TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Летот на хеликоптерот „Инџенуити“ на Марс најрано в среда

Мета - 12.04.2021

Според податоците што стигнале од хеликоптерот „Инџенуити“ од Марс, вселенската агенција на САД, НАСА, соопшти дека првиот експериментален лет на овој дрон што го придружува роверот „Истрајност“ (Perseverence) на оваа планета не би можел да се ...

Откажан историскиот лет на НАСА над површината на Марс

Опсервер - 12.04.2021

– Американската НАСА го одложи првиот лет на малиот самоуправувачки хеликоптер „Генијалност“ (Ingenuity), што се наоѓа на Марс, поради технички проблеми. Како што соопшти НАСА, испитувањето на брзата ротација на роторот на „Генијалност“ во петокот ...

НАСА го откажа историскиот лет на хеликоптерот „Генијалност“ над површината на Марс

Lider - 12.04.2021

Американската НАСА го одложи првиот лет на малиот самоуправувачки хеликоптер „Генијалност“ (Ingenuity), што се наоѓа на Марс, поради технички проблеми. Како што соопшти НАСА, испитувањето на брзата ротација на роторот на „Генијалност“ во петокот ...

Одложен историскиот лет на хеликоптерот на НАСА над површината на Марс

Независен - 12.04.2021

Американската НАСА го одложи првиот лет на малиот самоуправувачки хеликоптер „Генијалност“ (Ingenuity), што се наоѓа на Марс, поради технички проблеми. Врз основа на податоците од хеликоптерот кои пристигна доцна во петокот ноќта, НАСА одлучи да го ...

НАСА: Откажан историскиот лет над површината на Марс

Денешен - 12.04.2021

Американската НАСА го одложи првиот лет на малиот самоуправувачки хеликоптер „Генијалност“ (Ingenuity), што се наоѓа на Марс, поради технички проблеми. Како што соопшти НАСА, испитувањето на брзата ротација на роторот на „Генијалност“ во петокот ...

Откажан историскиот лет на НАСА над површината на Марс

Либертас - 12.04.2021

– Американската НАСА го одложи првиот лет на малиот самоуправувачки хеликоптер „Генијалност“ (Ingenuity), што се наоѓа на Марс, поради технички проблеми. Kако што соопшти НАСА, испитувањето на брзата ротација на роторот на „Генијалност“ во петокот ...

Откажан историскиот лет на НАСА над површината на Марс

MakPress - 12.04.2021

Американската НАСА го одложи првиот лет на малиот самоуправувачки хеликоптер „Генијалност“ (Ingenuity), што се наоѓа на Марс, поради технички проблеми. Како што соопшти НАСА, испитувањето на брзата ротација на роторот на „Генијалност“ во петокот ...

Откажан историскиот лет на НАСА над површината на Марс

Frontline - 12.04.2021

Американската НАСА го одложи првиот лет на малиот самоуправувачки хеликоптер „Генијалност“ (Ingenuity), што се наоѓа на Марс, поради технички проблеми. Како што соопшти НАСА, испитувањето на брзата ротација на роторот на „Генијалност“ во петокот ...

Одложен првиот лет на минихеликоптерот на Марс

Кајгана - 12.04.2021

НАСА го одложи првиот лет на минијатурниот хеликоптер Ingenuity на Црвената Планета поради технички проблеми, соопшти завчера американската вселенска агенција. Минихеликоптерот Ingenuity, кој пристигна на Марс со ровер Perseverance, нема да полета ...

Зошто е одложен првиот лет со мини-хеликоптерот на Марс

Денар - 12.04.2021

Мини-хеликоптерот Ingenuity, кој пристигна на Марс со роверот Perseverance, нема да полета пред 14 април. Предвидено беше да полета во неделата на 11 април. Тестот на брзите движења на роторот на Ingenuity, во петокот покажал проблеми при ...

НАСА го одложи првиот лет со мини хеликоптерот на Марс

Телефони.мк - 12.04.2021

Мини хеликоптерот Ingenuity што стигна на Марс со роверот Perseverance, сепак нема да полета пред 14 април. Планирано беше да полета вчера на 11 април, но со испитувањето на вртежите на роторот на Ingenuity во петокот покажало проблеми во ...

НАСА: Првиот хеликоптерски лет на Марс, ќе биде оваа недела

ТВ21 - 12.04.2021

Американската вселенска агенција НАСА се подготвува за првиот контролиран лет на хеликоптерот „Инженеринг“ на Марс. Планираниот лет треба да биде првиот некогаш контролиран лет на друга планета, а се очекува да се случи најрано во среда, на 14 ...

НАСА го одложи првиот лет на хеликоптерот на Марс

Факултети - 12.04.2021

Се чини дека ќе почекаме уште малку за да го видиме хеликоптерот на американската вселенска агенција НАСА како лета на Марс. Агенцијата одлучила да го одложи првиот експериментален лет на хеликоптерот „Инџинуити“ поради проблем за време на тест за ...

НАСА го одложи првиот лет на хеликоптерот на Марс поради технички проблеми

Сакам да кажам - 11.04.2021

НАСА го одложи својот прв лет на хеликоптер на Марс оти се обидува да ги поправи техничките проблеми на минијатурниот хеликоптер „Генијалност“, соопшти Американската вселенска агенција. Хеликоптерот кој слета на Марс со роверот „Персеверанс“ на 18 ...

НАСА го одложи првиот лет со мини-хеликоптер на Марс: Се појавија проблеми

Курир - 11.04.2021

НАСА го одложи првиот лет на минијатурниот хеликоптер „Генијалност“ на друга планета поради технички проблеми, објави во саботата американската вселенска агенција. Мини-хеликоптерот „Генијалност“, кој пристигна на Марс со роверот „Персеренс“, нема ...