TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Заканите и уцените на ИВЗ се мотивирани од лични мотиви на поединци

24 Вести - 25.03.2019

Премиерот З аев вели дека заканите и уцените на ИВЗ на неколку дена пред почетокот на претседателската кампања се мотивирани од лични причини на поединци во раководството на верската заедница.

Лични интереси стојат зад писмото на ИВЗ со заканите, смета Заев

Телма - 25.03.2019

Лични интереси стојат зад писмото на ИВЗ со заканите, смета Заев. Зад писмото на ИВЗ гледам лични интереси, оцени премиерот Заев и вели дека нема да влијае врз постапки за денационализација или судски постапки за имот, како што стоеше во писмото на ...

За заканите од ИВЗ, Владата нема да го извести Јавното обвинителство

Сител - 25.03.2019

Поединци од Исламската верска заедница стојат зад заканите за итна денационализација, вели премиерот Зоран Заев. Според него ниту една верска заедница не е фаворизирана во процесот за враќање на имотите.

Сериозни обвинувања за дискриминација, уцени и закани

Н.Македонија - 25.03.2019

Дали отворениот судир меѓу Владата и Исламската верска заедница во земјава, кој ескалира изминатава недела со отворен конфликт преку медиумите, може да се дефинира како меѓуверски проблем или, пак, станува збор само за институционални недоразбирања ...

Реисот Реџепи седна со владините коалициони партнери од ДУИ – Ахмети ја смирува топката за преписките

1tv - 24.03.2019

На владата и даде ултиматум од 10 дена за расчистување на споровите на ИВЗ, истиот, реисот Сулејман Реџепи седна во ист ред со владините коалиционери од ДУИ, каде му беше гостин на Али Ахмети на одбележување на 20 годишнината од интервенцијата на ...

Иднината на СЈО и кавгата на владата со ИВЗ главни политички проблеми во следниот период

Сител - 24.03.2019

Две прашања: преговорите на власта и опозицијата за законот за обвинителство и статусот на СЈО и спорот на Владата со Исламската верска заедница околу денационализација на имотите, се најголемите политички предизвици за претседателските избори и ...

ДУИ ја смирува топката по уцените од ИВЗ

24 Вести - 24.03.2019

„Во вторник во 12 часот ќе дадеме одговор“ - рече Реисот Сулејман Реџепи. По дводневните остри преписки меѓу Владата и ИВЗ, поглаварот на Исламската заедница најави дека ќе прозбори за два дена.

Реисот само одмавна со раката за проблемите со владата на кои се жали и седна во прв ред со министрите од ДУИ

Телма - 24.03.2019

Реисот се виде со министрите на ДУИ во владата која ја обвини дека работи против ИВЗ и и се закани со предизборна молитва. Ахмети повика на дијалог, а верскиот лидер без одговори, откако владата го оцени писмото како ултиматум.

Спасовски: Ги отфрламе уцените од ИВЗ, повикуваме на дијалог

МКД - 23.03.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, изјави дека писмото на Исламската верска заедница (ИВЗ) е уцена и дека Владата е спремна на дијалог, но не прифаќаат уцени „ Сметаме дека заканите се непрофатливи од кого било да доаѓаат.

Спасовски: Ги отфрламе уцените од ИВЗ

Канал5 - 23.03.2019

Македонија е секуларна држава, не прифаќаме комуникација со уцени. Македонија е секуларна држава, не прифаќаме комуникација со уцени му одговори Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на реизот на Исламската верска заедница Реисул Сулејман ...

Барањата на ИВЗ сериозна уцена за секуларно општество каде проблемите се решаваат со разговор без влијание на судски ...

24 Вести - 23.03.2019

Уцените од ИВЗ до Владата за враќање на имотот се сериозни, вели министерот за внатрешни работи. Еден ден по преписката со ИВЗ, власта испраќа пораки за „смирување на топката“. Двајцата потпретседатели на Владата Бујар Османи и Оливер Спасовски ...

Спасовски кон ИВЗ: Македонија е секуларна држава, не прифаќаме никакви уцени!

Фокус - 23.03.2019

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по ултиматумот од ИВЗ, која и даде на Владата рок од десет дена да ги реши постапките за денационализација на вакувскиот имот, порача дека не прифаќаат никакви уцени. „Ова писмо од ИВЗ е уцена.

Спасовски ѝ одговори на ИВЗ: Не прифаќаме уцени

Р.С.Европа - 23.03.2019

Македонија е секуларна држава и не прифаќаме никакви уцени, одговори денеска мини министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по ултиматум на Исламската верска заедници која ѝ даде на владата рок од 10 дена да ги реши постапките за ...

Спасовски до ИВЗ: Подготвени сме за дијалог, но не прифаќаме уцени

+инфо - 23.03.2019

ИВЗ вчера упати писмо до Владата во кое укажува на „бавна, селективна и дискриминаторска денационализација на вакуфскиот имот на штета на ИВЗ". Писмото на Исламската верска заедница (ИВЗ) е уцена.

ИВЗ молчи за уцените и заканите, власта апелира на дијалог

1tv - 23.03.2019

Ќе ги раскара ли Владата и Исламската верска заедница барањето на реисот Сулејман Реџепи, да им се врати денационализираниот имот за кој тврди дека имаат сопственост? Заканите и уцените за кои владата ги посочи од писмото на реисот Реџепи, од ИВЗ не ...

Спасовски: Ги отфрламе уцените од ИВЗ

Нетпрес - 23.03.2019

Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи изјави дека писмото на Исламската верска заедница (ИВЗ) е уцена и според него е потребен дијалог. Претходно ИВЗ ја обвини Владата за бавната постапка за денационализација, како и за секојдневните ...

