TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неодоливи залачиња-колачиња од бадем и кокос за Пасха

Вечер - 08.04.2020

Денес е Пасха, празничната трпеза не смее да помине без овој десерт! На овој ден, кој е најважен празник во јудаизмот, а годинава се падна на 8 април и ќе трае 7-дена. Вечерва, еврејските семејства се собираат на традицоналната вечера „седер“ што ...

Проја мафини со павлака

Gotvi.mk - 08.04.2020

Одлични мафини од проја… Состојки: 200 гр проино брашно 1 чаша гриз 200 гр павлака 3 јајца 100 мл масло 15 гр квасец 1/2 прашок за печиво сол 200 гр сирење топла вода Начин на подготовка: Растопете го квасецот во малку вода.

Пеперуга палачинка

Мои рецепти - 08.04.2020

Едноставно и брзо десертче. Се зема една палачинка, се премачкува со чоколаден крем на Винчини. Се ставаат сечкани лешници оставајќи дел и за одозгора. Врз неа се става уште една палачинка да се добие сендвич.

Лиснати погачици без квасец – вкусни и меки

Gotvi.mk - 08.04.2020

Вкусни, меки лиснати погачици без квасец. Може да се направат со прашок за печиво или сода бикарбона. Состојки: 350 гр брашно + 50 гр 300 гр сирење (крем сирење или фета) 250 гр путер или маргарин 100 мл млеко 1 лажичка сода бикарбона (може и прашок ...

Ледени коцки, сочни, со шербет и крем од ванила

NMD - 08.04.2020

Пробајте ги ледените коцки на Нермина Јордамовиќ, вкусни и сочни колачи кои се топат во уста. Фото и рецепт: Нермина Јордамовиќ 6 јајца 10 лажици шеќер 3 лажици масло 6 лажици брашно 3 лажици какао 1 прашок за печиво 1 шолја за чај шеќер (од 250 мл) ...

Сочно и вкусно: Експрес колач со јаболки и чоколадо

Екран - 08.04.2020

Состојки: 2 чаши рендани јаболка 1/2 чаша шеќер 1 чаша гриз 1 јајце 1 чаша мелени ореви 11/2 чаша масло 1 кесичка прашок за пециво 1,5 чаша млеко Прелив: 100 гр. чоколада за готвење 1/2 чаша млеко 2 лажици маргарин 4 лажици шеќер Подготовка: Од ...

Кремаста напивка со ванила

Gotvi.mk - 08.04.2020

Неодолива напивка со ванила… Состојки: 230 мл млеко 1-2 лажици ванилин шеќер 1-2 лажици екстракт од ванила Начин на подготовка: Загрејте го млекото на рингла или во микробранова. Измешајте шеќер и екстракт од ванила.

Шарени чоколадни јајца: Најубавиот Велигденски десерт се прави за неколку минути! (ВИДЕО)

Убавина и Здравје - 08.04.2020

Направете ги сами со помош на балони! Сè што ви е потребно е чоколадо во боја и неколку балони. Се топи чоколадото во микробранова печка или на шпоретот и се става во кеса за шлаг или за декорирање.

Чоколадни колачи без брашно

Репортер - 08.04.2020

Потребни состојки: 3 белки од јајца 65 гр какао во прав ½ лажичка цимет ¼ лажичка сол 1 лажичка екстракт од ванила 150гр чоколаден корнфлекс 360 гр шеќер во прав. Начин на подготовка: Измешајте ги сувите состојки – шеќер во прав, какао, сол и цимет.

Нема разлика: Рецепт за фини палачинки без јајца

Попара - 08.04.2020

Ви снемало јајца а баш сега сте сакале да направите палачинки? Не грижете се, може да се направат и без нив. Ќе бидат еднакво добри како и палачинките кои се прават со јајца, а нивниот недостаток најверојатно нема ни да го приметите.

Колач со вишни – Се топи во уста а нема месење и мака

Gotvi.mk - 08.04.2020

Направете совршен колач дома со вишни. Состојки: 4 јајца 20 лажици шеќер 20 лажици брашно 20 лажици млеко 20 лажици масло 1 ванилин шеќер 400 гр. вишни и пола прашок за пециво Подготовка: Се става се освен вишните во сад и се мати со миксер.

Торта Омбре Љубовница

Мои рецепти - 08.04.2020

Ова е една моја нова креација за подготовка на оваа многу позната торта. Идејата беше многу добро прифатена од моите најголеми критичари, моите две ќерки. Се надевам дека ќе ви се допадне и ќе се најде на вашите трпези.

Појадок – Палачинки со спанаќ, јајца и гауда

Gotvi.mk - 08.04.2020

Појадок или вечера какви што не сте јаделе, спанаќ палачинки со омлет. Состојки: 2 јајца 300 мл. млеко 300 гр. брашно ½ лажички сол 400 гр. спанаќ 8 јајца за фил 300 гр. гауда кашкавал Подготовка: Се мие спанаќот, се обарува 10 минути во солена вода ...

Јафа колач апсолутен хит на интернет

Попара - 08.04.2020

Аматер готвачката Ванеса Касиди сподели рецепт за огромни Јафа бисквити на социјалните медиуми, кои брзо станаа хит. Имено, по паника над коронавирусот, со брашно, тоалетна хартија и квасец, големи количини на бисквити Јафа се продадоа и ширум ...

Цел дом ќе мириса: Мек домашен леб

Gotvi.mk - 08.04.2020

Направете домашен и вкусен, мек леб. Состојки: 2 јајца 50 мл. масло 1 кесе квасец 1 лажиче сол 1 лажиче шеќер 500 мл. течност(пола млеко, пола вода) 600 гр. брашно бело 150 гр. ‘ржано брашно Подготовка: Се загреваат млекото и водата и се става малку ...

