TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ притиска на компромис за името

CivilMedia - 24.02.2018

Преговорите за проблемот што го има Грција со нашето уставно име влегуваат во нова фаза во која Европската унија притиска на компромис. Токму прашањето за името и заклучоците од посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на Берлин беа во фокусот на ...

Ципрас и Меркел разговарале за Македонија

Фокус - 23.02.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел и грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска имале куса средба во Брисел на која разговарале за вчерашната посета на премиерот Зоран Заев на Берлин и за прашањето за името.

Ципрас разговарал за Македонија со Меркел, Јункер и Могерини

Телма - 23.02.2018

Односите на Грција со Македонија, Албанија и Турција се теми на разговорите на Ципрас со Ангела Меркел, Федерика Могерини и Жан Клод Јункер со кои грчкиот премиер се среќава на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ.

Германците гледаат две Ангели

Deutsche Welle - 23.02.2018

Угледна во светот, но често неодлучна. Добра канцеларка, но нејзиното време завршува. Додека Ангела Меркел се бори да остане на власт во уште еден мандат, опаѓа подршката на Германците за „вечната канцеларка“ Ангела Меркел- вечна канцеларка.

Меркел ќе продолжи да ги охрабрува Македонија и Грција во патот кон решение за името

Алфа - 23.02.2018

Ципрас на кусата средба во Брисел на германската канцеларка Меркел и ја повторил официјалната позиција на Атина, за ерга омнес име. Меркел ќе продолжи да ги охрабрува Македонија и Грција во патот кон решение за името пренесуваат грчките медиуми.

Прашањето за името, тема на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ во Брисел

Канал5 - 23.02.2018

Прашањето за името во топ интересот на Европските лидери на денешната неформална средба во Брисел на која присуствуваше и Грчкиот премиер Алексис Ципрас. Активностите во седиштето на Европската комисија доаѓаат на два дена пред посетата на шефот на ...

Ципрас и Меркел ги продолжија разговорите за името во Брисел

Сител - 23.02.2018

Стабилно, остварливо и заеднички прифатливо решение, со име за ерга омнес употреба, тоа е ставот на грчкиот премиер Ципрас кој тој денеска и го пренесе на германската канцеларка на средбата во Брисел.

Дојче веле: Германците гледаат две Ангели Меркел

Сител - 23.02.2018

Со голем углед во светот, но често неодлучна. Добра канцеларка, но нејзиното време измина, наведува Дојче Веле во прилогот за Ангела Меркел која се бори да остане на власт во уште еден мандат.

Името во фокусот на средбата Ципрас – Меркел

Press24 - 23.02.2018

За прашањето со името и заклучоците од посетата на Зоран Заев на Берлин, разговарале грчкиот премиер и германската канцеларка на нивната куса средба во Брисел на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ.

Ципрас за Македонија ќе разговара со Меркел, Јункер и Могерини

Press24 - 23.02.2018

Со отворените прашања во грчката надворешна политика, премиерот Алексис Ципрас замина за Брисел на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ, каде што според грчките медиуми, ќе оствари низа средби.

Почнува фото-финишот: Ципрас со Меркел во Брисел, Јункер, Хан и Могерини во Скопје

Мета - 23.02.2018

Спорот за името, како што пред две недели најави и македонскиот премиер Зоран Заев, влегува во фото-финиш. Со крајот на ова недела има голема раздвиженост во Скопје, Атина, Брисел, но и во цела Европа, и се очекува да се испорачаат и првите ...

Во Брисел средба Ципрас- Меркел, на дневен ред и името

Р.С.Европа - 23.02.2018

Прашањето за името на Македонија ќе биде на дневниот ред на средбата на грчкиот премиер Алексис Ципрас со германската канцеларка Ангела Меркел што ќе се одржи денеска во Брисел во рамките на неформалниот состанок на 27-те земји членки на ЕУ, ја ...

Нови осцилации за прашањето за името

CivilMedia - 23.02.2018

Барања за промена на Уставот како предуслов за решавање на прашањето за името, ставови дека тоа нема да стаса во грчкиот Парламент во наредните десет години, но и објава за поддршка од Грција на кандидатурата на Македонија во Јадранско-јонската ...

