TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Светски чуда кои ги привлекуваат туристите, а ги збунуваат научниците (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 22.01.2020

Постојат неколку светски чуда кои ги привлекуваат туристите, а ги збунуваат научниците. Нашата планета изобилува со неверојатни геолошки структури како кристални пештери, кањони и преубави вулкани.

Научниците го открија најстариот удар од астероид на Земјата кој можел да стави крај на леденото доба

Точка - 22.01.2020

Научниците во Австралија го открија најстариот кратер кој е создаден од удар на астероид, а кој би можел да разјасни како нашата планета се издигнала од леденото доба. Астероидот ја погодил Јарабуба во западна Австралија пред речиси 2.2 милијарди ...

Во Австралија откриен најстариот астероидски кратер на светот

Сакам да кажам - 22.01.2020

Научници го идентификуваа најстариот астероидски кратер на Земјата, додавајќи дека тоа би можело да објасни како планетата се издигнала од леден период. Астероидот ја погодил областа Јарабуба во западна Австралија пред 2,2 милијарди години, што го ...

7 вечни природни мистерии на нашата планета: До сега нема научно решение

Скопје24 - 21.01.2020

Планетата Земја е полна со неверојатни геолошки структури како што се кристалните пештери, кањони и прекрасни вулкани. Со векови, научниците ги објаснуваат причините за нивното создавање, но некои природни творби останале вечна мистерија. 1.