TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонската премиера на филмот „Сестри“ на Дина Дума ќе го отвори 42. ИФФК „Браќа Манаки“

Слободен Печат - 14.09.2021

Македонската премиера на филмот „Сестри“, добитник на Специјална награда на Карлови Вари, на 16 септември ќе го означи почетокот на 42. издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ во Битола.

Успешните македонски филмови „Сестри“ и „Северен Пол“ на 42. „Браќа Манаки“

Вечер Прес - 14.09.2021

„Се приспособивме на околностите. Друштвото на филмските работници на Македонија како основоположник на фестивалот одлучи дека мора да има фестивал. Намерата беше тој да ѝ се врати на Битола.

„Северен пол“ на Марија Апчевска кој беше во официјална селекција на Кан, викендов на „Манаки“

Н.Македонија - 14.09.2021

Овој викенд битолчани и сите љубители на филмската уметност ќе имаат можност да го гледаат во Битола филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска во продукција на „Кино око“ – првиот македонски краток филм кој бил во трка за Златна палма на Канскиот ...

„Северен пол“ на Марија Апчевска кој беше во официјална селекција на Кан, викендов на „Манаки“

Скопје инфо - 14.09.2021

Овој викенд битолчани и сите љубители на филмската уметност ќе имаат можност да го гледаат во Битола филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска во продукција на „Кино око“ – првиот македонски краток филм кој бил во трка за Златна палма на Канскиот ...

„Северен пол“ на Марија Апчевска кој беше во официјална селекција на Кан, викендов на „Манаки“

MTM - 14.09.2021

Овој викенд битолчани и сите љубители на филмската уметност ќе имаат можност да го гледаат во Битола филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска во продукција на „Кино око“ – првиот македонски краток филм кој бил во трка за Златна палма на Канскиот ...

Суки Меденчевиќ претседател на стручното жири на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Опсервер - 14.09.2021

– Суки Меденчевиќ, кинематографер од Босна и Херцеговина е годишен претседател на меѓународното стручно жири на ИФФК „Браќа Манаки“ кој од 16 до 21 септември ќе се одржува во Битола. Меденчевиќ магистрирал кинематографија на Националната филмска ...

Суки Меденчевиќ претседател на стручното жири на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

MakPress - 14.09.2021

Суки Меденчевиќ, кинематографер од Босна и Херцеговина е годишен претседател на меѓународното стручно жири на ИФФК „Браќа Манаки“ кој од 16 до 21 септември ќе се одржува во Битола. Меденчевиќ магистрирал кинематографија на Националната филмска школа ...

„Северен пол“ на Марија Апчевска кој беше во официјална селекција на Кан, викендов на „Манаки“

Република - 14.09.2021

Овој викенд (18. септември, сабота) битолчани и сите љубители на филмската уметност ќе имаат можност да го гледаат во Битола филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска во продукција на „Кино око“ – првиот македонски краток филм кој бил во трка за ...

„Северен пол” на Марија Апчевска кој беше во официјална селекција на Кан, викендов на „Манаки”

Екран - 14.09.2021

Овој викенд (18. септември, сабота) битолчани и сите љубители на филмската уметност ќе имаат можност да го гледаат во Битола филмот „Северен пол” на Марија Апчевска во продукција на „Кино око” – првиот македонски краток филм кој бил во трка за ...

Филмот од официјaлната селекција во Кан, „Северен пол“ на Марија Апчевска , викендов на ИФФК „Браќа Манаки“

Нова ТВ - 14.09.2021

Филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска во продукција на „Кино око“ – првиот македонски краток филм кој бил во трка за Златна палма на Канскиот фестивал, во сабота на 18. септември, ќе биде прикажан во Центарот за култура во 18.00 часот во рамките ...

„Северен пол“ на Марија Апчевска кој беше во официјална селекција на Кан, викендов на „Манаки“

Точка - 14.09.2021

Овој викенд (18. септември, сабота) битолчани и сите љубители на филмската уметност ќе имаат можност да го гледаат во Битола филмот „Северен пол“ на Марија Апчевска во продукција на „Кино око“ – првиот македонски краток филм кој бил во трка за ...

„Браќа Манаки“ почнува на 16 септември, за прв пат под отворено небо

Скопско Ехо - 14.09.2021

Оваа година, на 16 септември, почнува традиционалниот Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, за прв пат организиран во дворот на Завод и музеј Битола, наместо во Центарот за култура.

„Браќа Манаки“ отвора со „Сестри“ на Дума, а затвора со „Северен пол“ на Апчевска во битолското пацио

Сакам да кажам - 13.09.2021

За првпат во долгогодишното постоење на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, годинешното отворање в четврток, 16 септември, нема да биде во Центарот за култура туку во Завод и музеј Битола, од безбедносни причини поради ...