ЕУ притиска на компромис за името

Локално - 24.02.2018

Преговорите за проблемот што го има Грција со нашето уставно име влегуваат во нова фаза во која Европската унија притиска на компромис. Токму прашањето за името и заклучоците од посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на Берлин беа во фокусот на ...

Дневен печат - Името, корупцијата и загадувањето

Р.С.Европа - 22.02.2018

Сите медиуми пишуваат за преговорите за името и за посетата на Заев на Германија. Анализираат и за високата корупција, за еколошкиот геноцид, за истрагата за загинувањето на планинарите на Камјакчалан.

Скопје и Атина охрабрени од Берлин

Deutsche Welle - 22.02.2018

Со големо внимание во Скопе и Атина се анализира оценката на Меркел дека „Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решение“. Медиумите и аналитичарите нотираат важни пораки на охрабрување за двете земји Исклучително значајна, важна, ...

Меркел: Пари од ЕУ фондовите за оние земји кои примаат бегалци

МКД - 22.02.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел денес во своето обраќање во Бундестагот по повод утрешниот сами на Европската Унија се заложи за подобра распределба на средствата во ЕУ како и за нови импулси кои би ѝ дале нов елан на Унијата.

Меркел: На Балканот му требаат автопатишта, а не студии за изводливост

Deutsche Welle - 22.02.2018

Германската канцеларка отворено ја критикуваше ЕУ поради бавноста во спроведувањето на проектите и исплатата на помошта за земјите од Западниот Балкан. Германија ја поддржува ЕУ перспективата на шесте западнобалкански држави, потврди канцеларката ...

Филипов: Меркел побара дискреција и брзо решение за името

А1 On - 22.02.2018

Канцеларката Ангела Меркел од заедничката прес-конфернција во Берлин со македонскиот премиер Зоран Заев упати пораки на охрабрување до двете засегнати страни, македонија и Грција, да го решат прашањето за името, смета поранешниот амбасадор на ...

За кого ќе бидат болни компромисите за кои зборуваше Меркел?

Алфа - 22.02.2018

Болни компромиси мора да има порача вчера канцеларката Меркел, ама за кого? За Грција да направи отстапки од цврстите црвени линии, или за Македонија да ги прифати грчките, оти досега не се изјасни оти сопствени услови воопшто има? Болни компромиси ...

Грците вознемирени: Меркел го нарекла Заев „македонски премиер“

Република - 22.02.2018

Грчките медиуми средбата Меркел – Заев денеска во Берлин ја забележаа главно по изјавата на канцеларката дека има посилна енергија во преговорите, но и по тоа дека Меркел го поздравила гостинот со зборовите „му посакувам добредојде на македонскиот ...

Меркел: Компромисите се болни, но неопходни...

Н.Македонија - 22.02.2018

Меркел: Компромисите се болни, но неопходни Спорот меѓу Македонија и Грција за името треба да биде решен, но врз процесот не се влијае позитивно ако се врши притисок. Ова вчера го изјави германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката ...

Штајмаер: Решението на прашањето за името ќе даде позитивен импулс за целиот регион

МРТ - 22.02.2018

Има видливи и значајни промени, нагласил германскиот претседател на средбата со премиерот Заев... Премиерот Заев за време на официјалната посета на Берлин оствари средба и со германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер, кој оценил дека решението ...

Според „Раша тудеј“, Меркел се сретнала со македонскиот претседател Зоран Заев

Макфакс - 22.02.2018

Каналот на „Раша тудеј“ на германски јазик на „Јутјуб“ ја пренесуваше прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев и германската канцеларка Ангела Меркел што се одржа вчера во Берлин. Најпрво под видеото стоеше „Во живо: Прес-конференција на ...

Меркел повика на солидарност при приемот на мигрантите

Стандард - 22.02.2018

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска ги повика сите земји од Европската унија да го преземат својот дел, за да придонесат за справување со огромниот прилив на мигранти, а истовремено да работат за запирање на протокот, откако ќе ги зајакнат ...

