TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бејли: САД се заинтересирани да се реши името,Влада: Посетата на Коѕијас следната недела е важен чекор

Сител - 14.03.2018

Одлуката за името треба да ја донесат заедно Македонија и Грција, а САД ке го прифатат секое решение кое ке произлезе од преговарачкиот процес, порача денеска американскиот амбасадор Џес Бејли.

Коѕијас во Скопје идната недела - потврди Владата

Алфа - 14.03.2018

Никос Коѕијас следната недела ќе пристигне во Скопје но се уште не е утврден датумот. Никос Коѕијас следната недела ќе пристигне во Скопје но се уште не е утврден датумот. Од Владата ја потврдуваат информацијата и велат дека посетата на шефот на ...

Бошњаковски: Посетата на Коѕијас чекор напред кон решавање на спорот

Р.С.Европа - 14.03.2018

Посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на Македонија е чекор напред кон конечно решавање на спорот, изјави денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски. Точниот датум за доаѓањето на Коѕијас се уште не е утврден, но се очекува тој ...

Бошњаковски: Посетата на Коѕијас чекор напред кон решение

Press24 - 14.03.2018

Посетата на министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас на Македонија, која се очекува идната недела, е чекор напред во придвижување кон конечното решавање на спорот, изјави денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски.

Никос Коѕијас следната недела доаѓа во Скопје

24 Вести - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас следната недела доаѓа во Скопје – велат од македонското МНР за ТВ24, но не прецизираат кога точно кога ќе пристигне грчкиот министер. Коѕијас во земјава се очекува да дојде со нацрт-стратегијата која ја ...

Грците со Коѕијас си играат ќе дојде- нема да дојде во Скопје

Алфа - 13.03.2018

Дали Коѕијас со задоцнување ќе пристигне во Скопје ? Грчките медиуми со различни информации. Дали Коѕијас со задоцнување ќе пристигне во Скопје ? Грчките медиуми со различни информации. Додека Катимерини пишува дека посетата на Скопје не би можела ...

МНР: Коѕијас следната недела доаѓа во Скопје

24 Вести - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март,ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Според весникот, во фокусот на предлозите за кои што ќе се разговара ќе се најде и прашањето со Уставот и начинот на ...

Коѕијас наредната недела во посета на Скопје

Р.С.Европа - 13.03.2018

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас наредната недела ќе дојде во посета на Скопје, велат од МНР за Радио Слободна Европа. За точниот датум кога се очекува Коѕијас да пристигне во Македонија, од МНР наведуваат дека ќе ги информираат ...

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

Алсат-М - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот ...

„Та Неа“: Коѕијас во Скопје на 22-ри и 23-ти март

МРТ - 13.03.2018

Спротивно на „Та Неа“ весникот „Катимерини“ со тврдење дека посетата на Коѕијас е незивесна... Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, ќе пристигне во Скопје на 22-ри март во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та Неа“.

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 март

Република - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот ...

Чекајќи го Коѕијас

Фактор - 13.03.2018

Помпезно најавуваното доаѓање на грчкиот министер за надворешни работи ќе биде одложено за најмалку до крајот на месецот иако веќе одамна помина рокот кој првично беше поставен од грчката влада за доставување на нивниот предлог договор со кој треба ...

Бошњаковски: Посетата на Koѕијас е чекор напред

Фактор - 14.03.2018

Посетата на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас на Македонија е чекор напред кон конечно решавање на спорот, изјави денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски. Точниот датум за доаѓањето на Коѕијас засега не е утврден, но се очекува тој ...

Бошњаковски: Посетата на Коѕијас чекор напред кон решение

А1 On - 14.03.2018

Посетата на министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас на Македонија, која се очекува идната недела, е чекор напред во придвижување кон конечното решавање на спорот, изјави денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски.

Димитров: Ситуацијата со преговорите за името се менува секојдневно

Телма - 12.03.2018

Се обидуваме да најдеме решение на спорот со името, но не е се во наши раце, вели минситерот за надворешни работи Никола Димитров. Според него, решението треба да ги покрие грижите на двете страни во смисла на дистинкција на државата Македонија и на ...

Димитров: Сакаме решение за името, но не зависи се од нас

ТВ21 - 12.03.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека ситиацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение. Македонија, посочува тој, прави се да се дојде до достоинствен компромис кој така ...

Заев и Димитров сакаат достоинствено решение за името, но не зависи се од Македонија

Press24 - 12.03.2018

Премиерот Заев и шефот на дипломатијата Димитров не сакаат да коментираат што во Скопје ке донесе Коѕиас, и покрај тоа што грчките медиуми наголемо шпекулираат што се содржи нацрт доворот за името подготвен од грчка страна.

Кога Коѕијас ќе дојде во Скопје?