Брза пита со блитва, спанаќ или коприва: Се меша пченкарното брашно со состојките, се излева и пече

NMD - 08.04.2020

Фото и рецепт: Мирјана Вучинац Многу здрава и вкусна пита, би требало сите да ја пробате. 4 јајца малку сол 200 мл јогурт или кисела павлака/кисело млеко 100 мл масло 300 г брашно (половина бело, половина пченкарно) 200 г блитва или спанаќ 200 г ...

Експлозија од вкусови: Подгответе совршен крем колач без печење

Екран - 07.04.2020

Крем колач кој е вистинска експлозија од вкусови. Бисквитот е „фино чоколаден“, а крем полнењето меко… Состојки: • 500 мл шлаг • 500 мл млеко • 2 пакувања инстант пудинг за крем со вкус на ванила (без готвење) • 2 пакувања ванилин шеќер • 5 лажици ...

Неверојатен вкус: Торта од морков

Убавина и Здравје - 07.04.2020

Едноставна подготовка на десерт кој секому ќе му се допадне! Состојки: За бисквит: За кремот: Подготовка: Измешајте брашно, прашок за пециво, шеќер, ванилин шеќер и ореви. Изматете ги јајцата и маслото неколку минути, а потоа истурете ја течната ...

Непечена ресана торта – Само мешате и имате десерт

Gotvi.mk - 07.04.2020

Направете вкусна и непечена ресана торта. Состојки: 400 гр. бисквити 300 гр. ресана 500 мл. овошен јогурт 200 мл. кисела павлака 8 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 500 мл. слатка павлака Подготовка: Се кршат бисквитите и ресаните и се ставаат во сад ...

Мини лепчиња готови за 15 минути

Gotvi.mk - 07.04.2020

Овие лепчиња се одлична опција кога продавниците се затворени. Состојки: 200 мл јогурт 200 гр брашно 50 гр пченкарно брашно или палента прстофат сол 1/2 лажичка сода бикарбона или 1/2 прашок за печиво Начин на подготовка: Сѐ измешајте и ставете во ...

Десерт со кокос – Колач без брашно, јајца и млеко

Gotvi.mk - 07.04.2020

Направете супер десерт без јајца и брашно, со кокос и гриз. Состојки: 2 л. вода 600 гр. гриз 300 гр. шеќер 1 ванилин шеќер 200 гр. кокос 2 лажици какао Подготовка: Се вари гризот со водата со шеќер и ванила.

Мека кремпита: Калоричен десерт за утеха

Gotvi.mk - 07.04.2020

Богат и кремаст колач, одлично оди со шолја домашно кафе… Состојки за кора: 6 лажици брашно 6 лажици шеќер 6 жолчки 1/2 прашок за печиво 1 ванилин шеќер 150 мл млеко 75 мл масло Состојки за фил: 1 л вода (одвоено 350мл и 650мл) 4 пудинга од ванила ...

Непечен ролат од бисквити со вишни

Мои рецепти - 07.04.2020

Од сите состојки се замесува смеса. Се изедначува смесата и се става во калап кој е обложен со фолија. Се остава да олади. Потоа се прелива со глазура од стопено чоколадо со масло. ...

ВЕЛИГДЕНСКА ПОГАЧА: Празнична трпеза за Велигден (РЕЦЕПТ-ВИДЕО)

Магазин - 07.04.2020

Збогатете ја вашата Велигденска трпеза со оваа превкусна млечна погача. Погача е вид на леб во круг, кој во минатото секој ден бил печен во домаќинствата. Се прави од пченично брашно, и од пченкарно брашно се нарекува пченкарен леб.

Руско пециво за доручек

Попара - 07.04.2020

Ова руско пециво е нешто помеѓу погацица и палачинка – лесно за подготовка и може да се сервира и како појадок и како десерт. Фановите на руската гастрономија честопати велат дека ова е едно од нивните омилени руски рецепти – и навистина е брзо и ...

Дали сте спреми за чоколадни-лешник коцки кои се топат во уста? 😊))

Попара - 07.04.2020

Чоколадо и лешник. Дали има подобара комбинација? Овие две состојки инаку ја прават наша омилена Нутела, но време е да ги запознаеме во малку поразлично светло. 😊 Сочни, вкусни, чоколадни, неодоливи – има ли нешто повеќе што може да напишете за ...

Чоколаден мус со само три состојки 😊

Попара - 07.04.2020

Пенлив и вкусен, мусот најчесто се припрема од чоколадо. Или во овој случај од 3 добри и здрави состојки. 😊 Рецептот за мусот од чоколадо е измислен за секој што сака десерти на кои не им треба рерна и им треба малку време за припрема.

Проја мафини со павлака

Пулс24 - 09.04.2020

Одлични мафини од проја… СОСТОЈКИ: 200 гр проино брашно 1 чаша гриз 200 гр павлака 3 јајца 100 мл масло 15 гр квасец 1/2 прашок за печиво сол 200 гр сирење топла вода НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Растопете го квасецот во малку вода.

Појадок – Палачинки со спанаќ, јајца и гауда

Пулс24 - 09.04.2020

Појадок или вечера какви што не сте јаделе, спанаќ палачинки со омлет. СОСТОЈКИ: 2 јајца 300 мл. млеко 300 гр. брашно ½ лажички сол 400 гр. спанаќ 8 јајца за фил 300 гр. гауда кашкавал ПОДГОТОВКА: Се мие спанаќот, се обарува 10 минути во солена вода ...