Штајнмајер: Решението на спорот за името ќе даде импулс за регионот

Мета - 22.02.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев вчера во рамките на официјалната посета на Германија, покрај со канцеларката Ангела Меркел, се сретна и со претседателот на Сојузна Република Германија Франк Валтер Штајнмајер.

Грчки медиуми: „Меркел најави решение и го крсти Заев, Македонец“

еМагазин - 22.02.2018

Во сите свои денешни извештаи и анализи за вчерашната средба во Берлин меѓу канцеларката Ангела Меркел и македонскиот премиер Зоран Заев грчките медиуми акцентот го ставаат врз оптимизмот на Меркел за можноста за изнаоѓање решение на прашањето со ...

Ципрас и Меркел разговарале за Македонија

Локално - 23.02.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел и грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска имале куса средба во Брисел на која разговарале за вчерашната посета на премиерот Зоран Заев на Берлин и за прашањето за името.

Името во фокусот на средбата Ципрас – Меркел

Алсат-М - 23.02.2018

За прашањето со името и заклучоците од посетата на Зоран Заев на Берлин, разговарале грчкиот премиер и германската канцеларка на нивната куса средба во Брисел на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ.

Ципрас ќе разговара за Македонија со Меркел, Јункер и Могерини

Алфа - 23.02.2018

Со отворените прашања во грчката надворешна политика, премиерот Алексис Ципрас замина за Брисел на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ, каде што според грчките медиуми, ќе оствари низа средби.

Меркел и Ципрас ќе разговараат за името во Брисел

Фактор - 23.02.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел и грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе разговараат за спорот за името помеѓу Скопје и Атина. Прашањето за името на Македонија ќе биде дел од разговорите меѓу двајцата премиери, кој денес во Брисел ќе се одржи во ...

Прашањето за името на дневен ред на средбата Ципрас – Меркел

CivilMedia - 23.02.2018

Прашањето за името на Македонија ќе биде на дневниот ред на средбата на грчкиот премиер Алексис Ципрас со германската канцеларка Ангела Меркел што ќе се одржи денеска во Брисел во рамките на неформалната средба на 27-те земји членки на ЕУ, објави ...

Нови осцилации за прашањето за името

Локално - 23.02.2018

Барања за промена на Уставот како предуслов за решавање на прашањето за името, ставови дека тоа нема да стаса во грчкиот Парламент во наредните десет години, но и објава за поддршка од Грција на кандидатурата на Македонија во Јадранско-јонската ...

ЕУ притиска на компромис за името...

Н.Македонија - 24.02.2018

ЕУ притиска на компромис за името Преговорите за проблемот што го има Грција со нашето уставно име влегуваат во нова фаза во која Европската Унија притиска на компромис. Токму прашањето за името и заклучоците од посетата на македонскиот премиер ...

Скопје и Атина охрабрени од Берлин

Либертас - 22.02.2018

Со големо внимание во Скопе и Атина се анализира оценката на Меркел дека „Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решение“. Медиумите и аналитичарите нотираат важни пораки на охрабрување за двете земји, пишува Дојче веле .

Меркел: На Балканот му требаат автопатишта, а не студии за изводливост

Канал 77 - 22.02.2018

Германската канцеларка отворено ја критикуваше ЕУ поради бавноста во спроведувањето на проектите и исплатата на помошта за земјите од Западниот Балкан. Германија ја поддржува ЕУ перспективата на шесте западнобалкански држави, потврди канцеларката ...

Филипов: Меркел побара дискреција и брзо решение за името

Курир - 22.02.2018

Канцеларката Ангела Меркел од заедничката прес-конфернција во Берлин со македонскиот премиер Зоран Заев упати пораки на охрабрување до двете засегнати страни, македонија и Грција, да го решат прашањето за името, смета поранешниот амбасадор на ...

Според „Раша тудеј“, Меркел се сретнала со македонскиот претседател Зоран Заев

Вечер - 22.02.2018

Каналот на „Раша тудеј“ на германски јазик на „Јутјуб“ ја пренесуваше прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев и германската канцеларка Ангела Меркел што се одржа вчера во Берлин. Најпрво под видеото стоеше „Во живо: Прес-конференција на ...

