TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чешкиот премиер подготвен за дискусија со претседателот Земан за повлекување на признавањето на Косово

Нетпрес - 12.09.2019

Чешкиот премиер Андреј Бабиш изјави во средата вечерта дека е подготвен да дискутира со шефот на државата Милош Земан и другите високи чешки функционери на тема можно повлекување на признавањето на еднострано прогласената независноста на пораншената ...

Чешка ќе се обиде да го повлече признавањето на Косово

Кумановски м. - 12.09.2019

Изјавата на чешкиот претседател Милош Земан дека ги сака Србите, а дека не го сака Косово и најавите дека ќе се обиде да види дали Чешка може да го повлече признавањето на независноста на Косово, властите од Приштина се откажаа од учество на самитот ...

Индекс: Косовските политичари не одат на самит во Чешка зошто Земан ги нарекол воени злосторници

Макфакс - 11.09.2019

Косово се повлече од учеството на регионален самит во Прага, соопштија чешките власти по изјавата на чешкиот претседател Милош Земан, кој водачите на оваа земја ги нарече воени злосторници.

Косово не оди на самитот во Прага поради изјавите на претседателот Земан

Нетпрес - 11.09.2019

Косово се откажало од учеството на регионалниот самит во Прага, соопштија во средата чешки функционери, наведувајќи дека тоа било образложено со изјавите на чешкиот претседател Милош Земан кој челниците на оваа поранешна српска покраина ги нарече ...

Поради изјавите на Земан, Косово се откажа од самитот во Прага

МКД - 11.09.2019

Поради изјавите на чешкиот претседател Милош Земан дека ги сака Србите и дека не го сака Косово како и најавата дека ќе се обиде да види дали може Чешка да го повлече признавањето на независноста на Косово властите во Приштина, денес демонстративно ...

Чешкиот претседател: Можеби ќе го повлечеме признавањето на независноста на Косово

МКД - 11.09.2019

Држава која е предводена од воени злосторници не треба да биде во заедница на демократски земји, изјави денес чешкиот претседател Милош Земан за време на посетата на Белград, најавувајќи го преиспитувањето на можноста Прага да го повлече ...

Петшичек: Не гледам причина за повлекување на признавањето на Косово

А1 On - 11.09.2019

Чешкиот министер за надворешни работи Томаш Петшичек денеска изјави дека не гледа причина зошто неговата земја би го повлекла признавањето на Косово, но оти е подготвен за тоа да разговара со претседателот.

Земан: Би сакал Чешка да го повлече признавањето на Косово

Р.С.Европа - 11.09.2019

Чешкиот претседател Милош Земан изјави дека би сакал неговата земја да го повлече признавањето на Косово како суверена нација. Тој во неговиот говор денеска при посетата на Белград истакна дека за ова ќе разговара со чешките пратеници.

Приштина го откажа учеството на самитот во Прага поради изјавата на Земан

Макфакс - 11.09.2019

Претставниците на официјална Приштина го откажаа планираното учество на самитот на Вишеградската група и Западен Балкан во Прага поради најавата на чешкиот претседател дека наското во својата земја ќе го покрене прашањето за можно повлекување на ...

Чешка го повлекува признавањето на Косово? Тоа е држава која ја водат воени злосторници

Точка - 11.09.2019

„Државата која ја предводат воени злосторници не би требала да биде во заедница со демократските држави“, изјави чешкиот претседател Милош Земан и најави можно повлекување на одлуката за признавање на Косово.

Европска земја на чекор да го повлече признавањето на Косово

Фактор - 11.09.2019

Чешка наскоро може да го повлече признавањето на Косово, за што имаат и образложение. Прага се преиспитува и може да го повлече признавањето на независноста на Косово. „Држава која е предводена од воени злосторници не треба да биде во заедница на ...

Индекс: Косовските политичари не одат на самит во Чешка зошто Земан ги нарекол воени злосторници

24Инфо - 11.09.2019

Косово се повлече од учеството на регионален самит во Прага, соопштија чешките власти по изјавата на чешкиот претседател Милош Земан, кој водачите на оваа земја ги нарече воени злосторници.

Петшичек: Не гледам причина за повлекување на признавањето на Косово

Независен - 11.09.2019

Чешкиот министер за надворешни работи Томаш Петшичек денеска изјави дека не гледа причина зошто неговата земја би го повлекла признавањето на Косово, но оти е подготвен за тоа да разговара со претседателот.

Приштина го откажа учеството на самитот во Прага поради изјавата на Земан

24Инфо - 11.09.2019

Претставниците на официјална Приштина го откажаа планираното учество на самитот на Вишеградската група и Западен Балкан во Прага поради најавата на чешкиот претседател дека наското во својата земја ќе го покрене прашањето за можно повлекување на ...

Петшичек: Не гледам причина за повлекување на признавањето на Косово

Фокус - 11.09.2019

Чешкиот министер за надворешни работи Томаш Петшичек денеска изјави дека не гледа причина зошто неговата земја би го повлекла признавањето на Косово, но оти е подготвен за тоа да разговара со претседателот.

Заради изјавите на чешкиот претседател Земан, Приштина го откажа учеството на самитот во Прага

Слободен Печат - 11.09.2019

Чешкиот претседател Милош Земан најави денес во Белград дека за еден месец, на состанокот на уставните власти во Прага, ќе го постави прашањето дали може да се повлече признавањето на независноста на Косово.

Петшичек: Не гледам причина за повлекување на признавањето на Косово

Вечер - 11.09.2019

Чешкиот министер за надворешни работи Томаш Петшичек денеска изјави дека не гледа причина зошто неговата земја би го повлекла признавањето на Косово, но оти е подготвен за тоа да разговара со претседателот.

Петшичек: Не гледам причина за повлекување на признавањето на Косово

24Инфо - 11.09.2019

Чешкиот министер за надворешни работи Томаш Петшичек денеска изјави дека не гледа причина зошто неговата земја би го повлекла признавањето на Косово, но оти е подготвен за тоа да разговара со претседателот.

ЧЕШКИОТ МИНИСТЕР ПЕТШИЧЕК: Нема да го повлечеме признавањето на Косово

Денешен - 11.09.2019

Чешкиот министер за надворешни работи Томаш Петшичек денеска изјави дека не гледа причина зошто неговата земја би го повлекла признавањето на Косово, но оти е подготвен за тоа да разговара со претседателот.

Петшичек: Не гледам причина за повлекување на признавањето на Косово

MakPress - 11.09.2019

Чешкиот министер за надворешни работи Томаш Петшичек денеска изјави дека не гледа причина зошто неговата земја би го повлекла признавањето на Косово, но оти е подготвен за тоа да разговара со претседателот.

Петшичек: Не гледам причина за повлекување на признавањето на Косово

Опсервер - 12.09.2019

Чешкиот министер за надворешни работи Томаш Петшичек денеска изјави дека не гледа причина зошто неговата земја би го повлекла признавањето на Косово, но оти е подготвен за тоа да разговара со претседателот.