Твитер „збесна“ за заканите на ИВЗ: „Имот или нема гласови од верниците за Стево“

еМагазин - 23.03.2019

Лавина рекации на социјалните мрежи предизвика преписката меѓу Исламската верска заедница (ИВЗ) и Владата, која беше јавно објавена од владините служби со оценка дека ИВЗ се заканува на Владата и уценува.

ВИДЕО: Реисот Реџепи седна со владините коалициони партнери од ДУИ – Ахмети ја смирува топката за преписките

Либертас - 24.03.2019

На владата и даде ултиматум од 10 дена за расчистување на споровите на ИВЗ, истиот, реисот Сулејман Реџепи седна во ист ред со владините коалиционери од ДУИ, каде му беше гостин на Али Ахмети на одбележување на 20 годишнината од интервенцијата на ...

Реисот само одмавна со раката за проблемите со владата на кои се жали и седна во прв ред со министрите од ДУИ

Либертас - 24.03.2019

Реисот се виде со министрите на ДУИ во владата која ја обвини дека работи против ИВЗ и и се закани со предизборна молитва. Ахмети повика на дијалог, а верскиот лидер без одговори, откако владата го оцени писмото како ултиматум, објави Телма .

Спасовски: Владата е спремна на дијалог, но не прифаќаме уцени од ИВЗ

Нова ТВ - 23.03.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, изјави дека писмото на Исламската верска заедница (ИВЗ) е уцена и дека Владата е спремна на дијалог, но не прифаќаат уцени. „ Сметаме дека заканите се неприфатливи од кого и да доаѓаат.

Спасовски и одговори на ИВЗ – не прифаќаме комуникација со уцени

Скопје1 - 23.03.2019

Македонија е секуларна држава, не прифаќаме комуникација со уцени му одговори Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на реизот на Исламската верска заедница Реисул Сулејман Реџепи, кој даде ултиматум на владата – во рок од 10 дена да ги ...

Спасовски: Не прифаќаме никакви уцени од ИВЗ

Независен - 23.03.2019

Откако ИВЗ вчера испрати ултиматум до Владата дека има рок од 10 дена да го врати имотот во нивна сопственост, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека уцените од ИВЗ до Владата за враќање на имотот се сериозни и дека Македонија е ...

Спасовски кон ИВЗ: Македонија е секуларна држава, не прифаќаме никакви уцени!

Локално - 23.03.2019

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по ултиматумот од ИВЗ, која и даде на Владата рок од десет дена да ги реши постапките за денационализација на вакувскиот имот, порача дека не прифаќаат никакви уцени. „Ова писмо од ИВЗ е уцена.

Не прифаќаме уцени, и одговори Спасовски на ИВЗ

Пулс24 - 24.03.2019

Македонија е секуларна држава и не прифаќаме никакви уцени, одговори вчера министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски по ултиматум на Исламската верска заедници која и даде на Владата рок од 10 дена да ги реши постапките за денационализација ...

ИВЗ молчи за уцените и заканите, власта апелира на дијалог

Либертас - 23.03.2019

Ќе ги раскара ли Владата и Исламската верска заедница барањето на реисот Сулејман Реџепи, да им се врати денационализираниот имот за кој тврди дека имаат сопственост? Заканите и уцените за кои владата ги посочи од писмото на реисот Реџепи, од ИВЗ не ...

Спасовски за ИВЗ: Владата на чело со Заев нема да дозволи уцени од било кого

Centar - 24.03.2019

ИВЗ ја обвини Владата за бавната постапка за денационализација,како и за секојдневните проблеми кои ИВЗ ги имала од органите на власта кои ја попречувале во нејзината работа и секојдневната активност на одржување на верските објекти.

Реисот не сака да разговара со новинарите за конфликтот кој го има со Владата

Магазин - 24.03.2019

Али Ахмети е посредник за се. Реисот Реџепи `не сака јавно да зборува за уцените кои ги упати кон Владата но затоа Ахмети зборува во негово име. Работата не била толку сериозна и имало простор да се разговара за се.Тој во обид да го ,,измазни” ...

Спасовски: Ги отфрламе уцените од ИВЗ, повикуваме на дијалог

Тера - 24.03.2019

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, изјави дека писмото на Исламската верска заедница (ИВЗ) е уцена и дека Владата е спремна на дијалог, но не прифаќаат уцени. „ Сметаме дека заканите се неприфатливи од кого било да доаѓаат.

Писмото на ИВЗ: имоти, или алиби за помалку изборни гласови?

Deutsche Welle - 25.03.2019

Тајмингот и дел од писмото наликува на обид за обезбедување алиби ако недостига очекуваниот број гласови од електоратат на ДУИ за заедничкиот кандидат, велат извори од опозициски партии на Албанците.

Али Ахмети верува дека Владата може да се смири со ИВЗ

Фактор - 24.03.2019

Реисот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи, денеска ги избегна новинарите и не даде одговор дали има контакти со Владата по испратеното писмо со кое се бара враќање на имот и еднаков третман како со МПЦ или во спротивно „ќе се растурат ...

Писмото на ИВЗ: имоти, или алиби за помалку изборни гласови?

Либертас - 25.03.2019

Тајмингот и дел од писмото наликува на обид за обезбедување алиби ако недостига очекуваниот број гласови од електоратат на ДУИ за заедничкиот кандидат, велат извори од опозициски партии на Албанците за Дојче веле .