Штајнмајер: Решението на спорот за името ќе даде импулс за регионот

Либертас - 22.02.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев вчера во рамките на официјалната посета на Германија, покрај со канцеларката Ангела Меркел, се сретна и со претседателот на Сојузна Република Германија Франк Валтер Штајнмајер.

Грчките медиуми и забележуваат на Меркел за пречекот на македонскиот премиер...

Н.Македонија - 22.02.2018

Грчките медиуми и забележуваат на Меркел за пречекот на македонскиот премиер Во сите свои денешни извештаи и анализи за вчерашната средба во Берлин меѓу канцеларката Ангела Меркел и македонскиот премиер Зоран Заев грчките медиуми акцентот го ставаат ...

Прашањето за името главна тема на средбата меѓу Меркел и Ципрас

Слободен Печат - 23.02.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел и грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска имале куса средба во Брисел на која разговарале за вчерашната посета на премиерот Зоран Заев на Берлин и за прашањето за името.

Името во фокусот на средбата Ципрас – Меркел

+инфо - 23.02.2018

Меркел продолжува да ја охрабрува власта во ПЈРМ во насока на изнаоѓање решение, пишува грчката новинска агенција - јави дописникот на МИА од Атина. За прашањето со името и заклучоците од посетата на Зоран Заев на Берлин, разговарале грчкиот премиер ...

Ципрас ќе разговара за Македонија со Меркел, Јункер и Могерини

Либертас - 23.02.2018

Со отворените прашања во грчката надворешна политика, премиерот Алексис Ципрас замина за Брисел на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ, каде што според грчките медиуми, ќе оствари низа средби.

Прашањето за името на дневен ред на средбата Ципрас – Меркел во Брисел

Локално - 23.02.2018

Прашањето за името на Македонија ќе биде на дневниот ред на средбата на грчкиот премиер Алексис Ципрас со германската канцеларка Ангела Меркел што ќе се одржи денеска во Брисел во рамките на неформалната средба на 27-те земји членки на ЕУ, објави ...

Нови осцилации за прашањето за името

Сител - 23.02.2018

Барања за промена на Уставот како предуслов за решавање на прашањето за името, ставови дека тоа нема да стаса во грчкиот Парламент во наредните десет години, но и објава за поддршка од Грција на кандидатурата на Македонија во Јадранско-јонската ...

ЕУ притиска на компромис за името

Сител - 24.02.2018

Преговорите за проблемот што го има Грција со нашето уставно име влегуваат во нова фаза во која Европската унија притиска на компромис. Токму прашањето за името и заклучоците од посетата на македонскиот премиер Зоран Заев на Берлин беа во фокусот на ...

Меркел: На Балканот му требаат автопатишта, а не студии за изводливост

Либертас - 22.02.2018

Германската канцеларка отворено ја критикуваше ЕУ поради бавноста во спроведувањето на проектите и исплатата на помошта за земјите од Западниот Балкан. Германија ја поддржува ЕУ перспективата на шесте западнобалкански држави, потврди канцеларката ...

Филипов: Меркел побара дискреција и брзо решение за името

Кумановски м. - 22.02.2018

loading... Канцеларката Ангела Меркел од заедничката прес-конфернција во Берлин со македонскиот премиер Зоран Заев упати пораки на охрабрување до двете засегнати страни, македонија и Грција, да го решат прашањето за името, смета поранешниот ...

Гаф на „Раша тудеј“: Меркел се сретна со македонскиот претседател Ѓорге Иванов

А1 On - 22.02.2018

Каналот на „Раша тудеј“ на германски јазик на Youtube ја пренесуваше во живо прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев и германската канцеларка Ангела Меркел, што се одржа вчера во Берлин.

Штајнмајер: Решението на спорот за името ќе даде импулс за регионот

Локално - 22.02.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев вчера во рамките на официјалната посета на Германија, покрај со канцеларката Ангела Меркел, се сретна и со претседателот на Сојузна Република Германија Франк Валтер Штајнмајер.