - 20.01.2020

Светскиот економски форум, кој еднаш годишно се одржува во Давос, Швајцарија, почнува денеска и ќе трае до 24 јануари. Главни теми на овогодишниот собир се климатските промени и дејствување, а една од најважните сесии е „Спречување на климатската ...