Фактор - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, пишува грчкиот весник „Та неа“. Во фокусот на предлозите за кои што ќе се разговара ќе се најде и прашањето со Уставот и начинот на имплементација на ...

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

24 Вести - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот ...

Бошњаковски: Посетата на Коѕијас чекор напред кон решение

Канал5 - 14.03.2018

Посетата на министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас на Македонија, која се очекува идната недела, е чекор напред во придвижување кон конечното решавање на спорот, изјави денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски.

Името на маса со американскиот гостин во Скопје

Локално - 13.03.2018

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој денеска доаѓа во Македонија.

Решението за името не зависи само од Македонија

24 Вести - 12.03.2018

Ситуацијата со преговорите со Грција се менува секојдневно и од тоа зависи оптимизмот за евентуално решение, вели министерот за надворешни работи Никола Димитров за време на средбата со полскиот колега Јацек Чапутович, кој е во посета на Скопје.

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

А1 On - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот ...

Бошњаковски: Коѕијас го очекуваме наредната недела во Скопје

+инфо - 14.03.2018

Посетата на министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас на Македонија, која се очекува идната недела, е чекор напред во придвижување кон конечното решавање на спорот, изјави денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски.

Во Атина умерен, во Скопје воздржан оптимизам

CivilMedia - 13.03.2018

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој денеска доаѓа во Македонија.

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

Алфа - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот ...

Бошњаковски: Коѕијас го очекуваме наредната недела во Скопје

Република - 14.03.2018

изјави денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски. Според владините информации точниот датум на доаѓањето на Коѕијас во Скопје сѐ уште не е утврден. Запрашан во врска со изјавата на премиерот Зоран Заев дадена за време на вчерашната ...

Во Атина умерен, во Скопје воздржан оптизмизам...

Н.Македонија - 13.03.2018

Во Атина умерен, во Скопје воздржан оптизмизам Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој денеска ...

Та неа тврди Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

Нова ТВ - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“, пренесува МИА. Во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот пишува дека посетата се смета ...

Бошњаковски: Посетата на Коѕијас чекор напред кон решение

ТВ21 - 14.03.2018

Посетата на министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас на Македонија, која се очекува идната недела, е чекор напред во придвижување кон конечното решавање на спорот, изјави денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски.

Во Атина умерен, во Скопје воздржан оптизмизам

+инфо - 13.03.2018

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој денеска доаѓа во Македонија.

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

Канал5 - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот ...

Бошњаковски: Посетата на Коѕијас чекор напред кон решение

Локално - 14.03.2018

Посетата на министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас на Македонија, која се очекува идната недела, е чекор напред во придвижување кон конечното решавање на спорот, изјави денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски.

Во Атина умерен, во Скопје воздржан оптизмизам

Алсат-М - 13.03.2018

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој денеска доаѓа во Македонија.

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

Курир - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот ...

Бошњаковски: Посетата на Коѕиас чекор напред кон решение

Стандард - 14.03.2018

Посетата на министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕиас на Македонија, која се очекува идната недела, е чекор напред во придвижување кон конечното решавање на спорот, изјави денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски.

Во Атина умерен, во Скопје воздржан оптизмизам

Либертас - 13.03.2018

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој денеска доаѓа во Македонија.

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

+инфо - 13.03.2018

Исходот од разговорите во Скопје ќе биде важен во пресрет на следната планирана средба на Коѕијас и Димитров со специјалниот претставник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне ...

Бошњаковски: Посетата на Коѕијас чекор напред кон решение

Слободен Печат - 14.03.2018

Посетата на министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас на Македонија, која се очекува идната недела, е чекор напред во придвижување кон конечното решавање на спорот, изјави денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски.

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

Бриф - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот ...

Бошњаковски: Посетата на Коѕијас чекор напред кон решение

Сител - 14.03.2018

Посетата на министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас на Македонија, која се очекува идната недела, е чекор напред во придвижување кон конечното решавање на спорот, изјави денеска портпаролот на Владата Миле Бошњаковски.

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март...

Н.Македонија - 13.03.2018

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, ...

„Та неа“ откри кога ќе пристигне Коѕијас во Скопје

Press24 - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот ...

„Та неа”: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

Слободен Печат - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот ...

„Та неа“: Коѕиас доаѓа во во Скопје на 22 и 23 март

Стандард - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот ...

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

Сител - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот ...

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

CivilMedia - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот ...

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23. март

еМагазин - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот ...

„Та неа“: Коѕијас доаѓа во Скопје на 22 и 23 март

Локално - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот ...

„Та Неа“: Коѕијас во Скопје на 22 и 23 март

Нетпрес - 13.03.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на 22 март, ќе пристигне во Скопје во дводневна посета, објави грчкиот весник „Та неа“. Како што јави дописникот на МИА од Атина, во текстот под наслов „Со мало задоцнување Коѕијас во Скопје“, новинарот ...