Битола ќе раскажува филм

Радио МОФ - 13.09.2021

Моџо, Паркети, Виктор Апостоловски и уште многу други битолчани одбраа по една филмска тема и на промотивниот пулт на Широк сокак ќе седат и ќе раскажуваат филм, слично на раскажувањето кое во минатото го правеле старите битолчани.

Битола ќе живее за филмот

Н.Македонија - 13.09.2021

Моџо, Паркети, Виктор Апостоловски и уште многу други битолчани одбраа по една филмска тема и на промотивниот пулт на Широк сокак ќе седат и ќе раскажуваат филмoви, слично на раскажувањето кое во минатото го правеле старите битолчани.

Битола ќе раскажува филм

Екран - 13.09.2021

Моџо, Паркети, Виктор Апостоловски и уште многу други битолчани одбраа по една филмска тема и на промотивниот пулт на Широк сокак ќе седат и ќе раскажуваат филм, слично на раскажувањето кое во минатото го правеле старите битолчани.

Краткиот филм отсекогаш бил похрабар од долгометражниот

Н.Македонија - 13.09.2021

Годинашната краткометражна натпреварувачка програма на ИФФК „Браќа Манаки“ докажува дека филмот има иднина, и како никогаш досега, приказните се храбри, инвентивни и бескомпромисни, вели Даријан Пејовски, селектор на краткометражната селекција на ...

Битола ќе раскажува филм, рече директорот на “Браќа Манаки“, Мони Дамевски

Битола Њуз - 13.09.2021

Битола се подготвува за фестивалот „Браќа Манаки“. Годинава Битола ќе живее за филмот, ќе раскажува за филмот, ќе пее за филмот. Свеченото отворање на фестивалот “Браќа Манаки“ ќе се одржи на отворено, во Пацио на НУ Завод и Музеј-Битола и на црвен ...

Се е подготвено за 42 -то издание на Браќа Манаки

Тера - 13.09.2021

Битола е подготвена за годинешното издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кое оваа година ќе се одржи под мотото „И покрај се“ и тоа од 16-ти до 21-ви септември .

На калдрмата и црвен килим за дамите и нивните потпетици

Тера - 13.09.2021

Годинава ќе има црвен килим на Манаки, не како што беше тоа во изминатите години, ама и не како што беше минатата година кога имаше само една вечер која беше повеќе за да не се изгуби традицијата на фестивалот.

На отворањето на „Браќа Манаки“ проекција на филмот „Сестри“

Н.Македонија - 13.09.2021

Со проекција на македонскиот филм „Сестри“ в четврток на 16 септември ќе започне годинешното 42. издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Фестивалот ќе се одржува согласно протоколите за заштита од ковид-19.

ИФФК „Браќа Манаки“ подготвени за новото фестивалско издание во Битола

Frontline - 13.09.2021

Организаторот на ИФФК „Браќа Манаки“ е подготвен за новото фестивалско издание кое годинава ќе се одржи со препорачни ковид-мерки, а тоа значи дека на ниту еден фестивалски настан нема да може да се присуствува без потврда за извршена вакцинација ...

ИФФК „Браќа Манаки“ подготвени за новото фестивалско издание во Битола

Опсервер - 13.09.2021

– Организаторот на ИФФК „Браќа Манаки“ е подготвен за новото фестивалско издание кое годинава ќе се одржи со препорачни ковид-мерки, а тоа значи дека на ниту еден фестивалски настан нема да може да се присуствува без потврда за извршена вакцинација ...

ИФФК „Браќа Манаки“ подготвени за новото фестивалско издание во Битола

Независен - 13.09.2021

Организаторот на ИФФК „Браќа Манаки“ е подготвен за новото фестивалско издание кое годинава ќе се одржи со препорачни ковид-мерки, а тоа значи дека на ниту еден фестивалски настан нема да може да се присуствува без потврда за извршена вакцинација ...

ИФФК „Браќа Манаки“ подготвени за новото фестивалско издание во Битола

MakPress - 13.09.2021

Организаторот на ИФФК „Браќа Манаки“ е подготвен за новото фестивалско издание кое годинава ќе се одржи со препорачни ковид-мерки, а тоа значи дека на ниту еден фестивалски настан нема да може да се присуствува без потврда за извршена вакцинација ...

За време на „Браќа Манаки“ Моџо, Виктор Апостоловски, „Паркети“ на Широк сокак ќе седат и ќе раскажуваат филм, како што ...

Република - 13.09.2021

Божидар Божиновски – Моџо, пејачот Виктор Апостоловски, групата „Паркети“ и уште многу други на Широк сокак ќе седат и ќе раскажуваат филм, слично на раскажувањето кое во минатото го правеле старите битолчани, за време на одржување на годишнатото ...

Голема е шансата на „Манаки“ да има публика со физичко присуство на сите проекции

Република - 13.09.2021

На 42. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ ќе има и филмови кои ќе им се допаднат на прв поглед на најголем дел од гледачите, но ќе има и поспецифични дела, за кои е потребно малку потемелно познавање на некои културни специфики, некои стилски ...